[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 788
30 565
113
Hát én kifejezetten rühellem a vajdát,és kifejezetten országpusztitó,nemzetgyilkos rendszernek a NERt (és majd idővel sokan fogtok ebben egyetérteni velem-de ez sajnos akkor már halottnak a csók lesz),de ettől még az RM csempe egy egész jó kis cucc.Városi,erdei harcban még jobb is,mint a Trophy,vagy az Iron Fist(azoknak igen közeli harctávon egyszerűen nincs elég terük,mig a csempének van-cserében a csempe viszont igen kicsi hatótávú).Persze ez sem csodaszer,vannak hátrányai is.Én spec összekombinálnám a rendszert az Iron Fist teljes kiépitésű változatával (ami alapbol passziv IR/UV rakétaközeledés jelzőt használ,nem csak radart,és van lézer vakitója is,meg vezérli a köd/füstgránát vetőket is).Ez összekombinálva 4 rétegű becsapódás elötti védelmet adna.1-lézer vakitása az önirányitó fejnek,2-füstel való rejtés/vakitás,3-Iron Fist elfogó töltete (ami szintén fémporral erősitett nyomáshullámmal dolgozik,és az elég messze működik el ahoz,hogy valóben kibillenthessen egy sabottot),4-RM csempe.És mivel alapesetben nem működik a radar,REH nem tudja bemérni.Még merészebb álom kategória,hogy az Elbit összeálna a Saabbal,és az Iron Fist megkapná a LEDS300 (leánykori nevén Kentron Mongoose) Mongoose-3 rakétáját,ami már manóverező 3-500méteres hatótávú elfogó,ami plusz egy réteg (5.),és védene a felülrőltámadó és emelt pályás eszközöktől is (még a Bónus jellegű tüzérségi lőszerektől is,de a cirkáló dronoktol is).Hát olcsó az nem lenne,de egy 20milkás Leo esetén már megérné azt a plusz 1 milkát.Lynx esetén se sajnálnám le róla.Sőt,az Iron Fistnek van könnyebb változata,akár egész könnyű,NMS kategóriás járgányokra való is.
1B4615F4-F2FB-4754-9177-630595A3BA32.jpeg
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Hát én kifejezetten rühellem a vajdát,és kifejezetten országpusztitó,nemzetgyilkos rendszernek a NERt (és majd idővel sokan fogtok ebben egyetérteni velem-de ez sajnos akkor már halottnak a csók lesz),de ettől még az RM csempe egy egész jó kis cucc.Városi,erdei harcban még jobb is,mint a Trophy,vagy az Iron Fist(azoknak igen közeli harctávon egyszerűen nincs elég terük,mig a csempének van-cserében a csempe viszont igen kicsi hatótávú).Persze ez sem csodaszer,vannak hátrányai is.Én spec összekombinálnám a rendszert az Iron Fist teljes kiépitésű változatával (ami alapbol passziv IR/UV rakétaközeledés jelzőt használ,nem csak radart,és van lézer vakitója is,meg vezérli a köd/füstgránát vetőket is).Ez összekombinálva 4 rétegű becsapódás elötti védelmet adna.1-lézer vakitása az önirányitó fejnek,2-füstel való rejtés/vakitás,3-Iron Fist elfogó töltete (ami szintén fémporral erősitett nyomáshullámmal dolgozik,és az elég messze működik el ahoz,hogy valóben kibillenthessen egy sabottot),4-RM csempe.És mivel alapesetben nem működik a radar,REH nem tudja bemérni.Még merészebb álom kategória,hogy az Elbit összeálna a Saabbal,és az Iron Fist megkapná a LEDS300 (leánykori nevén Kentron Mongoose) Mongoose-3 rakétáját,ami már manóverező 3-500méteres hatótávú elfogó,ami plusz egy réteg (5.),és védene a felülrőltámadó és emelt pályás eszközöktől is (még a Bónus jellegű tüzérségi lőszerektől is,de a cirkáló dronoktol is).Hát olcsó az nem lenne,de egy 20milkás Leo esetén már megérné azt a plusz 1 milkát.Lynx esetén se sajnálnám le róla.Sőt,az Iron Fistnek van könnyebb változata,akár egész könnyű,NMS kategóriás járgányokra való is.
1B4615F4-F2FB-4754-9177-630595A3BA32.jpeg

Szerintem nem lehet büntetlenül rétegeket egymásra pakolászni és mindegyiket aktívan tartani.
Egészen konkrétan a füst be fog vakítani neked a következő réteg, az APS elé. Ezt nem tudom, hogy egyébként a Lynxen hogy fogják kezelni, de eddig a leírásokban az szerepelt a régebbi gépeknél, hogy automatikusan veti, amint a besugárzásmérő jelez. Ez logikus is, hiszen egyetlen aktív védekezési művelet és a páncélig egyetlen lehetőség a rakéta lerázására. Viszont én magától értetődőnek vettem eddig is, hogy erre valszeg lesz egy szoftveres korlátozás, hogy ne induljon el, ha a rendszer APS-sel kezelhetőnek tartja.
Viszont az összedobált 4+1 védelmed (a fizikai páncél réteget kihagytad) egymást bezavaró elemekből is áll. Ha passzív figyelőt akarsz a EW ellen, akkor kikapcsolt állapotban kell lenni a csempének, ami felvet megint kérdést, hogy mennyi idő ennek automatikus felkapcsolódása, rendszerindulása, ha mondjuk 25 méterről indítanak rá és már nem tud reagálni a külső, távoli fenyegetés ellen felrakott rendszer. Ha meg nem kapcsolod ki, akkor meg mindegy, hogy az passzívban figyeli a távoli rakéta indításokat, a StrikeShieldnak meg sugároznia kell, hogy baj esetén azonnal reagálhasson.

Az ötlet nem rossz, én is gondolkodtam már azon, hogy Trophyval mennyire lehet kombinálni, de
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 788
30 565
113
Egészen konkrétan a füst be fog vakítani neked a következő réteg, az APS elé
Nem vakit be,ha kellően messzire vetik ki a füstgránátot.Iron Fist teljes kiépitésében bizony vezérli a füstgránátvetőket is,amik az elfogó töltet hatótáván kivűlra vetik ki a gránátot.Plusz lehet olyan füstöt használni,ami radarral átlátható,mig lézer vezetősugár,IR önrávezetőfej számára átláthatatlan (ilyenkor a jármű tűz alatt áll,vagyis az ellen már bemérte,nincs jelentősége e szempontbol a radarkisugárzásnak)
a fizikai páncél réteget kihagytad
Becsapódás elötti védelmi rétegekről agyalogtam
Ha passzív figyelőt akarsz a EW ellen, akkor kikapcsolt állapotban kell lenni a csempének
Nem kell,és nem is lehet kikapcsolt állapotban.Aktiv állapotban kell lenniük,hogy fogadhassák az egyesitett rendszer vezérlési jeleit.Kisugárzásnak nem kell lennie ebben a készenléti állapotában.(amúgy nem radarja van,hanem egy úgynevezett villamos térérzékelője,ami fogalmam sincs,hogy tulajdonképpen hogyan is működik,milyen kisugárzása van-de valamilyen biztosan van).Van a csempének is optikai érzékelője (hogy csak IR,vagy + UV hullámsávú is,arrol megoszlik a vélemény).Iron Fistnél ugyan ez a helyzet,teljes kiépitésnél.A radar készenléti állapotban van,EO érzékelők jelzésére automatikusan kapcsol.Nincs "melegitési" idő,készenléti állapotban bármikor megkezdheti a kisugárzást.
A csempe és az Iron Fist ebböl a szempontbol is kiegészitik egymást.A villamos térérzékelő hatótávja kisebb,mint az Iron Fist elfogó tölteteinek hatótávja,annak radarjának a hatótávjához meg hozzá se lőhet.
Vagyis nem kell lekapcsolni semmit,készenléti állapotban üzemelnek folyamatosan.Egy hipopetikus 25méterre történő inditáskor az Iron Fist és a csempék EO érzékelői is jeleznek,a csempék térérzékelő "radarja" késedelem nélkül kapcsolhat a támadás elháritásához.
Az ötlet nem rossz, én is gondolkodtam már azon, hogy Trophyval mennyire lehet
Én meg kifejezetten az Iron Fist rendszert integrálnám,nem a Trophyt.Az Iron Fist erre jobban alkalmas,alkalmas felülről támadó eszközök elleni védelemre is (Trophy nem annyira),illetve a Mongoose 3 révén logikusan továbbfejleszthető (Trophy nem fejleszthető tovább az irányitott repesztöltetű működése miatt,ami veszélyezteti a kötelék többi járművének szerelvényeit,érzékelőit is,nem csak az esetleges gyalog kisérő bakákat)
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
1 901
6 281
113
Mondjuk nem lenne hülyeség egy komolyabb teszt itthon.
RPG-ből vegyék ki a gyújtót, aztán 4-5 RPG megsorozza a LYNX-et és lássuk mi lesz...:)
Egy páran be is fizetnénk rá jegy ára+ragcsa elég néző és meg is terül aztán ha szarul sül el közös bográcsozás a roncsnal az üdítő meg rh alkalmazottak szomorú könnyei tuti biznisz :oops: :cool:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 350
35 206
113
Egy páran be is fizetnénk rá jegy ára+ragcsa elég néző és meg is terül aztán ha szarul sül el közös bográcsozás a roncsnal az üdítő meg rh alkalmazottak szomorú könnyei tuti biznisz :oops: :cool:
Jó kis program lenne a kecskeméti repnapon: APS teszt!
Fogadó irodában meg lehet tenni a téteket: hányból hány RPG-r véd ki a StriekShield! :)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Leírnád megint, hogy mit szerettél volna mondani?

