[HUN] Hirtenberger Defence Systems Company (HDS) / HDT Védelmi Ipari Kft.

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 133
38 624
113
Nah, akkor a rend kedvéért, ami nekem a fenti videóból átjött.

Először is nagyon informatív, hiánypótló rész volt!!!

Mivel foglalkozik a Hirtenberger?
  • Aknavetőgyásrtás 60/81/120
  • Aknavetőgránátgyártás
  • Digitális célzó- és tűzvezetőrendszer
  • Hagyományos lövedék
  • Képzés, digitalizáció
Hosszú távú 20 éves szerződéseik is vannak. A covid alatt duplázták a gyártási kapacitásuk. A cég értéke ma duplája a vételi árnak. 2022 tavasza és 2024 között megvalósul az átköltözés Varpalotára.

Nemrég megvettek egy új - zélandi szofverfejlesztéssel foglalkozó céget.
Illetve van angol gyártási telephelyük. Ez utóbbiban nekem nem egyértelmű mit csinálnak, illetve, hogy az is magyar tulajdonba került-e. A szoftverfejlesztő cég, ami a digitalis célzó, tűzvezetőrendszereken dolgozik, az a Hirtenberger HU része.

2 verzió van 60as aknavetőből.
Különlegeseknek commando verzió. Töltött állapotban szállítható. 2kmes lőtáv, kézi tüzelésre is alkalmas.

Állványos 60as.4km lőtáv, szintén alkalmas kézi tüzelésre is.

60/81es 3 részre bontható, igy szállítható. A 120as tréleren összeszerelve szállítható. 45mp.alatt felállítható.

Gránátok
Füst, világító és infragránát is. Ez utóbbi trükkös.az ellenség nem látja, de a a saját csapat átlátja a terepet.

Digitális célzórendszer világon egyedülálló. Fedezékből is tudsz célozni. Az aknavetős katona digitális eszköze egyszere fogadja a fegyver helyadatait és egy másik katona lézeres célkereső adatait, igy határozza meg a tüzelési célpontot.
+ lesz rendszeresítve RGW90 és/vagy 110. Tárgyalnak a mennyiségről, ütemezésről. MH is dolgozik azon hogy miként illessze be a struktúrájába ezt a fegyvert. Az idetelepülést illetően DND-nek döntő volt, hogy lesz robbanóanyag gyárunk, mert nagyon hiány ezen a téren.
Mondjuk az hülyeség hogy a szám az átütő erőt jelenti az RGW90/110 jelzésben, ahogy MG a műsorban mondta.
A szám ugyanis az űrméretet jelöli (ha jól tudom), ami valamennyire összefügg az átütő erővel, de messze nem egyenesen arányos.
90-110mm átütő erőt a második világháborús Panzerfaust is tudott már - ma már ez semmire nem lenne elég.
 
H

Hummen23

Guest
És amiről nem volt szó a Szingapúri - Hirtenberger közös SRAMS automata 120as aknavető.... Pedig anno ezt is bemutatták nekünk.
Félautómata. Szerintem semmi szükségünk rá. Drága, bonyolult, és védtelen fegyver.
Amire nekünk szükségünk van az egy nemo-szerű tornyos aknavető, a már bejelentett futós 120-as, állványos és commando 60-as.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 133
38 624
113
Félautómata. Szerintem semmi szükségünk rá. Drága, bonyolult, és védtelen fegyver.
Amire nekünk szükségünk van az egy nemo-szerű tornyos aknavető, a már bejelentett futós 120-as, állványos és commando 60-as.
Jó lenne egy K+F projekt irányított aknavető gránátok fejlesztésére.
Pl. kombinált infravörös/lézeres rávezetésű páncéltörő 120mm elég hasznos lenne. Bizonyára olcsóbb lenne mint a Spike és legalább olyan hatékony. (Nem a Spike helyett, hanem mellé!) Felülről támad meredek szögben és rövid idő alatt jó sokat ki lehet lőni egy terület fölé. "SMART-155 aknavetőhöz"
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Jó lenne egy K+F projekt irányított aknavető gránátok fejlesztésére.
Pl. kombinált infravörös/lézeres rávezetésű páncéltörő 120mm elég hasznos lenne. Bizonyára olcsóbb lenne mint a Spike és legalább olyan hatékony. (Nem a Spike helyett, hanem mellé!) Felülről támad meredek szögben és rövid idő alatt jó sokat ki lehet lőni egy terület fölé. "SMART-155 aknavetőhöz"

Én azon is gondolkodnék, hogy mennyire van szükség aknavetőnél irányított lövedékre. Bár a lengyelek pár éve összeálltak az ukránokkal és kifejlesztették a közös típusukat, viszont egyik hadsereg sem rendszeresítette.

