[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Sőt, kazettás bomba is volt a Gripenhez, de a svédek is olyan hülyék mint mi, és ezért ők is aláírták az ilyen eszközöket betiltó egyezményt.

De itt a probléma mire többen próbálunk rávilágítani, hogy a Gripen nem elég minden feladatra, mert nagyon kevés van belőle.
12 milliárdból meg több fegyver lehetne a Gripenhez, de a gépek száma akkor sem változna.
Ellenben lehetne 6 db Mi-24-ünk ennyi pénzért, ami egy többfunkciós helikopter. És ha minden jól megy nem csak nagy javítják de fel is újítják őket reményeim szerint. Felújítva a MI-24 egy potens helikopter, és olcsóbb megoldás ez, mint a többi szóba jöhető alternatíva.
Az meg nem érv ellene, hogy amúgy meg minden kéne most azonnal a szárazföldieknek, mert az ottani gondokat 12 milliárdból nem lehet megoldani sajnos...
Ne keverjük, felújítás = nagyjavítás, ettől még nem lesz jobb a technika, csak újra üzemképes/harcképes lesz eredeti szintjén. Majd ha MODERNIZÁLÁSRÓL is hall valaki valami pozitívat akkor örülhetünk egy kicsit, és ha már meg is csinálták akkor akár nagyon is. HA lesz a Mi-24-ekhez valami hatékony irányított fegyverzet is. Na sajnos ez az amiben nem hiszek, mert ezt eddig senki sem említette. Modernizálás (pl. éjszakai harcképesség) és irányított rakéták nélkül meg tényleg eléggé kétséges a pénzköltés értelme...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 765
113
Emel

Egyet értünk. Én bízom benne, hogy megrendelnek hozzá valami modernizációs csomagot is. Sok gyártó ajánl ilyen lehetőségeket.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
A jó öreg Bofors UB blokkot már hiába sírjuk vissza, kb 15 éve kivonták a svédek a rendszerből.

Azt feltámasztani sem lenne nagyobb hülyeség mint a Mi-24-est.

lehetne 6 db Mi-24-ünk ennyi pénzért, ami egy többfunkciós helikopter.

Azért a többfunkcióst vitatnám.
1 ugyan van deszanttere, és 6-8 katonát tud szállítani, elég korlátozott kényelemben, mert a deszanttér ergonómiája fos.
2. Külső teher hordására nem alkalmas -bár volt ilyen próbálkozás magyar részről, de egy nehéz, és ormótlan konzolt kellett a gép alá szerelni, és akkor is csak egy Mi-8-as képességének felét tudta. Nem beszélve arról, hogy ez komolyan rontotta a gép repülési jellemzőit üresen is. Ennyi erővel egy Apache alá is lehetne szerkeszteni ilyen konzolt, és az is többfunkciós.
3. Ne reménykedj felújításban, meg modernizációban, max összekalapálják ivánék, hogy még repüljön 1-2000 órát és csókolom.

Egyetlen oka, hogy a 24-esek szóba kerülhettek talán az, hogy nincs több, üzemidő-hosszabbításra alkalmas mi-8 vagy 17. És ez jól mutat a NATO konferencián majd papíron.
Máásrészt komoly kételyeim vannak "orosz barátaink" logisztikájával szemben. Közismert, hogy régen is eléggé akadozott az alkatrész ellátás. Ilyen kis darabszámoknál, a várólista alsó soraiban lehetünk, szóval jó ha az első javításig repülnek majd a 24-esek, nem hogy 2024-ig. Anno hallottam olyanról is hogy a MiG-29-hez egy megrendelt alkatrész 1(!) év alatt jött meg, ami azért röhely (Persze addigra széthordták a többi géphez az adott példányt, ergo nem is kellett az alkatrész.
 
M

molnibalage

Guest
Én azt írtam, hogy a jelenlegi magyar Gripen flotta CAS téren bizony elmarad az UB blokkozó Mi-24P-től, mivel a P-nek volt egy ilyen-olyan pontosságú gépágyú mellé egy területlefogó képessége, míg a Gripenünknek nincs a nagyon pontos Mauser mellé semmi se.
Ezt a kijelentést nem látom alátámasztva semmivel.

Mitől kisebb egy 1000 fontos bomb terület hatása, mint mondjuk 32 db rohadtul kicsi rakétának, aminek a CEP-je kb. kismagasságú bombáé....? A jenkiknél a safe distance CAS esetén 500 fontos bombáéra 125 méter. (Ez erősen túl van biztosítva, de szeléletes.) Kapjunk ár a fejünkhöz, 1,5 kg-os harci része van ezeknek. Egy 500 fontos bombában több robbanóanyag és repesz van, mint egy egész UB blokkban sanszosan az 1000 fontosról inkább ne is beszéljnük.

