[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Kérdés a légvédelmisekhez.

Mi is kapunk menet közben upgradet Nasams-el nem vagyok képben.

Mi eleve a NASAMS 3-at rendeltük, sanszos, hogy eleve ezt a digitális szenzort tartalmazza a csomag.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 480
113
Kérdés a légvédelmisekhez.

Mi is kapunk menet közben upgradet Nasams-el nem vagyok képben.

A NASAMS-szel kapcsolatban szinte semmit sem tudunk, pedig állítólag hamarosan érkezik. De ez már inkább olyannak tűnik, mint a H145 és az 5 lapátos főrotor esete... remélem hogy SilviD-nek lesz igaza.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 347
113
A NASAMS-szel kapcsolatban szinte semmit sem tudunk, pedig állítólag hamarosan érkezik. De ez már inkább olyannak tűnik, mint a H145 és az 5 lapátos főrotor esete... remélem hogy SilviD-nek lesz igaza.

  1. Amen!
  2. Az Rm/német irányba jó az érdekérvényesítésünk! Bővebben: ...jó drága.

...mint a II. V-h-ban is!

...ami az Első folytatása! ...ebben is! :eek:


.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 341
35 181
113
Kérdés a légvédelmisekhez.

Mi is kapunk menet közben upgradet Nasams-el nem vagyok képben.

Mi eleve a NASAMS 3-at rendeltük, sanszos, hogy eleve ezt a digitális szenzort tartalmazza a csomag.
MSP-600 típusú elektrooptikai szenzor már alapból része a NASAMS-3-nak, sőt az újabbak a jövőben Raytheon MTS-A elektrooptikai szenzort kapnak majd.
A norvégoknál azért lesz upgrade,mert náluk a NASAMS-2-esekhez még a korábbi MSP-500 típus van.

Az alábbi wikicikkem összefoglalja a NASAMS fejlesztési fázisait:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 480
113
MSP-600 típusú elektrooptikai szenzor már alapból része a NASAMS-3-nak, sőt az újabbak a jövőben Raytheon MTS-A elektrooptikai szenzort kapnak majd.
A norvégoknál azért lesz upgrade,mert náluk a NASAMS-2-esekhez még a korábbi MSP-500 típus van.

Az alábbi wikicikkem összefoglalja a NASAMS fejlesztési fázisait:
Azaz még az se biztos, hogy a Rheinmetall torony lesz nálunk? A Haditechnikában megjelent írás szerint "Az elektrooptikai szenzor opcionális rendszerelem."
Remélem, nem kértük valami másnak az integrálását. MSP500, MSP600, MSP600digital az nem 3 különböző torony?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 341
35 181
113
Azaz még az se biztos, hogy a Rheinmetall torony lesz nálunk? A Haditechnikában megjelent írás szerint "Az elektrooptikai szenzor opcionális rendszerelem."
Tényleg nem szüksége hozzá - ez "csak" arra jó, hogy radar kisugárzás nélkül is lehessen rakétát indítani, de csak jó látási viszonyok között. Nyilván ennek elég korlátozott a látótávolsága, szóval AMRAAM-ER már biztos nem kihasználható vele...

Remélem, nem kértük valami másnak az integrálását. MSP500, MSP600, MSP600digital az nem 3 különböző torony?
MG vagy más fejes nyilatkozta, hogy az "elérhető legmodernebb konfigot szállítják". Szóval ha vettünk optikát (szerintem vettünk, mert elég "vastag" a szerződött ár - bele kell férjen), akkor az biztosan MSP600-as lesz.
Ezt a "MSP600digital" felvetést meg nem is értem, mert hogy lehet egy EOS torony nem digitális?!? Analóg is van? :D
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 480
113
Ezt a "MSP600digital" felvetést meg nem is értem, mert hogy lehet egy EOS torony nem digitális?!? Analóg is van? :D
Ha az eredeti sajtóközleményt elolvasod, akkor szerintem egyértelmű lesz neked is...

The MSP600 digital system is based on the MSP600 system, which is in service with many navies, coastguards and other military and civilian users.
The installation of the new systems starts in summer 2025.


(Az MSP600digital az új torony márkaneve és nem véletlenül írták többször is egybe. Valószínűleg nincs benne annyi újdonság, ezért nem nevezték el pl. MSP700-nak. Valószínűleg az általad emlegetett MTS-A "európai konkurenciája" lesz. Az hogy csak 2025-től lesz a norvégoknál telepítve, valószínűleg azt jelenti hogy a gyártó éppen hogy csak elkészült vele és még sok teszt van hátra.)
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 341
35 181
113
Ha az eredeti sajtóközleményt elolvasod, akkor szerintem egyértelmű lesz neked is...

The MSP600 digital system is based on the MSP600 system, which is in service with many navies, coastguards and other military and civilian users.
The installation of the new systems starts in summer 2025.
Azt nem tudom hogy Digital mitől más, de azt tudtam, hogy alapvetően ez egy tengerészeti eszköz.


Talán van benne valamilyen AI célfelismerő, azonosító: pl. bekeretezi a képen a célt és ki írja, hogy SU-35...csak tipp. :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 480
113
Azt nem tudom hogy Digital mitől más, de azt tudtam, hogy alapvetően ez egy tengerészeti eszköz.


Talán van benne valamilyen AI célfelismerő, azonosító: pl. bekeretezi a képen a célt és ki írja, hogy SU-35...csak tipp. :)
Ott van ez is a közleményben: "Purged of obsolescent features, the MSP600digital is the performance-enhanced, HD-capable, digital successor of the MSP500 and MSP600 sensor platforms used by various armed forces worldwide."
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 341
35 181
113
Ott van ez is a közleményben: "Purged of obsolescent features, the MSP600digital is the performance-enhanced, HD-capable, digital successor of the MSP500 and MSP600 sensor platforms used by various armed forces worldwide."
Oké hogy tovább lett fejlesztve, de az előző is digitális volt a szó klasszikus értelmében. Nem tudni milyen "elavult elemektől" szabadították meg...("Purged of obsolescent features") Digital kifejezés nem árul el sokat....
Na mindegy... :)
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 480
113
Oké hogy tovább lett fejlesztve, de az előző is digitális volt a szó klasszikus értelmében. Nem tudni milyen "elavult elemektől" szabadították meg...("Purged of obsolescent features") Digital kifejezés nem árul el sokat....
Na mindegy... :)
Az hogy valami nem analóg hanem már digitális az kb. az 1980-as években volt "trendi kifejezés". Nyilván 40 évvel később nem ezt jelenti, csak a marketingeseknek ezt sikerült névnek kitalálni. Egyébként MSP500/600/600d rendszerek paramétereiről tudunk valamit? Van róla valami tájékoztató anyag? Az RM oldalán nem találtam semmit.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 341
35 181
113
A miénkről meg még mindig kurva nagy a kuss! Vajon ezek is késnek mint a radarok meg úgy minden?
Bobo prezije alapján mostanság kellene jönni: a csíkból kb. március vélek kiolvasni...


nasam-x.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Venom85

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 467
18 523
113
A Leo referencia példányának is itt kellett volna lennie már mint tavaly a pzh-nak! És lassan április! A Lynx-ről ne is beszéljünk!
 
  • Szomorú
Reactions: LMzek 2.0

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 467
18 523
113
A nagy kérdés: azért csúsznak a radarok és a légvédelmi cuccok, mert nincs pénzünk kifizetni vagy a gyártó van elhavazva?
@krisss esetleg tudsz/mondhatsz erről valamit?
Szerintem ezek nagy része már ki van fizetve, legalább is egy része tuti! Itt inkább alapanyag hiányra gondolnék! De az is érdekes ha ez így van, miért szállítás előtt néhány hónappal derül ez ki!?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 341
35 181
113
Szerintem ezek nagy része már ki van fizetve, legalább is egy része tuti! Itt inkább alapanyag hiányra gondolnék! De az is érdekes ha ez így van, miért szállítás előtt néhány hónappal derül ez ki!?
Elvileg a magyar NASAMS nagyobb részben norvég hitelből van finanszírozva, szóval talán pont nem a csóróságunk miatt csúszik...
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Bobo prezije alapján mostanság kellene jönni: a csíkból kb. március vélek kiolvasni...


nasam-x.jpg
Én hallgattam RSzR-t az ultrahangon vezetés közben. Úgy mondta a légtérvédelmi rendszer elemei, a radarok folyamatosan jönnek....Lehet el kéne menni Nyirtelekre paparazzi fotókat csinálni. Lehet úgy lesz mint a Gidránokkal, hogy hónapok óta Kaposváron csöveznek átszerelésen. Vagy mint az a kb. 20 zsír új MAN katonai teherautó a a MAN győri telephelyén.