Amit én tudok felületesen az aknavetőről, hogy előnyei a nagy tűzgyorsaság és az olcsóság. Hátránya a kis hatótávolság. Viszont 2-10 km távolságban mekkora a szórása? Talán @ijasz vagy @Filter tudna nekünk segíteni.
Ha egy hk méretű célt nagy biztonsággal telibe ver, akkor a buta lőszer is nagyon kellene. Ha viszont nagy valószínűséggel az első lövést mellé viszi, akkor tényleg jól jön az okos lőszer. Itt tényleg ne én mondjak ítéletet, csak elképzeltem, hogy mondjuk 5 lövéssel megszórják ilyen kum lövedékekkel az ellenséges jármű környékét. Elég, ha csak az egyik betalál.

Viszont a terepen alkalmazhatóságon is gondolkodtam. Mert a videóban benne volt tényleg minden, mint a búcsúban, ejtőernyős megoldást is alkalmaznak különböző megvilágításra (infra is akár), szóval ha akarunk, akkor benavigálhat JTAC rávezetéssel egy ejtőernyős EFP akna és pont a célpont fölé érve küldi el a formázott töltetet... Vagy tényleg bármit kívánhatunk, kifejlesztik. De a gyakorlatban én ezt úgy fordítom le, hogy a frontvonal teljes vonalát fel kell tölteni több ezer okos lőszerrel, és hasonló sűrűségben JTAC felderítőket telepíteni, akik...
Szóval remélem érthető. A 155-ösök azért megérősek okos lőszer tekintetében, mert nagy a hatótávolsága, vagyis viszonylag kis effektor darabszámhoz kell odatelepíteni a javadalmazást. És a felderítőknek is nagyobb a mozgás szabadságuk, mert a dandár tüzérség képes oda lőni, ahol épp ők vannak. És a dd tüzérségnél nagy a különbség az elméleti és a hatékony lőtávolság között. Az aknavetőnél sokkal nehezebben kivitelezhetőnek érzem, hogy jóval nagyobb darabszámot lássunk el irányított lőszerrel, az effektorokból csak néhány fog működni védelemben, és a lőtávolság nem alkalmasabb-e buta lőszerrel lövésre nagy tűzgyorsasággal.

Kérdések merülnek fel bennem és miközben pont én élharcoskodom a 155-ösöknél ilyen skulók rendszeresítéséért hagyományos lőszerek mellett, addig egy pct aknaverő töltet esetén mégis jóval kisebb szerepet érzek a hagyományos lőszerhez képest. (Miközben az előbbinek nagyobb szerepe van az ellenség távolról megpuhításában, az utóbbiak csak akkor kezdenek el üzemelni, amikor már a 155-ösök is buta lőszerrel lőnek, mert megoldják azzal is. Ráadásul ha egy jármű 2 km-en belül van, akkor nem biztos, hogy van idő összehangolni a megfestést és az okos lőszerrel lövést. Itt már az HE is játszik, csak szedje le a lánctalpát és állítsa meg! Vagy kerekes esetén defektre játszani.)
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 133
38 624
113
Én azon is gondolkodnék, hogy mennyire van szükség aknavetőnél irányított lövedékre. Bár a lengyelek pár éve összeálltak az ukránokkal és kifejlesztették a közös típusukat, viszont egyik hadsereg sem rendszeresítette.

Amit én tudok felületesen az aknavetőről, hogy előnyei a nagy tűzgyorsaság és az olcsóság. Hátránya a kis hatótávolság. Viszont 2-10 km távolságban mekkora a szórása? Talán @ijasz vagy @Filter tudna nekünk segíteni.
Ha egy hk méretű célt nagy biztonsággal telibe ver, akkor a buta lőszer is nagyon kellene. Ha viszont nagy valószínűséggel az első lövést mellé viszi, akkor tényleg jól jön az okos lőszer. Itt tényleg ne én mondjak ítéletet, csak elképzeltem, hogy mondjuk 5 lövéssel megszórják ilyen kum lövedékekkel az ellenséges jármű környékét. Elég, ha csak az egyik betalál.