Az UB blokk kicsit is keményebb cél esetén megfekszik, ha a területes repesztes változatát használod. Az 1000 fontos HE GBU meg téglaméretű daraborka robbant egy nagyobb házat is. Harckocsi sem akadály neki. Tehát multifunciós eszköz, eggyel is jó minden cél ellen. Persze ez azt jelenti, hogy gyorsabban is fogy. Ezért kellene Mk-82.

Nagyon pontos gépágyú az sajna kevéske a sikeres CAS-hoz, ahhoz vegyesen kell Mk bomba és valami Maverick is.
Halkan kérdezem, hogy mennyi Sz-5 rakéta van itthon? Mert kb. egy nekem úgy tűnik, hogy egy full 32 UB blokkos rakéta sorohzat = 1 db GBU vagy egyes célok ellen még annyi sem.

Mégegyszer leírom, hogy értsd, ha egy nagy sebességű harcászati vadászgépen CSAK gépágyú van földi célok ellen, az nem CAS-képesség.
AGM-65 GBU-12, GBU-16. Ez van most.

Mind a kettőt nagy eséllyel lövik le
Ez az állítás az, ami egész egyszerűen nevetséges.
  • A Gripenhez van éjjellátó és éjszaki képesség.
  • A MANPAD-hoz meg látni kell a célt.
  • Ja, hogy a 24-es csak nappalos...
  • A Gripen gyors és manőverezik.
  • A 24-es egyik sem, bujkálni tud. Ezt a Gripen is tudja, TFR nélkül is GPS + térképmesh alapján tud alacsonyan jönni.
Kecsót tudtam, hogy Gripen van a közelben és tudtam, hogy jönni fog. A 1,7 méteres átlag magasságú tömeg mellett akkor láttam meg az 1000 km/h-val érkező gépet, amikor a fejem felett volt. Pedig kerestem. A heliket meg 2 km-ről még hallottam is őket. A Gripent nem hallod, mert a hang terkedési sebessége korlátos. Na, akkor szerinted egy ilyen céllal egy MANPAD mit tud kezdeni átlagos esetben vs. helivel?

Ezek alapján leírni azt, hog mind a kettőt nagy eséllyel lövik le az olyan szintű kijelentés, hogy ránéztem a dátumra, hogy nem-e 04.01. van...
Továbbra is sokkolsz.

csak a Gripen harcértéke még kevesebb is, miközben a gép meg drágább.
A számok nem ezt mutatják. Elvisz 4 db GBU-ut, ami minium 4 db UB blokk tűzerő, de inkább több. Igen, nem tudja elosztani 4-8-as adagokban, mint a 24-es. Ez tény.

És akkor mégegyszer hangsúlyozom, tőlem akár lehetne légierő-nehéz is a Magyar Honvédség, de ne szerény 14 géppel, amiből 4-5 hadrafogható és legyen rendesen bomba meg rakéta is.
Ez a részt sem értem. A Gripenek hadrafoghatóság végig 80% táján van. Volt 100% is. Mikor volt ennek valaha közelében a magyar helikopteres szakág? (Erről nem az üzemeltető tehet, pénzhiánnyal nem tudnak mit kezdni.)

A jó öreg Bofors UB blokkot már hiába sírjuk vissza, kb 15 éve kivonták a svédek a rendszerből.
Ha az SD integráció megy, akkor sanszosan nem mission impossible a Hydra 70 sem jenki poddal...

Amíg ez nincs de a dudi-féle katonáknak nem jut emiatt rendes felszerelés, én nem csodálkozom, ha valaki a szárazföldiek közül nem támogat semmiféle helikopter feltámasztást.
Én nem vagyok bokorugró és én is borzalmasan rossz ötletnek tartom.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
De itt a probléma mire többen próbálunk rávilágítani, hogy a Gripen nem elég minden feladatra, mert nagyon kevés van belőle.
A feltámasztandó 24-es mennyiség képességei felett van 3 db CAS-t adó Gripen. Ezt most is ki tudjuk állítani. Most megint arról van szó, hogy a kevés azt eddig aboszlút értelemben hasznáták azok (jogosan), akik szerint az egyszázados légierő az nem légierő.

A bibi az, hogy nagyhirtelen ezt elkezdék használni a 6 db 24-essel összemérve. Ami viszont meg nettó hülyeség. Már elev a tűzerő a lefedés és képességek miatt is. Próbálj egy 100 km széles terüelten gyors CAS-t adni helivel. Na, ez a távolság meg vicckategória egy 900-1000 km/h-val repülő gép számára.

