[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 631
76 592
113
a btr a 72 a mihu a forumon kohovólt ugy vólt. de a valóságba nem úgy vólt akkor se.
csak azt hittétek el.
azt most megvagytok lepődve hogy nem a fórum véleménye hozza a döntéseket :D
5 évvel a felújítás bejelentése és 3 évvel a gépek újra rendszerbe állása után eddig azon gondolkoztak hogy kitől vegyenek hozzá rakétákat?
Ezért ment a variálás a karbantartásra kiírt közbeszerzésekkel hogy 2026-ig vagy csak 2023-ig szóljon vagy csak mindig 1-1 évre kössék?
Ezért lett szinte mindenki átképezve H145-re és lett kapacitásprobléma a M-17/24 karbantartáson?
És ez mind egy a típus 2026 utánra kiterjedő üzemeltetésről szóló előre kidolgozott terv része volt?

Kilián Nándor, a Magyar Honvédség Parancsnoksága Légierő haderőnemi szemlélője fél évvel ezelőtt még így tudta:
"A Magyar Honvédség Parancsnoksága Légierő haderőnemi szemlélője a még rendszerben lévő, szovjet eredetű forgószárnyasokról elmondta: a Mi–8-asokat ideiglenesen leállították, a felújított Mi–17-esből még öt példány van rendszerben, 2018-ban pedig nyolc Mi–24-es üzemidejét hosszabbíttatták meg az orosz gyártóval, ezek 2025-ig maradhatnak rendszerben."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Spec számomra is érthetetlwn ez pálfordulás.

Ami a legzavaróbb ha ebben van ilyen fordulat, bárhol, bármiben lehet.
Itt nincs pálfordulás. Volt egy nyitva hagyott opció. Most meg élnek vele...
Lehet hogy szóltak, hogy "k. nagy a költségvetési hiány, nem jók a számok, szóval tessék kicsit lassítani"...
A nagy választási osztogatás várható hogy valahol visszaüt...
Az előbb a kolléga már jelezte, hogy ez marhaság, mert ez is pénzbe fog kerülni.
Nem használod a fejed.
A MiHU-k maradása nem valami helyett lesz, hanem a már megrendelt 36 gép mellé.

Illetve lehet valami helyett, de elsősorban az csak valami fancy drón helyett lehet.

A felújítást én mindig is egy érthető, és indokolható húzásnak tartottam - a fórumon tapasztalható hatalmas véleményellenszél ellenére.
Erről a hosszbbításról még nem mondanék véleményt. Ha kap rendes fegyverzetet, calamint egy kis modernizációt, akkor bőven megérős...
@blogen most kivételesen jól beszélt (bocsi)!
A cseheknek mondjuk be is tolhatnánk némi ellentételezésnek.
Ők megveszik a Lynx-et, cserébe mi továbbüzemeltetjük a fiatal Mi-35-öseiket. Az egész csomagot meg a LOM Prahanál nagyjavíttatjuk, valamint kötünk velük egy 7-10 éves szerviz szerződést. És még elvisszük a maradék fegyverzetet is.

Ok, csak kombinálok, de szerintem ha csináljuk, akkor csináljuk nagyban!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 999
38 304
113
Itt nincs pálfordulás. Volt egy nyitva hagyott opció. Most meg élnek vele...

Az előbb a kolléga már jelezte, hogy ez marhaság, mert ez is pénzbe fog kerülni.
Nem használod a fejed.
Az ilyen kommenteket mellőzd!

Itt mindenki csak kombinál és többnyire mindegyiknek van alapja

A MiHU-k maradása nem valami helyett lesz, hanem a már megrendelt 36 gép mellé.

Illetve lehet valami helyett, de elsősorban az csak valami fancy drón helyett lehet.

A felújítást én mindig is egy érthető, és indokolható húzásnak tartottam - a fórumon tapasztalható hatalmas véleményellenszél ellenére.
Erről a hosszbbításról még nem mondanék véleményt. Ha kap rendes fegyverzetet, calamint egy kis modernizációt, akkor bőven megérős...
@blogen most kivételesen jól beszélt (bocsi)!
A cseheknek mondjuk be is tolhatnánk némi ellentételezésnek.
Ők megveszik a Lynx-et, cserébe mi továbbüzemeltetjük a fiatal Mi-35-öseiket. Az egész csomagot meg a LOM Prahanál nagyjavíttatjuk, valamint kötünk velük egy 7-10 éves szerviz szerződést. És még elvisszük a maradék fegyverzetet is.

Ok, csak kombinálok, de szerintem ha csináljuk, akkor csináljuk nagyban!
Ha jól értettem a mi Hindjeink sárkány élettartama az orosz gyártó szerint sem hosszabbítható - szóval necces lesz őket életben tartani. Pláne harmadik fél által javítgatva...Meglátjuk mi lesz ebből.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Az ilyen kommenteket mellőzd!

Itt mindenki csak kombinál és többnyire mindegyiknek van alapja


Ha jól értettem a mi Hindjeink sárkány élettartama az orosz gyártó szerint sem hosszabbítható - szóval necces lesz őket életben tartani. Pláne harmadik fél által javítgatva...Meglátjuk mi lesz ebből.
Nem, egyszerűen a gyár nem "tarja utána a hátát", ha lejárt az eredetileg meghatározott élettartama.
Ez nem egyedi eset.
Az F-16-osokbak is pl. többször lett már meghosszabbítva a repült órában meghatározott élettartamuk. Ott is
Sem a lengyelek, sem a LOM nem sufnituning. Mind a kettő gyári certificacióval rendelkezik.
A lengyeleknél majdnem valami 1 évet vizsgálták a szerkezeti elemek állapotát. Mindent, még roncsolásos teszteknek is alávetettek.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ha jól látom, akkor a cseheknél 15 db van még szolgálatban. Mindet leadják?
Igen, 2023-től. Max 24-27-ig fog repülni néhány példány belőlük. Hét darab már most is le van állítva az eredeti tizenhétből. Ha tovább üzemeltetnénk a harci-helikopter képességet mihura alapozva, akkor a cseh gépek jelentenék a realitást ehhez. Ezeket a lényegében vadonat új gépeket érdemes lenne korszerűsíteni, komoly önvédelmi rendszerekkel ellátni, SPIKE-ot integrálni rájuk.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 129
4 169
113
igazából nincs semmi újdonság a mihu sztoriba csak meg let cáfolva a forumon beállított kép...(az átadás után hónapokig ment a vita lessz e fegyver hozzá vagy sem. ahogy az üzemidejével kapcsolatban is.) az hogy a fórum rossz végkövetkeztetésekre jutott akkor. és késobb kötötte az ebet a karohóz nem jelenti azt hogy igaz is vólt valaha is ebbe a témába....
remélem most akkor sok leragadt szem fl lett nyítva hogy valóban nem csak annyi a terv.
Ha belegondolsz, az volt a terv, hogy a Mihuk ki lesznek vonva! Ezzel kapcsolatban nem a fórum tévedett, hanem a döntéshozók változtattak! Különben már régen integrálták volna rájuk az irányított/nem irányított fegyvereket!
A felújítás meg szerintem nem véletlenül jött fel most, a Putyin-Orbán találkozókor. Ez az oroszokkal le lehet zsírozva. Ha nem kavar be az orosz-ukrán viszály, szerintem megint náluk lesznek nagyjavítva a gépek.
A fegyverintegráció már más lapra tartozik. Azt már a nagyjavítás elött is megcsinálhatják, máshol!
Egyébként szerintem nem a magyar Mihuk a legöregebbek, amik használatban vannak, és a repült órájuk sem lehet túl sok. Főleg a P változatoké.
Az már más lapra tartozik, hogy a sárkányszerkezet milyen állapotban volt, amikor hosszú idő után előkaparták a letárolt gépeket.
Mindenesetre nincs minden kőbe vésve, ha úgy ítélik meg az oroszok, hogy van még bennük tartalék!
Náluk is, és Nyugaton is volt már példa rá, hogy szerkezeti átvizsgálás után extra üzemidőt, repült órát biztosítottak repülőgépeknek, helikoptereknek!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Ha belegondolsz, az volt a terv, hogy a Mihuk ki lesznek vonva! Ezzel kapcsolatban nem a fórum tévedett, hanem a döntéshozók változtattak! Különben már régen integrálták volna rájuk az irányított/nem irányított fegyvereket!
A felújítás meg szerintem nem véletlenül jött fel most, a Putyin-Orbán találkozókor. Ez az oroszokkal le lehet zsírozva. Ha nem kavar be az orosz-ukrán viszály, szerintem megint náluk lesznek nagyjavítva a gépek.
A fegyverintegráció már más lapra tartozik. Azt már a nagyjavítás elött is megcsinálhatják, máshol!
Egyébként szerintem nem a magyar Mihuk a legöregebbek, amik használatban vannak, és a repült órájuk sem lehet túl sok. Főleg a P változatoké.
Az már más lapra tartozik, hogy a sárkányszerkezet milyen állapotban volt, amikor hosszú idő után előkaparták a letárolt gépeket.
Mindenesetre nincs minden kőbe vésve, ha úgy ítélik meg az oroszok, hogy van még bennük tartalék!
Náluk is, és Nyugaton is volt már példa rá, hogy szerkezeti átvizsgálás után extra üzemidőt, repült órát biztosítottak repülőgépeknek, helikoptereknek!
Én pont amiatt nem biztos, hogy az oroszokkal csináltatnám, mert elég drágán dolgoztak, másrészt nem tudom, hogy a gyári "garancia" - így a vállalt élettartam után -, hogy hosszabbodna. Akkor meg nagyjából mindegy...
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 210
2 694
113
Már korábban is mondtam, hogy úgy hallottam, hogy a T-72-k beolvasztásáról szó sincs. Kapnak optikát meg ERÁ-t aztán szevasz.
Mondjuk a Btr engem is meglepett.
Hat a szakmabeliek itt irtak sokszor velemenyt,hogy a BTR technologia szempontjabol elavult is + sok mernoki tevut van benne, de azert ugy jott le, hogy hatorszagba "rendeszeti" feladatokra "szodaval elmegy" kategoria... Aztan most majd kapok itt a fejemre :p :D:oops: De az itt elhangzottak alapjan valami ilyen jovot szannak nekik... meglatjuk...