Viszont a terepen alkalmazhatóságon is gondolkodtam. Mert a videóban benne volt tényleg minden, mint a búcsúban, ejtőernyős megoldást is alkalmaznak különböző megvilágításra (infra is akár), szóval ha akarunk, akkor benavigálhat JTAC rávezetéssel egy ejtőernyős EFP akna és pont a célpont fölé érve küldi el a formázott töltetet... Vagy tényleg bármit kívánhatunk, kifejlesztik. De a gyakorlatban én ezt úgy fordítom le, hogy a frontvonal teljes vonalát fel kell tölteni több ezer okos lőszerrel, és hasonló sűrűségben JTAC felderítőket telepíteni, akik...
Szóval remélem érthető. A 155-ösök azért megérősek okos lőszer tekintetében, mert nagy a hatótávolsága, vagyis viszonylag kis effektor darabszámhoz kell odatelepíteni a javadalmazást. És a felderítőknek is nagyobb a mozgás szabadságuk, mert a dandár tüzérség képes oda lőni, ahol épp ők vannak. És a dd tüzérségnél nagy a különbség az elméleti és a hatékony lőtávolság között. Az aknavetőnél sokkal nehezebben kivitelezhetőnek érzem, hogy jóval nagyobb darabszámot lássunk el irányított lőszerrel, az effektorokból csak néhány fog működni védelemben, és a lőtávolság nem alkalmasabb-e buta lőszerrel lövésre nagy tűzgyorsasággal.

Kérdések merülnek fel bennem és miközben pont én élharcoskodom a 155-ösöknél ilyen skulók rendszeresítéséért hagyományos lőszerek mellett, addig egy pct aknaverő töltet esetén mégis jóval kisebb szerepet érzek a hagyományos lőszerhez képest. (Miközben az előbbinek nagyobb szerepe van az ellenség távolról megpuhításában, az utóbbiak csak akkor kezdenek el üzemelni, amikor már a 155-ösök is buta lőszerrel lőnek, mert megoldják azzal is. Ráadásul ha egy jármű 2 km-en belül van, akkor nem biztos, hogy van idő összehangolni a megfestést és az okos lőszerrel lövést. Itt már az HE is játszik, csak szedje le a lánctalpát és állítsa meg! Vagy kerekes esetén defektre játszani.)
Az aknavető egy elég pontos fegyver ha csak nincs erős szél. Mozgó célt szerinte max véletlen tudsz telibe találni.
Amúgy hamár SMART-155-öst is fejlesztő az RM-mel összebútoroztunk, akkor lehet hogy elég lenne megvizsgálni, hogy SMART-155 résztöltetét bele lehet-e tenni egy 120 mm-es akna gránátba. Az is tök jó megoldás, ha egy kész bevált rendszert adaptálunk az aknavetőinkhez.
Pl. Diehl fogta ugyanezt a résztöltetet és belerakta a 227mm-es MRLS rakétába...

Állítólag az RM-nek döntő fontosságű volt a lészergyár projektnél, hogy Hirtengberger is oda települ, szóval biztos látnának szinergiát egy ilyen projektben.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Az aknavető egy elég pontos fegyver ha csak nincs erős szél. Mozgó célt szerinte max véletlen tudsz telibe találni.
Amúgy hamár SMART-155-öst is fejlesztő az RM-mel összebútoroztunk, akkor lehet hogy elég lenne megvizsgálni, hogy SMART-155 résztöltetét bele lehet-e tenni egy 120 mm-es akna gránátba. Az is tök jó megoldás, ha egy kész bevált rendszert adaptálunk az aknavetőinkhez.
Pl. Diehl fogta ugyanezt a résztöltetet és belerakta a 227mm-es MRLS rakétába...

Állítólag az RM-nek döntő fontosságű volt a lészergyár projektnél, hogy Hirtengberger is oda települ, szóval biztos látnának szinergiát egy ilyen projektben.

