[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 131
38 613
113
Ugyanakkora kb. az 50mm-es mint a 35 mm-es, mert az utóbbiból fejlesztették ki. Szóval ha a 35-ösre átfegyverezhető a Lynx, akkor az 50-esre átállítás sem lenne sokkal bonyolultabb...
@laca

4b88bf2782a5da8cfb2e89c387460d2026ba829c-2-690x534.jpg
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Ugyanakkora kb. az 50mm-es mint a 35 mm-es, mert az utóbbiból fejlesztették ki. Szóval ha a 35-ösre átfegyverezhető a Lynx, akkor az 50-esre átállítás sem lenne sokkal bonyolultabb...
Akkor, ha jól értem, a hüvely és a kivető töltet hasonló? Ha igen, akkor a páncéltörésben nem lehet komoly különbség közöttük (35-50), inkább a robbanó fejek lehetnek erősebbek. Viszont a nagyobb lövedék akkor lassabb, ívesebb pályán repül.
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 131
38 613
113
Akkor, ha jól értem, a hüvely és a kivető töltet hasonló? Ha igen, akkor a páncéltörésben nem lehet komoly különbség közöttük (35-50), inkább a robbanó fejek lehetnek erősebbek. Viszont a nagyobb lövedék akkor lassabb, ívesebb pályán repül.
A hüvely hossza ugyanakkora (228mm), de mivel az 50-esnek nincs "beszűkítve" a nyaka, így több benne a lőpor. A lövedék nagoybb tömege is nagyobb átütést okoz, szóval számottevően erősebb az 50-es, mint a 35-ös!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 131
38 613
113
Háát, ha nem is 5x, de 2-3x annyit biztos be lehet tenni ugyanarra a helyre 30-asból.
Nincs akkora különbség szerintem. Leginkább a lőszer átmérője, ami meghatározó abból a szempontból hogy mennyi fér bele, lévén hogy egymás mellé és fölé vannak "rakva", hevederbe hajtogatva. Szóval 40-60%-os eltérés lehet kb. Semmiképp nem "többszörös" szerintem.
A szlovákiai tesztek során talán volt szó róla, hogy mennyit tudna hordozni 35mm-esből a Lynx...
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Nincs akkora különbség szerintem. Leginkább a lőszer átmérője, ami meghatározó abból a szempontból hogy mennyi fér bele, lévén hogy egymás mellé és fölé vannak "rakva", hevederbe hajtogatva. Szóval 40%-os eltérés lehet kb. Semmiképp nem "többszörös"
A szlovákiai tesztek során talán volt szó róla, hogy mennyit tudna hordozni 35mm-esből a Lynx...
Ránézésre 1,5x hosszabb, az átmérő: 40/50=0,8, de a terület négyzetes, 0,8*0,8=0,64. A 30-as által elfoglalt négyzet területe a 64%-a az 50-esnek. Elméleti négyzetrácsos elhelyezésnél ez 1,56x-os, plusz hozzájön a 1,5x hossz különbség, =2,34x-es. Ugyebár ez egy nagyon nyers közelítés, mert pl. ha hevederben vannak, akkor az javíthatja az arányt a nagyobb lőszer javára.
Van egy olyan sejtésem, hogy árban is van legalább ekkora különbség, de inkább nagyobb. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 131
38 613
113
Ránézésre 1,5x hosszabb, az átmérő: 40/50=0,8, de a terület négyzetes, 0,8*0,8=0,64. A 30-as által elfoglalt négyzet területe a 64%-a az 50-esnek. Elméleti négyzetrácsos elhelyezésnél ez 1,56x-os, plusz hozzájön a 1,5x hossz különbség, =2,34x-es. Ugyebár ez egy nagyon nyers közelítés, mert pl. ha hevederben vannak, akkor az javíthatja az arányt a nagyobb lőszer javára.
Van egy olyan sejtésem, hogy árban is van legalább ekkora különbség, de inkább nagyobb. :)
CV90-retaláltam: 70 rounds of 35mm or 160 30mm - tehát kb. kétszeres

Hossznak nincs akkora jelentősége szerintem, mert Lynx lőszertárolóját úgy tervezték, hogy 35-ösre átállítható vagyis most is 35x228mm lőszer hosszával számolva készül vélhetően. Gondolom van benne valami térkitöltő / terelőelem vagy sín, hogy 30x173mm-es simán csússzon benne...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 205
113
Részletesen kifejtetted azt, amire utalni akartam, nevezetesen a nagyobb kaliber nem mindig számít és főleg, hogy mindennel lőnek ész nélkül és fogy a lőszer. Egyszerűen döntő lehet adott szituban, hogy miután pl. 5-ször annyi lőszered van, nem kell állandóan depóba rohangálni. Az ukránok is panaszkodtak, hogy kevés a lőszer a harckocsikban. És ha elfogy, nyilván ki kell válni a harcból/el kell hagyni a pozíciót, és el kell menni lőszerért.
Egyébként valaki képben van, hogy kb. milyen különbség lehet a 30-as és az 50-es lőszer helyigénye között?
Nem.Azt irtam le miért rossz példa a T72 esete.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 205
113
Ránézésre 1,5x hosszabb, az átmérő: 40/50=0,8, de a terület négyzetes, 0,8*0,8=0,64. A 30-as által elfoglalt négyzet területe a 64%-a az 50-esnek. Elméleti négyzetrácsos elhelyezésnél ez 1,56x-os, plusz hozzájön a 1,5x hossz különbség, =2,34x-es. Ugyebár ez egy nagyon nyers közelítés, mert pl. ha hevederben vannak, akkor az javíthatja az arányt a nagyobb lőszer javára.
Van egy olyan sejtésem, hogy árban is van legalább ekkora különbség, de inkább nagyobb. :)
Vannak erre a neten reszletes elemző tanulmanyok.Zslorol en nem keresem ki most őket.
Lenyeg,hogy igen,csokken a loszer mennyiseg,ugyanakkora teeben.De a romboló erő sokkalta jobban nő.35 milis megduplázza,50 milis 4szerezi az ugyanakkora loszerterre jutó romboloero.Repeszromvolo loszerkent.Atuto erore,ahol a 30as csak kopoktat,oda a nagyobbak be is tornek Hatasos lotav is joval nagyobb 50 milis HE granatja 8 km hatasos lotavval bir .
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 697
113
Vannak erre a neten reszletes elemző tanulmanyok.Zslorol en nem keresem ki most őket.
Lenyeg,hogy igen,csokken a loszer mennyiseg,ugyanakkora teeben.De a romboló erő sokkalta jobban nő.35 milis megduplázza,50 milis 4szerezi az ugyanakkora loszerterre jutó romboloero.Repeszromvolo loszerkent.Atuto erore,ahol a 30as csak kopoktat,oda a nagyobbak be is tornek Hatasos lotav is joval nagyobb 50 milis HE granatja 8 km hatasos lotavval bir .
Mikor tudsz te föld-föld célra 8km-es tüzet vezetni?? Az esetek max 0,5%-abban?? Arra meg ott lesz a Spike ER.... ezt is megint túltolod... arról nem is beszélve hogy számold már ki mennyi lesz a repülési ideje 8km-en egy nem irányított lövedéknek szóval max statikus célra tudsz vele lőni, de ezen tavon el is kell találni, ott már létezik ballisztika is... most csak hasra ütök de ezen a távon a repülési idő kb 10mp.... a lövedék esése 80méter?? Ahhoz hogy IFV ellen használd ami nagy eséllyel nem a bokorban szotyizik hanem mozog és el is találd hát sok szerencsét... gondolom nem véletlenül kerülnek rájuk a PCT rakéták... azok valók az IFV-IFV ellen... meglepi harcban amikor még pár száz méterről oszthatjak egymást számítani fog a tűzgyorsasag és a lövedék mennyiség! Megnézném mennyit tud kilőni az 50es mire megsoroztak szépen a 30assal, mert azt tudjuk hogy annak van ROF-ja.... ebben is csak találgatok de 1/4e lehet max a ROFja az50esnek?? Attól nem is beszélve hogy pikk pakk elfogy a gomb, utána meg ott állsz pöcs nélkül a nagy gangbang közepén....
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 761
8 584
113
Nincs akkora különbség szerintem. Leginkább a lőszer átmérője, ami meghatározó abból a szempontból hogy mennyi fér bele, lévén hogy egymás mellé és fölé vannak "rakva", hevederbe hajtogatva. Szóval 40-60%-os eltérés lehet kb. Semmiképp nem "többszörös" szerintem.
A szlovákiai tesztek során talán volt szó róla, hogy mennyit tudna hordozni 35mm-esből a Lynx...
Hooogyne lenne. Minimum 2x annyi van tarazva a kisebbikbol.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 205
113
Mikor tudsz te föld-föld célra 8km-es tüzet vezetni?? Az esetek max 0,5%-abban?? Arra meg ott lesz a Spike ER.... ezt is megint túltolod... arról nem is beszélve hogy számold már ki mennyi lesz a repülési ideje 8km-en egy nem irányított lövedéknek szóval max statikus célra tudsz vele lőni, de ezen tavon el is kell találni, ott már létezik ballisztika is... most csak hasra ütök de ezen a távon a repülési idő kb 10mp.... a lövedék esése 80méter?? Ahhoz hogy IFV ellen használd ami nagy eséllyel nem a bokorban szotyizik hanem mozog és el is találd hát sok szerencsét... gondolom nem véletlenül kerülnek rájuk a PCT rakéták... azok valók az IFV-IFV ellen... meglepi harcban amikor még pár száz méterről oszthatjak egymást számítani fog a tűzgyorsasag és a lövedék mennyiség! Megnézném mennyit tud kilőni az 50es mire megsoroztak szépen a 30assal, mert azt tudjuk hogy annak van ROF-ja.... ebben is csak találgatok de 1/4e lehet max a ROFja az50esnek?? Attól nem is beszélve hogy pikk pakk elfogy a gomb, utána meg ott állsz pöcs nélkül a nagy gangbang közepén....
Nem pct loszerrel,es nem kozvetlen iranyzassal.HE loszerrel,es mint egy agyuval,ez a titok nyitja.
Fejbol nem tudom a tuzgyorsasagokat,de a repeszhatasa 6-7 x nagyobb sz 50 milisnek,mint a 30 asnak.Ha dupla akkora a tuzgyorsasag,akkor is hatranyban van a 30 as.
Es egyszeruen amit a 30 as nem tud kiloni,azt a z 50 es röhögve.
Es jeresd vissza,mikor osszevetettem a LynxHut a CV90Mk4 el.35 milis frontbol kilovi az LvL6 os pancelzatot,30 milis meg nem.Es az LvL6 vedettsegi szint terjed.PatriaXP,vagy a Piranha V,Bumerang,mind LvL6 pancelzatu.Tabori etoditesek is eleg jol tudnak vedeni,ha jol megcsinaljak oket.
Es mint mar iratm,az oroszok is,meg az usakok is harci tapasztalatok nyoman dontottek a kalibernovelesrol.Nem koltenenek ra,ha nem lenne szukseges.Franciak se hiusagbol ugrottak neki a 40TCnek,bar nekik ugy nez ki,azzal meg lesz gondjuk bőven.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 648
5 433
113
CV90-retaláltam: 70 rounds of 35mm or 160 30mm - tehát kb. kétszeres
Általában 2 típusú lőszer van a betöltve. kb. fele páncéltörő, fele repeszromboló. Ha 3-4 lövéses sorozatokat lősz a gépágyúval, akkor 35mm -nél ez lőszer fajtánként kb. 10-12 sorozat, 30mm-nél pedig 20-25 sorozat. Még a 20-25 is kevés, a 10 meg kb. a vicc kategória.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 357
12 808
113

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 648
5 433
113
Ezekkel mi akarsz megmutatni? Ha össze akarnánk hasonlítani, akkor azonos lőszer típusokat kellene megnézni különböző kaliberben. Itt ilyen csak elvétve akad.

A TPDS-T pedig egy gyakorló lőszer amit a gyártó azzal reklámoz, hogy kisebb területet kell lezárni lövészetkor, mint ha éles lőszert használnál. Szerintem emiatt nem igazán mérvadó, hogy mekkora a rombolóereje. :D :D

"30 mm x 173 TPDS-T and APDS-T​

This round offers realistic and effective training with a ballistic match to the APFSDS-T out to 1 200 m. It reduces the need for specific training areas with kinetic energy penetrators."

 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 357
12 808
113
Ugyanakkora kb. az 50mm-es mint a 35 mm-es, mert az utóbbiból fejlesztették ki. Szóval ha a 35-ösre átfegyverezhető a Lynx, akkor az 50-esre átállítás sem lenne sokkal bonyolultabb...
Csakhogy az RM külön tornyot készít az 50-eshez, és az új 35-öse nem úgy tűnik, hogy váltókaliberes lenne...
Így fogjuk majd megvenni először a 35-öst, majd az 50-est, teljes toronycserével.
Papi örülhet, lelki szemei előtt csörög a kassza.
Mi pedig szívunk.
Hány évvel ezelőtt írtam ezt már le egyszer?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 131
38 613
113
Csakhogy az RM külön tornyot készít az 50-eshez, és az új 35-öse nem úgy tűnik, hogy váltókaliberes lenne...
Ha az XM30-ra gondolsz akkor az nem releváns, mert RC torony és amcsi cégeket is be kellett venni. Ezért sem mkehet od a Lance torony nekik.
Így fogjuk majd megvenni először a 35-öst, majd az 50-est, teljes toronycserével.
Szerintem meg a 35mm fog kimaradni: 15-20 évig simán elég a 30-as is.
Majd ha upgrade lesz akkor lehet, hogy 57 mm-es mert már az 50 is kezd gyenge lenni - fene tudja...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 205
113
Ezekkel mi akarsz megmutatni? Ha össze akarnánk hasonlítani, akkor azonos lőszer típusokat kellene megnézni különböző kaliberben. Itt ilyen csak elvétve akad.

A TPDS-T pedig egy gyakorló lőszer amit a gyártó azzal reklámoz, hogy kisebb területet kell lezárni lövészetkor, mint ha éles lőszert használnál. Szerintem emiatt nem igazán mérvadó, hogy mekkora a rombolóereje. :D :D

"30 mm x 173 TPDS-T and APDS-T​

This round offers realistic and effective training with a ballistic match to the APFSDS-T out to 1 200 m. It reduces the need for specific training areas with kinetic energy penetrators."

telorol enninek is urulj
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 137
30 767
113
Ha az XM30-ra gondolsz akkor az nem releváns, mert RC torony és amcsi cégeket is be kellett venni. Ezért sem mkehet od a Lance torony nekik.

Szerintem meg a 35mm fog kimaradni: 15-20 évig simán elég a 30-as is.
Majd ha upgrade lesz akkor lehet, hogy 57 mm-es mert már az 50 is kezd gyenge lenni - fene tudja...
Rakjunk rá egy hajóágyút egyből biztos ami biztos :D