Nyugi van. Senki ne vágja fel az ereit idő előtt.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
De igen, feladata az ellenség IFV-jeinek megsemmisítése. (MBT nyilvánvalóan nem)Amúgy a magyar Lynx-Hiúz esetében a 30x173-as lőszer több, mint elég.
Egy ilyen harceszköznek nem elsődleges feladata sem az ellenséges harckocsik, sem az ellenséges lövészpáncélosok megsemmisítése.
Ez alapján a 25 mm-nek is elégnek kell lennie, amely lőszerből még többet hordozhat, mint a 30-asból.Azonban a 30x173-as lőszercsalád teljesítménye bőven elegendő a beton- és téglaépületek, homokzsák fedezékek rombolására, könnyen páncélozott, vagy páncélozatlan járművek megsemmisítésére, harcképtelenné tételére, ahogy az élőerő elleni harcra is. Akár a fedezékeik felett robbanva.
Ennyi kell és nem több.
És ebből tud elégséges mennyiséget bemálházni, ehhez tud még kiegészítésként rakétafegyverzetet is vinni.
Az alacsonyabb lőszermennyiség azonos térfogatban egy megkerülhetetlen tény.Az egyesek által vágyott 35x225-ös, vagy nagyobb NATO lőszerek, illetve űrméretek egy ilyen eszköznél csak felesleges méret- és tömegnövekedéssel, illetve alacsonyabb tűzgyorsasággal és lőszermennyiséggel járnak.
Dehogynem.Nincs rájuk szükség.
A Hiúzra az a torony kell, amely be tud fogadni olyan űrméretű gépágyút/gyorstüzelő ágyút, amely a harcjármű 30-40 éves élettartama alatt biztosítja az ellenséges IFV-k megbízható megsemmisítését (+ a fenti kiegészítők)A magyar Hiúzra az a torony kell, ami a 30-as gépágyút, szenzorokat és esetleg néhány rakétát be tudja fogadni.
A Rheinmetall Lance tornyokat szállít a magyar hadsereg Lynx KF41 IFV számára
https://www.armyrecognition.com/def...turrets_to_hungarian_army_lynx_kf41_ifvs.html
És erre több, mint elég lesz a 30-as ágyú is.
Az IFV-k ellen a harckocsik veszik fel a harcot, vagy a páncéltörő rakéták.
Ha egy olyan fegyverrendszert akarunk hosszú távra rendszeresíteni, amelyikkel szemben elvárt, hogy tűzerőben mindig fölényben legyen, akkor a leküzdendő célokat kell alacsonyabb kategóriába sorolni.
Máskülönben elindul a kezelhetetlen tömeglavina.
Az, hogy egy IFV tömege elérheti az 50 tonnát, csak mert 30 helyett 35mm-es gépágyúja van, egy agyrém.
Az IFV-nek nem a fegyverzete az elsődleges, hanem a mozgékonysága, a szállítókapacitása és a páncélvédelme, természetesen ésszerű határokon belül.
Hm.A BMP-3 azért kapott egy 100milis löveget,mert Afganisztánban úgy találták,hogy a 30x165 löszer ereje is kevés támogató tüzet adni.Ugyanerre a következtetésre jutottak a Csecsenföldi háborúk alatt.Amúgy a magyar Lynx-Hiúz esetében a 30x173-as lőszer több, mint elég.
Egy ilyen harceszköznek nem elsődleges feladata sem az ellenséges harckocsik, sem az ellenséges lövészpáncélosok megsemmisítése.
Azonban a 30x173-as lőszercsalád teljesítménye bőven elegendő a beton- és téglaépületek, homokzsák fedezékek rombolására, könnyen páncélozott, vagy páncélozatlan járművek megsemmisítésére, harcképtelenné tételére, ahogy az élőerő elleni harcra is. Akár a fedezékeik felett robbanva.
Ennyi kell és nem több.
És ebből tud elégséges mennyiséget bemálházni, ehhez tud még kiegészítésként rakétafegyverzetet is vinni.