Mármint én most nem üzleti szempontból beszéltem valami mellett vagy ellen.
Egy lézerrávezetésű robbanófej létrehozása egy alapvetően elég pontos és elég olcsó fegyvertípushoz önmagában is felvet kérdéseket, hogy ki akarja ezt rajtunk kívül megvásárolni?

A nagyobb, számomra fontosabb kérdés, hogy a mi hadseregünk számára nyújt-e érezhető előrelépést a plusz ráköltött pénz? Ha aknavetővel első három-öt lövésből legalább 80% biztonsággal telibe találsz egy álló járművet, akkor ez 1 perc alatti szintidőnek kell lennie. Minimális a különbség a katona szempontjából, hogy ennyi idő alatt egy JTAC megvilágította lézer eszközzel a célt, a lövedéket kilőttük nagyjából a célterület fölé, ejtőernyővel ereszkedett a megjelölt célpont fölé és ott aktiválódott, vagy hagyományos módon pontosította a célzást az előző becsapódás alapján. Az ellenérv meg az, hogy ha nem észleli azt, hogy tűz alatt van, akkor persze lehet nem fog mozogni.

Egy 155-ösnél akár 1-2 perc is lehet, míg a levegőben van a skuló. Ha ez után kezd el pontosításnak neki látni a tüzér, akkor egy 40 km-s távon már tényleg hülyének kell lennie annak a hk, IFV, APC pk-nak, aki nem mozgatja arrébb a járművet. Minél nagyobb a távolság, annál meghatározóbbnak tűnik az első lövés pontosságának követelménye. Ugyan ez igaz az MRLS-re, ezek a rendszerek okos lőszer nélkül lehet órákig lőhetnének egy álló terepjáróra kellően nagy távolságról, nem elvárható, hogy biztosan eltalálják.
Mint te is mondtad, és nekem is ez volt a rossz érzésem, egy aknavető lézer nélkül is elég pontos. Minden hadsereg úgy fog gondolkodni, hogy neki ezekbe első sorban HE lőszer kell majd, kiegészítő jelleggel buta KUM lövedék. (De itt meg az a kérdés, hogy az egyébként is legnagyobb erősségünk digitális tűzrávezetésben például mennyi az annyi. Nem tudom a pontos szórását.)

Nem mondom, hogy ne csináljunk okos lőszert aknavetőhöz, hiszen ez erősíti az eladásunkat minden téren, de első amit megcsinálnék a minisztérium helyébe, hogy kikérdezném a lengyeleket, hogy mi a tapasztalatuk a saját fejlesztésükkel. És az alapján, illetve a katonákkal beszélgetés alapján indulnék el. Például lehet egy lézer rávezetéses HE aknagránátnak jobban örülnének, mert jobban illeszkedik a feladatkörbe és esetleg rutinos tüzérek tudnak valamit mondani, nekik mi lenne az első gondolatuk egy páncélos kilövésének aknavetővel, mint feladatról.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 358
113
Mármint én most nem üzleti szempontból beszéltem valami mellett vagy ellen.
Egy lézerrávezetésű robbanófej létrehozása egy alapvetően elég pontos és elég olcsó fegyvertípushoz önmagában is felvet kérdéseket, hogy ki akarja ezt rajtunk kívül megvásárolni?

A nagyobb, számomra fontosabb kérdés, hogy a mi hadseregünk számára nyújt-e érezhető előrelépést a plusz ráköltött pénz? Ha aknavetővel első három-öt lövésből legalább 80% biztonsággal telibe találsz egy álló járművet, akkor ez 1 perc alatti szintidőnek kell lennie. Minimális a különbség a katona szempontjából, hogy ennyi idő alatt egy JTAC megvilágította lézer eszközzel a célt, a lövedéket kilőttük nagyjából a célterület fölé, ejtőernyővel ereszkedett a megjelölt célpont fölé és ott aktiválódott, vagy hagyományos módon pontosította a célzást az előző becsapódás alapján. Az ellenérv meg az, hogy ha nem észleli azt, hogy tűz alatt van, akkor persze lehet nem fog mozogni.

