Honnan vannak a számok, ha nincs kint a zárszámadási törvény?
Lehet a NATO felé tett adatközlés alapján. Nagyon fura, szerintem a honvédelmi alap nincs beszámítva.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Honnan vannak a számok, ha nincs kint a zárszámadási törvény?
"Figures for 2022 are estimates."Honnan vannak a számok, ha nincs kint a zárszámadási törvény?
Ezer százalék, hogy rossz a matek! Tavaly volt fizuemelés, fizetni kellett a már berendelt cuccokat. Ment egy jelentős összeg a nyáron a személyi felszerelésekre. Volt egy csomó kiképzési mozgolódás a háború miatt (Legalább is nyár végéig).Lehet a NATO felé tett adatközlés alapján. Nagyon fura, szerintem a honvédelmi alap nincs beszámítva.
A 2021-es NATO számokra született már megfejtés, hogy ott miért volt csökkenés?Ezer százalék, hogy rossz a matek! Tavaly volt fizuemelés, fizetni kellett a már berendelt cuccokat. Ment egy jelentős összeg a nyáron a személyi felszerelésekre. Volt egy csomó kiképzési mozgolódás a háború miatt (Legalább is nyár végéig).
Már lassan kint kéne lennie az elszámolásnak. Ott majd minden kiderül.
"Figures for 2022 are estimates."
Table 3 : Defence expenditure as a share of GDP and annual real change (Based on 2015 prices)
2020 : 1.76
2021 : 1.68
2022 : 1.44
Table 1 : Defence expenditure (Million national currency units)
2020 : 852,321
2021 : 927,965
2022 : 957,964
Table 2 : Defence expenditure (Million US dollars - Current prices and exchange rates)
2020 : 2,767
2021 : 3,061
2022 : 2,811
A költségvetés hiánya nem arányosan változik hónapról hónapra, tehát egy év eleji 40%-os hiány semmit nem jelent. Februárban magasak a kiadások és márciusban, de főleg májusban magasabbak a bevételek. Általában év közepén hiába 80-90%-os az éves hiány, a gyakorlat visszahozza.Nekik is az éves hiány 40%-án áll a költségvetés már februárban?
@SilvioD azért ennyire ne legyél elvakult, idén cca 1400B HUF hiány keletkezett időarányosan, 2022-ben volt ettől több a választási osztogatás miatt (1500B HUF körül), 2021-ben cca 700B HUF, azt megelőzően meg 400B HUF alatt volt minden évben a hiány 10 évre visszamenőleg. Ami persze nem azt jelenti hogy világvége lenne, de az hogy nincs itt semmi látnivaló és ez egy természetes ciklus, ugyanolyan stuccpolitika.A költségvetés hiánya nem arányosan változik hónapról hónapra, tehát egy év eleji 40%-os hiány semmit nem jelent. Februárban magasak a kiadások és márciusban, de főleg májusban magasabbak a bevételek. Általában év közepén hiába 80-90%-os az éves hiány, a gyakorlat visszahozza.
Inflációt beleszámoltad?@SilvioD azért ennyire ne legyél elvakult, idén cca 1400B HUF hiány keletkezett időarányosan, 2022-ben volt ettől több a választási osztogatás miatt (1500B HUF körül), 2021-ben cca 700B HUF, azt megelőzően meg 400B HUF alatt volt minden évben a hiány 10 évre visszamenőleg. Ami persze nem azt jelenti hogy világvége lenne, de az hogy nincs itt semmi látnivaló és ez egy természetes ciklus, ugyanolyan stuccpolitika.
Látható hogy nem jut pénz mindenre (nemhiába van Lázár jegyzeteiben lehúzogatva egy-két-három beruházási tétel), és a honvédelem - bár a politikusi beszédekben úgy látszik mintha - nem tűnik nagyon kiemelten kezeltnek.
Csak a háborústInflációt beleszámoltad?
Bocsi, a smile tévútra vitt.Én komolyan kérdeztem!
Pedig tényleg nincs itt semmi látnivaló, az eddigi kiadások tervezettek voltak. (Hogy Lázárnak mennyi pénze lesz építkezésekre az sem újdonság, tavaly nyár eleje óta ismert.)@SilvioD azért ennyire ne legyél elvakult, idén cca 1400B HUF hiány keletkezett időarányosan, 2022-ben volt ettől több a választási osztogatás miatt (1500B HUF körül), 2021-ben cca 700B HUF, azt megelőzően meg 400B HUF alatt volt minden évben a hiány 10 évre visszamenőleg. Ami persze nem azt jelenti hogy világvége lenne, de az hogy nincs itt semmi látnivaló és ez egy természetes ciklus, ugyanolyan stuccpolitika.
Látható hogy nem jut pénz mindenre (nemhiába van Lázár jegyzeteiben lehúzogatva egy-két-három beruházási tétel), és a honvédelem - bár a politikusi beszédekben úgy látszik mintha - nem tűnik nagyon kiemelten kezeltnek.
Nem, mert pl. a nyugdijaknál már most év elején is volt +15% emeles, plusz a 13. havi kifizetése is +8,5%.. És ez a tétel adta a februári hiány harmadát.Bocsi, a smile tévútra vitt.
2020-ban 3-4%-os infláció volt, 2021-ben cca 5%-os, 2022-ben 15% körüli, így ha mindent összeszorzok akkor is 25%-os növekedés indokolt 3 év alatt úgy generálisan. 1400 vs 400 szerintem több ennél.
Nézd, én is tudom illetve írtam is hogy van oka annak hogy miért ilyen magas a hiány (és én nem tudom figyelted-e hogy nem %-ot írtam, hanem konkrét számot, ahol azért látszik a brutális bővülés), viszont ez hiába tervezett, ugyanúgy befolyásolja a pénzköltési lehetőségeket.Pedig tényleg nincs itt semmi látnivaló, az eddigi kiadások tervezettek voltak. (Hogy Lázárnak mennyi pénze lesz építkezésekre az sem újdonság, tavaly nyár eleje óta ismert.)
Ha megnézed, amikor legjobban ment a szekér 2018, akkor sem volt jobb a hiány, még a Covid előtt.
De mitől magas a mostani?
Egyrészt az infláció. Tavalyhoz képest 27%-al nőttek a nyugdíjak és februárban volt a 13. havi kifizetés is, amit 2022 előtt ne keress a februári kiadások közt, mert nem volt.
Ebben a kiadásban semmi meglepetés nincs, ezekkel a kiadasokkal lett számolva a büdzsé, ez volt a havi hiány harmada.
A másik nagy februári kiadás a rezsicsöki fenntartásának kompenzálása (távhő, gáz) volt. Ezzel is számoltak. Ez vitte el a másik harmadrészt. Ezt még a tavalyi kiadások közt se keresd, mert márciustól indult a gázrali.
A tervezett kiadások mennek, ha a tervezett bevételek nem jönnek akkor kell lépni, most csak a sajtó fszítja a hangulatot.
Tavaly viszont tudtommal a választási SZJA visszatérítés volt nagy tétel ami idén nincs. De maradjunk abban hogy egyetértek Veled, van oka annak hogy ennyi a kiadás, a hiány pedig szelidülhet %-osan majd.Nem, mert pl. a nyugdijaknál már most év elején is volt +15% emeles, plusz a 13. havi kifizetése is +8,5%.. És ez a tétel adta a februári hiány harmadát.
Úgy nagyjából ne tûnik annak.@SilvioD azért ennyire ne legyél elvakult, idén cca 1400B HUF hiány keletkezett időarányosan, 2022-ben volt ettől több a választási osztogatás miatt (1500B HUF körül), 2021-ben cca 700B HUF, azt megelőzően meg 400B HUF alatt volt minden évben a hiány 10 évre visszamenőleg. Ami persze nem azt jelenti hogy világvége lenne, de az hogy nincs itt semmi látnivaló és ez egy természetes ciklus, ugyanolyan stuccpolitika.
Látható hogy nem jut pénz mindenre (nemhiába van Lázár jegyzeteiben lehúzogatva egy-két-három beruházási tétel), és a honvédelem - bár a politikusi beszédekben úgy látszik mintha - nem tűnik nagyon kiemelten kezeltnek.
Most csak a végére, mert a többiben közeledtünk.Nézd, én is tudom illetve írtam is hogy van oka annak hogy miért ilyen magas a hiány (és én nem tudom figyelted-e hogy nem %-ot írtam, hanem konkrét számot, ahol azért látszik a brutális bővülés), viszont ez hiába tervezett, ugyanúgy befolyásolja a pénzköltési lehetőségeket.
Vagyis szerintem az hogy meg kell húzni jelenleg a nadrágszíjat az nem hangulatkeltés, az tény. (Bárki aki függ valamilyen szinten az állami kifzetésektől tudja hogy a büdzsé nincs jó helyzetben - kérdezd meg pl. csak a gazdákat akik még nem kapták meg a normatív támogatásokat, vagy az állami beruházások kivitelezőit, elég sokkal beszélgettem az utóbbi időben, mindenki ezt látja/tapasztalja),
Tavaly viszont tudtommal a választási SZJA visszatérítés volt nagy tétel ami idén nincs. De maradjunk abban hogy egyetértek Veled, van oka annak hogy ennyi a kiadás, a hiány pedig szelidülhet %-osan majd.