A Mi-24-be lehet, hogy modularisan probalnak majd belegyomoszolni barmit amit megbir majd emelni. Gyomraba elfer 1 dronvezerlokozpont? :confused::confused::confused: Fantazia sokat elbir.

"Tobb" amugy benne belul a "hely" mint a H145-ben nem? Laikuskent arra tippelnek. :p
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 129
4 169
113
Én pont amiatt nem biztos, hogy az oroszokkal csináltatnám, mert elég drágán dolgoztak, másrészt nem tudom, hogy a gyári "garancia" - így a vállalt élettartam után -, hogy hosszabbodna. Akkor meg nagyjából mindegy...
2 éve lengyelek is terveztek felújítást, korszerűsítést. Ráadásul még az öreg D-változatból is.


A helikoptereinkről, nem csak a Mihukról, egy jó összefoglaló:

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and honved

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 631
76 592
113
Én pont amiatt nem biztos, hogy az oroszokkal csináltatnám, mert elég drágán dolgoztak, másrészt nem tudom, hogy a gyári "garancia" - így a vállalt élettartam után -, hogy hosszabbodna. Akkor meg nagyjából mindegy...

Ha nem akarjuk vagy nem lehet az oroszokkal csináltatni a következő nagyjavítást 2025-2026-ban, akkor kivel lehetne üzletelni? Ki felé lehetne ez egy gesztus? Mert annyira nem nagy pénz azért. V4? (cseh, szlovák, lengyel is lehet) Esetleg valamelyik volt szovjet tagköztársaság?
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 009
30 360
113
Ha nem akarjuk vagy nem lehet az oroszokkal csináltatni a következő nagyjavítást 2025-2026-ban, akkor kivel lehetne üzletelni? Ki felé lehetne ez egy gesztus? Mert annyira nem nagy pénz azért. V4? (cseh, szlovák, lengyel is lehet) Esetleg valamelyik volt szovjet tagköztársaság?
Szerintem lengyel lesz
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
szerintem még brazilia is képes nagyjavítani de ebbe nem vagyok bizos csak rémlik.
Ha nem akarjuk vagy nem lehet az oroszokkal csináltatni a következő nagyjavítást 2025-2026-ban, akkor kivel lehetne üzletelni? Ki felé lehetne ez egy gesztus? Mert annyira nem nagy pénz azért. V4? (cseh, szlovák, lengyel is lehet) Esetleg valamelyik volt szovjet tagköztársaság?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha nem akarjuk vagy nem lehet az oroszokkal csináltatni a következő nagyjavítást 2025-2026-ban, akkor kivel lehetne üzletelni? Ki felé lehetne ez egy gesztus? Mert annyira nem nagy pénz azért. V4? (cseh, szlovák, lengyel is lehet) Esetleg valamelyik volt szovjet tagköztársaság?
Az Oroszokon kívül mindenki gyártóművi engedély és licensz nélkül dolgozik.
Erre az Oroszok is háklisak.
Múltkor a Bulgárokkal rúgták össze a port mert azok a Lengyelekkel akkarták a Mig-29 gépeiket javíttatni.

Ha az Oroszokon kívül hagyunk bárki mást a Mi-24 hez nyúlni akkor:
  • a következő OV - Putyin találkozó lehet hogy kevésbé lesz szívélyes
  • onnantól kezdve garantált hogy semmilyen alkatrészt nem fogunk kapni Orosz o.ból a helikhez...
  • a magyar katonai légügyi hatóságnak fel lesz adva a lecke hogy milyen alapon engedje repülni a gépeket...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 494
93 689
113
Ha nem akarjuk vagy nem lehet az oroszokkal csináltatni a következő nagyjavítást 2025-2026-ban, akkor kivel lehetne üzletelni? Ki felé lehetne ez egy gesztus? Mert annyira nem nagy pénz azért. V4? (cseh, szlovák, lengyel is lehet) Esetleg valamelyik volt szovjet tagköztársaság?
Én az oroszokat sem zárom ki, ha rendeződik vmelyest a donyecki helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Ha nem akarjuk vagy nem lehet az oroszokkal csináltatni a következő nagyjavítást 2025-2026-ban, akkor kivel lehetne üzletelni? Ki felé lehetne ez egy gesztus? Mert annyira nem nagy pénz azért. V4? (cseh, szlovák, lengyel is lehet) Esetleg valamelyik volt szovjet tagköztársaság?

Az Oroszokon kívül mindenki gyártóművi engedély és licensz nélkül dolgozik.
Erre az Oroszok is háklisak.
Múltkor a Bulgárokkal rúgták össze a port mert azok a Lengyelekkel akkarták a Mig-29 gépeiket javíttatni.

Ha az Oroszokon kívül hagyunk bárki mást a Mi-24 hez nyúlni akkor:
  • a következő OV - Putyin találkozó lehet hogy kevésbé lesz szívélyes
  • onnantól kezdve garantált hogy semmilyen alkatrészt nem fogunk kapni Orosz o.ból a helikhez...
  • a magyar katonai légügyi hatóságnak fel lesz adva a lecke hogy milyen alapon engedje repülni a gépeket...
Mondom, hogy a LOM Praha!
Rendelkeznek hivatalos certifikációval.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Az Oroszokon kívül mindenki gyártóművi engedély és licensz nélkül dolgozik.
Erre az Oroszok is háklisak.
Múltkor a Bulgárokkal rúgták össze a port mert azok a Lengyelekkel akkarták a Mig-29 gépeiket javíttatni.

Ha az Oroszokon kívül hagyunk bárki mást a Mi-24 hez nyúlni akkor:
  • a következő OV - Putyin találkozó lehet hogy kevésbé lesz szívélyes
  • onnantól kezdve garantált hogy semmilyen alkatrészt nem fogunk kapni Orosz o.ból a helikhez...
  • a magyar katonai légügyi hatóságnak fel lesz adva a lecke hogy milyen alapon engedje repülni a gépeket...
Az azeriek is?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Mi van az Azeriekkel?
Találkozó, helikopter javítás...?

Ha helikopter javításra gondolsz akkor itt van a lista a Russian Helikcopters-től kiknek milyen civil / katonai tipusokra van engedélye
https://www.rhc.aero/en/repair

látszik hogy az orosz üzemeken kívül mostanában mar csak a Bulgár TEREM-LETETZ Ltd. nek volt engedélye Mi-24 kel foglalkozni, de az ő engedélyük is lejárt 17/08/2021 én.
Valószínű számos üzem képes lenne a magyar Mi-24 et javítani csak ehhez meg kellene kérniük az engedélyt a Russian Helicopters től..
A többi már politika lenne....az én véleményem hogy az Oroszok nem adnának arra engedélyt hogy bárki
- nagyjavítsa a sárkányt
és
- modern nyugati cuccokat integráljon a gépbe

Orosz engedély híján lehet csinálni a munkát fusiban ahogy a Lengyelek tervezik.
Azok jelenleg keményen dolgoznak a Mi-24 sárkány fárasztásos tesztjein és próbálják kitalálni valami ideológiát ahhoz hogy miért is érné meg nekik egy olyan sárkány élettartamát meghosszabbítani amit alapvetően nem erre terveztek.