Egy 155-ösnél akár 1-2 perc is lehet, míg a levegőben van a skuló. Ha ez után kezd el pontosításnak neki látni a tüzér, akkor egy 40 km-s távon már tényleg hülyének kell lennie annak a hk, IFV, APC pk-nak, aki nem mozgatja arrébb a járművet. Minél nagyobb a távolság, annál meghatározóbbnak tűnik az első lövés pontosságának követelménye. Ugyan ez igaz az MRLS-re, ezek a rendszerek okos lőszer nélkül lehet órákig lőhetnének egy álló terepjáróra kellően nagy távolságról, nem elvárható, hogy biztosan eltalálják.
Mint te is mondtad, és nekem is ez volt a rossz érzésem, egy aknavető lézer nélkül is elég pontos. Minden hadsereg úgy fog gondolkodni, hogy neki ezekbe első sorban HE lőszer kell majd, kiegészítő jelleggel buta KUM lövedék. (De itt meg az a kérdés, hogy az egyébként is legnagyobb erősségünk digitális tűzrávezetésben például mennyi az annyi. Nem tudom a pontos szórását.)

Nem mondom, hogy ne csináljunk okos lőszert aknavetőhöz, hiszen ez erősíti az eladásunkat minden téren, de első amit megcsinálnék a minisztérium helyébe, hogy kikérdezném a lengyeleket, hogy mi a tapasztalatuk a saját fejlesztésükkel. És az alapján, illetve a katonákkal beszélgetés alapján indulnék el. Például lehet egy lézer rávezetéses HE aknagránátnak jobban örülnének, mert jobban illeszkedik a feladatkörbe és esetleg rutinos tüzérek tudnak valamit mondani, nekik mi lenne az első gondolatuk egy páncélos kilövésének aknavetővel, mint feladatról.
harcjárműre tuti hogy nem egy aknavető fog dolgozni. valószínűleg a közelbe elég sok rááll...

hogy mennyire releváns harcjármű kilövése aknagránáttal közvetlen találattal? nem ritka. az hogy egy cső végezze ezt? piszok mázlisták :)

persze nem maximális halyító gyűrűkkel/kivető töltetekkel.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and Pogány

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 659
113
Én azon is gondolkodnék, hogy mennyire van szükség aknavetőnél irányított lövedékre. Bár a lengyelek pár éve összeálltak az ukránokkal és kifejlesztették a közös típusukat, viszont egyik hadsereg sem rendszeresítette.

Amit én tudok felületesen az aknavetőről, hogy előnyei a nagy tűzgyorsaság és az olcsóság. Hátránya a kis hatótávolság. Viszont 2-10 km távolságban mekkora a szórása? Talán @ijasz vagy @Filter tudna nekünk segíteni.
Ha egy hk méretű célt nagy biztonsággal telibe ver, akkor a buta lőszer is nagyon kellene. Ha viszont nagy valószínűséggel az első lövést mellé viszi, akkor tényleg jól jön az okos lőszer. Itt tényleg ne én mondjak ítéletet, csak elképzeltem, hogy mondjuk 5 lövéssel megszórják ilyen kum lövedékekkel az ellenséges jármű környékét. Elég, ha csak az egyik betalál.

Viszont a terepen alkalmazhatóságon is gondolkodtam. Mert a videóban benne volt tényleg minden, mint a búcsúban, ejtőernyős megoldást is alkalmaznak különböző megvilágításra (infra is akár), szóval ha akarunk, akkor benavigálhat JTAC rávezetéssel egy ejtőernyős EFP akna és pont a célpont fölé érve küldi el a formázott töltetet... Vagy tényleg bármit kívánhatunk, kifejlesztik. De a gyakorlatban én ezt úgy fordítom le, hogy a frontvonal teljes vonalát fel kell tölteni több ezer okos lőszerrel, és hasonló sűrűségben JTAC felderítőket telepíteni, akik...
Szóval remélem érthető. A 155-ösök azért megérősek okos lőszer tekintetében, mert nagy a hatótávolsága, vagyis viszonylag kis effektor darabszámhoz kell odatelepíteni a javadalmazást. És a felderítőknek is nagyobb a mozgás szabadságuk, mert a dandár tüzérség képes oda lőni, ahol épp ők vannak. És a dd tüzérségnél nagy a különbség az elméleti és a hatékony lőtávolság között. Az aknavetőnél sokkal nehezebben kivitelezhetőnek érzem, hogy jóval nagyobb darabszámot lássunk el irányított lőszerrel, az effektorokból csak néhány fog működni védelemben, és a lőtávolság nem alkalmasabb-e buta lőszerrel lövésre nagy tűzgyorsasággal.

