[HUN] Katonai drónok beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
No, kicsit tényleg félrement a dolog.
Nem azt állítottam, hogy tuti szar a karayel, csak azt, hogy minimális info van róla, és hogy hosszú időn keresztül nem sikerült piacot találnia, ahol pedig megvették (Szaud) ott a vásárlásnak komoly tényezője lehetett, hogy politikai-stratégiai okból senki (USA. Izrael, Törökök) nem adta a kezükbe az elsővonalas dróntechnikáját. (Kínától vásárolnak be ugye, illetve a "hagyományos" légierejük miatt nem is kell kapkodniuk.)

Ezt találtam még, angolra a google egész jól leordítja :):

https://www.tdefenceagency.com/vestel-karayel-milli-iha-hakkinda-her-sey-tsk-neden-tercih-etmedi/

Ez alapján nincs vele semmi baj, csak nem volt "szerencséje". Mindenesetre látszik, hogy nem csak engem foglalkoztat a dolog, a hazájában sem világos, miért maradt "sötét ló".

A törököknél sem fejleszt drónt boldog boldogtalan, 3 komoly cég van/volt a kezdetektől: az állami TAI, a Baykar a partnercégével, és a Vestel.
Ami a hosszabb utánajárás alapján látszik, az az, hogy a 3 gyártó csak a "jéghegy csúcsa" a fegyverzet, a satlink stb. mind más török hadiipari cégektől, vagy importból jön,így közösen rendelkezérére áll a gyártóknak, egyik sincs előnyben-hátrányban ezeknél a komponenseknél.

Nem vagyok ellensége a karayelnek, csak még mindig túl kevésnek látom az infót, illetve úgy gondolom, hogy a Baykarnál a drónjaik rendszeresítése óta nagyságrendekkel több tapasztalat, know-how, fejlesztési potenciál halmozódott fel, mint a Vestelnél, amihez egy Karayel techtranszfer esetén se férünk hozzá. Ne legyen igazam. :)
(Illetve egy kicsit ellensége vagyok, mert szerintem nem szép, de ez legyen az én problémám :D)

UI: technológiai együttműködéssel a vestel már átadott '"dróntechnológiát" egy francia cégnek, abból se lett nagy siker.
Pont ezért mondtam, hogy mivel kevés az infó azért nagyvonalú kicsit szarozni.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 628
8 260
113
Az, hogy azt hiszed hogy ezek fordították meg a konfliktust (nem a 0 24-ben üzemelő török awacs gépek amik a mindennek is felderítési adatot adtak) a youtube vonat tökéletes példája. Az azeri ATGM ekkel felszerelt alegységek sokkal nagyobb veszteségeket okoztak (BMS-el üzemelő spike nlos is volt) csak hát az nem lett ennyire meglovagolva.
A szir, karabahi stb konfliktusokban eloszor volt a dronoknak latvanyos szerepe.
En olyat le nem irtam, hogy a tobbiek meg kozben szotyiztak. Teljesen kiforgatod a szavaimat, ez mire jo?
 
K

kamm

Guest
En magasrol teszek ra (erted, egy dronra!), hogyan nez ki. Ha ronda, az meg lehet fenyegetobb, akarmi. Legyen az ukranok rémálma. :D

Az jobban erdekel, mi es mennyi megy ra, meddig es milyen tavra kepes elkaristolni odafenn, milyen integralt szenzorokkal jon, pl tetszik, hogy STANAG-konform, 3x redundans avionikat iger benne a Vestel stb. Ezek a fontosak, nem mas.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 628
8 260
113
Ha a sajat penzed kockáztatod, egy sikeres platformmal szemezel, nem massal.
Azt en nem tudhatom, h melyik eseteben kapunk esetleg gyartast, fejlesztest.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
A szir, karabahi stb konfliktusokban eloszor volt a dronoknak latvanyos szerepe.
En olyat le nem irtam, hogy a tobbiek meg kozben szotyiztak. Teljesen kiforgatod a szavaimat, ez mire jo?
Nem akarom kiforgatni, csak azt a drónok az új csodafegyverek vonulat jobb ha nem ver gyökeret az emberek fejében mert nem egészséges, mivel a média manipuláció tökéletes példája török részről és szarrá is keresték magukat rajta, mivel a hadiipari exportjuk az egekbe szökött, kurvajól rámentek a marketinggel egyébként le a kalappal nekik. De a drónok szerepe kissé túl lett misztifikálva és az hogy mi tette lehetővé a sikeres alkalmazásukat kissé háttérbe szorul.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
Ha a sajat penzed kockáztatod, egy sikeres platformmal szemezel, nem massal.
Azt en nem tudhatom, h melyik eseteben kapunk esetleg gyartast, fejlesztest.
A sikeres platform esetében sokkal kevesebb az esély ilyenre mivel pont egy ilyen lehetőség lehet esély egy cégnek a kiugrásra.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz
K

