[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Terminator

A Griff belső tankja 3 000 liter. Arról, hogy a pótosba mennyi fér, sajnos nincs információm.

CL - 1100l
szárny - itt három is van, de a legnagyobb a 1750 l a kisebb 1250 l, meg elvileg a CL féle is talán felmehet.
 
M

molnibalage

Guest
@Terminator

Lásd a tankok méretét lent, meg itt.

http://tinypic.com/view.php?pic=14wtvlg&s=5#.UydtQoWylTw

(A Gripen FAQ-ban mindenhol 1100 literes póttankokkal számoltam asszem.)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 819
113
@Terminator

Lásd a tankok méretét lent, meg itt.

http://tinypic.com/view.php?pic=14wtvlg&s=5#.UydtQoWylTw

(A Gripen FAQ-ban mindenhol 1100 literes póttankokkal számoltam asszem.)

Ez jó, köszönöm.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
<blockquote rel="blaze">A másik probléma ezzel az üzemanyag számolással, hogy a fogyasztás az nagyon nem statikus. Az, hogy adott riasztásnál mennyit használnak el, az abszolút egyedi.

Ha meg valami légi harc gyakorlás is bele keveredik akkor aztán meg kijöhet bármi belőle :)


Az, hogy 4000 kg üza. 10 perc alatt fogy el vagy 2 óra alatt, az teljesen mindegy. 4000 kg üza akkor is ugyanannyiba kerül.</blockquote>

Ezzel nem értek egyet, szerintem féligazság. Mivel attól függ,hogy az adott feladat végrehajtására minden esetben kell-e az a 4000 kg. Bár most okoskodom, de ha nagyobb gázzal mész, nagyobb a fogyasztás és a terhelés, de azzal nem vagyok biztos,hogy az idő arányosan csökken-e. (Nem tudom hány km-t / órát képes a Griff full tankkal, de gondolom,hogy nagyobb terhelésnél magasabb fogyasztás.)

Szerintem nem véletlenül van a gazdaságos üzemmód, hiszen ha végrehajtotta a feladatát (jelen esetben keszi, ahol oda kell lépni) akkor ugyan olyan gázzal térhetne haza,hiszen maga a költség ugyanannyi. (elvileg, de mivel nagyobb a terhelés.. ha máshol nem is, a karbantartásoknál ez megmutatkozhat.)

Legalábbis szerintem, aztán lehet,hogy csúnyán néznek majd rám molniék.

<blockquote rel="pela3">
Az üzemanyag költségekkel meg fölösleges számolgatni, miért?
Folyamatosan változnak, a kilengések mértékét nem tudom,illetve az sem behatárolható,hogy hány riasztást fognak kapni. )

Európában az JET A-1 általában 1 és 2 euró között van, a MOL-tól pedig valószínűleg kap az állam valami kedvezményt. Vagyis a 2 euróval valószínűleg eléggé felülbecsültem. A lényeg az hogy kijött valami az üzemanyagra, amiből látszik a nagyságrend. </blockquote>

Az üzemanyagról fogalmam sincs, az hogy kedvezményt kapnak-e.. nos én úgy tudom,hogy az adókat akkor is ki kell fizetni, maximum egy részét később visszaigényelhetik.. ha.. erről szerintem Phoniex tudna beszélni.

Értem,hogy felé becsülted, csak na szeretek okoskodni meg kötekedni.. :)) Csak,hogy mégis belekössek.. :D Az hogy többel számolunk az addig rendben van,míg nem rendszerszinten vagy pedig ha szorosan számolunk, mivel a kiszámolod,hogy évi 5 az 30 milla, pedig lehet,hogy csak 24. Aztán marad 6 millió, csak lehet,hogy abból a 6 millióból éppen valamiből a jobb kategóriát lettek volna képesek beszerezni. (Ami valójában talán a személyi felszereléseket érintheti... a tábornok úr új ruhája..). Szóval rendszerszinten "veszélyes" lehet,viszont a viszonyítási alap is kell :))
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 819
113
@pela3: az egész számolásnak annyi volt a lényege hogy lássuk, nem forint milliárdos tételről van szó, ha a szlovén légtérvédelem üza költségéről van szó.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Terminator: Értem, nem azzal van a baj, hanem ha valaki keményebben elkezdene költségvetést tervezni. :D