Kérdések merülnek fel bennem és miközben pont én élharcoskodom a 155-ösöknél ilyen skulók rendszeresítéséért hagyományos lőszerek mellett, addig egy pct aknaverő töltet esetén mégis jóval kisebb szerepet érzek a hagyományos lőszerhez képest. (Miközben az előbbinek nagyobb szerepe van az ellenség távolról megpuhításában, az utóbbiak csak akkor kezdenek el üzemelni, amikor már a 155-ösök is buta lőszerrel lőnek, mert megoldják azzal is. Ráadásul ha egy jármű 2 km-en belül van, akkor nem biztos, hogy van idő összehangolni a megfestést és az okos lőszerrel lövést. Itt már az HE is játszik, csak szedje le a lánctalpát és állítsa meg! Vagy kerekes esetén defektre játszani.)
Korrekt a felvetésed....
Válaszolok majd. Időm most nincs kifejteni a mondanivalómat a dologgal kapcsolatban.
De betervezem.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Vogon

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 133
38 624
113
Mármint én most nem üzleti szempontból beszéltem valami mellett vagy ellen.
Egy lézerrávezetésű robbanófej létrehozása egy alapvetően elég pontos és elég olcsó fegyvertípushoz önmagában is felvet kérdéseket, hogy ki akarja ezt rajtunk kívül megvásárolni?

A nagyobb, számomra fontosabb kérdés, hogy a mi hadseregünk számára nyújt-e érezhető előrelépést a plusz ráköltött pénz? Ha aknavetővel első három-öt lövésből legalább 80% biztonsággal telibe találsz egy álló járművet, akkor ez 1 perc alatti szintidőnek kell lennie. Minimális a különbség a katona szempontjából, hogy ennyi idő alatt egy JTAC megvilágította lézer eszközzel a célt, a lövedéket kilőttük nagyjából a célterület fölé, ejtőernyővel ereszkedett a megjelölt célpont fölé és ott aktiválódott, vagy hagyományos módon pontosította a célzást az előző becsapódás alapján. Az ellenérv meg az, hogy ha nem észleli azt, hogy tűz alatt van, akkor persze lehet nem fog mozogni.

Egy 155-ösnél akár 1-2 perc is lehet, míg a levegőben van a skuló. Ha ez után kezd el pontosításnak neki látni a tüzér, akkor egy 40 km-s távon már tényleg hülyének kell lennie annak a hk, IFV, APC pk-nak, aki nem mozgatja arrébb a járművet. Minél nagyobb a távolság, annál meghatározóbbnak tűnik az első lövés pontosságának követelménye. Ugyan ez igaz az MRLS-re, ezek a rendszerek okos lőszer nélkül lehet órákig lőhetnének egy álló terepjáróra kellően nagy távolságról, nem elvárható, hogy biztosan eltalálják.
Mint te is mondtad, és nekem is ez volt a rossz érzésem, egy aknavető lézer nélkül is elég pontos. Minden hadsereg úgy fog gondolkodni, hogy neki ezekbe első sorban HE lőszer kell majd, kiegészítő jelleggel buta KUM lövedék. (De itt meg az a kérdés, hogy az egyébként is legnagyobb erősségünk digitális tűzrávezetésben például mennyi az annyi. Nem tudom a pontos szórását.)

