[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 245
113
Lényegében mindenkinek igaza van, csak megint a fogalmakkal van baj, nem egy dologról beszélünk. Személyszerint én csak arra utaltam, hogy az egyébként is nem nagy szórású gépágyút sikerült úgy beépithetővé tenni, hogy utólagos kalibrációt nem igényel. Ez az adottság párosul a célzórendszer kifinomultságával, amikor is, idézem: "a pontos célzást (az) segíti, hogy a radar rögzített, boresight üzemben méri a ferde távolságot, és a célzó szimbólumot ennek megfelelően téríti ki.". A kiváló radar/szoftver célzórendszer alapján igy jön össze az a szakmai vélemény (és tény), hogy "pontlövőnek" ill. pontosnak mondják BK27/Gripen párositást (ha lehet igy nevezni). Ennyi.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Mondjuk nekem édesmindegy,van egy pontos gépagyú,ami azért nem rossz cucc. Gondolom jó néhány APC-t vagy IFV-t átüt, legalábbis a régiek közül, a Patriában nem lennék biztos.
 
M

molnibalage

Guest
A fegyver és a lőszer anyaga nem azonos, tehát a hőtágulásuj sem. Ezért a pontossága nem állandó. A lőportöltet által kifejtett erő sem lesz azonos, ami szintén a pontosságot befolyásolja.

Az, hogy más a levegő sűrűség és hőmérsékelte a célzási korrekciót is jelent, de a fegyver természetes pontásságán kivíüli tényező.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 751
80 144
113
A fegyvereket nem úgy kell elképzelni,hogy belövöd egyszer és az onnantól midig mindenhová jó.Pl ha belövöd a brazil őserdőben akkor az ott jó lesz ha viszont elmész az Antarktiszra akkor ott is be kell lőnöd az ottani viszonyokra és innentől kezdve tudni fogja azt amit tudnia kell.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 245
113
Azért azt tegyük hozzá, hogy ezekkel a gépágyúkkal nem sörösdobozokra lövünk a kert végén... :)
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 458
63 917
113
A mai világban a Bk27 és a 25mm-es Bushmaster illetve az ötcsövű GAU-12 (és a négycsövű 22 az F-35-ösök számára) lőszerei illetve a hozzájuk leggyakoribb csőhosszok a legkisebb szórású fegyverek ebben a kategóriában. Létezik a 25x137-esnek egy igen ritka növelt teljesítményű változata, az Oerlikon 25x184, ami egy igen brutális valami, mivel a NATO 25mm-esének egyik nagy előnye, hogy a lövedék tömege elég nagy.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 683
9 315
113
Remélem azért nem csak gépágyúval, hanem rakétákkal is gyakorolnak. Meg úgy általában a repülést.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 983
113
Élesben esetleg a kicsikkel, mert az AMRAAM annyira drága, hogy az amerikai pilóták se nagyon gyakorlatoznak velük, csak szimulátorban.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
OFF

Kérdésem a következő:
Ha műszakiszakinak akarok jelentkezni,tudtok valami linket adni a feltételekről? Első kanyarban mondjuk az érdekelne,hogy kötelező-e a szakirányú végzettség? Aztán a további feltételek infók..

Pela!

érdeklődtem valakinél, aki pár éve még műszakiként dolgozott Kecskeméten. Amit írok a saját tapasztalatom, és az ő elmondására alapozom.

Először is, azt jó ha tudod, hogy a repülőgép-szerelő élete nem teljesen olyan mint a törpöké, nem csak " móka és kacagás", a repülőgép-szerelő munkájának 80-90%-a csavarozás, takarítás zsírzás, és ehhez hasonló tevékenységek. De repülőműszaki és repülőműszaki között is jelentős különbségek vannak, mivel van akinek van aláírási joga és van olyan akinek nincs, és ez ebben a szakmában lényeges különbség. Vannak szakképzett emberek és vannak fitterek aki gyakorlatilag "beszélő csavarhúzók" Neked szakirányú végzettség nélkül esélyed sincs arra, hogy aláírási jogod legyen, Te fitter vagy. Úgyhogy nagy valószínűséggel ha mégis amellett döntesz, hogy ezt az utat választod (én nem beszéllek le róla), de arra kell fel készülnöd, hogy rosszabb esetben pl a festőműhelyben fogsz kikötni, jobb esetben viheted az aláírós ember ládáját, zsírozhatos a futót, esetleg megtankolhatod a gépet (de ebben már nem vagyok biztos) és segíthetsz emelgetni a rakétát, amikor felfüggesztik, vagy leveszik. A Gripenhez azokon kívül, akik rendelkeznek típusjogosítással tudtommal más nem nagyon nyúlhat hozzá. Annak már nagyon örülhetsz ha lecsavarozhatsz róla egy szerelőpanelt.

De van egy jó hírem is, ha mégis ezt választod, és leszolgálod a katonaidődet, és sikerül valamennyire repülőgép közelbe kerülnöd, amit tudsz igazolni, és felszedsz szakmai fogásokat, megismered az angol szakkifejezéseket, akkor utána külföldön el tudsz helyezkedni fitterkként, ahol magyar viszonylatban már egész jó pénzt tudsz keresni. De azt ne felejtesd, ezen az úton nagyon sok a ha, és ha nem jön össze, akkor öt év múlva semmivel sem fogsz előrébb lenni.

De én is csak azt tudom ajánlani, amit Dudi, hogy a megfelelő helyen érdeklődj, és ne pletykákra alapozz, de szerintem túlzott reményeket ne táplálj, akkor nem fogsz csalódni.

TG
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
ambasa:

Köszi neked is. Hál istennek 1 évig fix,hogy nem megyek :))
Az egyik ismerősöm,ismerőse... (am true :D) a légiirányító volt Kecskeméten és nagyon nem akarták elengedni.

Amúgy akkor a "fitter" az fitter marad és nem küldik továbbképzésre?
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Nézd én nem tudom, hogy mostanság hogy megy, anno a 90-es évek elején én sorkatonaként négy hetes sorszerelői képzésben részesültem, ezzel takarhattam, tankolhattam kinyithattam a gépet, de ez húsz éve volt, hogy most mi van, azt nem tudom.
A fitter, nem azt jelenti, hogy képzetlen, bizonyos tanfolyamokat ő is elvégez, illetve elvégeztetnek vele, de ahhoz, hogy egy szint felé menj, ahhoz vagy szakirányú, végzettséged, vagy valamilyen diplomád kell, hogy legyen szerintem.

Itt egy link, nem tudom mennyire pontos, de talán valamennyire irányadó:
http://www.milegyek.hu/szakma/honved-tiszthelyettes-i-sarkany-hajtomu-repulogep-sarkany-hajtomu-szerelo/2674&searchtype=complex&csopparm=&vegzparm=&kepzparm=&kompparm=&lap=28&complexbtn=1

Néhol, nekem kicsit reklámízű, illetve a feltételeknél nem tudom, hogy mit jelent a szakképesítés, illetve tiszthelyettesi munkakör-e csak, vagy szerződéses, alacsonyabb feltételekkel is betöltheti.

TG
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
Több mint egymilliárd forintot csoportosítanak át légi támogatási feladatokra és a V4-EU Harccsoportra
Ha a forintot átírnánk más valutára mint pl dollár euró svájci frank font, akkor tényleg egész jól hangozna! :)
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Mint második legnagyobb ország, illik is a második legjelentősebb felajánlást tenni!
Az azért érdekelne, hogy milyen elemekből áll össze ez a harccsoport és melyik ország mit ajánlott föl a felállításához?
Egyáltalán milyen méretű, zászlóalj, ezred?
Melyik ország hány katonát ajánlott fel és milyen területeket lefedve?
Mi csak vadászbombázókat (mennyit?) és JTAC egységet ,vagy valami mást is?
rengeteg kérdés merül fel bennem, de nem tudom egyikre sem a választ.
Van aki esetleg tudna válaszolni?
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
<i>"Mint második legnagyobb ország..."</i>
Csehországban többen vannak, plusz a gazdaság jóval erőssebb... :)
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
alfa74 2. legnagyobb a második(vagy első?) legrosszabb hadsereggel.. :) De amíg képesség fejlesztés van, addig jó, bár a NATO országok is tejelhetnének bele.. :p :D
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 245
113
Bővebben itt,egyébként nagyon érdekes olvasmány:

http://www.biztonsagpolitika.hu/?id=16&aid=1029

Lehet a BIZTPOL-ban volna a helye,de itt kérdeztetek a V4-EU-ról.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 983
113
"...ötven katonája és öt Gripen vadászgépe május 9-én, pénteken települt át a németországi Schleswig-Jagel repülőbázisra" - gépenként 10 személy nem sok az üzemeltetéshez. Az ötödik a tartalék gép akar lenni?
 

johnibyg

Member
2012. június 11.
45
0
6
A tartalék cuccot az 1 működő Ancsával viszik ki ilyenkor, nem? Régen is ennyit jártak gyakorlatra vagy csak véletlen sűrűsödtek be az alkalmak?