[HUN] Skyranger 30 Lynx

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 380
113
Azt sejtem, mert penz semmire sincs... jol gondolom, hogy altalanosan coresz van, azert nem halad?
Vagy inkabb a RM-nal van a labda...?
Vagy csak a "nagy terv" szerint ez később jön sorra: MBDA szerint ez a HM-nek "nem sürgős".
A következő két évben nagyon sok minden érkezik, amiket ki kell fizetni. Nagyjából állandónak várható GDP 2% költés mellett erre később lenne inkább keret. Pl. 2026-ra az eddig rendelt eszközök nagy része beérkezik, így több pénz lesz új beszerzésekre.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 621
8 213
113
Vagy csak a "nagy terv" szerint ez később jön sorra: MBDA szerint ez a HM-nek "nem sürgős".
A következő két évben nagyon sok minden érkezik, amiket ki kell fizetni. Nagyjából állandónak várható GDP 2% költés mellett erre később lenne inkább keret. Pl. 2026-ra az eddig rendelt eszközök nagy része beérkezik, így több pénz lesz új beszerzésekre.
Ah, dehogy. Ha jobban megnezed, gyakorlatilag semmi komolyat nem rendeltek azota, miota Maroth tavozott, szinte mindent meg 2022 elejen vagy korabban raktak ossze, azokat fizetgetik most ki.

Az en kerdesem arra vonatkozik, hogy ha ez igy marad - a ruppotlansag - tartosan, akkor mi a terv...?
Megis megrendelik a Mistralt es a Skyrangert?
Vagy var az egesz SR rendeles, amig lesz ra penz?
Avagy ha kozben a Stinger rakerul, akkor bevallaljak azt...?
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 380
113
Ah, dehogy. Ha jobban megnezed, gyakorlatilag semmi komolyat nem rendeltek azota, miota Maroth tavozott, szinte mindent meg 2022 elejen vagy korabban raktak ossze, azokat fizetgetik most ki.

Az en kerdesem arra vonatkozik, hogy ha ez igy marad - a ruppotlansag - tartosan, akkor mi a terv...?
Megis megrendelik a Mistralt es a Skyrangert?
Vagy var az egesz SR rendeles, amig lesz ra penz?
Avagy ha kozben a Stinger rakerul, akkor bevallaljak azt...?
Vagy a dánok is bele szeretnek a Mistralba és kifizetik az integrációt helyettünk. Ez is lehet... ;)
 
  • Vicces
Reactions: Catles

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 380
113
Plusz a GreenLotus ráadásul földicél felderitő és tűzbemérő radar is,ami valószinüleg nagyobb hatótávolságú is.
Jelbemérő rendszer meg nemcsak a dronik,hanem minden rádiójel/forgalmazás bemérésére,és kapcsolt berendezéssel azokat zavarni is lehet.
Jó cucc ez a GreenLotus, de nyilván minden Skyrangerre nem szükséges ennyi mindent felpakolni, de pár dolgot érdemes átvenni.

Én így konfigurálnám a magyar Skyrangert:
  • EOS torony - ez most is van rajta
  • AMMR radar (bár publikusan közölt 5 km-es detektálási távolság apró drónokra szerintem kevés, de hátha tud többet is...)
  • IFF (érdkes kérdés, hogy miként lesz megkülönböztetve az saját és az ellenséges drón. Lesz/van rajtuk IFF?)
  • ELINT/COMINT - drónok és más légi célok kommunikációjának passzív bemérésére, esetleg zavarására. A Lynx nagy belső terében simán elférne "ELINT-officer" a lövész és a parancsnok mellé...
  • FIRST - passzív "infra-radar", a protón most is van - ez nem tudnom, hogy ez mennyire kész termék már...
  • Akusztikus drón-detektor - az RM lövés detektorából (ASLS) egy szoftver fejlesztéssel könnyedén létrehozható...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 091
33 136
113
Jó cucc ez a GreenLotus, de nyilván minden Skyrangerre nem szükséges ennyi mindent felpakolni, de pár dolgot érdemes átvenni.

Én így konfigurálnám a magyar Skyrangert:
  • EOS torony - ez most is van rajta
  • AMMR radar (bár publikusan közölt 5 km-es detektálási távolság apró drónokra szerintem kevés, de hátha tud többet is...)
  • IFF (érdkes kérdés, hogy miként lesz megkülönböztetve az saját és az ellenséges drón. Lesz/van rajtuk IFF?)
  • ELINT/COMINT - drónok és más légi célok kommunikációjának passzív bemérésére, esetleg zavarására. A Lynx nagy belső terében simán elférne "ELINT-officer" a lövész és a parancsnok mellé...
  • FIRST - passzív "infra-radar", a protón most is van - ez nem tudnom, hogy ez mennyire kész termék már...
  • Akusztikus drón-detektor - az RM lövés detektorából (ASLS) egy szoftver fejlesztéssel könnyedén létrehozható...
Nem,külön kell a GreenLotust,mint a hcsop általános eszközét.Addig a többi radarnak nem kell üzemelnie.
Skyranger belterét el fogja foglalni a tartalék lőszer.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 380
113
Nem,külön kell a GreenLotust,mint a hcsop általános eszközét.Addig a többi radarnak nem kell üzemelnie.
Skyranger belterét el fogja foglalni a tartalék lőszer.
Egyelőre az aprodrónokra a legtöbb radarnál (AMMR, Giraffe 1X) 4-5 km detektálási távokat írnak, ami nagyon kevés.
Nehezen lesz megoldható hogy ne menjen a Skyranger radarja, ha mondjuk egy 3-5 kilométeres frontszakaszt kell lefedniük pl. egy szakasszal (4-6 jármű)...

Ahhoz hogy egy hátrább lévő nagyobb radar kiváltsa őket, ahhoz az ilyen "tenyérnyi zümmögőket" is 8-10 km-ről kellene érzékelni legalább. Lehet, hogy a GreenLotus tud ilyet, de erről nincs információnk...

A Skyrangeren lévő passzív felderítő képességet érdemes inkább fokozni: FIRST, akusztikus érzékelő és ELINT!
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 091
33 136
113
Egyelőre az aprodrónokra a legtöbb radarnál (AMMR, Giraffe 1X) 4-5 km detektálási távokat írnak, ami nagyon kevés.
Nehezen lesz megoldható hogy ne menjen a Skyranger radarja, ha mondjuk egy 3-5 kilométeres frontszakaszt kell lefedniük pl. egy szakasszal...

Ahhoz hogy egy hátrább lévő nagyobb radar kiváltsa őket, ahhoz az ilyen "tenyérnyi zümmögőket" is 8-10 km-ről kellene érzékelni legalább. Lehet, hogy a GreenLotus tud ilyet, de erről nincs információnk...

A Skyrangeren lévő passzív felderítő képességet érdemes inkább fokozni: FIRST, akusztikus érzékelő és ELINT!
Itt jön be a BMS,és az APS passziv,meg egyéb érzékelők.A harcvezető központ feladata,hogy a beérkező különböző szenzoradatokat összegezze,és a harcászati helyzetnek megfelelően irányitsa a csapatokat és eszközöket.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 621
8 213
113
a dedikált vshorad jármű BMS-en keresztül képes lessz olyanra hogy pl IFV nek adjon át infót légicélról és az a saját programozottlőszerével leküzdje azt?
Hat az adatkommunikacio alapfunkcio egy networked rendszerben... hogy lesz-e frontend hozza, az majd elvalik, de ketlem, hogy kihagynak ezt a reszet. A tavoli fegyverhasznalat viszont veszelyes hulyeseg lenne, azt kizarom, de ha csak target queueing, es utana az IFV onalloan kuzdi le, akkor az szerintem egyertelmuen meglesz. Erre is szolgal a networked BMS.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 380
113
Itt jön be a BMS,és az APS passziv,meg egyéb érzékelők.A harcvezető központ feladata,hogy a beérkező különböző szenzoradatokat összegezze,és a harcászati helyzetnek megfelelően irányitsa a csapatokat és eszközöket.
Ez világos és ez is a cél. A szenzorok a kérdésesek: mivel ezek az apró drónokat nehéz felderíteni (mint írtam: 4-5km-eket adnak meg a gyártók), így eléggé valószínű a Skyrangerek jelentik majd az érzékelés első vonalát ennél a célkategóriánál.
Nagyobb teljesítményű, hátrább elhelyezett radaroknál meg a domborzat lehet probléma a kisebb drónok érzékelésénél.
Tökre kincsi vagyok hogy mennyiről szúrna ki egy ELM-2084-es tenyérnyi méretű "tűzpontosító" kvadkopter , ami max 20-30 méteren repked.
Nyilván ezt sosem fogjuk megtudni, de van egy sejtésem, miszerint azért nehéz célpont lenne neki egy ilyen eszköz követése...