12 milliárdból meg több fegyver lehetne a Gripenhez, de a gépek száma akkor sem változna.
Igen, de a 24-es "flotta" méreteihez képest nem is kell több. Mert nem az a kérdés, hogy akkor lesz-e egy 12 gépes full CAS képes Gripen század, hanem mi ekvivalens a 6 db 24-essel. Ez már most megvan.

Ellenben lehetne 6 db Mi-24-ünk ennyi pénzért, ami egy többfunkciós helikopter.
Nem egészen, lásd fentebb. Szállítani most is jobban tud mindent a Mi-8/17. Bambi bucketre nem való. Túlélőképességben és tűzerőben a Gripen erősebb és éjszakai is tud repülni.

Tehát a 24-es semmilyen képességet nem ad, ami most nincs meg mással megoldva. Mennyiségit jelente UB blokk terén - ha van elég rakéta - de minőségi téren semmit.
]
 
  • Tetszik
Reactions: danielblack
M

molnibalage

Guest
OK, világnézeti problémáink vannak, ezt nem is fogjuk feloldani. Nálam a CAS az nem GBU.
Persze tévedhetek.
Akkor mi az? Mert szegény hülye jenkinél miért az...?:confused:

Az agyonszárolt A-10 is szökőévenként használja az ágyút. A net teli van olyan videóval, ahol AGM-144 megy emberek ellen is.

A gépágyús CAS még COIN környezetben is eléggé marginális.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 426
63 741
113
Akkor mi az? Mert szegény hülye jenkinél miért az...?:confused:

Az agyonszárolt A-10 is szökőévenként használja az ágyút. A net teli van olyan videóval, ahol AGM-144 megy emberek ellen is.

A gépágyús CAS még COIN környezetben is eléggé marginális.

Azért az A-10-es COIN környezetben főleg az ágyút használja, mivel 2-3km távolságból, repeszromboló lőszerrel még mindig kiváló területlefogó fegyver, komoly gyújtóhatással. Afganisztánban a fő fegyveralaklmazás a GAU-8-assal volt.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and zsolti
M

molnibalage

Guest
Azért az A-10-es COIN környezetben főleg az ágyút használja, mivel 2-3km távolságból, repeszromboló lőszerrel még mindig kiváló területlefogó fegyver, komoly gyújtóhatással. Afganisztánban a fő fegyveralaklmazás a GAU-8-assal volt.
Maga az A-10 egyik pilótája mondta, hogy ez rika alkalom...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 426
63 741
113
Szíria, 2016, GAU-8 használat, nem kell hozzá komolyabb függesztmény, jobb a manőverezőképesség:
Embedded media from this media site is no longer available

De számos példa van Afganisztánból, vagy Irakból, hogy szól az ágyú. De mindettől függetlenül, a GAU-8 egy spec ágyú, ezzel szemben a Mauser Bk27 távolról se ez a fegyver, így CAS-ra önmagában kevés.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
A BK-27 ugyan nem egy GAU-8 de az is földi célok ellen lett kifejlesztve, még a Tornado-k számára, és egyébként Irakban elég jól dolgozott az Öböl idején
 

fishbed

Well-Known Member
2013. július 5.
815
792
93
  • Mikor lőttek havi szinten bármivel a 24-esek? Szerintem soha. Éves szinten talán lőttek, de inkább több éves közzel.
  • Van szimulált oldás a 24-esen? Ja, hogy nincs.
Katona korom idején 92-93-ig két hetente kedd,szerda,csütörtök volt légi lövészet a szentkirályiaknak. Nem irányított, irányított rakétával és a fedélzeti géppuskával lőttek. Amikor váltás volt akkor jöttek a kecskeméti, taszári, pápai vadászok! Azért a hangjukat hallottam de mikor fűnívóban jöttek nem volt egyszerű észre venni a Mi-24 est.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
AGM-65 GBU-12, GBU-16. Ez van most.

16 és 12 egyszerre? Erre van valami forrásod?

Tehát a 24-es semmilyen képességet nem ad, ami most nincs meg mással megoldva. Mennyiségit jelente UB blokk terén - ha van elég rakéta - de minőségi téren semmit.
]

A 17-esekre kétszer három blokk fér, a 24-esre csak kétszer kettő.
Valaki mesélte, hogy sorkatona korában, amikor folyami átkelést támogatását gyakorolták 17-essel és egyszerre elcsettintették a 6×32 rakétát, visszalökte a helikoptert.