[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
A biztonságos, IP-alapú kommunikációs rendszer két külön dolog, nem lesz valami attól biztonságosabb, mert IP-alapú.

:D Hat az biztos. :D

(Pusztan elmeleti sikon: mivel egy nagyon zartkoru hasznalatrol van szo, igy lehetne erv a sajat, custom protokoll mellett, de a NATO miatt ertelmetlen lenne.)

Ellenben ha egy nyitott, IP-alapú adatkommunikációs rendszert építesz, abba könnyű beleintegrálni a külső rendszereket, illetve a NASAMS-ot más rendszerbe. Ez nem elhanyagolható dolog, mert két, amúgy zárt, saját kommunikációs protokollt használó rendszert összefésülni szép kihívás, sok időbe és pénzbe kerül. Ha viszont nyílt protokollokra építesz egy rendszert, akkor rögtön egyszerűbb a dolog. Így a NASAMS 3 adott esetben könnyen beleintegrálható a légvédelmi radarhálózatba, hiszen az emlékeim szerint amúgy is nyílt rendszerre épült. Így a NASAMS feltehetően pont azért volt jó választás, mert rövid úton beintegrálható a Honvédség már meglévő rendszerébe...

Tudomasom szerint mar reg SDN van elterjedoben katonaeknal, igy aztan nem is ertem, mi ezen a 'vivmany', hogy oszinte legyek, ez a tetel egy teljesen logikus upgrade.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Ezt nem ertem: az IRIS-T inditas valamikor 6-8 eve mar megtortent a NASAMS 2-bol...?

Tudomásom szerint a Norvégok tesztelték és végrehajtották valamilyen szinten az integrációt, de aztán magába a NASAMS-ba nem került be a rakéta.

13.jpg


A rakéta maga megtalálta a helyét, lásd Svéd RB98 vagy a német Iris-T SL.
A norvégok most egy mobil SHORAD rendszert rendeltek meg, amely a NASAMS főbb elemeire épül, de az indítókonténerekből 4-6db-ot egy Weibel Scientific radarral együtt egy önjáró alvázra pakolják.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 305
46 014
113
Tudomásom szerint a Norvégok tesztelték és végrehajtották valamilyen szinten az integrációt, de aztán magába a NASAMS-ba nem került be a rakéta.

13.jpg


A rakéta maga megtalálta a helyét, lásd Svéd RB98 vagy a német Iris-T SL.
A norvégok most egy mobil SHORAD rendszert rendeltek meg, amely a NASAMS főbb elemeire épül, de az indítókonténerekből 4-6db-ot egy Weibel Scientific radarral együtt egy önjáró alvázra pakolják.
Ez csak tipp, de szerintem az új önjáró egységek már full Iris-T-sek lesznek...
Szerintem a régi rendszerbe már nem nagyon lett volna értelme belenyúlni, ha úgy is cserélik 1-2 éven belül. Inkább csak test-bed-ként lehetett a régi rendszer használva...
 
K

kamm

Guest
Ez csak tipp, de szerintem az új önjáró egységek már full Iris-T-sek lesznek...
Szerintem a régi rendszerbe már nem nagyon lett volna értelme belenyúlni, ha úgy is cserélik 1-2 éven belül. Inkább csak test-bed-ként lehetett a régi rendszer használva...

Mi az a regi rendszer? A norvegok mar tavaly NASAMS 3 upgradeltek.
Szerintem ez az IRIS-T SLS inkabb shorad lesz, aztan majd esetleg idovel szepen lassan elhagyjak az AMRAAMot.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Tudomásom szerint a Norvégok tesztelték és végrehajtották valamilyen szinten az integrációt, de aztán magába a NASAMS-ba nem került be a rakéta.

13.jpg


A rakéta maga megtalálta a helyét, lásd Svéd RB98 vagy a német Iris-T SL.
A norvégok most egy mobil SHORAD rendszert rendeltek meg, amely a NASAMS főbb elemeire épül, de az indítókonténerekből 4-6db-ot egy Weibel Scientific radarral együtt egy önjáró alvázra pakolják.
Talán annyi hogy bár jelentek meg hírek az Iris-T SL d.afrikai tesztjéről eddig én csak a síma Iris-T ket láttam földi indítókban (értsd Svéd RB98 ra telepített rendszer és a képen látható NASMAS indítóba is sima Iris-T rakétát töltik)

A vastagabb, nagyobb hatótávolságú Iris-T SL-t én még nem láttam rendszerben (persze lehet hogy le vagyok maradva...)

