Magyar folyami erők / MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
968
3 391
93
menő sztori :D
egy iylen hajónak mennyi az élettartama? hányszor lehet újrahegedálni ?

Az egyetemen már más szakterület felé mentem, statikát nem tanultam hozzá, így tudományos választ nem tudok adni. De ha a hajó váza jól meg van építve, és honvédségnél szolgált – azaz nem használták agyon – akkor bőven van benne tartalék, amennyiben karbantartják.

Függ attól is, hogy
  • édes vagy sós vízben üzemelt
  • folyó vagy állóvízben tölti az üzem idejét

A Balatonon egy vihar utáni hullámzás teljesen más terheléssel jár, mint a folyóvízben, ahol jóval kisebb terhelést kap a hajótest. Sőt még külföldről is hoznak be öreg hajókat, mint a tragikus sorsú Hableány, ami 1949-es gyártású, Moszkvics osztályú szovjet személyhajó volt.


Ezen a képen mindkét magyar - eredetileg Marinefahrprahm-D /811/ osztályú - CSSZ látható, deszantolás közben:
cszs.jpg
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
A Rikán látható történelem bolgra kitettek egy képet, aminek a forrása szerint:
"1974. július 5. D-442 VSFUG (Vegyi Sugár Felderítő Úszó Gépkocsi) páncélozott szállító harcjármű halad a katonai teherszállító uszály rakterébe a rakpartról. A FUG hátulján a vegyi-sugármentesített szakaszok kitűzésére szolgáló jelzőzászlók láthatók. Bal szélen a forgalomirányítást végző honvéd nyári gyakorló öltözetben, gépkarabéllyal, tártáskával. MTI Fotó: Manek Antal"
viza.jpg


A fotó remek! Viszont ez nem egy "katonai teherszállító uszály", hanem egy II. világháborús német „Marinefährprahm” csapatszállító, a Magyar Néphadsereg állományában!!! A CSSZ-001-es egészen 2002-ig volt magyar hadrendben!
https://www.hajoregiszter.hu/hajoadatlap/viza_excssz-001/cssz-001/2151/1690

A legendárium szerint a szovjet megszállás idején hazánkban maradt elsüllyesztve. Később kiemelték és újjáépítve bekerült a Magyar Néphadsereg kötelékébe. Két példány volt belőle hadrendben! Legalább az egyiket felújították a nyolcvas évek elején.

Volt szerencsém vezetni annó, ezt az ötven méter hosszú hajót. Mivel három, a kormányát mozgató mechanikát rosszul építették be, így csak az egyik irányba lehetett „könnyen” forgatni a kormányát, a másik irányba bele kellett állni a kormány küllőibe, ha az volt a kiválasztott irány. Viszont a motorok fordulatszámát és az irányváltót, már a kormányálásból lehetett közvetlenül vezérzelni.

Legutóbb néhány éve jártam rajta, Viza néven újra felújítva, új kormányállással, daruval, csörlőkkel van felszerelve, de bőséges szabadidejében pálinkamúzeumként működött/ik.
Milyen állapotban van? Vissza lehetne még venni a honvédségnek, megérné? Mennyire kellene átalakítani?
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Az egyetemen már más szakterület felé mentem, statikát nem tanultam hozzá, így tudományos választ nem tudok adni. De ha a hajó váza jól meg van építve, és honvédségnél szolgált – azaz nem használták agyon – akkor bőven van benne tartalék, amennyiben karbantartják.

Függ attól is, hogy
  • édes vagy sós vízben üzemelt
  • folyó vagy állóvízben tölti az üzem idejét

A Balatonon egy vihar utáni hullámzás teljesen más terheléssel jár, mint a folyóvízben, ahol jóval kisebb terhelést kap a hajótest. Sőt még külföldről is hoznak be öreg hajókat, mint a tragikus sorsú Hableány, ami 1949-es gyártású, Moszkvics osztályú szovjet személyhajó volt.


Ezen a képen mindkét magyar - eredetileg Marinefahrprahm-D /811/ osztályú - CSSZ látható, deszantolás közben:
cszs.jpg
Mi van a cssz 2 -vel ? Az is megvan még?
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
968
3 391
93
Milyen állapotban van? Vissza lehetne még venni a honvédségnek, megérné? Mennyire kellene átalakítani?

Első ránézésre jó állapotban volt:
cszs2.jpg


Lelkes csapat viszi. De a gyerekekkel végig rohanva az új magasított kormányállás - gépház - hombártér helyiségeken, mélyebb átnézésre nem volt lehetőség. Az egyik motort - az ötből - épp karbatartották. Nagyon átalakítani nem kellene, de nem hiszem, hogy érdemes lenne visszavenni.