Az egyesek által vágyott 35x225-ös, vagy nagyobb NATO lőszerek, illetve űrméretek egy ilyen eszköznél csak felesleges méret- és tömegnövekedéssel, illetve alacsonyabb tűzgyorsasággal és lőszermennyiséggel járnak.
Nincs rájuk szükség.
A magyar Hiúzra az a torony kell, ami a 30-as gépágyút, szenzorokat és esetleg néhány rakétát be tudja fogadni.
Nem pampognak semmin.
A megoldás, hogy NEM kell a saját kategóriáját leküzdeni képes gépágyút erőltetni az IFV-re. Amíg a harckocsi küzdi le az IFV-t, az IFV pedig a gyalogságot és a gépkocsizó lövész járműveit, könnyű fedezékeit, addig minden kategória marad a saját reális tömeg-mozgékonyság-méret és nem utolsó sorban árkategóriájában.Hm.A BMP-3 azért kapott egy 100milis löveget,mert Afganisztánban úgy találták,hogy a 30x165 löszer ereje is kevés támogató tüzet adni.Ugyanerre a következtetésre jutottak a Csecsenföldi háborúk alatt.
De nyugaton is ugyanerre a következtetésre jutottak.Ezért jelent meg már 35/40milis harcjárműfedélzeti főfegyver (pl AMV35,CV9040/35).
Ugyanakkor a löszerméret problémájába mindenki belefut.Ezért kezdtek bele a 40TC és a kompakt 50milis löszerek fejlesztésébe.
De,a gyalogsági harcjárműnek meg kell tudnia semmisitenie az ellen gyalogsági járműveit,és fel kell tudnia venni a harcot a tankokkal is-de a hk-k ellen IPTR-rel,nem gá-val.
Azonkivűl nem csak a löszerek (páncél)áthatoló képessége fontos,hanem a robbanóereje és repeszképző képessége.Főleg,hogy most már a korszerű fegyvereknél alapkövetelmény a programozható,idózitett légi robbantású lövedék alkalmazhatóság képessége.Ez mind földi(gyalogsági) célokkal szemben,mind légoltalmi,önlégvédelmi szempontbol fontos(felderitő/öngyilkos dronok).Ugyancsak fontos,hogy ilyen repeszlöszerekkel képes legyen leamortizálni az ellen harcjárműveinek külső szerelvényeit(APS radarját nem lehet érdemben páncélozni) és figyelőmüszereit.Itt azért igen nagy különbbséget jelent a 30milis kevesebb mint fél kilós,és a 35milis közel 1kilós löszere.
A nagyobb kaliber általában nagyobb (hatásos)lőtávot is jelent.Most,hogy itt vannak a járműfedélzeti és egyébb felderitő dronok,jelentősen megnőtt az egyedi felderitő képessége az egyedi harcjárműveknek.Vagyis ki is lehet használni a nagyobb lőtávot.
Szóval a 30mili most megfelelő a nem legkorszerűbb felszerelésű ellennel szemben.A jelenlegi szinten korszerűen felszerelt ellennel szemben viszont már csak ippen hogy csak elégséges.A közeljövőben várható technikai fejlődést nézzve meg a korszerű nehéztechnikát birtoklóval szemben elégtelen lesz.
A probléma adott,lehet agyalni a megoldáson.
Hát,ez sehogy sem gömölű.A megoldás, hogy NEM kell a saját kategóriáját leküzdeni képes gépágyút erőltetni az IFV-re. Amíg a harckocsi küzdi le az IFV-t, az IFV pedig a gyalogságot és a gépkocsizó lövész járműveit, könnyű fedezékeit, addig minden kategória marad a saját reális tömeg-mozgékonyság-méret és nem utolsó sorban árkategóriájában.
Anno a Bradley-vel indult el a mindent is tudni akaró IFV története, ami végül egy túlhízott, túlméretes, de csak alumínium páncélzatú behemótot eredményezett.
A Lynx esetében pedig már a T-72-eseket megszégyenítő 50 tonnás kivitelről és 1000 lóerőről beszélnek.
Inkább a 30mm+páncéltörő rakéta+gránátvető kell. Ezek flexibilitását soha nem fogja egy 35-40-50-57mm-es egyre kisebb lőszerjavadalmazású gépágyú lefedni.
A megoldás, hogy NEM kell a saját kategóriáját leküzdeni képes gépágyút erőltetni az IFV-re. Amíg a harckocsi küzdi le az IFV-t, az IFV pedig a gyalogságot és a gépkocsizó lövész járműveit, könnyű fedezékeit, addig minden kategória marad a saját reális tömeg-mozgékonyság-méret és nem utolsó sorban árkategóriájában.
Anno a Bradley-vel indult el a mindent is tudni akaró IFV története, ami végül egy túlhízott, túlméretes, de csak alumínium páncélzatú behemótot eredményezett.
A Lynx esetében pedig már a T-72-eseket megszégyenítő 50 tonnás kivitelről és 1000 lóerőről beszélnek.
Inkább a 30mm+páncéltörő rakéta+gránátvető kell. Ezek flexibilitását soha nem fogja egy 35-40-50-57mm-es egyre kisebb lőszerjavadalmazású gépágyú lefedni.
Na látod, itt van a baj.Nekünk nincs ehez elegendő tankunk.
A matek se jön ki úgy ahogy te mondod, ha mindig egy erősebb szervezeti/fegyvernemi egység kellene a veled egyenrangú szervezeti/fegyvernemi egység leküzdésére, akkor örökös hátrányba lennél ( mondjuk mig az ellen ifv je kilövi a lynxet, de a lynx várna a leokra) Persze ezek mind sarkalatos példák, mert ennél többtényezős nyilvánvalóan a dolog, de mindig érdemes az alapkoncepcióból kiindulni, mert ha az eleve rossz, akkor meg miről beszélünk?Na látod, itt van a baj.
A struktúra és a feladatszabás hibáit a fegyver nem fogja kijavítani.
Ha egy szakasz feladatát egy rajra erőlteted rá, az attól még nem lesz sikeres, ha a gépkarabély helyett mindenki kezébe nyomsz egy 30 kilós nehézgéppuskát meg fejenként 15 darab lőszert. Pedig lesz ott tűzerő rendesen, igaz, csak pár másodpercre.
A kilencvenes években kitalált “kisebb, korszerűbb, bla-bla-bla” haderők víziója üt vissza ezekben a minden feladatra is jó IFV monstrumokban.
Amúgy Groznijban nem a 30mm-es gépágyú tűzerejével volt a baj, mert az ugyanúgy megfelelt a gerillák elleni harcra, mint korábban.
Groznijban a BMP-2-esek és 3-asok elégtelen páncélvédelmével volt baj. Meg az ostoba parancsokkal, melyek miatt túl sok harceszközt vesztettek el a városi harcban.
Én meg pont a másik irányból nézem a dolgot. Ha egy IFV-nek a harckocsik feladatkörét is átadjuk, abból óhatatlan, hogy végül egy harckocsi fog kijönni, az IFV képesség kárára.
Az IFV-k feladatköre a csapatok szállítása, ez az elsődleges feladat. Ennek kell alárendelni az ellenfél közepesen és erősen páncélozott harceszközeinek a megsemmisítését és ez utóbbi feladatkört kell átadni más harceszközöknek, például a harckocsiknak.
Az a téves koncepció, hogy az IFV-nek le kell tudnia küzdeni az ellefél IFV-jét, eredményezi az IFV-k egyre drágábbá, bonyolultabbá és nehezebbé válását, a szállítókapacitás kárára.
Én meg pont a másik irányból nézem a dolgot. Ha egy IFV-nek a harckocsik feladatkörét is átadjuk, abból óhatatlan, hogy végül egy harckocsi fog kijönni, az IFV képesség kárára.
Az IFV-k feladatköre a csapatok szállítása, ez az elsődleges feladat. Ennek kell alárendelni az ellenfél közepesen és erősen páncélozott harceszközeinek a megsemmisítését és ez utóbbi feladatkört kell átadni más harceszközöknek, például a harckocsiknak.
Az a téves koncepció, hogy az IFV-nek le kell tudnia küzdeni az ellefél IFV-jét, eredményezi az IFV-k egyre drágábbá, bonyolultabbá és nehezebbé válását, a szállítókapacitás kárára.