[HUN] Katonai drónok beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 131
73 655
113
Katonai drónok beszerzése a Honvédségnek a Zrínyi Haderőfejlesztési program keretében
 
Last edited:

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Hát akkor nincs mese, Erdogan barátunkat meg kell keresni drón ügyben.

A lóf@szt kell megkeresni a főleg civil technikából összelapátolt, csak jól "marketingelt" török "drón-ipart".
El kéne dönteni inkább, hogy soha-véget-nem-érő "jóindulat-vásárlók" (fejős-tehenek) leszünk, vagy a Z2026-ot a továbbiakban -a nagyságrendekkel hatékonyabb-, végre valós, hazai hátterű képességgel töltjük fel -aminek vannak jelei, folytatni kéne(! ! !)-, létrehozva a régóta hiányzó érdek-érvényesítést.

Így a V4-en belül is visszanyernénk az egyre csökkenő szerepünkhöz, a növekvő gazdasági erőnkhöz méltóan a lengyelekhez képest kisebb demográfiai erőnktől függetlenül.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
A lóf@szt kell megkeresni a főleg civil technikából összelapátolt, csak jól "marketingelt" török "drón-ipart".
El kéne dönteni inkább, hogy soha-véget-nem-érő "jóindulat-vásárlók" (fejős-tehenek) leszünk, vagy a Z2026-ot a továbbiakban -a nagyságrendekkel hatékonyabb-, végre valós, hazai hátterű képességgel töltjük fel -aminek vannak jelei, folytatni kéne(! ! !)-, létrehozva a régóta hiányzó érdek-érvényesítést.

Így a V4-en belül is visszanyernénk az egyre csökkenő szerepünkhöz, a növekvő gazdasági erőnkhöz méltóan a lengyelekhez képest kisebb demográfiai erőnktől függetlenül.
Szerinted össze tudnánk legózni saját drónt? Amúgy töröktől szerintem se vegyünk, de hülyeséget se beszéljünk.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Szerinted össze tudnánk legózni saját drónt? Amúgy töröktől szerintem se vegyünk, de hülyeséget se beszéljünk.

- van kompozit/carbon rep-gép-gyártónk 5-10( ? ),
- van "saját" Alu/könnyű-fém (Aero Vodochody) rep-gép-gyárunk (ezer-éves technológia...),
- gyártunk, tudunk venni NATO-szabvány kommunikációt,
- prototípushoz 1-5 db Rotax szintű motort egyedileg tudunk csinálni, a "sorozatosra" van 1-2 év(ha nem menne, kérek egy e-mailt :cool: ),
- szenzor-tornyot venni kell a kanadaiaktól, "koppintani" ( ;) ),
- fegyvereknél az ex-szovjet, +lengyel licenc-gyártottak "olcsók", első lépésnek jók.
... jéééé :rolleyes:

2 Bayraktar TB-2 árából, pár hónap múlva repül, 1-2 év alatt, meg lehet "készre" csinálni.
Dönteni -egy tököset-, na az nem sikerült az elmúlt sok 10 év alatt.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Szerinted össze tudnánk legózni saját drónt? Amúgy töröktől szerintem se vegyünk, de hülyeséget se beszéljünk.

Ahogy írtad legozunk. Ami nem megy azt megvesszük. Rotax, wescam... bonyolult. Megvehetjük? Igen. Törökök se csinálták máshogy. És persze elsőre nem RQ4et kell csinálnunk.

Én az egyetemi indulásba hiszek így kiadnám szakdoga témának a repülőgép mérnöki szakon. :) 2021 juniusában lenne jópár kis irányítható dron. A három legelhivatotabbat, legjobbat kiválasztanám bevonnám vmilyen (most még nem tudom) pozicióba a magnust, dependencykkel kiegészíteném és projekté alakítanám. Itt már pontosan meg kell mondani mit is szeretnénk 1.5év múlva repülni látni.
De persze meg lehet bízni a Magnust is. Bár szerintem az magában nem fog működni, nem lesz jó.
 
K

kamm

Guest
- van kompozit/carbon rep-gép-gyártónk 5-10( ? ),
- van "saját" Alu/könnyű-fém (Aero Vodochody) rep-gép-gyárunk (ezer-éves technológia...),
- gyártunk, tudunk venni NATO-szabvány kommunikációt,
- prototípushoz 1-5 db Rotax szintű motort egyedileg tudunk csinálni, a "sorozatosra" van 1-2 év(ha nem menne, kérek egy e-mailt :cool: ),
- szenzor-tornyot venni kell a kanadaiaktól, "koppintani" ( ;) ),
- fegyvereknél az ex-szovjet, +lengyel licenc-gyártottak "olcsók", első lépésnek jók.
... jéééé :rolleyes:

2 Bayraktar TB-2 árából, pár hónap múlva repül, 1-2 év alatt, meg lehet "készre" csinálni.
Dönteni -egy tököset-, na az nem sikerült az elmúlt sok 10 év alatt.