Iris-T SL teszt
Dielh_Defence_successfully_demonstrated_IRIS-T_SLM_ground_based_air_defense_system_640_002.jpg

https://www.armyrecognition.com/jan...option=com_content&view=article&id=8234&amp=1
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 844
91 286
113
A másik is ismerhető, csak a Norvégok szégyelik magukat, hogy "annak" az országnak eladtak fegyvert, így inkább nem reklámozzák...
... és lehet hogy mi is ebbe a kategóriába kerülünk lassan.
Annyira mégsem szégyellik eltenni az eurot, meg Köngsberg tett ki cikket is. :p
MAGYARORSZÁG A KONGSBERG ÉS A RAYTHEON RAKÉTÁKAT ÉS VÉDELMET VÁLASZTJA KI A KÖZEPES HATÓTÁVOLSÁGÚ LÉGVÉDELEMBEN
A régi partnerek, Kongsberg és a Raytheon Missiles & Defense 410 millió eurós szerződést kötöttek Magyarországgal a National Advanced Surface-to-Air Missile System, más néven NASAMS néven
 
T

Törölt tag 467

Guest
Annyira mégsem szégyellik eltenni az eurot, meg Köngsberg tett ki cikket is. :p
MAGYARORSZÁG A KONGSBERG ÉS A RAYTHEON RAKÉTÁKAT ÉS VÉDELMET VÁLASZTJA KI A KÖZEPES HATÓTÁVOLSÁGÚ LÉGVÉDELEMBEN
A régi partnerek, Kongsberg és a Raytheon Missiles & Defense 410 millió eurós szerződést kötöttek Magyarországgal a National Advanced Surface-to-Air Missile System, más néven NASAMS néven

Márpedig azt írja a Kongsberg, hogy:
"Selecting NASAMS and becoming part of the greater NASAMS family allows Hungary to take advantage of the active production line - ensuring rapid delivery and competitive pricing for Hungary’s armed forces. The program enables long term industrial cooperation between Hungarian and Norwegian industry."
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and SilvioD

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 844
91 286
113
Annyira mégsem szégyellik eltenni az eurot, meg Köngsberg tett ki cikket is. :p
MAGYARORSZÁG A KONGSBERG ÉS A RAYTHEON RAKÉTÁKAT ÉS VÉDELMET VÁLASZTJA KI A KÖZEPES HATÓTÁVOLSÁGÚ LÉGVÉDELEMBEN
A régi partnerek, Kongsberg és a Raytheon Missiles & Defense 410 millió eurós szerződést kötöttek Magyarországgal a National Advanced Surface-to-Air Missile System, más néven NASAMS néven
Először a tények.
410 millió euro a Raytheon - Köngsberg deal.
Katar után a világon másodikként alkalmazzuk az AMRAAM-ER-t.


"The air defense solution is comprised of Raytheon Missiles & Defense’s AMRAAM and AMRAAM-ER missiles and SentinelTM radar, and Kongsberg’s Fire Distribution Center (FDC) and canister launcher. NASAMS offers air defenders the proven effectiveness of the AMRAAM missile which is in the inventory of 39 countries. Sentinel is a proven air defense radar deployed by more than 18 countries and has been evolved to address the C-UAS threat."

De egy milliárd euros szerződésről volt szó. Hol a többi része????
 
T

Törölt tag 467

Guest
Először a tények.
410 millió euro a Raytheon - Köngsberg deal.
Katar után a világon másodikként alkalmazzuk az AMRAAM-ER-t.


"The air defense solution is comprised of Raytheon Missiles & Defense’s AMRAAM and AMRAAM-ER missiles and SentinelTM radar, and Kongsberg’s Fire Distribution Center (FDC) and canister launcher. NASAMS offers air defenders the proven effectiveness of the AMRAAM missile which is in the inventory of 39 countries. Sentinel is a proven air defense radar deployed by more than 18 countries and has been evolved to address the C-UAS threat."

De egy milliárd euros szerződésről volt szó. Hol a többi része????
Rakétákban.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 844
91 286
113
Márpedig azt írja a Kongsberg, hogy:
"Selecting NASAMS and becoming part of the greater NASAMS family allows Hungary to take advantage of the active production line - ensuring rapid delivery and competitive pricing for Hungary’s armed forces. The program enables long term industrial cooperation between Hungarian and Norwegian industry."
Ez az ipari együttműködés mit jelent??