[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 015
38 340
113
Ne csodálkozz rajta. Tudod minek Level 5-ös a páncélzata? Az M2ODS-nek amik hullanék szét ukrajnában... Az level V-ös.
Biztos elég lesz a modern világba, amikor a jövő hadseregét építjük :rolleyes:
A Bradley "hullik szét"??? :D
Konkrétan van egy fotó és videó a Bradley topikban, hogy kibírt 125mm repeszromboló telitalálatát oldalról - gördül tovább, bevethető maradt! Az extra oldal páncél leesett meg eltört egy darabon az alappáncél, de jármű gurul tovább - javítható. Pár nap alatt ráhegszetenek egy páncél darabot és már mehet is vissza a frontra!


120mm repesz-romboló hk. gránát után mi maradt volna egy BMP-ből? Semmi, mert az tényleg "széthullana"!

A legtöbb Bradley az aknákon vérzik el, de az bármi mást is megállítana - tök mindegy, hogy Level 5 vagy 6 a harcjármű (A szabvány szerinti aknavédelem amúgy Level 4-től felfelé ugyanaz).
Még így is többnyire sértetlenül vagy minimális sérülésekkel száll ki a Bradleyből a személyzet többsége. Ez a lényeg!

Szóval ha csak annyi lesz a védelme a Lynxnek, hogy kibír oldalról egy T-72-esből kilőtt repeszgránátot mint a lesajnált Bradley, akkor mindenki lenyugodhat p.csába! ;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Azért egy 4-5kg-s 1700-al közlekedő wolfram rúd még akkor is valószínűleg széttép egy bármilyen IFV-t ha "lapjával" találja el.
Nem egészen!
Ez a lényege a NERA páncélzat belső laminált szerkezetének. Drasztikusan csökken az áthatoló képessége a nyílnak, ha kicsit is kimozdul a repülési irányából.
Valami hasonló elven működik az 5.56-os lövedék csalingázása a testben. Ezért marad odabent.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 697
113
Nem egészen!
Ez a lényege a NERA páncélzat belső laminált szerkezetének. Drasztikusan csökken az áthatoló képessége a nyílnak, ha kicsit is kimozdul a repülési irányából.
Valami hasonló elven működik az 5.56-os lövedék csalingázása a testben. Ezért marad odabent.
De nem annyi NERA képes erre mint ami a Lynx-en van és főleg nem szinte (a front részen) és teljesen (oldalt) függőlegesen beépítve. De ezzel az ég adta egy világon nincs semmi baj, teljesen elmeháborodott gondolat, hogy egy bármilyen IFV ellenálljon bármilyen formában egy harckocsiágyúból kilőtt APFSDS-nek. Annál is inkább meret nem is nagyon éri meg rá APFSDS-t pocsékolni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
US Army jelent db számot,es ok nem hasznaljak.
Szerinted milyen űrmérettel szerelik fel a Dragon-okat, amelyik a Stiker alapú MGS leváltására jön?
Segítek: Pont ugyan azzal, amivel a Marines fogja felszerelni az ACV-ket:
approved-photo-of-acv-30.jpg2.jpg