Régen is kiképzésre voltak használva. HKSZ esetén, a dunai kompokat vonultatták volna be, lásd a korábbi hozzászólást a hadrendről:
https://forum.htka.hu/threads/magyar-folyami-erok.1764/post-708267
 

Faboo78

Well-Known Member
2018. január 4.
259
996
93
Első ránézésre jó állapotban volt:
cszs2.jpg


Lelkes csapat viszi. De a gyerekekkel végig rohanva az új magasított kormányállás - gépház - hombártér helyiségeken, mélyebb átnézésre nem volt lehetőség. Az egyik motort - az ötből - épp karbatartották. Nagyon átalakítani nem kellene, de nem hiszem, hogy érdemes lenne visszavenni.

Régen is kiképzésre voltak használva. HKSZ esetén, a dunai kompokat vonultatták volna be, lásd a korábbi hozzászólást a hadrendről:
https://forum.htka.hu/threads/magyar-folyami-erok.1764/post-708267
Tudomásom szerint midkét CSSZ megvan, egyik VIZA néven:


Másik jelenleg REMÉNY néven fut:

 

Katica

Well-Known Member
2022. március 1.
202
604
93
Szerintem is van benne fantázia,de szerintem inkább ugy mint a Riverine Squadron az Usában.Igaz ott a különleges erőkhöz tartoznak ha jól tudom.
Az általuk használt gyors,jol fegyverzett hajóik (pl a SOC-R) jól használhatóak lennének nálunk is.Békeidőben és háborúban egyaránt jó hasznát vennénk.Persze ettől függetlenül maradhatnának a jelenlegi hajóink is,a most is elvégzett feladatokra.
ezt szépen el találtad, még akkor:cool:
amúgy nem tudja valaki mivan velük, itt vannak már?
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 685
113
Tudom, hogy anno volt aki felvetette a mistralok integralasat es "el lett kuldve", de bennem laikuskent felmerult a kerdes, hogy ha lesz "skyranger gurulo plattformon" volna ertelme integralni a "flottara" is? Gondolom potensebb csoves legvedelmi eszkoz, ami meg most van tuti erett mar egy cserere nem? Vagy ha a Skyranger nem passzol tud valaki valami jobb mondjuk taviranyitottat ami pl. suly-, kaliber miatt jobb lenne? Gondolom olyan valami volna jo ami egyseges lenne a szarazfoldiekkel. Hogy latjatok? Van egyaltalan valamilyen orszagnak mar erre "upgrade-Pack"-ja? Vagy egy ez egy satnya piaci res?
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 753
35 934
113
Tudom, hogy anno volt aki felvetette a mistralok integralasat es "el lett kuldve", de bennem laikuskent felmerult a kerdes, hogy ha lesz "skyranger gurulo plattformon" volna ertelme integralni a "flottara" is? Gondolom potensebb csoves legvedelmi eszkoz, ami meg most van tuti erett mar egy cserere nem? Vagy ha a Skyranger nem passzol tud valaki valami jobb mondjuk taviranyitottat ami pl. suly-, kaliber miatt jobb lenne? Gondolom olyan valami volna jo ami egyseges lenne a szarazfoldiekkel. Hogy latjatok? Van egyaltalan valamilyen orszagnak mar erre "upgrade-Pack"-ja? Vagy egy ez egy satnya piaci res?
Szerény véleményem szerint feleselges ezekre Mistralt integrálni: a partról simán kaphatnak légvédelmet. A rajtuk lévő gépágyúk is inkább hasonló naszádok ellen lehetnek jók: nehen tudom elképzelni hogy egy vizen ringatózó hajóról azokkal bármit is eltalálnak.
Ha már légvédelem kell rá, akkor adni kell nekik pár válról indítható légvédelmi rakétát. Elvileg vissza akarják állítani a MANPADS képességet amúgy is...
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 685
113
Szerény véleményem szerint feleselges ezekre Mistralt integrálni: a partról simán kaphatnak légvédelmet. A rajtuk lévő gépágyúk is inkább hasonló naszádok ellen lehetnek jók: nehen tudom elképzelni hogy egy vizen ringatózó hajóról azokkal bármit is eltalálnak.
Ha már légvédelem kell rá, akkor adni kell nekik pár válról indítható légvédelmi rakétát. Elvileg vissza akarják állítani a MANPADS képességet amúgy is...
Inkabb olyan celra gondoltam, hogy valamit ertelmes modon talaljanak el a parton + akkor le tudjanak puffantani 1-2 dront meg ilyesmi.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 753
35 934
113
Inkabb olyan celra gondoltam, hogy valamit ertelmes modon talaljanak el a parton + akkor le tudjanak puffantani 1-2 dront meg ilyesmi.
ha modernizálni szeretnénk a folyami hajókat, akkor valamilyen stabilizált(!) 12,7 vagy 20 mm-es távirányított fegyverrendszer kellene rá. Bár szerintem a dunai flotilla nagyon a prioritás lista végén lehet most: ha már a Duna frontvonal, akkor valami nagyon félrement...
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 685
113
ha modernizálni szeretnénk a folyami hajókat, akkor valamilyen stabilizált(!) 12,7 vagy 20 mm-es távirányított fegyverrendszer kellene rá. Bár szerintem a dunai flotilla nagyon a prioritás lista végén lehet most: ha már a Duna frontvonal, akkor valami nagyon félrement...
Gondolom, reszben azert is jutott eszembe mert talan par honapja viszont azt lattam, valami amcsi kisebb gyorscsonakokat szereztek talan be amiket minigun, meg 50 cal stb. cuccal lehetett egyszerre teleaggatni. Gondolom fegyver nelkul vettek(?). De gyakorlaton sokmindennel lottek. Jo video is volt rola, igy felmerult ezekre is ferhetne tobb minden.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Aladeen