(Itt most nem arra gondolok,hogy ezt a pénzt, ha fizetik adjuk oda a katonáknak, mert én pl a hóhelyzetben és az árvíznél ott lévő katonáknak simán támogatnék 150 ezres tisztelet díjat. )

Hanem inkább arra,hogy még a végén megjelenik 1 másik hírportálon,hogy 30 millióból repkednek a griffek,"ingyé a szomszédnak, ennyibő ujjműttö,oskola" épülhetne. Nem tartanám kizártnak, főleg most kampányidőszakban, sokkal jobban pörög a propaganda.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Meg kéne venni a hiányzó 10 gruppent. Ha meg egy szövetségesünk kéri, akkor ingyen is segíteni kell neki. Az olaszokkal meg együtt kéne gyakorolni a légi tankolást az Adria fölött.
 

aquila

New Member
2014. február 22.
5
0
1
http://www.atv.hu/belfold/20140317-horvatorszag-nem-kerte-fel-magyarorszagot-legtere-vedelmere

ez most vicc? akkor most mi van? :D
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Hát gondolom, hogy csak vizionálta a jövőt... :) Nem az ukránok modernizálnál amúgy a MiG-21-eseiket? Szóval annyira nem egy lehetetlen verzió... :)
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
http://www.honvedelem.hu/cikk/43023_hende_szakertoi_targyalasokon_fognak_egyeztetni_a_magyar_honvedseg_esetleges_horvat_legtervedelmi_feladatairol

Mondom én, hogy valaki félrehallott valamit.

Hát gondolom, hogy csak vizionálta a jövőt... :) Nem az ukránok modernizálnál amúgy a MiG-21-eseiket? Szóval annyira nem egy lehetetlen verzió... :)

No igen, egyes pletykák szerint kint is ragadtak a gépek az ukránoknál (bár talán 5-öt már elhoztak a berepülés megkezdésére).
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Nekem ez most pont így volt jó, hogy jobban átlátható legyen az egész. Az elmúlt időszak itt megbeszélt fontosabb témái/tanulságia is belekerültek, plusz a saját -kritikus- véleményedből is több van most benne, amiért lehet, hogy egy újság vakarózott volna, hogy egy kicsit finomíts rajta, de nekünk meg így volt pont jó...
 

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 802
8 481
113
Köszi zotyek78, hogy ezeket írtad neki, én is nagyjából így éreztem, csak nem tudtam, hogy hogyan fogalmazzak finoman, de érthetően. Kissé semlegesebb hangvétel jobb lett volna, szigorúan magánvéleményem szerint. A végén a helikoptereket is belekeverte a cikkbe, csak azt nem értem, hogy akkor már a szállítógépek miért maradtak ki. Azok sincsenek jobb helyzetben...
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Majd nyílván Molni jobban jobban kifejti, ha gondolja, de ugye a témához annyiban kapcsolódnak a helik, hogy a támadó tevékenységeket a Gripenekkel ki lehet váltani (pl. erről is sokszor volt itt már szó)... A szállítást nem. :)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 245
113
Köszönöm Molni, nekem az utolsó rész jelenti a legtöbbet, és ebben kétségkívül igazad is lehet. Bár számomra a gripen fegyverzetében csak egy Taurus jelent "kijózanitó" és "elrettentő erőt", a legpraktikusabb tényleg az általad felvázoltak lennének. (Tudom, a Taurus ára az egy más kategória...nagyon más...)
 
M

molnibalage

Guest
Köszi zotyek78, hogy ezeket írtad neki, én is nagyjából így éreztem, csak nem tudtam, hogy hogyan fogalmazzak finoman, de érthetően. Kissé semlegesebb hangvétel jobb lett volna, szigorúan magánvéleményem szerint. A végén a helikoptereket is belekeverte a cikkbe, csak azt nem értem, hogy akkor már a szállítógépek miért maradtak ki. Azok sincsenek jobb helyzetben...

Mert a harci helikoper és Gripen csapásmérő képessége egymást átfedő dolgok, ezért egyik jövője részben determinálja a másikat képesség szempontjából. Ellenben az, hogy a Gripenhez milyen csapásmérő fegyverzet van semmit nem határoz meg abból, hogy milyen kategóriájú szállítógépre van szüksége kis hazánknak.