Tobbiek gutoytak mwg kategória ,a lengyelek kivetelevel.
Jah. Te felsoroltál 4-5 alkalmazót, amik NEM 30-asat alkalmaznak. Viszont mindenki más meg azt. :oops:
Es ne lepodj meg,ha a haborus tapasztalatok nyoman dobjak a 30milist a megrendelok .Mert LvL6 szintű jarmuvek ellen az msr keves,es a jobb tabori eroditesek ellen is keves.
Ehhez képest az oroszok szerint a Terminator alkalmazása rendben volt. Különösen beásott ellenség ellen. Kitalálod, hogy milyen űrmérete van?
Vegig arrol ment a dumaogy hi de szuper,szembol ved a 30 milistol....Az LvL6 szint.
Még mindig erről megy a duma. A LvL6-nak vannak egyéb követelményei is. Nem tudjuk, hogy melyiknek nem felel meg. De az az alapállítás, hogy szemből elviseli a 30-ast. Arról meg nincs hír, hogy megvettük volna a hozzá létező heavy armour csomagot. Mert ehhez is elkészítették, mint a PUMA-hoz.
Kulonosebben eddig nem foglalkoztam kulonben a Lynxel,mert nem tekintem kesz jarmunek.Eddeig se tetszett a gyenge fegyverzet,az igertnel hyengebb hajtaslanc,a szerintem tul nagy méret,suly.De ezek egy elegtelen pancelzattal parositva mar olyan hibalistat slkotnak,
....amik csak a te fejedben léteznek. Szerencsére!
HIFV modern harcteri szerepere nem felel meg.A tovabbfejleszteshez meg nincs eleg tartalek a jelenlegi konstrukcioban.A plusz pancel rs az erosebb fegyveruet sulyt jelent,amihez raadasul rrosebb hajtaslanc is kell,vagyis nehezebb,nagyobb.Ennyi tomegnovekedest meg nem bir el a jelenlegi konstrukco.
Ezt megint honnan a francból vetted? Nincs még egy olyan IFV, amelyik nagyobb fejlesztési potenciállal rendelkezik.
Mik is a vetélytárssak? A CV90, vagy az Ascod, esetleg a PUMA?
Mindegyik egy korábban jóval kisebb gép volt, amit mostanra annyira felhízlaltak, hogy egyszerűen nem lehet rájuk semmi extrát tenni, mert nem bírja a szerkezet. Az AJAX angol öntökönszúrása dereng? A PUMA hajtáslánci gondjai?

Nekem az ukrán tapasztalatok is azt mutatják, hogy nem igazán van szükség nagyobb űrméretre. Alapvetően szerintem nem nagyon vannak IFV-IFV összecsapások (ahogy tank-tank sem nagyon). Ha meg vannak is, akkor senki nem fog a kardjával (gépágyú) hadonászni, amikor ott a modern járműveken az ATGM (a pisztoly). Az ellenséges járműveket sokkal nagyobb valószínűséggel és kevesebb kockázattal pusztítják a rakéták és a drónok.
Ezekből meg mindig sokkal több van, mint páncélozott célból.
 

ausztenit

Member
2021. március 31.
38
65
18
Vannak kétségeim affelől, ami sokszor elhangzik, hogy a lynx nem megfelelő védettségű, mivel a nagy test miatt túl vékony a páncélzat. De ha ez így van, akkor a Redback, ami nem mondanám hogy méretben kisebb, (de pár tonnával mégis könnyebb), az még silányabb védettségű? +Szerintem elég alaposan megversenyztették őket az aussie-k, és tudtommal a védettségben nem maradt alul a lnyx. Sőt, igazából semmiben sem jelentősen
(+kész, sorozatérett, gyártott, integrált aps-e van!)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 697
113
Vannak kétségeim affelől, ami sokszor elhangzik, hogy a lynx nem megfelelő védettségű, mivel a nagy test miatt túl vékony a páncélzat. De ha ez így van, akkor a Redback, ami nem mondanám hogy méretben kisebb, (de pár tonnával mégis könnyebb), az még silányabb védettségű? +Szerintem elég alaposan megversenyztették őket az aussie-k, és tudtommal a védettségben nem maradt alul a lnyx. Sőt, igazából semmiben sem jelentősen
(+kész, sorozatérett, gyártott, integrált aps!)
Senki nem állítja, hogy gyengén védett KE lőszerekkel szemben a Lynx, de az ilyen téren etalon PUMA-nál valamivel gyengébben védett.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 939
5 068
113
Csak a por valószínűleg nem megy át fémhéjas cuccokon, mint pl. egy harckocsi HEAT vagy repesz gránátja.
Elég korlátozott képességű APS-ez....
Föntről sem véd...

Igazából ahhoz képest, hogy tervező asztalról vettünk valamit, eléggé múltszázadi megoldású sok téren.
Nincs megfelelő gépágyúja, (minimum 35 mm-s kellene), nincs normális APS-e (pl. Trophy vagy Iron Fist), feltehetőleg nem elegendő szemből a védelme a nagyobb kaliberű gépágyúk ellen. Igazából ma már a NATO Level VI se elegendő, de a Lynx esetén Level V-ről suttognak... Az Kb. 100 mm RHA-t jelent maximum.
Level V.: 25 mm M791 APDS 500 méterről, az kb. 60 mm RHA.
Level VI: 30 mm nyíllövedék 500 méterről, az kb. 110 mm RHA maximum
Hogy értsétek mi a baj, a CV9035 ágyúja 130 mm RHA-t tud belőni, a CV9040-esé meg 170 mm RHA-t.
Az orosz 57 mm-s meg a 60 éves BR-281U lőszerével 110 mm RHA-t lő be 500 méterről. Egy sima lőszerről beszélünk, nem nyílról.

Engem annyi vígasztal, hogy az Ausztrál tenderen műszakilag megfelelőnek találták, bár a koreai gépet állítólag műszakilag jobbnak ítéltek meg, és olcsóbbnak is. Vagyis ár/érték arányban is jobb. Igazából a hírek alapján mindenben. De legalább átment a teszten a Lynx.
Én továbbra is a mondó vagyok, hogy annak idején simán CV9035-öt kellet volna venni. Összeszerelést ilyen mennyiségre azok is adnak (lásd számtalan példát erre) , tűzerőben jobb, méretben kompaktabb, és kiforrott típus kevesebb kockázattal. Páncélzatban szintén jó, és venni meg tudunk rá normális APS-t is, pl. Iron Fist-et.
Sajnálom, hogy a döntés hozók így elbaltázták a Z tervet.... Legalább annyira sikeres, mint annó a német Z plan. :(
De akkor azt is tegyük hozzá, hogy az általad magasztalt Trophy és Iron Fist igazi első generációs APS-ek, mert nagyon egyszerűen, talán már 2 ATGM-el is túl lehet terhelni, így a valós harcértéke a nullához közelít, mert alapesetben is legalább 2 rakétát indítanak a harcjárműre. A RM "csempe" az első APS, amit lényegesen nehezebb, vagy lehetetlen túlterhelni pontosan az eltérő működési mechanizmusa miatt.
Az ausztrál tenderről - ha már megemlítetted - akkor azt is mondjuk el, hogy a tesztek során a Lynx fegyverrendszere tekintetében jobb volt, tehát nem igaz, hogy műszakilag jobb lett volna a koreai IFV. Mindkét IFV megfelelt a több évig tartó teszteken. Politikai döntés volt ahol a németek nulla érdekérvényesítő képessége volt a döntő.
Az általad favorizált hidegháborús tervezésű CV90 pedig ugye indult az ausztrál tenderen........ Márha ezt indulásnak lehet nevezni, hogy már az indulásnál kizárták. A jenki tenderen ezek után már el sem indították. Gondolom nem véletlenül.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
CV90 ugyanugy ujra lett tervezve,ahogy az amcsi változatu Lynx ujra lesz tervezve.
Erre még visszatérnék.
Egyáltalán nem lett újratervezve az Mk4, csak elektronikai téren. Terhelésben elmentek, amíg tudtak. Emiatt kapott gumihevedert is!

Az amerikaiak meg nem terveznek semmit újra, csak a saját alkatrészeikkel tömik tele az eredeti konstrukciót, meg kap egy könnyebb RC tornyot.
De nem a tömegnövekedés miatt, hanem mert a US Army rajmérete továbbra is 9 fő. És ha nem akarnak akkora blamát, mint a Bradley-vel, akkor normális hely kell a 9 főnek. Ahhoz, hogy ennyi ember beleférjen a deszanttérbe, egyszerűen helyet kell tudni neki csinálni. Ehhez ki kell dobni a torony nyúlványt a testből. A korábban leközölt 9 fős opció szerintem inkább csak a PR-nak szólt.
 

ausztenit

Member
2021. március 31.
38
65
18
De, sokkal nagyobb.
A neten a köbetkező adatokat találtam a méretkre:

Pl.
Lynx: 7.73 x 3,6 x 3,3m
Puma: 7,4 x 3,9 x 3,0m

Azért írom, hogy pl., mert bár több eltérő adatot is találtam, de általánosságban egyiknél sem volt ~5%-nál nagyobb eltérés a puma javára. Viszont cserébe a tömege is kisebb. Úgy tudom, a puma nem rendelkezik jelnleg rendszeresített aps-el sem, de itt lehet, hogy tévedek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 697
113
A neten a köbetkező adatokat találtam a méretkre:

Pl.
Lynx: 7.73 x 3,6 x 3,3m
Puma: 7,4 x 3,9 x 3,0m

Azért írom, hogy pl., mert bár több eltérő adatot is találtam, de általánosságban egyiknél sem volt ~5%-nál nagyobb eltérés a puma javára. Viszont cserébe a tömege is kisebb. Úgy tudom, a puma nem rendelkezik jelnleg rendszeresített aps-el sem, de itt lehet, hogy tévedek.
A magasság a PUMA-nál hogy jött ki? A MUSS tetejéig mérték vagy a torony tetejéig? Amúgy a Lynx kb 1 méterrel hosszabb (gondolj bele, 8 fős a deszanttér nem 6). Azt sefelejtsd el, hogy a PUMA tornya pici, meet nincs benne hely 2 embernek. De ami még fontos lenne az a teknő méretei torony nélkül.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 733
5 306
113
A magasság a PUMA-nál hogy jött ki? A MUSS tetejéig mérték vagy a torony tetejéig? Amúgy a Lynx kb 1 méterrel hosszabb (gondolj bele, 8 fős a deszanttér nem 6). Azt sefelejtsd el, hogy a PUMA tornya pici, meet nincs benne hely 2 embernek. De ami még fontos lenne az a teknő méretei torony nélkül.
7,4*3,7*3,1 (torony teteje) a KNDS szerint.

 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 993
23 121
113
Ezért írta szerintem @krisss , hogy kérdéses az APFSDS elleni hatékonysága.
Alapvetően a nyíllövedék ellen elég könnyű védekezni. Egyszerűen ki kell billenteni tengelyét a repülési irányából. A nyíllövedék akkor működik, ha mozgásának iránya egybe esik a saját tengelyével.
Ha erre képes a StrikeShield - vagy erre képessé teszik -, akkor nem nagyon lesz nála jobb megoldás.
"The original ADS was borne to counter mostly shaped charge systems, such as missiles of rocket propelled grenades, however as reaction times showed the system could also deal with KE projectiles, it was developed also to cope these which are of course the most critical threats, and which use has come back to surface with peer to peer confrontations becoming reality. KE tungsten penetrators leave the MBT gun muzzle at around 1,800 m/s, their optimal aerodynamic configuration allowing them to lose a minimal part of that speed, under 10%, at 1,000 meters distance, less than 20% in terms of reduced energy delivered on the target. However the aim of the hybrid armour is to avoid that energy to reach the target.

The radar is used as a pre-warning system to detect the incoming threat and wake-up the system, data provided to the Central Information Management (CIM or ADC – active defence controller) allowing its identification and classification. Should it be considered non-threatening, for example a small arms round, no action would be taken, however if it is classified as a threat identification is carried out, chemical energy or KE mostly based on projectile velocity, and the point of intercept hence the timing of ignition of the countermeasure are calculated, the electro-optic sensor providing confirmation.

As said, the most critical threat is that coming from large KE penetrators, therefore we will mostly concentrate on those. Comparing videos and images provided by Rheinmetall, which in the last three years worked intensely on optimising its active protection against long rods, it was possible to note that while initially the penetrator was destabilised and tilted by a limited angle, the latest images show it broken into pieces, usually three, sometimes four, with those residual elements impacting the armour surface at high angle, often well over 45°. According to unspecific sources, this allowed reducing the penetrator effectiveness up to 75%, results having been proved in numerous tests, our source pointing out that a further optimisation work is ongoing.

RPS being working both on active and passive solutions, it is well placed to fully optimise the passive component to cope with residual effects caused by APS when intercepting the threat. These include not only blast events or incoming solid materiel but, in the case of shaped charges, also non detonated explosive. In case the shaped charge managed to detonate albeit not in the optimal way, due to for example to early initiation, the passive armour has to deal with this. Residual effects are not categorised in the AEP-55 publication, and since one year RPS is working with 10 different categories of such effects. The company found that these can be applied both for distributed systems, such as the Strike Shield, as well as for launcher-based systems, however the feeling is that in real cases residual effects generated from the latter would considerably differ."

stb. stb.

IAV Conference: Rheinmetall details its hybrid armour solution

+
"This passed functional acceptance tests in October 2021 after two years of development, under close supervision of the German Bundeswehr quality and assurance bureau, which worked together with its Hungarian counterpart. Following those tests, carried out against single- and tandem-shaped charge projectiles (a specific Hungarian requirement), the Magyar Honvédség decided to acquire the hybrid armour package for nearly the whole fleet.

Tests for tank application were intensified at the beginning of the current decade, development work being carried out in cooperation with the Bundeswehr. The reference threat in the KE domain is the Russian BM-42 125 mm APFSDS round, which 570 mm tungsten penetrator weighs 4.85 kg and has a muzzle velocity of 1,715 m/s. EDR On-Line understood that tests were carried out also with western 120 mm rounds fired at 200 meters distance, which allows simulating a higher velocity on target typical of state-of-the-art and/or future threats. According to information obtained, further tests and demonstrations should be carried out in 2023."
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
A magasság a PUMA-nál hogy jött ki? A MUSS tetejéig mérték vagy a torony tetejéig? Amúgy a Lynx kb 1 méterrel hosszabb (gondolj bele, 8 fős a deszanttér nem 6). Azt sefelejtsd el, hogy a PUMA tornya pici, meet nincs benne hely 2 embernek. De ami még fontos lenne az a teknő méretei torony nélkül.
A motorja is spec ide gyártott kisméretű, könnyű….
Tonnák itt is… az Aldi olcsó, a Lynx meg nagy! Qrva nagy!

Emberes tornya van annak is az összes előnyével és hátrányával… Ráadásul moduláris… nem Puma kategória.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 697
113
A motorja is spec ide gyártott kisméretű, könnyű….
Tonnák itt is… az Aldi olcsó, a Lynx meg nagy! Qrva nagy!

Emberes tornya van annak is az összes előnyével és hátrányával… Ráadásul moduláris… nem Puma kategória.
Miért lenne más kategória?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
Miért lenne más kategória?
szerintem arra gondolt. hogy a LYNX nél érvként szolgál hogy nem egy dedikált IFV nek tervezett a kocsi. Hanem egy egységes alapjárműnek.
több verzió is kialakításra kerül az alvázra.
ez azért fontos mert a LYNX lessz a gerinc (nállunk nem a 8x8 as) nállunk a lynx kocsija fog egy csomó feladatot ellátni.
már csak a nyilvánosan számtalanszor "bejelentett" verziók is ezt mutatjálk.

azért olyan a lynx amilyen.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
kezdjük ott hogy a jelenlegi verziok átmenetet képzenek ifv-apc között. azon ment a vita hogy HK-kal hogy harcolhatnának együtt ... ??? ... miért Tatára mennek ezek a járművek? mert úgy tudom Tata bizony más verziót kap majd...

úgy tekintsetek a lynxre hogy a közepes dandárba kezd a jelenleg látott verzió.

ez egy alap harcolóverzió. majd lesznek súlyozott verziók is.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Egy dologban jó, hogy a Rheinmetall elbukta az ausztrál üzletet. Végre rákoncentrálhatnak a magyar gyártásra (természetesen felhasználva az ausztrál tapasztalatokat is). Hiába vagyunk kisebb piac mint a kenguruk, de mi vagyunk az egyetlenek akik már valódi üzemeltetői és már nagyon szeretnénk játszani ezekkel a macskákkal. Remélem most már felgyorsulnak a dolgok nálunk is....
a kettőnek nincs köze egymáshoz, és ha több lenne a gyártandó mennyiség, akkor a fejlesztésekre is több pénz jutna cégen belül..... (az eladott cuccok nyereségéből tudnak később + fejlesztéseket csinálni)