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 028
11 900
113
Inkabb olyan celra gondoltam, hogy valamit ertelmes modon talaljanak el a parton + akkor le tudjanak puffantani 1-2 dront meg ilyesmi.
Ezzel sokat nem nyernénk, alapvetően nem változna meg a harcértéke.
Egy OM76 + SRAMS kombóval már lenne ertelme a modernizációnak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 753
35 934
113
Gondolom, reszben azert is jutott eszembe mert talan par honapja viszont azt lattam, valami amcsi kisebb gyorscsonakokat szereztek talan be amiket minigun, meg 50 cal stb. cuccal lehetett egyszerre teleaggatni. Gondolom fegyver nelkul vettek(?). De gyakorlaton sokmindennel lottek. Jo video is volt rola, igy felmerult ezekre is ferhetne tobb minden.
Páran itt vitatják hogy minek kellenek nekünk azok a csónakok - bár ha így megy tovább a klíma változás akkor lehetnek még itt mangrove mocsarak... :D
Elvileg ajándékba kapjuk, szóval miért ne...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 424
113
ha modernizálni szeretnénk a folyami hajókat, akkor valamilyen stabilizált(!) 12,7 vagy 20 mm-es távirányított fegyverrendszer kellene rá. Bár szerintem a dunai flotilla nagyon a prioritás lista végén lehet most: ha már a Duna frontvonal, akkor valami nagyon félrement...

Régi álláspontom ,tartom, a flotilla léte is erős kérdőjel nálam. a Vietnami háborúban dobáltak utoljára vízi aknákat folyóba. Precíziós fegyverek korában, már feltételezhetően nem is fog nagyon senki ilyesmit csinálni a Dunán. Tűzszerész feladatokon túl mire is jó a mi flotillánk ? Megfelelően felfegyverzett hajók hiányában ,szerintem semmi másra. Marad a háborús tűzszerészet. Világháborús bombák kiemelését pedig rég a Katasztrófavédelemnek kellene megoldani ,nem a Honvédségnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 753
35 934
113
Régi álláspontom ,tartom, a flotilla léte is erős kérdőjel nálam. a Vietnami háborúban dobáltak utoljára vízi aknákat folyóba. Precíziós fegyverek korában, már feltételezhetően nem is fog nagyon senki ilyesmit csinálni a Dunán. Tűzszerész feladatokon túl mire is jó a mi flotillánk ? Megfelelően felfegyverzett hajók hiányában ,szerintem semmi másra. Marad a háborús tűzszerészet. Világháborús bombák kiemelését pedig rég a Katasztrófavédelemnek kellene megoldani ,nem a Honvédségnek.
Nagyjából egyetértek. Szerintem ki is fog halni ez a fegyvernem ha kiöregednek az AM "gépágyús naszádok". Marad pár motorcsónak tűzszerész feladatokra és 50-es géppuska lesz a maximum fegyverzet szerintem...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 256
113
Ha jól tudom (?) ezeket a rohamcsónakat katonai segélyként kapjuk az amcsik "surplus" készletéből...nem?
Az EDA program nem segély.
Mi tőbb az amerikai felesleget próbálják számszerűsített értéken elpasszolni. Gyakorlatilag egy garázsvásár, ahol a "term"-ről alkudoznak a felek.
Maga az ár is megállapodás kérdése, és általában a fellelhető állapotra érvényes. Minden azon túlmutató modernizáció, javítás, fényesítés, stb. már komoly pénzbe kerül. Maga az EDA is az amerikai ipari szereplők támogatására jött létre. Ezzel akartak egy új piacot nyitnai neki. Mert ezek a felesleges cuccok karbantartás, alkatrészellátás szinten további üzletet jelentenek az amerikai szereplőknek.
Annak idején az UH-1-eseket is "ingyen" kaptuk volna, csak aztán a végén még kellett volna a transfer végére egy igen jelentős összeget kifizetni.
Kétségtelen, hogy jó dolog is tud lenni az EDA program, de a részünkről - gondolom a rendszereink inkompatibilitása miatt - eléggé lapos az érdeklődés iránta.
Tudni kell értéket találni a "garázsvásáron".
Persze az amerikai fél meg, legalább olyan intenzitással tartja nyilván az ilyen "ingyenes" transfert, és bármikor dollármilliós támogatásként lehet rá hivatkozni.
Én mindenképpen szorgalmaznám, hogy használjuk ki ezt a vonalat is jobban, mert lehet olyan önálló fegyverrendszereket, eszközöket találni, amelyek hazai használata önállóan megoldható, és használtan is jelentős erősödét jelentenének.