Hat hogyne, elektronikat "koppintunk" (WTF?), sarkanyt "ezereve" gyartunk (WTFWTF?), fegyvereket meg majdf "ex-szovjet (WTFWTFWTF?)...

Sebaj, legalabb oprendszert/vezerlo szoftvert/minden mas sw meg veszunk hozza a piacon.
Ja nem, azt meg kell irni. Nullarol, ugye.

Nem baj, rengeteg ilyen tapasztalat van otthon.
Ja nem, semmi nincs.

Nem baj, van rengeteg okos gyerek, majd megoldjak.
Ja nem, mert felszivja oket a versenyszfera mar diploma elott.

Hat, ez meg nagyobb bajraktarnak tunik, mint a Bayraktar... jo lesz az az olcso torok/akarmilyen dron is egyelore, aztan inkabb a csehekkel-lengyelekkel kellene ezugyben valami kozos programba fogni, annak esetleg latom ertelmet, mondjuk 5-6 even belul lehet belole valami.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Hat hogyne, elektronikat "koppintunk" (WTF?), sarkanyt "ezereve" gyartunk (WTFWTF?), fegyvereket meg majdf "ex-szovjet (WTFWTFWTF?)...
Sebaj, legalabb oprendszert/vezerlo szoftvert/minden mas sw meg veszunk hozza a piacon. Ja nem, azt meg kell irni. Nullarol, ugye.
Nem baj, rengeteg ilyen tapasztalat van otthon. Ja nem, semmi nincs. Nem baj, van rengeteg okos gyerek, majd megoldjak.
Ja nem, mert felszivja oket a versenyszfera mar diploma elott. Hat, ez meg nagyobb bajraktarnak tunik, mint a Bayraktar... jo lesz az az olcso torok/akarmilyen dron is egyelore, aztan inkabb a csehekkel-lengyelekkel kellene ezugyben valami kozos programba fogni, annak esetleg latom ertelmet, mondjuk 5-6 even belul lehet belole valami.

Kereshetünk okokat, hogy miért nem, vagy kereshetünk megoldásokat és akkor igen :
- legalább 10 cég gyárt UL kategóriájú repülőgépet, ami nagyságrendileg a Bayraktar TB-2 kategória,
- bármilyen fegyver lesz, valamilyen szabvány szerinti mechanikus/elektronikus csatlakozás lesz, sok fegyverzet függesztő lehetőséget nyújt mint NATO/Nyugati szabványok, mint SzU/orosz szabványok használatára, mert akkor sok már meglévő fegyver integrálható (vagy ez baj? ? ? Ja,nem. :) ),
- mintha "valami" válság lenne, sok kényszerszabadságos, elbocsájtás-közeli szakemberrel (Ja nem???, "Basszus", De... :) ),
- egy "induló készlet" Bayraktar rendszer (3-4-5 gép x 4-5m$, +operátor munkahelyek/kocsi, + minimális fegyverzet, gyakorló készlet, ... = 25-30m$=10 Milliárd HUF körül, árfolyam:rolleyes: ) ? ? ?) ára 100 mérnök/fejlesztő 5 évi fizetése(15m/év/fő), +1-2 Milliárd anyagra/gépre...

Vmiért úgy érzem a hozzáállásodból, hogy ha felmerülne a kérdés egy gyártóval való kapcsolat során, neked is "...lenne az a pénz, amiért korpás a hajad", :( .

Szerintem meg el kéne már végre indulni erről a kib@szott -bék@-segge alóli- alacsony hazai kutató/fejlesztő/gyártói szintről. Lemaradunk mindenről ( is ) ! ! !
Az idén bejelentett gyártásokkal kapcsolatban lehetnek illúzióink, de legyünk tisztában azzal, hogy az eszközök lényegét jelentó kulcstechnológiát, információt, programokat, licenszeket mindenki megtartja magának. Ahogy mi is tennénk.
Vannak régi/új alapvető hadi-ipari szegmensek amiket "kötelező" újra létrehozni, kijavítva a korábbi hibák sorozatát: HKI, stb...
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and L.O.B
K

kamm

Guest
Ti most tényleg olyanról veszekedtek, ami már egy hónapja folyamatban van?
Megvan a szerződés, már fejlesztik. Amúgy kb 2 éve van itthon dróngyártás csak nem harci.