Addig tudtam követni, hogy leírtad, hogy mi volt. Felvetetted, hogy ukrán harcmezőn ez intenzív harcok szakaszában 4 napi veszteség. Ezzel most próbáltál rávenni minket magyar-japán közös határ ötletére? Mit értesz az alatt, hogy több százezer fős hadseregek összecsapása esetén ez kb. 4 napi veszteség... mármint nem átlagban, hanem volt olyan időszak!?
A török Leo2 bevetésnél meg kevesebb. Amikor azt mondom, hogy ott meg kevesebb, az alatt azt értem, hogy a Zrínyi jelenlegi mennyisége ott elegendő volt mondjuk egy Vajdaság méretű terület elcsatolására, amit mai napig tartanak. Mit mond ez nekünk egy magyar-szlovén vagy egy magyar-horvát háború esetén? Nagyjából semmit. Még a török hadsereg méreteiből sem tudod modellezni bármely szomszédos országgal kirobbanó háború főbb számait. Annyit tudsz modellezni, hogy ha egy nehéz dd megindul, az komoly erőt képvisel. És a NATO-ban így néz ki egy páncélgránátos dandár.

Elmondod, amit már tudunk, hogy a modern IFV-k csak 30mm-es ellen vannak páncélozva és csak szemből, mert oldalról minden páncélozott jármű sebezhetőbb. Mit szerettél volna ezzel mondani? Hogy Namer IFV-t kellett volna venni? Vagy csak szimplán ismeretterjesztő anyagot szerettél volna írni?

Hogyan kell a Zrínyi beszerzéseit értékelni? Én nem régen élvezettel olvastam a Defence Romanian egy cikkét, ahol az új GlobalFirePower rangsorról írt összefoglalót. Elmondták, hogy az összes környező országnál jobb értékelést kaptak, kivéve Ukrajna. (Ez eddig is minden évben így volt.) Viszont a magyar helyezés igen komolyan oda lépett a nyakukra. Leírták, hogy ők is kötöttek szerződést új beszerzésekre, azt is, hogy a két megkötött érvényes, mert szándéknyilatkozat nem számít bele a rangsorba, de a plusz rendelés ellenére visszasüllyedtek a versenyben, miközben a Magyar Honvédség előre mozogva megközelítette őket.

Vagyis tényleg úgy érzem, hogy nem csak számomra nem világos, hogy mit szeretnél kihozni ebből az általad felsorolt összefüggéstelen tényhalmazból. Csináljuk meg a futószalagot és 1000 db/év rendelést adjunk le 20 évre előre, és akkor távoli ugor testvéreinket is fel tudnánk szabadítani az elnyomás alól? Mert ha igen, a gondolatmeneted erre van kifuttatva, akkor egyetértek veled. Még az oroszok sem hiszem, hogy lépést tudnának tartani velünk évi 750 Lynx és 250 Párduc3 gyártási ütemmel. És ezt meg tudjuk csinálni, csak pénz kell hozzá. Viszont semmit nem írtál arról, hogy mit változtatnál ehhez. Valaki fizeti ezt nekünk ingyen, mint az ukránoknak vagy megemeljük a kiadásokat 2%-ról 20%-ra?
Vagy úgy értetted, hogy nem kellett volna ezeket megrendelni és várni kellett volna, amíg felfedezik az átlőhetetlen gyalogsági harcjárművet? Állítsuk le Zalát, tévedés az egész?
Vagy szerettél volna kubikolni a gyár építésén, hogy gyorsabban haladjon a munka?

Kösd össze a pontokat, mert egyelőre az sem világos, hogy miért kezdtél bele! És marad a fórumtársakban az az érzés, hogy te igazából csak azért szerettél volna valamit lefirkantani, hogy kifejezd elégedetlenségedet.
Ez netto hülyeség.. Hogy szedted össze :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
Hát én kifejezetten rühellem a vajdát,és kifejezetten országpusztitó,nemzetgyilkos rendszernek a NERt (és majd idővel sokan fogtok ebben egyetérteni velem-de ez sajnos akkor már halottnak a csók lesz),de ettől még az RM csempe egy egész jó kis cucc.Városi,erdei harcban még jobb is,mint a Trophy,vagy az Iron Fist(azoknak igen közeli harctávon egyszerűen nincs elég terük,mig a csempének van-cserében a csempe viszont igen kicsi hatótávú).Persze ez sem csodaszer,vannak hátrányai is.Én spec összekombinálnám a rendszert az Iron Fist teljes kiépitésű változatával (ami alapbol passziv IR/UV rakétaközeledés jelzőt használ,nem csak radart,és van lézer vakitója is,meg vezérli a köd/füstgránát vetőket is).Ez összekombinálva 4 rétegű becsapódás elötti védelmet adna.1-lézer vakitása az önirányitó fejnek,2-füstel való rejtés/vakitás,3-Iron Fist elfogó töltete (ami szintén fémporral erősitett nyomáshullámmal dolgozik,és az elég messze működik el ahoz,hogy valóben kibillenthessen egy sabottot),4-RM csempe.És mivel alapesetben nem működik a radar,REH nem tudja bemérni.Még merészebb álom kategória,hogy az Elbit összeálna a Saabbal,és az Iron Fist megkapná a LEDS300 (leánykori nevén Kentron Mongoose) Mongoose-3 rakétáját,ami már manóverező 3-500méteres hatótávú elfogó,ami plusz egy réteg (5.),és védene a felülrőltámadó és emelt pályás eszközöktől is (még a Bónus jellegű tüzérségi lőszerektől is,de a cirkáló dronoktol is).Hát olcsó az nem lenne,de egy 20milkás Leo esetén már megérné azt a plusz 1 milkát.Lynx esetén se sajnálnám le róla.Sőt,az Iron Fistnek van könnyebb változata,akár egész könnyű,NMS kategóriás járgányokra való is.
1B4615F4-F2FB-4754-9177-630595A3BA32.jpeg
Jah, meg úgy kb. Megháromszoroznád egy - a képen szereplő - JLTV árát... :cool:
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 029
66 487
113
Nem vakit be,ha kellően messzire vetik ki a füstgránátot.Iron Fist teljes kiépitésében bizony vezérli a füstgránátvetőket is,amik az elfogó töltet hatótáván kivűlra vetik ki a gránátot.Plusz lehet olyan füstöt használni,ami radarral átlátható,mig lézer vezetősugár,IR önrávezetőfej számára átláthatatlan (ilyenkor a jármű tűz alatt áll,vagyis az ellen már bemérte,nincs jelentősége e szempontbol a radarkisugárzásnak)

Becsapódás elötti védelmi rétegekről agyalogtam

Nem kell,és nem is lehet kikapcsolt állapotban.Aktiv állapotban kell lenniük,hogy fogadhassák az egyesitett rendszer vezérlési jeleit.Kisugárzásnak nem kell lennie ebben a készenléti állapotában.(amúgy nem radarja van,hanem egy úgynevezett villamos térérzékelője,ami fogalmam sincs,hogy tulajdonképpen hogyan is működik,milyen kisugárzása van-de valamilyen biztosan van).Van a csempének is optikai érzékelője (hogy csak IR,vagy + UV hullámsávú is,arrol megoszlik a vélemény).Iron Fistnél ugyan ez a helyzet,teljes kiépitésnél.A radar készenléti állapotban van,EO érzékelők jelzésére automatikusan kapcsol.Nincs "melegitési" idő,készenléti állapotban bármikor megkezdheti a kisugárzást.
A csempe és az Iron Fist ebböl a szempontbol is kiegészitik egymást.A villamos térérzékelő hatótávja kisebb,mint az Iron Fist elfogó tölteteinek hatótávja,annak radarjának a hatótávjához meg hozzá se lőhet.
Vagyis nem kell lekapcsolni semmit,készenléti állapotban üzemelnek folyamatosan.Egy hipopetikus 25méterre történő inditáskor az Iron Fist és a csempék EO érzékelői is jeleznek,a csempék térérzékelő "radarja" késedelem nélkül kapcsolhat a támadás elháritásához.

Én meg kifejezetten az Iron Fist rendszert integrálnám,nem a Trophyt.Az Iron Fist erre jobban alkalmas,alkalmas felülről támadó eszközök elleni védelemre is (Trophy nem annyira),illetve a Mongoose 3 révén logikusan továbbfejleszthető (Trophy nem fejleszthető tovább az irányitott repesztöltetű működése miatt,ami veszélyezteti a kötelék többi járművének szerelvényeit,érzékelőit is,nem csak az esetleges gyalog kisérő bakákat)
Nem tudom minek kellene még egy APS, mikor elég lenne a szenzorokhoz kötve egy 30x113 mm ABM lőszeres RCWS? Az bőven megadná a távoli aktív védelmet, közelre meg maradhat a Strykeshield.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 788
30 565
113
Nem tudom minek kellene még egy APS, mikor elég lenne a szenzorokhoz kötve egy 30x113 mm ABM lőszeres RCWS? Az bőven megadná a távoli aktív védelmet, közelre meg maradhat a Strykeshield.
Egy Lynx toronyra rátenni egy akkora RCWSt,szerintem egyszerűen túl nagy lenne.Viszont a főfegyver talán bevonható a rendszerben.A külön APS viszont biztosit egy többirányú egyidejű védelmet,amit se az RCWS,se a főfegyver nem tud biztositani.Leo 2 tetejére viszont szerintem rá kéne kopácsolni egy olyan RCWSt,nem csak APS/dronelháritó,hanem területlefogó szerepkörben is.Hisz az RPG nem csak inditás után elháritható,hanem az inditás megakadolyázásával is lehet ellene védekezni.Sőt,szerintem ennek kell lennie,lehetőség szerint,az előbre való módszernek.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 029
66 487
113
Egy Lynx toronyra rátenni egy akkora RCWSt,szerintem egyszerűen túl nagy lenne.Viszont a főfegyver talán bevonható a rendszerben.A külön APS viszont biztosit egy többirányú egyidejű védelmet,amit se az RCWS,se a főfegyver nem tud biztositani.Leo 2 tetejére viszont szerintem rá kéne kopácsolni egy olyan RCWSt,nem csak APS/dronelháritó,hanem területlefogó szerepkörben is.Hisz az RPG nem csak inditás után elháritható,hanem az inditás megakadolyázásával is lehet ellene védekezni.Sőt,szerintem ennek kell lennie,lehetőség szerint,az előbre való módszernek.
Értelemszerű, hogy az APS-ként funkcionáló RCWS egyben általános fegyvere is a járműnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby