• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 301
113
Szerinted. De te is kóros optimizmusban és alkalmi valóságtagadásban szenvedsz.

Ez akkor férne bele, hogy ha nem robogna a világ a 3. világháború felé nagy sebességgel. Most több mint kellemetlen...
Optimista és realista vagyok, ha analizálni kellene az attitűdöm. Rólad is adjak diagnózist? ;)

Már most tavasszal kifulladni látszik mindkét fél. Idén mki max, 1 dobásra számít mindkét oldalon. De Facto a NATO a hírszerzési és fegyvertámogatásokkal már hadban áll Oroszországgal, de jure Ukrajna NATO felvételéig, vagy nyugati csapatok hivatalos hadba lépésééig nem.

De nem célja az oroszoknak sem fordítva a hivatalos NATO-orosz háború. Ami minket veszélyeztet az nem a fegyveres konfliktus, hanem a gazdasági háború negatív hatásai.

Abban igazad van, ha két évvel korábban indul a Zrínyi, több hadiipari beruházást tudtunk volna behúzni. Putyin jól belexart a magyar program ütemezésébe. 2021-ben még csak mi ültünk a hadiipari cégekkel a tárgyalóasztalnál, 2023-ban még már az asztalhoz is nehezen férünk hozzá.....ezekhez a dolgokhoz egy Magyarország méretű állam alkalmazkodni tud, alakítani, befolyásolni nem tudja.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 117
119 428
113
Optimista és realista vagyok, ha analizálni kellene az attitűdöm. Rólad is adjak diagnózist? ;)
Én tapasztalati alapú realista vagyok (és sajnos az utóbbi 4 évben kissé megtépáztak a tapasztalatok) te meg egy örök álmodozó aki igyekszik a legjobbat látni minden helyzetbe ami adódik. Ha tizedénél több leírható lenne abból ami történik megértenéd... Így sajnos csak azt látod, hogy meg vagyok keseredve kissé.
Ennyi meg egy bambi.

Én a hadiipar korai szakaszban való túlerőltetését abszolút hibának tartom jelenleg.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 926
18 390
113
Én tapasztalati alapú realista vagyok (és sajnos az utóbbi 4 évben kissé megtépáztak a tapasztalatok) te meg egy örök álmodozó aki igyekszik a legjobbat látni minden helyzetbe ami adódik. Ha tizedénél több leírható lenne abból ami történik megértenéd... Így sajnos csak azt látod, hogy meg vagyok keseredve kissé.
Ennyi meg egy bambi.

Én a hadiipar korai szakaszban való túlerőltetését abszolút hibának tartom jelenleg.

Egyetértek. Felfegyverezhettük volna, aránylag modernnek számító nehézfegyverzettel a Honvédséget, akár használt eszközökből is. Amikor ez megvan, akkor lehetett volna ezen fegyverzet későbbi váltására, elkezdeni a világszinvonalú termékek megrendelését, a hozzávaló hadiipari kapacitással egyetemben. A lecserélt eszközök pedig mehettek volna a tartalékos alakulatoknak.
 

Vontolla

Well-Known Member
2022. március 15.
339
2 243
93
Én tapasztalati alapú realista vagyok (és sajnos az utóbbi 4 évben kissé megtépáztak a tapasztalatok) te meg egy örök álmodozó aki igyekszik a legjobbat látni minden helyzetbe ami adódik. Ha tizedénél több leírható lenne abból ami történik megértenéd... Így sajnos csak azt látod, hogy meg vagyok keseredve kissé.
Ennyi meg egy bambi.

Én a hadiipar korai szakaszban való túlerőltetését abszolút hibának tartom jelenleg.
Ez az ukrajnai háború keresztbe verte minden számításunk..az elképzelés jó lett volna.Persze nem csak nekünk hanem a világ jó részének is betett.Nem is tudom lát valaki olyat, ahol felkészültek erre?Azt olvastam hiba volt megindítani mert Ukrajna magától berogyott volna...Na de most a világ rogyott be úgy tűnik.Akkor mégis végiggondolt lépés volt a háború? Csak az Usa és az oroszok éldegélnek..a hidegháborús tartalékból.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 926
18 390
113
És 2014-ben, mielőtt elkezdtek rajtunk parazitaként élősködni, hogy álltak pénzügyileg? o_O
Mert nagyon érdekelnének azok az évek is.... ;)
Szerintem a 26.6 milliárdos jelenlegi rendelés állományból is kb. a harmada még a miénk lehet. És ehhez jön még, hogy háború van.
Ha elő tudod keresni a 2012-2020-as adatokat, abból szerintem tök jól fog látszani, hogy minden "alkotmányos költséget" megért nekik, hogy parazitaként ránk akaszkodjanak.

És hozzá tenném, hogy a világ piacon már régen nem rúgnak labdába. És ahogyan nézem Európában is rezeg a léc, pénz visszaosztás ide- vagy oda.

Szerintem nem jól látod. Két fél egyező akaratával lettek a szerződések megkötve. A RM részéről ez egy nyélbe ütött üzlet. A mi részünkről, meg egy világszínvonalúnak tartott termékcsalád beszerzése volt. Elméletben. Gyakorlatban jött a háború és sok minden megváltozott. Aminek következtében letol gatya van továbbra is. A vkf alig volt a pozíciójában, már váltották is le. Ez a politika részéről két dolgot jelenthet ebben a háborúközeli helyzetben. Dilettánsok vezetik a Honvédséget és a HM-et, vagy pánik van és senki nem tudja mit kellene tenni. Ezért mindenféle pánikcselekvéshez nyúlnak. Lásd fiatalítási program, ahol ismert, jónak tartott főtisztet is kiraktak. ( Lippai Péter )
Miközben a fő fegyvergyártónk küzd a beszállítókkal az alkatrészekért. Minek folytán csúszik az új gyártású nehézfegyverek beérkezése. Nem kicsit, nagyon.
Lassan a teljes haderőfejlesztés kezd romba dőlni. Nem jönnek a Lynxek, Gidránok. Még a PZH sem jött meg mind. A Leopárdok még sehol. Rakétatüzérség még elképzelésekben sincs. Csapásmérő drónok, teljes homály. További Gripen század, már nem is említik még a beígért 4 db-ot sem. Hát szóval, ha ezzel az országgal egyszer háborús helyzetben tényleg szembe jön a valóság....
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 196
67 056
113
Szerintem nem jól látod. Két fél egyező akaratával lettek a szerződések megkötve. A RM részéről ez egy nyélbe ütött üzlet. A mi részünkről, meg egy világszínvonalúnak tartott termékcsalád beszerzése volt. Elméletben. Gyakorlatban jött a háború és sok minden megváltozott. Aminek következtében letol gatya van továbbra is. A vkf alig volt a pozíciójában, már váltották is le. Ez a politika részéről két dolgot jelenthet ebben a háborúközeli helyzetben. Dilettánsok vezetik a Honvédséget és a HM-et, vagy pánik van és senki nem tudja mit kellene tenni. Ezért mindenféle pánikcselekvéshez nyúlnak. Lásd fiatalítási program, ahol ismert, jónak tartott főtisztet is kiraktak. ( Lippai Péter )
Miközben a fő fegyvergyártónk küzd a beszállítókkal az alkatrészekért. Minek folytán csúszik az új gyártású nehézfegyverek beérkezése. Nem kicsit, nagyon.
Lassan a teljes haderőfejlesztés kezd romba dőlni. Nem jönnek a Lynxek, Gidránok. Még a PZH sem jött meg mind. A Leopárdok még sehol. Rakétatüzérség még elképzelésekben sincs. Csapásmérő drónok, teljes homály. További Gripen század, már nem is említik még a beígért 4 db-ot sem. Hát szóval, ha ezzel az országgal egyszer háborús helyzetben tényleg szembe jön a valóság....
Annyi különbséggel nézem ezt, hogy szàndékos a dolog, hiszen tudtàk, hogy itt a hàború.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
956
2 742
93
Én tapasztalati alapú realista vagyok (és sajnos az utóbbi 4 évben kissé megtépáztak a tapasztalatok) te meg egy örök álmodozó aki igyekszik a legjobbat látni minden helyzetbe ami adódik. Ha tizedénél több leírható lenne abból ami történik megértenéd... Így sajnos csak azt látod, hogy meg vagyok keseredve kissé.
Ennyi meg egy bambi.

Én a hadiipar korai szakaszban való túlerőltetését abszolút hibának tartom jelenleg.
Majd könyvet azért írjál. Vagyunk egy páran akik 30 év múlva szívesen elolvasnák :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 926
18 390
113
Annyi különbséggel nézem ezt, hogy szàndékos a dolog, hiszen tudtàk, hogy itt a hàború.

Nem hitték el hogy itt van. 2030. körülre várták. Illetve nem gondolták, hogyha az orosz megindul, nem végez pár hét alatt. Ahogy arra sem számítottak, hogy a nyugat ennyire egységesen és erősen beleáll az orosz ellen. Minden borult, ami fixen maradt ,az a letolt gatya állapot.
 
K

kamm

Guest
@SilvioD vagy mas: hogy allunk mindezzel ma, 2023 majus elsejen, csaknem ket es fel evvel kesobb...?

Ha jol szamolom, a kovetkezokben erintett a RM, hozzavetoleges idorendben:

2022- izraeli radarok, leszallitani es integralni, majd gyartas attelepitese es hazai fejlesztes elinditasa
2022-2024 elso zl Lynx, majd zalai gyartas beindul
2023-2025 2A7HU es PzH hull, armament + ammo, HX/TGS trucks
2024- uj, hibrid kerekes 8x8 IFV gyartas

A radarok egyelore sehol, ha jo ertem...?
A Lynx meglepoen nagyjabol sinen van, legalabbis a hazai gyartas reszem az vidaman be is elozte a (bevallottan pesszimista) varakozasaimat.
Merre jar a 2A7HU gyartas... iden elkezdenek jonni, nem? A PzH idoben van, azt tudjuk.
A varpalotai ammo gyar hogy all? Nagy a csend...
A 8x8 IFV protorol is teljes qss van, miota DJ Bobo van, o csak a mar ezerszer lejatszott lemezeket tekergeti ujra es ujra.
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 106
1 990
113
@SilvioD vagy mas: hogy allunk mindezzel ma, 2023 majus elsejen, csaknem ket es fel evvel kesobb...?



A radarok egyelore sehol, ha jo ertem...?
A Lynx meglepoen nagyjabol sinen van, legalabbis a hazai gyartas reszem az vidaman be is elozte a (bevallottan pesszimista) varakozasaimat.
Merre jar a 2A7HU gyartas... iden elkezdenek jonni, nem? A PzH idoben van, azt tudjuk.
A varpalotai ammo gyar hogy all? Nagy a csend...
A 8x8 IFV protorol is teljes qss van, miota DJ Bobo van, o csak a mar ezerszer lejatszott lemezeket tekergeti ujra es ujra.
A várpalotai gyárat építik, az alapok betonozása már megtörtént.
A Leopárdok gyártás alatt.
Az első KC-390-et már építik a brazilok.
Én szerintem lesznek kisebb csúszások.
A 8x8-ról és a radarokról nem tudok semmit.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 730
113
2020 körül közöttük velük az első direkt szerződést az 2,3 mrd euró.
A Leopárd, Pzh-hoz a beszállítási talán 0.3 mrd euró volt logisztikai járművekkel együtt.
A 8 éves lőszerszerződés több százmillió euró.

Kábé ennyi.Ez kábé a rendelések 15%-a. Messze nem annyi, amit gondolsz.

Nem megbántva de amikor a magyar mellébeszélés helyet a német forrásoknál néztem utána akkor a Leopárd+PZH beszerzés mindennel együtt 3 milliárd Eurós keret összeg volt önmagában.
Ehhez jönnek hozzá a lőszerek és a lőszergyár, "sok száz millió" euróval.
A Lynx program szintén egy laza 3 milliárd Euró.
Az aktív védelmi rendszer még külön 140 millió.
És ez csak az aminek utána tudok keresni. Ez messze több, mint amire te gondolsz ;)

Számok nélkül érzelmi alapon vagdalózol. Fontos nekik a magyar piac, de nélkülünk is ellenének, sztem a közös siker nekünk messze fontosabb.

Lásd. fentebb. Mindig számokra alapozom az érvelésemet . És igen, érzelmi alapon is utálom őket, mint a sz@rt. Csak ezen érzelmeket számok és tények váltják ki.
Azon is elgondolkodhatnál, hogy Kriss például nagyon sokáig abszolút nem értett velem egyet. Aztán pár év alatt jobban megismerkedett ezekkel a jóra való germánokkal és a fantasztikus hadipari multijukkal és egyre több mindenben ad nekem igazat.
Valószínűleg sokkal jobban átlátja a valós helyzetet, mint te, vagy én. Mégsem boldog....

Továbbra is 2030-ra számolta mindenki. Ezért is lett ekkora a pofáraesés.

Emlékszem youtubon láttam. Kiállt az egyik sokcsillagos magyar, és úgy kezdte, hogy:
"Németországban jártam NATO iskolába, (itt már tudtam, hogy baromságokat fog beszélni) és kiszámoltuk, hogy 2030-ban lesz háború."
Amelyik számnak gondolom nincs köze a 2030-ra meghirdetett új világrendhez....
És miből gondolták, hogy az ellenfél olyan hülye, hogy ezt megvárja? o_O
Én is tévedtem amúgy, én korábbra vártam a háborút, csak éppen jött helyette egy kovid.... Viszont én már 2014/15 fele tudtam, hogy ez nem marad ennyiben, itt háború lesz. Nehéz volt kitalálni :rolleyes:

Gondolom a mindenkinek el kellene kezdenie lemondani a picsàba ezutàn.

Nálunk? :D
Dehogy is, ezek az okosok kerültek pozíciókba is. Amelyik meg kibukik majd megy a rajmetálhoz, hiszen nincs korrupció :rolleyes:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 117
119 428
113
Én a 2022-es rajmetál preziben 3 milliárdot láttam, de azóta a forrás "Site not found"
Szóval lehet változtak a dolgok, vagy nem tudom.
Az RM továbbra is a prezikben a max kihúzható becsült összeget írja le a részvènyeseknek. Nem a valóst.

Ha lehívjuk az opciót akkor lehet 3.
A kmw szerződés se volt sose 3.

De ezt is 650x írtam le neked csak tudatosan játszod a hülyér ilyenkor...