Nem mondom, hogy ne csináljunk okos lőszert aknavetőhöz, hiszen ez erősíti az eladásunkat minden téren, de első amit megcsinálnék a minisztérium helyébe, hogy kikérdezném a lengyeleket, hogy mi a tapasztalatuk a saját fejlesztésükkel. És az alapján, illetve a katonákkal beszélgetés alapján indulnék el. Például lehet egy lézer rávezetéses HE aknagránátnak jobban örülnének, mert jobban illeszkedik a feladatkörbe és esetleg rutinos tüzérek tudnak valamit mondani, nekik mi lenne az első gondolatuk egy páncélos kilövésének aknavetővel, mint feladatról.
A lézeres rávezetés csak "hab lehetne a tortán" (amúgy Izrael gyárt ilyet) az infravörös rávezetés lenne az igazi. Lényegében a Spikehoz hasonló top-attack páncéltörő fegyver lenne csak (vélhetően) olcsóbban. (Félre értések elkerülése véget: a Spike is kell!)
STRYX néven a svédek gyártottak ilyet, de hidegháború végével felhagytak vele ha jól tudom. Az orosz "harckocsi roham réme" újra itt van szóval igény biztos volna rá...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 358
113
van olyan hogy szondázó akna gránát? egy sima aknavető gránát test különböző műszerekkel telepítve ami méri a meteorológiai adatokat és visszaküldi a tűzvezetőknek az értékeket amit röpályálya alapján érik behatások... (ilyenek ha léteznek szerintem nem hordoznak robbanótöltetet így becsapdásuk érzékelése nem egyszerű.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 133
38 624
113
van olyan hogy szondázó akna gránát? egy sima aknavető gránát test különböző műszerekkel telepítve ami méri a meteorológiai adatokat és visszaküldi a tűzvezetőknek az értékeket amit röpályálya alapján érik behatások... (ilyenek ha léteznek szerintem nem hordoznak robbanótöltetet így becsapdásuk érzékelése nem egyszerű.
Szerintem ilyenre nincs szűkség. 6-9 km-es hatótávolságú fegyverről van szó - nincs radikálsan más időjárás ezen a távon illetve ilyen távolságon az időjárás hatása a pontosságra nem jelentős. Ha fontos a pontosság, akkor Irányított lövedék kell ami kikorrigálja az időjárás hatását...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 358
113
Szerintem ilyenre nincs szűkség. 6-9 km-es hatótávolságú fegyverről van szó - nincs radikálsan más időjárás ezen a távon illetve ilyen távolságon az időjárás hatása a pontosságra nem jelentős. Ha fontos a pontosság, akkor Irányított lövedék kell ami kikorrigálja az időjárás hatását...
a pontosság szerintem mindig fontos szempont kell legyen (hisz a pontos fegyver takarékos) a buta fegyverek ideális (tehát ismmert) körülmények között nagyon hatásos tud lenni éspontos (lőtéri körülmények) ha ezt a lőtéri körülményt (légkörmeteoroléogia) tudjuk biztosítani harctéri kötülmények között is vagy ennek töredékét már hatalmas előnyt jelent azzal szembe aki nem vagy kevésbé képes mindezen feltételeket biztosítani.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 562
93 931
113
Az instagrammon Maróthék a Szingapúri - Hirtenberger automata SRAMS 120as aknavetővel promózzák a Hirtenbergert.

 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 147
30 801
113
Az instagrammon Maróthék a Szingapúri - Hirtenberger automata SRAMS 120as aknavetővel promózzák a Hirtenbergert.

Videót holt lehet megnézni, amiről a leírásban írtak ?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 562
93 931
113
Videót holt lehet megnézni, amiről a leírásban írtak ?
Az a múlt heti adás.

Összefoglalót irtam.
Nah, akkor a rend kedvéért, ami nekem a fenti videóból átjött.

Először is nagyon informatív, hiánypótló rész volt!!!

Mivel foglalkozik a Hirtenberger?
  • Aknavetőgyásrtás 60/81/120
  • Aknavetőgránátgyártás
  • Digitális célzó- és tűzvezetőrendszer
  • Hagyományos lövedék
  • Képzés, digitalizáció
Hosszú távú 20 éves szerződéseik is vannak. A covid alatt duplázták a gyártási kapacitásuk. A cég értéke ma duplája a vételi árnak. 2022 tavasza és 2024 között megvalósul az átköltözés Varpalotára.

Nemrég megvettek egy új - zélandi szofverfejlesztéssel foglalkozó céget.
Illetve van angol gyártási telephelyük. Ez utóbbiban nekem nem egyértelmű mit csinálnak, illetve, hogy az is magyar tulajdonba került-e. A szoftverfejlesztő cég, ami a digitalis célzó, tűzvezetőrendszereken dolgozik, az a Hirtenberger HU része.

2 verzió van 60as aknavetőből.
Különlegeseknek commando verzió. Töltött állapotban szállítható. 2kmes lőtáv, kézi tüzelésre is alkalmas.

Állványos 60as.4km lőtáv, szintén alkalmas kézi tüzelésre is.

60/81es 3 részre bontható, igy szállítható. A 120as tréleren összeszerelve szállítható. 45mp.alatt felállítható.

Gránátok
Füst, világító és infragránát is. Ez utóbbi trükkös.az ellenség nem látja, de a a saját csapat átlátja a terepet.

Digitális célzórendszer világon egyedülálló. Fedezékből is tudsz célozni. Az aknavetős katona digitális eszköze egyszere fogadja a fegyver helyadatait és egy másik katona lézeres célkereső adatait, igy határozza meg a tüzelési célpontot.
Illetve hiányoltam, hogy a SRAMSról nem volt szó benne, erre ma ezt posztolták. o_O
És amiről nem volt szó a Szingapúri - Hirtenberger közös SRAMS automata 120as aknavető.... Pedig anno ezt is bemutatták nekünk.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 643
8 306
113
Az instagrammon Maróthék a Szingapúri - Hirtenberger automata SRAMS 120as aknavetővel promózzák a Hirtenbergert.

Kíváncsi leszek, mit kezdünk vele.
A többi Hirtenberger-termék jöhet! (120-as már jön is)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 562
93 931
113
ezt hol mondta Maróth ? Erről lemaradtam
Legyen meg itt is.

A habarcs senkit ne zavarjon össze, gugli.


Magyarország 120 mm-es aknavetőket szerez be a Hirtenberger Defense-től

Az MH Parancsnokság tervezési csoportjának vezetője, Sticz László tábornok már 2021 végén meghirdette a 120 mm-es aknavető rendszerek beszerzését. Amint a Soldier & Technology jól tájékozott körökből megtudta, ezeket a Hirtenberger Defense szállítja, és nem csak az aknavetőket, hanem más rendszerelemeket is tartalmaznak.

Az iparági bennfentesek számára a döntés nem meglepő. Végül, az M1943 aknavető néhány évvel ezelőtti leszerelése óta a magyar fegyveres erőkben már nincs meg a gyalogsági tűztámogatás e kulcsfontosságú eleme. A Magyar Honvédség belső publikációi és tanulmányai azonban már több mint egy évtizede szorgalmazzák ennek az elvesztett képességnek a modern rendszerekkel történő helyreállítását.

Jól értesült körökből ma már azt mondják, hogy 2023-ra alacsony, kétszámjegyű, 120 mm-es M12 aknavetőt használnak majd a fegyveres erők. Úgy tűnik, a fegyverrendszerek fegyveres erőkbe való integrálását és a szakszemélyzet gyarapítását képzéssel kívánják lehetővé tenni. Egy további lépésben további rendszerek beszerzésére kerülhet sor, amelyek a beszámolók szerint már költségvetésben is szerepelnek.

A bejövő habarcsrendszerekhez lesz egy pótkocsi, amely lehetővé teszi a vontatott bevetést. Emellett a magyar aknavetős erők korszerű tűzvezetési megoldásokat és megfelelő lőszercsomagot kapnak – mindkettőt a Hirtenberger Védelmi Csoporttól.

A Hirtenberger M12 habarcsot kétféle változatban gyártják, amelyek elsősorban a hordó hosszában és az ebből eredő össztömegben, valamint a hatótávolságban térnek el egymástól. A gyártó szerint mindkét változatban közös a percenkénti 15 lövés sebessége. Azt viszont nem tudni, hogy Magyarország megkapja-e az 1385 vagy 1535 mm ballisztikus csőhosszúságú változatot.

A Hirtenberger termék melletti döntés szintén nem meglepő a megfigyelők számára. 2019. október 29-i hatállyal a magyar állami „HDT Védelmi Ipari Kft” már 100 százalékos tulajdonosa volt a nagy-britanniai és új-zélandi cégeket is magában foglaló osztrák Hirtenberger Defense Group cégnek. Az osztrák aknavető-specialisták egykori tulajdonosa, a Hirtenberger Holding GmbH már évekkel ezelőtt elhatározta, hogy eladja a fegyverzeti részleget, és vevőt keresett az aknavető-részlegre.

Hirtenberger-M12-auf-Anhaenger_Fotos_Hirtenberger-696x284.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Bálint