En pont erre celoztam, hogy az az "1-2 ev mulva repul" az minden lesz, csak nem sorozatgyarthato-bevetheto, mil-spec standard, bombakkal megrakott dron. Egyedul biztosan tovabb tart, masreszt dragabb is, de megoldhato - csak lesz vagy 5 ev, mire egy korrekt, megbizhato-eladhato termek lesz belole.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss
K

kamm

Guest
100 mérnök/fejlesztő 5 évi fizetése(15m/év/fő),

Na ne vicceljunk mar. 50 ezer USD korul gondolod, hogy specializalt tudasu fejlesztoket talalsz...? :) FYI egy amerikai fejleszto 40-50M forint korul keres, annak a ketharmadat Europaban is barmikor megkereshetik.

En nem ellendrukker vagyok, hanem annak az ellenkezoje - viszont vittem mar nem egy projektet, ennel joval kevesse bonyolultakat es bezony azok sem egy ev voltak... de ne legyen igazam es hirtelen szulessen egy bajraktar-szintu dron, ket even belul. Hajra.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 107
113
Na ne vicceljunk mar. 50 ezer USD korul gondolod, hogy specializalt tudasu fejlesztoket talalsz...? :) FYI egy amerikai fejleszto 40-50M forint korul keres, annak a ketharmadat Europaban is barmikor megkereshetik.

En nem ellendrukker vagyok, hanem annak az ellenkezoje - viszont vittem mar nem egy projektet, ennel joval kevesse bonyolultakat es bezony azok sem egy ev voltak... de ne legyen igazam es hirtelen szulessen egy bajraktar-szintu dron, ket even belul. Hajra.
Ha irányított fegyvert akarsz rátenni az integráció lehet egy-két év magában.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Ti most tényleg olyanról veszekedtek, ami már egy hónapja folyamatban van?
Megvan a szerződés, már fejlesztik. Amúgy kb 2 éve van itthon dróngyártás csak nem harci.

Nem veszekszünk. Nekem ez nem az. Ilyesmi egy Fórum "dolga".

Milyen szerződés van meg?

Milyen drón gyártás?

Hol? Ki? Mi?



En pont erre celoztam, hogy az az "1-2 ev mulva repul" az minden lesz, csak nem sorozatgyarthato-bevetheto, mil-spec standard, bombakkal megrakott dron. Egyedul biztosan tovabb tart, masreszt dragabb is, de megoldhato - csak lesz vagy 5 ev, mire egy korrekt, megbizhato-eladhato termek lesz belole.

Ki "mondta" hogy csak 1-2 év múlva repül? Én legalábbis "kicsit" rövidebb határidőt írtam/gondolok. Amúgy hova kell rohanni? Kutató-, fejlesztő-mérnök, szakember-bázis építés az első lépcső.

Na ne vicceljunk mar. 50 ezer USD korul gondolod, hogy specializalt tudasu fejlesztoket talalsz...? :) FYI egy amerikai fejleszto 40-50M forint korul keres, annak a ketharmadat Europaban is barmikor megkereshetik. .

1, Átlagfizetést írtam, mint ahogy ilyen esetekben szokás. ...de ha kell, tudom külön közölni, semmi gond.

2, Ha a fizetések valós érteket jobban tükröző PPP(Vásárló Érték Paritáson számított fizetés) érteket veszed figyelembe, akkor az általam leírt 15m HUF/év/fő átlag ( ± 25% ilyen projekteknél szokásos eltérést figyelembe véve) ez bizony egy nyugati szintű fizetés, ami kb. egy tucat kulcsterületen dolgozó szakembert jelent. De ezek becslések, egy ilyen "virtuális" fejlesztési programnál komolytalan ilyenbe belekötni. A nagyságrendek az érdekesek, azok jók, a többi úgyis változik mindig a gyakorlati megvalósítás során.



En nem ellendrukker vagyok, hanem annak az ellenkezoje - viszont vittem mar nem egy projektet, ennel joval kevesse bonyolultakat es bezony azok sem egy ev voltak... de ne legyen igazam es hirtelen szulessen egy bajraktar-szintu dron, ket even belul. Hajra.

Örülök, hogy nem vagy ellen-drukker, köszönet a további konstruktív ötletekért, várjuk és köszönjük.

Jut eszembe:
Te kint élsz, lehet, hogy fejből is tudod, hogy melyik II. V-h-s USA repülőgépet tervezték (városi legenda szerint, vagy valóban ?) 1 hét alatt ! ! ! (...vagy kevesebb ! ! ! ) Vagy ha nem igaz, akkor a középiskolás kori II. V-h-s dokumentum-film "hazudott".

"Amúgy" eza "nehéz és hosszadalmas ..." egy egyszerű menedzsment probléma. Az a megoldás, hogy nem kell megmondani a fejlesztőknek, hogy ez a feladat nehéz, mert akkor az nem "fagynak le", és valóban nem is lesz nehéz ! ! ! :hadonaszos:

Neked -ha igaz hogy vezettél ilyenek-, ezt tudnod kellene ( :p ).
Bukta.

Jöhetnek az építő ötletek. Hajrá! ...és köszönet!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 107
113
Nem veszekszünk. Nekem ez nem az. Ilyesmi egy Fórum "dolga".

Milyen szerződés van meg?

Milyen drón gyártás?

Hol? Ki? Mi?





Ki "mondta" hogy csak 1-2 év múlva repül? Én legalábbis "kicsit" rövidebb határidőt írtam/gondolok. Amúgy hova kell rohanni? Kutató-, fejlesztő-mérnök, szakember-bázis építés az első lépcső.



1, Átlagfizetést írtam, mint ahogy ilyen esetekben szokás. ...de ha kell, tudom külön közölni, semmi gond.

2, Ha a fizetések valós érteket jobban tükröző PPP(Vásárló Érték Paritáson számított fizetés) érteket veszed figyelembe, akkor az általam leírt 15m HUF/év/fő átlag ( ± 25% ilyen projekteknél szokásos eltérést figyelembe véve) ez bizony egy nyugati szintű fizetés, ami kb. egy tucat kulcsterületen dolgozó szakembert jelent. De ezek becslések, egy ilyen "virtuális" fejlesztési programnál komolytalan ilyenbe belekötni. A nagyságrendek az érdekesek, azok jók, a többi úgyis változik mindig a gyakorlati megvalósítás során.





Örülök, hogy nem vagy ellen-drukker, köszönet a további konstruktív ötletekért, várjuk és köszönjük.

Jut eszembe:
Te kint élsz, lehet, hogy fejből is tudod, hogy melyik II. V-h-s USA repülőgépet tervezték (városi legenda szerint, vagy valóban ?) 1 hét alatt ! ! ! (...vagy kevesebb ! ! ! ) Vagy ha nem igaz, akkor a középiskolás kori II. V-h-s dokumentum-film "hazudott".

"Amúgy" eza "nehéz és hosszadalmas ..." egy egyszerű menedzsment probléma. Az a megoldás, hogy nem kell megmondani a fejlesztőknek, hogy ez a feladat nehéz, mert akkor az nem "fagynak le", és valóban nem is lesz nehéz ! ! ! :hadonaszos:

Neked -ha igaz hogy vezettél ilyenek-, ezt tudnod kellene ( :p ).
Bukta.

Jöhetnek az építő ötletek. Hajrá! ...és köszönet!
Amúgy láttam idén brave warrioron valami nagyobb csupaszárny madarat röpdösni amire azt momdták hogy a miénk.
 

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
Igen, valószínűleg azért kapta a BME mert ott hülyék vannak és biztos nem foglakoztak eddig drónfejlesztéssel, nem azért mert a top egyetem és valószínűleg eddig is írtak ott valag szoftvert meg csináltak hozzá elektronikát. :p
Amúgy 26-ra kellenek a drónok. addigra gyártásban lesznek.
Szerintem a HM nem igazán akar költeni, magáncégek zsebébe pénzt tolni – amiben nincs gazdasági érdekeltsége az államnak stb. – és arra számít, hogy az egyetemisták ingyen mutatnak, odaadnak nekik használható anyagokat, információkat, eredményeket. És ezért elég lesz a szóbeli vállon veregetés is.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Szerintem a HM nem igazán akar költeni, magáncégek zsebébe pénzt tolni – amiben nincs gazdasági érdekeltsége az államnak stb. – és arra számít, hogy az egyetemisták ingyen mutatnak, odaadnak nekik használható anyagokat, információkat, eredményeket. És ezért elég lesz a szóbeli vállon veregetés is.
Te tényleg azt gondolod, hogy ZH feladatnak adják ki egy katonai drón elektronikájának és szoftverének a fejlesztését? :D :D :D :D
 

Albatros2020

Well-Known Member
2020. október 14.
96
261
53
Szerintem a HM nem igazán akar költeni, magáncégek zsebébe pénzt tolni – amiben nincs gazdasági érdekeltsége az államnak stb. – és arra számít, hogy az egyetemisták ingyen mutatnak, odaadnak nekik használható anyagokat, információkat, eredményeket. És ezért elég lesz a szóbeli vállon veregetés is.

Ezt azért nem úgy kell elképzelni hogy beadják a feladatot alapképzéses hallgatóknak hogy akkor most másoljátok le az MQ-9 Reapert.

Egyetemi karokon belül szoktak nyílni kutatóközpontok ahol bizonyos kutatási támogatásokból vagy állami támogatásokból zajlik a kutatás, általában docensi vezetéssel. Gondolom a HM erre ad majd pénzt, katonai szakértői segítséggel.

Azért ne várjuk már el hogy valaki ingyen dolgozzon még akkor is ha hallgató :D
 
  • Tetszik
Reactions: krisss