Azt viszont tartom hogy olyan szempontból teljesen lényegtelen hogy ez várt/látható/betervezett hiány-e vagy sem (persze örömtelibb hogy nem vakrepülés hanem tudatos tervezés), az tény hogy kevesebb cash marad ilyen-olyan dolgokra. Az ilyen-olyan dolgok között pedig ott van a honvédelem is. Szerintem.
És ennél most egy 20-assal jobb a forint- euró.Akkor updatelem HUF-ban
Év - nominál büdzsé - emelkedés az előző évhez képest - előző évi infláció
2015 - 260 mrd
2016 - 301 mrd +16% -0.1%
2017 - 364 mrd +20% +0.4%
2018 - 427 mrd +17% +2,4%
2019 - 512 mrd +20% +2,8%
2020 - 616 mrd +20% +3,4%
2021 - 778 mrd +26% +3,3%
2022 - 1.003 mrd +29% +5,1%
2022 - 1.203 mrd +55% +5,1% (évközi plusz honvédelmi alap)
2023 - 1.477 mrd +47% +15% / +23% +15% ( ez az évközi emelt büdzséhez )
Euróban is.
Év - büdzsé euróban - emelkedés az előző évhez képest - előző évi infláció - euró árfolyam
2015 - 0.84 mrd euro - 310 HUF
2016 - O.97 mrd euro +15% -0.1% 311 HUF
2017 - 1,18 mrd euro +22% +0.4% 309 HUF
2018 - 1,34 mrd euro +13% +2,4% 319 HUF
2019 - 1,60 mrd euró +19% +2,8% 320 HUF
2020 - 1,84 mrd euró +20% +3,4% 334 HUF
2021 - 2,16 mrd euró +18% +3,3% 359 HUF
2022 - 2,55 mrd euró +18% +5,1% 393 HUF ( éves átlag)
2022 - 3,0 mrd euró +39% +5,1% 400 HUF (mai napi) évközi plusz honvédelmi alappal
2023 - 3,7 mrd euró +45% +15% / +23% +15% ( ez az évközi emelt büdzséhez ) 400 HUF
Az eurónál mindig a éves átlagot szamoltam, kivéve idén ott a mai napi euró árfolyammal számoltam.
Az a csak 1 ügylet a tavalyi gázbeszerzés. De azért a cikk vicces. A betárolási szezon árait hasonlítja a fűtési szezon végének áraihoz. Mi van ha idén nyáron is felmegy a gáz ára?? Eltűnik a veszteség?? Minden klikkvadász cikket nem kell kritika nélkül benyalni.Pl. ezért. Mostani állapot szerint csak ezen 760 milliárd forintos veszteséget realizálnának, ha eladnák a gázt. Fel tudjátok ezt fogni? Csak 1 ügylet.
Az hány Leo2A7? Vagy HX löveg? Vagy Gripen? Kiszámoljuk?
Ne legyen igazam, de gecire elbaszták a pénzt, Brüsszel meg beintett és ebben a ciklusban max az eddig megrendelt cuccos jön.
Gigantikus veszteséget kerül el a kormány, ezért döntött most a gázkészlet megtartásáról
Egy húsbavágó anyagi ok a legfontosabb abban, hogy a kormány úgy döntött: megtartja a tavaly nyáron megvett különleges földgázkészletet. A Portfolio kalkulációi szerint ugyanis a mostani állapot szerint durván 760 milliárd forintos pénzügyi vesztesége van az ügyleten, és azért, hogy ezt ne...www.google.com
Ez attól még plusz költség, ami nyomja a büdzsét. Jelenleg az járt jól aki nem kötött hosszú távra gázszerződést tavaly (pl. mert nem volt vele hajlandó kötni a szolgáltatója) mert most prompt piacon 40-60 EUR között hozzájut. De természtesen egy országnál ez nem opció, be kell tárolnia szezon előtt. Vagyis ezt tényleg nem varrnám a nyakukba, de attól még (ahogy egy másik topicban már eszmét cseréltünk erről) szűkíti a lehetőségeinket.Az a csak 1 ügylet a tavalyi gázbeszerzés. De azért a cikk vicces. A betárolási szezon árait hasonlítja a fűtési szezon végének áraihoz. Mi van ha idén nyáron is felmegy a gáz ára?? Eltűnik a veszteség?? Minden klikkvadász cikket nem kell kritika nélkül benyalni.