<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez:
Nemzeti konszenzus a helikopter- és szállítórepülőgép-képességről - Videóval frissítve
Nézzük egy kicsit távolabbról a képet!
1. Mekkora esélye van Európán belül egy reguláris haderőkkel vívott klasszikus háborúnak azon a max. 2-3 évtizeden belül amin belül a beszerzendő helikopterek erkölcsileg és fizikailag is elavulnak? Szerintem majdnem semmi.
2. Kik támadhatják meg az országot? A szomszédaink és olyan katonai hatalmak, melyeknek nem számít, hogy van köztünk még egy, vagy több ország. A 7 szomszédunkból 5 EU és/vagy NATO tag, a maradék kettő meg az szeretne lenni. A szóba jöhető katonai hatalmakból az USA, az EU és Németország is szövetségesünk, egyedül az oroszok nem azok. Mekkora esélye van annak, hogy egy szövetségesünk támad meg? Közelít a nullához.
3. Meg tudná-e védeni a Honvédség az országot a jelenlegi fegyverzettel, meg 100 milliárd Ft ára, legfeljebb 1-2 tucat korszerű harci helikopterrel? A katonai hatalmak és Ukrajna esetén minden járókelő tudja, hogy még lelassítani sem lenne esélyünk őket. A HTKA olvasói nyilván azzal is tisztában vannak, hogy 1 század Gripen, 15 db aktív T-72-es (ha úriemberként a potenciális támadó előre szól és jó sok időt hagy, akkor 80-100 tartalékból felélesztett T-72-es), a most beszerzendő harci helikopterek, meg a tüzérségünk, légvédelmünk maradéka Románia ellen siralmasan kevés. A sógorok is többszörös harcértéket tudnak felmutatni nehézfegyverzetek terén. A szerbek is könnyedén legyőznének. Szlovákia esetén attól függ, hogy lenne-e esélyünk, hogy hogyan sikerül a szlovákoknak az első csapás. Ha fogadni kellene, legalább 3:1 arányban rájuk fogadnék. Szlovénia hadereje legfeljebb nagyítóval fedezhető fel, ellenük nem kell harci helikoptereket beszerezni. A horvátok megállításához sem lenne rájuk feltétlenül szükség. Tehát az ország védelme szempontjából a szóban forgó harci helikopterek nem jelentenek megoldást.
4. Szüksége van a NATO-nak 1-2 tucat magyar harci helikopterre? Aligha. Azon kívül, hogy nem feltétlenül kellene részt vennünk külföldi hadműveletekben, nem igazán éri meg olyan kisszámú géphez megszervezni a kiszállítást, ellátást, logisztikát, leküzdeni a különböző nemzetiségű haderők együttműködéséből származó nehézségeket, amennyit mi nélkülözni tudnánk. Több galibát okoznánk, erőforrást kötnénk le, mint amennyit a pár oda küldött harci helikopterünk ér az adott helyzetben.
5. A külföldön legvalószínűbb aszimmetrikus hadviseléshez kellenek klasszikus harci helikopterek? Nem igazán. Az UH-72-nek, ARH-70-nek is az ad értelmet, hogy feleslegesen drága oda az AH-64.
6. Szép dolog a páncélzat, de egy kézi légvédelmi rakéta, vagy egy irányított páncéltörő rakéta majdnem ugyanolyan eséllyel szedi le az Apache-ot, mint egy szállító helikoptert. Önvédelmi zavarót a szállítóra is lehet szerelni. (Ami persze nem véd a lézer, vagy rádió vezetősugaras, vagy megfelelő iránykarakterisztikájú, kódolt rádió parancsközlő, vagy vezetékes irányítású rakéták ellen. Az infra vezérlésűek ellen meg attól függ, hogy mennyire korszerű a rakéta). Kellően közelről egy kézi páncéltörő rakéta is végezhet egy páncélozott harci helikopterrel ugyanúgy, ahogy egy szállítóval. Ha meg a helikopterünk nem megy olyan közel, akkor a szállítót sem lövik le Kalasnyikovokkal. Elektronikát, fegyverzetet a szállítóra is lehet integrálni.
7. Nem véletlen, hogy a klasszikus harci helikopter még gazdagabb országoknak is luxus. A hozzánk hasonló, vagy nálunk gazdagabb országok többsége is valamilyen könnyű, vagy közepes szállító helikopter felfegyverzett (átalakított) változatát használja.
Szerintem jó döntés a felfegyverezhető szállító.
Mekkora legyen? Valószínűleg a legtöbbet katasztrófavédelemre, mentésre, rendvédelemre és kisebb egységek szállítására, jellemzően 1 raj szállítására fogják használni. Tehát el kell hogy vigyen függesztve egy homokkal töltött big baget, ami 500-1000 kg, vagy egy könnyű terepjárót, ami max. 1-2 tonna, illetve ennek megfelelő ellátmányt a csapatoknak. Bele kell férjen 8-12 katona teljes felszereléssel, vagy 2-4 hordágy és az egészségügyi csapat (az is még 2-4 fő). Ehhez nem kell feltétlenül Balckhawk, vagy Mi-17, vagy EH101, vagy NH90. Egy 4, legfeljebb 5 tonna max. felszálló tömegű gép már bőven elég lehet. Olyan, mint az egyébként igen jól bevált UH-1, csak modernebb. Ha választani lehet ugyanazért az árért 1 nagyobb, vagy 2-3 kisebb gépet, akkor a kisebbek szerintem jobban megérik. Nyilván egy OH-6 méretű gép túl kicsi. Még egy OH-58 is az. De egy UH-72/EC145, vagy egy HAL Dhruv már megtenné. Persze minden csak ár kérdése. Ha lehet elég olcsón Blackhawkot, vagy Mi-171Sh-t kapni, az sem rossz. Ezekre ugyanazt a fegyverzetet fel lehet tenni, mint egy AH-64-re, Mi-28-ra, vagy Ka-50-re.