Kell találni egy jó "szenzor mixet", ami jól kezeli a drónok tömeges megjelenését a harc téren. Nálunk a ELM-2084-es és a NASAMS Sentinelje, ami már ismert. Az AMMR elég valószínű a Skyranger 30 részeként. Ezek közé még érdemes, lehet egy mobilabb radartípus beszerzése, ami 10+ km-ről is felderíti a "Small-Slow-Low" célokat...
(Ezen dolgoznak is: tavaly tesztelték a Giraffe 1X-et, szóval "kutatják a piacot")
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 621
8 213
113
Itt jön be a BMS,és az APS passziv,meg egyéb érzékelők.A harcvezető központ feladata,hogy a beérkező különböző szenzoradatokat összegezze,és a harcászati helyzetnek megfelelően irányitsa a csapatokat és eszközöket.
Igen, errol van szo. Mondjuk szerintem 2023-ban ezt mar nem manualisan dontik el, ha egy csepp eszuk van, hanem vannak alapertelmezett taktikai formaciok, azokkal jonnek a vegrehajtasi metodusok (ez mar 30 eve is igy volt nalunk), szoval ezekre szerintem ertelemszeruen epul egy elore definialt target distribution is a rendszerben, amit aztan lehet modositani, akar egysegek is 'ranyulhatnak' kulon egymaseira... ez megint remek terulet arra, hogy betanitsd a sajat AI modelledet, es akkor senki nem fogja elore tudni, hogyan reagaltok egy-egy szituaciora, raadasul olyan gyorsan... egyebkent ezt ha egyszer kidolgozzak, ezt ujra es ujra fel lehet hasznalni majd mindenfele - en egy viszonylag hasonlo elv szerint mukodo AI-assisted platformot epitgetek, csak cyber defense celokra (capstone project lesz.)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 091
33 136
113
Igen, errol van szo
Ez világos és ez is a cél.
Nem a radarok lesznek a legfőbb érzékelők,hanem a radióiránymérők.Ezek a kis dronok pont a méretük miatt nem lesznek ellátva kifinomult kommunikációs rendszerekkel.A jelfelderités előbb fogja érzékelni őket,mint a radarok.Ezért kell a harcjárműveknek is valamennyi REH képesség.BMSen keresztűl a harcvezető központ összegzi és autómatikusan kiháromszögeli az észleléseket.Radar ráér csak ez után kapcsolni.És egybként nem is feltétlenül lelővés az ilyen kis dronok elleni egyetlen védekezés.Most,Ukrajnában is az EW eszközökkel blokkolják elsősorban az Alibaba dronokat az oroszok.
Szóval minden mindennel összefügg.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 380
113
Nem a radarok lesznek a legfőbb érzékelők,hanem a radióiránymérők.Ezek a kis dronok pont a méretük miatt nem lesznek ellátva kifinomult kommunikációs rendszerekkel.A jelfelderités előbb fogja érzékelni őket,mint a radarok.Ezért kell a harcjárműveknek is valamennyi REH képesség.
Ugyanezt írtam! :p
Tök elég ha tudják kb. merre van a drón adatkapcsolat kisugárzása alapoján - aztán hő kamrával megkeresik. Ha nagyon nem megy, akkor felkapcsolják a radart...

BMSen keresztűl a harcvezető központ összegzi és autómatikusan kiháromszögeli az észleléseket.Radar ráér csak ez után kapcsolni.És egybként nem is feltétlenül lelővés az ilyen kis dronok elleni egyetlen védekezés.Most,Ukrajnában is az EW eszközökkel blokkolják elsősorban az Alibaba dronokat az oroszok.
Az olcsó cividrónokat könnyű zavarni, de nekünk ennél komolyabbra kelll készülni: 5-10 éven belöl minden hol zavarvédettebb katonai drónok lesznek. Az olcsó kínai drónok el fognak tűnni egy európai konfliktus csataterieről - legalábbis ezek ritkák lesznek pont az EW miatt.

Szóval minden mindennel összefügg.
Igen, remélem hogy ez megvalósul nálunk is. Nem könnyű sok gyártó sokféle eszköze által biztosított adatokat összehangolni és egységes helyzetképet teremteni a kapott adatokból. Ez legnagyobb feladvány MH számára...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 380
113
Na, tudtam én, hogy tudnak normális tornyot is tervezni a 35 milishez, csak akarni kell.
Így már @Aladeen -nak sem lehet semmi kifogása ez ellen ;)
Ha "rávarrnak" 4 db MISTRAL-t akkor jöhet! :)
Pl. az optika két oldalára mehet egy-egy felnyíló ATAM indító - nem is lenne magasabb így, mint az EOS torony.

IFV-knél nem tartom feltétlen indokoltnak a 35mm-est (egyelőre), de légvédelmi feladatkörben a +1 km hatótáv sokat jelent...

Sajnos szerintem nagyon elköteleződtünk a 30x173mm-es felé, szóval nem tartom valószínűnek, hogy Skyranger 35-ös lesz nálunk... :(
10% esélyt azért adok rá! ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 380
113
Én se.....-az 50milist tartom indokoltnak.....
Szerintem a 35mm-est átugorjuk és majd 30-as években lesz egy upgrade 50mm-re...
Amíg BMP-2 meg BMP-3 a potenciáis NATO-ellenfél, addig elég 30x173mm szerintem. (Tudom: szerinted nem, de ebbe most ne menjünk bele! ;) )
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 091
33 136
113
Szerintem a 35mm-est átugorjuk és majd 30-as években lesz egy upgrade 50mm-re...
Amíg BMP-2 meg BMP-3 a potenciáis NATO-ellenfél, addig elég 30x173mm szerintem. (Tudom: szerinted nem, de ebbe most ne menjünk bele! ;) )
Légvédelmi szempontbol meg a 35milis lenne a jó.
BMPket meg pótpáncélzattal felhozható LvL6 szintre.Van már ilyen pótpáncél készlet a piacon.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány