[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 634
3 914
113
Az első lövés után ha nem ért el valahogy átütést a töltet, már védekezni fog.

Szia,

A csecseneknel az volt a szokas, hogy nem egy RPG iranyzo lott sokat, hanem kifejezetten panceltoro rajokat szerveztek, 3-4 RPG iranyzoval, akik egyszerre lottek a sortuzet egy harckocsira.

Ez a reaktiv pancel ellen tokeletes. Az mas kerdes, hogy az ADS ellen mennyit er, sajnos az ADS-rol semmit se tudok.

Bel
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Szia,

A csecseneknel az volt a szokas, hogy nem egy RPG iranyzo lott sokat, hanem kifejezetten panceltoro rajokat szerveztek, 3-4 RPG iranyzoval, akik egyszerre lottek a sortuzet egy harckocsira.

Ez a reaktiv pancel ellen tokeletes. Az mas kerdes, hogy az ADS ellen mennyit er, sajnos az ADS-rol semmit se tudok.

Bel

Persze, csak ehhez először megvakították a hk-t és ezt főként városi terepen tudták kivitelezni. Azért itt nem sorkatona ül majd a gépben jó eséllyel, ráadásul ha a gyalogság nincs hatótávban mert bent ül, az ads leszedi az rpg-t. 8-10 RPG persze már más lenne valószínűleg, de akkor ki végezné a többi feladatot? Szóval az első csecsen háborúhoz képest eléggé más a felállás.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 011
113
Szia,

A csecseneknel az volt a szokas, hogy nem egy RPG iranyzo lott sokat, hanem kifejezetten panceltoro rajokat szerveztek, 3-4 RPG iranyzoval, akik egyszerre lottek a sortuzet egy harckocsira.

Ez a reaktiv pancel ellen tokeletes. Az mas kerdes, hogy az ADS ellen mennyit er, sajnos az ADS-rol semmit se tudok.

Bel
és mind ugyan ott találta el?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
Szia,

A csecseneknel az volt a szokas, hogy nem egy RPG iranyzo lott sokat, hanem kifejezetten panceltoro rajokat szerveztek, 3-4 RPG iranyzoval, akik egyszerre lottek a sortuzet egy harckocsira.

Ez a reaktiv pancel ellen tokeletes. Az mas kerdes, hogy az ADS ellen mennyit er, sajnos az ADS-rol semmit se tudok.

Bel

Nekem az Achzarit az etalon: volt olyan amelyik 10+ ATGM/RPG találat után lábon ment szervizbe.
Iráni/Hezbollah "csapatos-támadásos" környezetben !!! ...APS nélkül !!! ...Iráni Forradalmi Gárda "vendégszerepléssel" !!!!
Szerintem jelenleg az arab-világban ők az egyik legjobbak.

A másik szerintem, hogy jelenleg az APS-ek még vagy túlértékeltek, vagy az igazán jók qrva drágák.
Sérülékenyek. Nagy a karbantartás igényük.
Műszaki alakulatok ezt a harctéren szerintem nem tudják mindig elvégezni.
A páncél/pót-páncél cserét igen.

Egy "választási baleset" az elmaradó karbantartás/alkatrészek (pénz és szándék miatt) egy folyamatos alkatrész és karbantartás igényes technikát gyorsan lenulláz. (..mint az kb. 20 év alatt folyamatosan tették/láttuk !)

Ezek miatt az okok miatt én a kicsit nehezebb, de a hosszabb távon sokkal biztosabb passzívabb rendszereket látnám szívesen.
A gyártók -és hadi-ipari gazdáik- természetesen nem a megrendelőnek gazdaságos(abb) megoldást kedvelik.


Csak néhány szempontot és információt igyekezte beadni a közösbe egy jó és fontos kérdéshez.
 

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
999
1 571
93
Nekem az Achzarit az etalon: volt olyan amelyik 10+ ATGM/RPG találat után lábon ment szervizbe.
Iráni/Hezbollah "csapatos-támadásos" környezetben !!! ...APS nélkül !!! ...Iráni Forradalmi Gárda "vendégszerepléssel" !!!!
Szerintem jelenleg az arab-világban ők az egyik legjobbak.

A másik szerintem, hogy jelenleg az APS-ek még vagy túlértékeltek, vagy az igazán jók qrva drágák.
Sérülékenyek. Nagy a karbantartás igényük.
Műszaki alakulatok ezt a harctéren szerintem nem tudják mindig elvégezni.
A páncél/pót-páncél cserét igen.

Egy "választási baleset" az elmaradó karbantartás/alkatrészek (pénz és szándék miatt) egy folyamatos alkatrész és karbantartás igényes technikát gyorsan lenulláz. (..mint az kb. 20 év alatt folyamatosan tették/láttuk !)

Ezek miatt az okok miatt én a kicsit nehezebb, de a hosszabb távon sokkal biztosabb passzívabb rendszereket látnám szívesen.
A gyártók -és hadi-ipari gazdáik- természetesen nem a megrendelőnek gazdaságos(abb) megoldást kedvelik.


Csak néhány szempontot és információt igyekezte beadni a közösbe egy jó és fontos kérdéshez.

Még semmi konkrétum nem került nyilvánosságra, mi is van a szerződésben. Mennyi ideig van támogatás, milyen jellegű, alkatrészekket x darabig vagy ideg ingyen adják, vagy kedvezménnyel, stb. továbbá milyen biztosítékok vannak benne, hogy egy kormányváltásnál, ne lehessen felrugni a dolgokat.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Nos igen... leírtad azt ami valószinüleg a legnagyobb kárt okozhatja az újonnan beszerzett technikának. A választási baleset. Ettől én is nagyon félek, hogy egy olyan garnitúra fogja váltani/válthatja a mostani a kormányt, akik leállítják a fejlesztéseket, a technikát hagyják lerohadni és az állományt szétzüllesztik. Elég a volt honvédelmi államtitkár nyilatkozatára gondolni és máris mindenkit kiver a víz, akinek egy kicsit is számít a honvédelem.
 
W

Wilson

Guest
továbbá milyen biztosítékok vannak benne, hogy egy kormányváltásnál, ne lehessen felrugni a dolgokat

A Lynx beszerzésnél pl (de ez minden jelentős beszerzésnél így van)iszonyat kötbér plusz ugye a Lynx-l még van egy német többség tulajdonban lévő üzem dugig magyar melósokkal.Azt is észben kell tartani,hogy ez már nem az a NATO ami az előző garnitúra idején volt,hogy egy víztisztító alakulattal le lehetett tudni a kötelezettségeket.Azt a nehézdandárt fent kell majd tartani bármi is történik.Ha pedig van esze a kormánynak akkor a 2022 választások előtt aláírják a még kérdéses nagyobb haditechnikai eszközök beszerzéséről szóló szerződéseket.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 011
113
Nekem az Achzarit az etalon: volt olyan amelyik 10+ ATGM/RPG találat után lábon ment szervizbe.
Iráni/Hezbollah "csapatos-támadásos" környezetben !!! ...APS nélkül !!! ...Iráni Forradalmi Gárda "vendégszerepléssel" !!!!
Szerintem jelenleg az arab-világban ők az egyik legjobbak.

A másik szerintem, hogy jelenleg az APS-ek még vagy túlértékeltek, vagy az igazán jók qrva drágák.
Sérülékenyek. Nagy a karbantartás igényük.
Műszaki alakulatok ezt a harctéren szerintem nem tudják mindig elvégezni.
A páncél/pót-páncél cserét igen.

Egy "választási baleset" az elmaradó karbantartás/alkatrészek (pénz és szándék miatt) egy folyamatos alkatrész és karbantartás igényes technikát gyorsan lenulláz. (..mint az kb. 20 év alatt folyamatosan tették/láttuk !)

Ezek miatt az okok miatt én a kicsit nehezebb, de a hosszabb távon sokkal biztosabb passzívabb rendszereket látnám szívesen.
A gyártók -és hadi-ipari gazdáik- természetesen nem a megrendelőnek gazdaságos(abb) megoldást kedvelik.


Csak néhány szempontot és információt igyekezte beadni a közösbe egy jó és fontos kérdéshez.
Visszautalnek az elozo hozzaszolasomra, ahol leirtam hogy az rm mit mond a passziv vedelmerol a lynxnek.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 011
113
Persze, csak ehhez először megvakították a hk-t és ezt főként városi terepen tudták kivitelezni. Azért itt nem sorkatona ül majd a gépben jó eséllyel, ráadásul ha a gyalogság nincs hatótávban mert bent ül, az ads leszedi az rpg-t. 8-10 RPG persze már más lenne valószínűleg, de akkor ki végezné a többi feladatot? Szóval az első csecsen háborúhoz képest eléggé más a felállás.
Kis kiegeszites szinten a mar emlitett kisdvanybol. "By a concerted interplay of active and passive protection measures, the crew is furthermore well protected against anti-tank rockets (Rocket Propelled Grenades, RPG) and direct-attack anti-tank guided missiles (ATGM) in any common combat situation including extremely short close-combat launching distances and scenarios crowded by own dismounts as well as non-combatants. Through smart integration and scaling, this protection envelope can be augmented to even defeat state-of-the-art top attack and overflight top attack ATGMs."
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
W

Wilson

Guest
Valaki kérdezte a péncélvédelmet. Nincs rá konkrét adat a könyvben, ami van az csak annyi, hogy az aktív és a passzív elemek kombinációja védelmet nyújt a személyzetnek körkörösen az RPG-k és ATGM-ek ellen is, akár extrém közeli távolságok esetén is, a nélkül, hogy közben evszélyeztetné a közelben lévő saját állományt, vagy nem harcolókat. És, hogy RPG és CUE passzív védelem. Ez utóbbiról: "Those can be characterised by hostile point-blank small-calibre fire, shoulder-fired or remotely detonated shaped-charge warheads, and improvised explosive devices."

De konkrét adatok nincsenek benne.

A páncél konkrét összetételéről illetve az APS reakcióidejéről illetve,hogy mennyi ATG-t tud kezelni egyszerre vagy más fontos technikai mutatójáról semmi konkrétumot nem fognak publikálni az hétpecsétes titok.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 351
77 019
113
A páncél konkrét összetételéről illetve az APS reakcióidejéről illetve,hogy mennyi ATG-t tud kezelni egyszerre vagy más fontos technikai mutatójáról semmi konkrétumot nem fognak publikálni az hétpecsétes titok.

A reakcióidő az publikus sokesetben,amiről mélyen halgatnak az az,hogy hány egyirányból kövő célt képes egyszerre kezelni az adott rendszer.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Utcai környezetben még véd valamennyire a deszantod is (mármint gyalogosan adott esetben). Az utcasarok is lehet persze meg az ablakból/háztetőről RPG -ző/gránátozó/molotovozó ellen. Azért egy ablakból ki is tud lőni/dobni valamit (mert a gyalog deszant nem tudta megfogni), akkor mondjuk a MSSA/40 mm AGV -ből belibben két gránát a szobába azt nem köszöni meg.

Azaz a jármű és a deszantja adott esetben egymás seggét is védi ...
https://jogalappal.hu/hadrendben-tartja-szovjet-granatjait-a-magyar-honvedseg/
 
  • Tetszik
Reactions: dkes and Pogány

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Utcai környezetben még véd valamennyire a deszantod is (mármint gyalogosan adott esetben). Az utcasarok is lehet persze meg az ablakból/háztetőről RPG -ző/gránátozó/molotovozó ellen. Azért egy ablakból ki is tud lőni/dobni valamit (mert a gyalog deszant nem tudta megfogni), akkor mondjuk a MSSA/40 mm AGV -ből belibben két gránát a szobába azt nem köszöni meg.

Azaz a jármű és a deszantja adott esetben egymás seggét is védi ...


Azt lehet nem teljesen értem, hogy ez a hír hogyan kapcsolódik a hsz -emhez amire ez jött válaszként ... :) Feltételezem nem akarunk vele a macskáinkra lövöldözni ...

Annak a részének örülök, hogy az RPG-7 -esek rendszerben maradnak. Ez a 10.000 db nem tűnik egy horror mennyiségnek - mondjuk az is lehet, hogy csak ennyinek járt le a szavatossága és/vagy ennyit akartak megújítani a még jók mellé.

Egyébként az RPG-7 az a fegyver amire az AK-63D mellett (ez utóbbit mindenképp), ha nem is feltétlenül az alapkiképzés részeként, de kb. minden lövész katonát és amennyiben lehet tartalékost is képeznék (használatára és harcászatára). Nem feltétlenül azért mert részét képezné az egysége arzenáljának, hanem azért, mert sosem lehet tudni mit hoz a sors, de még inkább, hogy így-vagy-úgy, de könnyen lehet, hogy találkozik vele akár lehetséges ellen oldalán is (pl. missziók) és nem árt, ha tisztában a használatával illetve a korlátaival.

Ütős kis fegyó ez még mindig. Korábban írtam is, hogy ahogy nézegettem ilyen USA/Afganisztános dokumentumfilmeket benne volt abban a 3 fegyverből amitől úgy igazán tartott egy átlag Army-gyalog ...

- DSK,
- RPG,
- személy-elleni aknák, IED.

A tálibok is nagyjából ezekkel tudták ritkítani a gyalogokat eredményesen - mármint amikor gyalog voltak ... Enyhe barokkos túlzással egy "átlag" AK hangra (amennyiben párszáz méterről jött) kb. a nyakukat nem húzták be ... :)
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Valaki ha tudja a választ.: Ha kb 100 méterről egy rpg 7-essel rálövök mi történik? kibővitve a kérdést. ugyanezen helyzetből 3-4 rpg-7-essel ugyanonnan?

Az attól is függ, mi van abba az rpg-7-be beletömködve.
BOO_KBfAUIGlFgBiNJSo-bhuagdnEmVZAIheY3Xi0xThZTuoeNgbujhPdzDNNIcrEQ0PWHl-bL7fFIFciEK6FXzipRxBjme7nVfvMQtIgnM66oMb7vAfZJbw2ycD0Y9ukxckDbCZADsg6dQxUlk9gTMw_-0oVDP47IIHJlfpdaZfbx-sAjRKlz74sMZkdkrodo782Q

F6eyjQVrOTrDIgIL-Og-H5pfAjpGOvgP6g2VWCziEEfYS5GvM8xg06F9BEtsulavGM2AZ4zSlg080uR9o-Kz_R5ng1e6I-b1HbdgkCmt_7k5D_Oi2yhBEuQltmCWcKi3JOjpqALWwcub-o2PFk4Z2EAhh0dgi5F1AP1eFaOzJukYScav3F3cIm9gX0GGrA8O0zQeKg