[HUN] Leopard 2

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Fejben meg kilenc, szívünkben meg 17 !
;)
Szükség meg 20-ra lenne.
Honnan veszed, hogy papíron négy volt? Milyen papíron? Szalvétán?
A 11. harckocsizászlóalj állományában. Már régóta kérdés, hogy milyen számozást kaptak a kiképzőharckocsik, mert nem lett felfestve rájuk a század száma!

n_413747_1.jpg

A felragasztott zászlóaljjelvény alapján a 11-hez tartoznak, de nincs számuk, legalábbis nem ismerjük.
Később felkerült a magasabbegység (25. dandár) jelölése a megfelelő helyre, mert a századjel, zászlóaljjelzéssé változott:
7014185leopardtanktata.jpg

De ezt eddig is tudtuk.

Csakhogy itt a századjelölés szokott szerepelni, ahogy nálunk is indult!
Kampfpanzer-Leopard-2-A4-KPz-4.jpg

Leopard-2-A6-KMW-001.jpg

Szóval máig nagy titok, hogy ez hanyadik század. Ötödik?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 442
113
Később felkerült a magasabbegység (25. dandár) jelölése a megfelelő helyre, az otromba matricát pedig leszedték és számmal pótolták és zászlóaljjelzéssé változott:
Miért lenne otromba. Az a harckocsizászlóalj saját emblémája, ahogy az általad betett német 203-as harckocsi harckocsi zászlóalja Leopardján is ott a jelvény, csak a menetirány szerinti jobb oldali sárvédőn. Ráadásul nem matrica, hanem jól láthatóan "hűtőmágnes"... :)
Hogy miért nem a végleges jelölés van? Hát mert az A4-ek jogállása, és ezzel beosztása is változni fog. Meg elvileg ez egy kiképző század, és mint ilyen felesleges végleges számozást kapnia. A jelen ismereteink szerint nem harcoló alakulatként fog maradni a 12 A4.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Miért lenne otromba. Az a harckocsizászlóalj saját emblémája, ahogy az általad betett német 203-as harckocsi harckocsi zászlóalja Leopardján is ott a jelvény, csak a menetirány szerinti jobb oldali sárvédőn. Ráadásul nem matrica, hanem jól láthatóan "hűtőmágnes"... :)
Hogy miért nem a végleges jelölés van? Hát mert az A4-ek jogállása, és ezzel beosztása is változni fog. Meg elvileg ez egy kiképző század, és mint ilyen felesleges végleges számozást kapnia. A jelen ismereteink szerint nem harcoló alakulatként fog maradni a 12 A4.
Ja, csak ez itt egy standardizált jelölés az APP-6 alapján! Azonkívül minden alakulatnak van hadrendi száma, ennek is van.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Wagner Péter írása a facebookon....

"
Találtam egy nagyon alapos cikket Svédország tankválasztásáról. A 1990-es évek elején a svéd katonai vezetés - az Öböl háború tapasztalatai alapján - felismerte, hogy a tankjai elavultá váltak, és némi vizsgálódás után azt is belátták, hogy nincs idő saját alapokon új tankot fejleszteni. Ezért eldöntötték, hogy a rendelkezésre álló külföldi tankokat fogjk tesztelni. Számba vettek mindent az Abramstől a Merkaván át a T-80-as ig, de végül csak a Abrams, Leopard és Leclerc állt ki a tesztre (az okok a cikkben).
Itt megállok egy pillanatra, mert jól látszik, hogy egy nagy és gazdag (és semleges) ország mennyi időt és pénzt szánhat egy ilyen kérdésre. A svédek ragaszkodtak ahhoz, hogy úgy teszteljenek, hogy mindent tipust a saját tisztjeik és sorozott katonáik üzemeltetik majd, ezért mindegyik országba elküldték az embereiket, akik először kitanulták a kezelést és az üzemeltetést. Ahhoz is ragaszkodtak a svédek, hogy a járműveket a saját környezetükben, saját időjárás között teszteljék, fél évig.
Nem fordítom le a cikket, de a győztes - mint tudjuk - végül a Leopard 2A4 lett. Egyes szempontok alapján jobb lett az Abrams, de overall a Leo győzött. A Leclerc harmadik lett, de azt a szerző is megjegyzi, hogy a típus annyira új és kiforratlan volt még, hogy a franciák gyakorlatilag egy prototipus küldtek.
A tankokkal hat hónap alatt (télen és nyáron, északon és délen) mentek 3000-4000 km-t és lőttek 230-280-t. Fogyasztásban például brutális különbségek jöttek ki (de nem a sporolás miatt választották a svédek a Leokat).
Miután látszott, hogy a németek nyernek, az amerikai diplomácia bepróbálkozott még egy utolsó, súlyosan kedvezményes ajánlattal, megspékelve egy elnöki látogatás lehetőségével, amit a svédek elutasítottak. Csak azért mondom, hogy lássuk, a fegyvervásárlás mindig több mint a paraméterek összehasonlítása. Bár - magamnak ellentmondva - a svédek még a legközelebb voltak ehhez. Nagyon tanulságos még az elemzés vége, ami felsorolja, hogy a Svédországban legyártott 91 darabhoz milyen svéd vállalatok szállíttottak be. (a szerződésben volt egy hatalmas ellentételezés is a KMV részéről, ami biztosította a svéd hadi/nehézipar bevonását.
A cikk svédül van, de google translate-vel pazarul olvasható angolul, magyarul nem tudom milyen.
https://www.ointres.se/projekt_stridsvagn_ny.htm
"
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Régen nagy vita volt itt hogy kell-e könnyű tank nekünk.
Nos az USA úgy döntött nekik kell: több mint 100 darab még hozzá 14 hónapon belül prezentálni kell egy prototípust GDLS-nek és a BEA Sytemsnek...



Lynx-alapú "könnyű tank" vitatható, mert a V-re "tunningolt" Leopard 2A4 vélhetően olcsóbb lenne, de 8x8-as alvázon lenne létjogosultsága egy löveges járműnek - szerintem.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 512
72 513
113
Régen nagy vita volt itt hogy kell-e könnyű tank nekünk.
Nos az USA úgy döntött nekik kell: több mint 100 darab még hozzá 14 hónapon belül prezentálni kell egy prototípust GDLS-nek és a BEA Sytemsnek...



Lynx-alapú "könnyű tank" vitatható, mert a V-re "tunningolt" Leopard 2A4 vélhetően olcsóbb lenne, de 8x8-as alvázon lenne létjogosultsága egy löveges járműnek - szerintem.

Tényleg csak érdekességképpen... van egy ilyen topik is:

MPF - Mobile Protected Firepower (US Army)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Régen nagy vita volt itt hogy kell-e könnyű tank nekünk.
Nos az USA úgy döntött nekik kell: több mint 100 darab még hozzá 14 hónapon belül prezentálni kell egy prototípust GDLS-nek és a BEA Sytemsnek...



Lynx-alapú "könnyű tank" vitatható, mert a V-re "tunningolt" Leopard 2A4 vélhetően olcsóbb lenne, de 8x8-as alvázon lenne létjogosultsága egy löveges járműnek - szerintem.
Én úgy tudom ezekkel a 8X8 120-as vagy 105-ös lövegekkel az a baj, hogy butítottak és nem ugyan azokon a nyomás viszonyokon dolgozik mint a ami pl 1 tankon van. Vagyis az nem igazán megy, hogy veszed a mi L55 A7-es csövünket és csak úgy rápakolod egy 30-40 tonnás 8X8- ra mert az alváz nem fogja bírni a terhelést. Ez alól talán a Centauro 2 az egyetlen kivétel ami megkapta az Ariete lövegét de ott spéci csillapítás került kifejlesztésre ez látszik is a csövön. Most így hirtelen nem mélyedtem el az olasz tank milyen nyomáson dolgozik, de a fejlesztések fő iránya pontosan a csőnyomás növelése az új lövedékeknél, mert szükség van a nagyobb árütésre. Sztem a 8X8 alváz elérte itt a hatátait.
Egy Lynx alváznak megvan a tömege, hogy ez ne feltétlen jelentsen gondot. De itt akkor most elnézést kérek előre mindenkitől ha a cél egy körbe 30mm védettség akkor nekünk nem lenne egyszerűbb a meglévő T-72 kezdeni valamit, már ha egyesek annyira akarnak ilyet. Szerbeknek nagyon pöpec kész megoldásaik vannak pl…

 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Én úgy tudom ezekkel a 8X8 120-as vagy 105-ös lövegekkel az a baj, hogy butítottak és nem ugyan azokon a nyomás viszonyokon dolgozik mint a ami pl 1 tankon van. Vagyis az nem igazán megy, hogy veszed a mi L55 A7-es csövünket és csak úgy rápakolod egy 30-40 tonnás 8X8- ra mert az alváz nem fogja bírni a terhelést. Ez alól talán a Centauro 2 az egyetlen kivétel ami megkapta az Ariete lövegét de ott spéci csillapítás került kifejlesztésre ez látszik is a csövön. Most így hirtelen nem mélyedtem el az olasz tank milyen nyomáson dolgozik, de a fejlesztések fő iránya pontosan a csőnyomás növelése az új lövedékeknél, mert szükség van a nagyobb árütésre. Sztem a 8X8 alváz elérte itt a hatátait.
Egy Lynx alváznak megvan a tömege, hogy ez ne feltétlen jelentsen gondot. De itt akkor most elnézést kérek előre mindenkitől ha a cél egy körbe 30mm védettség akkor nekünk nem lenne egyszerűbb a meglévő T-72 kezdeni valamit, már ha egyesek annyira akarnak ilyet. Szerbeknek nagyon pöpec kész megoldásaik vannak pl…

Ezt szajkózom már régóta.T72 megfelelne még 30 évig gyalogsági kisérő hk szerepre egy jó modernizálással.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Régen nagy vita volt itt hogy kell-e könnyű tank nekünk.
Nos az USA úgy döntött nekik kell: több mint 100 darab még hozzá 14 hónapon belül prezentálni kell egy prototípust GDLS-nek és a BEA Sytemsnek...



Lynx-alapú "könnyű tank" vitatható, mert a V-re "tunningolt" Leopard 2A4 vélhetően olcsóbb lenne, de 8x8-as alvázon lenne létjogosultsága egy löveges járműnek - szerintem.

Ha jól tudom ezek 40 tonna körüli, vagy talán picit fölötti tankok lesznek, amik aligha nevezhetőek könnyű tanknak.

Ennyi a tömegea T72A-nak/M-nek vagy a japán Type10-nek, amik125ill.120mm ágyúval vannak felszerelve.

Könnyű tank az orosz 2S25 Sprut-SD a maga 20 tonna körüli tömegével és úszóképességével.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
MG valamelyik interjúban világosan kimondta, hogy a t 72 k maradnak !
Valameddig biztos... :)
Mi T-72 lövege 80-as évek beli lőszert használ 500 mm RHA körüli max átütő erővel, ami ma már kevés. Románok T55-klónjauit még kilőné, de a szerb vagy ukrán harckocsikat már nem. A tűzvezető rendszere is kőkorszaki és nem is hiszem hogy ngyon megérné már "tuningolni". Szóval a T-72 elég korlátozottan fejleszthető tovább a mi szempontunkból.
Azt tudja valaki hogy mibe kerül ma egy Leo 2A4 és mennyiért szokták V-re tunningolni? Inkább ez lenne jó irány...

Ha jól tudom ezek 40 tonna körüli, vagy talán picit fölötti tankok lesznek, amik aligha nevezhetőek könnyű tanknak.

Ennyi a tömegea T72A-nak/M-nek vagy a japán Type10-nek, amik125ill.120mm ágyúval vannak felszerelve.

Könnyű tank az orosz 2S25 Sprut-SD a maga 20 tonna körüli tömegével és úszóképességével.
Ők az Abramshez mérik. Így is könnyebb lesz mint a mi Lynxünk... :p
Én úgy tudom ezekkel a 8X8 120-as vagy 105-ös lövegekkel az a baj, hogy butítottak és nem ugyan azokon a nyomás viszonyokon dolgozik mint a ami pl 1 tankon van. Vagyis az nem igazán megy, hogy veszed a mi L55 A7-es csövünket és csak úgy rápakolod egy 30-40 tonnás 8X8- ra mert az alváz nem fogja bírni a terhelést. Ez alól talán a Centauro 2 az egyetlen kivétel ami megkapta az Ariete lövegét de ott spéci csillapítás került kifejlesztésre ez látszik is a csövön. Most így hirtelen nem mélyedtem el az olasz tank milyen nyomáson dolgozik, de a fejlesztések fő iránya pontosan a csőnyomás növelése az új lövedékeknél, mert szükség van a nagyobb árütésre. Sztem a 8X8 alváz elérte itt a hatátait.
Egy Lynx alváznak megvan a tömege, hogy ez ne feltétlen jelentsen gondot. De itt akkor most elnézést kérek előre mindenkitől ha a cél egy körbe 30mm védettség akkor nekünk nem lenne egyszerűbb a meglévő T-72 kezdeni valamit, már ha egyesek annyira akarnak ilyet. Szerbeknek nagyon pöpec kész megoldásaik vannak pl…

Én úgy tudom hogy a RUAG 120-as lövege (CV90-120, PL-01) ugyanazt tudja mint a Leopard 2A4 lövege: ugyanazt a lőszert tüzeli és L/50. Szóval a 8x8-asunkhoz lehetne egy ilyen - akár egy az egyben meg lehet venni Centauro-2 tornyát (OTO-Malera termék) német (RM) tűzvezető rendszerrel. Ha már nálunk és nekünk fejlesztik, akkor kérhetjük hogy masszívabb legyen és bírja a 120-as erejét.
Ezzell a löveggel a legtöbb MBT-t el lehetne intézni a jármű védelmét meg APS rendszerrel fokozható.

RUAG Compact 120 Tank Gun:
Csőhossz: L/50
Lövedék kezdő sebesség: 1680m/s (DM 33)
Páncéltörő képesség: pontosan nem ismert, de lövedék típusa és kezdős sebessége alapján nagyjából egyezik a Leopard 2A4 lövegéjével.

Leopard 2A4 (Rh120 L/44)
Csőhossz: L/44
Lövedék kezdő sebesség: 1650m/s (DM 33)
Páncéltörő képesség: 470mm @ 2km és 0° (DM33 APFSDS lőszer - 1987-ben lett rendszeresítve, szóval már van sokkal jobb, de erről a típusról vannak adataim. Források: fenti linkek!)
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_