kamm

Guest
Nem akarom kiforgatni, csak azt a drónok az új csodafegyverek vonulat jobb ha nem ver gyökeret az emberek fejében mert nem egészséges, mivel a média manipuláció tökéletes példája török részről és szarrá is keresték magukat rajta, mivel a hadiipari exportjuk az egekbe szökött, kurvajól rámentek a marketinggel egyébként le a kalappal nekik. De a drónok szerepe kissé túl lett misztifikálva és az hogy mi tette lehetővé a sikeres alkalmazásukat kissé háttérbe szorul.
Bingo. Nem véletlenül lesz műhold es nem véletlenül nyomom a monomanias katatoniamat a networked warfare ill. sajat AEW&C kepessegrol.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 628
8 260
113
Nem akarom kiforgatni, csak azt a drónok az új csodafegyverek vonulat jobb ha nem ver gyökeret az emberek fejében mert nem egészséges, mivel a média manipuláció tökéletes példája török részről és szarrá is keresték magukat rajta, mivel a hadiipari exportjuk az egekbe szökött, kurvajól rámentek a marketinggel egyébként le a kalappal nekik. De a drónok szerepe kissé túl lett misztifikálva és az hogy mi tette lehetővé a sikeres alkalmazásukat kissé háttérbe szorul.
Baszki, a dronok is, meg Spike is, meg minden is a rendszer resze.
Ki mondott ilyet, h egyedul a TB 2 verte meg az ormenyeket?
 
K

kamm

Guest
Hu, nem jo pelda.
CV90 3 evtizedes.
Heh? Mark IV, meg csak most lesz rendszeresitve, teljesen uj generáció.

Puma, nem modulrendszeru.
Es? Az allitasod sikerrol stb szolt.
Lynx= meglevo reszegysegek, modulrendszer, gyartasi egyuttmukodes. RM 150 eves tapasztalat...
Sehol, senki nemhogy hasznalni sem hasznalta, de meg gyartba se volt. Ne vicceljunk mar, a "sikeresség" alapjan a CV90 nyerne, a Puma masodik, a Lynx szova sem jött volna, erre akartam ramutatni, hogy ez nem igazan donto szempont.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 628
8 260
113
Heh? Mark IV, meg csak most lesz rendszeresitve, teljesen uj generáció.


Es? Az allitasod sikerrol stb szolt.

Sehol, senki nemhogy hasznalni sem hasznalta, de meg gyartba se volt. Ne vicceljunk mar, a "sikeresség" alapjan a CV90 nyerne, a Puma masodik, a Lynx szova sem jött volna, erre akartam ramutatni, hogy ez nem igazan donto szempont.
Mar meglevo, bizonyitott alkatreszekbol all, ez nem a lutri kategoria szerintem. ARM sikeres rendszerintegrator, nem egy torok legkondigyarto.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and Szittya

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 628
8 260
113
Attol függ, mi hoz az uzletbe.
FYI az IBM eredetileg irogepeket gyartott - ma szinte kizarolag cloud szolgaltatasokbol ep, mar a processzorgyarait is eladta jo regen...
Lasd Nokia stb
De a Vestel helyett a Baykar, Tai, Elbit stb errol a mufajrol SOKKAL tobbet tud.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm