Miért,az nem reális lehetőség,hogy olyan helyzetbe kerül,mikor rangsorolnia kell a veszélyforrásokat és a rangsor alapján döntenie,hova összpontositja a tüzet?Mert qrvára reális lehetőség.
Amire meg nem tudott felkészülni,de szembetalálkozik vele a harctéren,az ellen meg improvizálnia kell.A legjobb tudása szerint.Ezért pk.
Jakérem,qrva nehéz tud ám lenni az a vezéri buzogány......
A veszélyforrások rangsorolva vannak, szárazföldi harcot vívnak az IFV-el és az összes lényegi veszélyforrás, ami ellen a 30mm fő fegyverzetet bevetik egy másik szárazföldi célpont. Ennyi.
Ezért megoldás a drónok előidézte légvédelmi kapacitáshiány problémájára egy RCWS gránátvető például a tornyon, mert az a torony fő fegyverzetétől külön mozgatható és így nem akadályozza az IFV-t a szárazföldi harc megvívásában, mert ettől függetlenül tud védelmet biztosítani a bejövő drónok ellen, amiktől nem feltétlen tudja megvédeni azt az IFV-t a dedikált csapatlégvédelem. Például egy drón swarm esetén. Máskülönben meg az az RCWS gránátvető ugyanazzal a lőszerrel simán gyalogsági támogatófegyver, mert a feladatai megoszthatóak a főfegyverzettel ellentétben!
Felejtsd el az IFV harmincas gépágyúját, annak kizárólag más dolga van!
Hogy működne egy csapatlégvédelem ilyen esetben. Szereplők:
- SHORAD tűzvezető központ
- SHORAD lokátor, ez egy teherautóra szerelt, teleszkóposan kiemelhető eszköz optimálisan
- SHORAD jármű (ennek is van lokátora), fő fegyverzete egy 30mm-es gépágyú, mellékesen van légvédelmi rakétája és talán még egy RCWS is felfér rá.
- IFV-k, ezeknek nincs lokátora és csak az egy szem RCWS gránátvetőjük légvédelmi fegyver, optikai irányzékkal, de adatkapcsolattal a tűzvezető központhoz
A bejövő drónokat először a SHORAD lokátor érzékeli, a tűzvető központ meg rangsorolja a feladatokat. Alapvetően és elsősorban a SHORAD jármű feladata a drónok elleni harc. Minden esetben ez fogja a prioritást élvezni, az IFV-k lehetőségét nem használjuk, akkor sem, ha jobb pozícióban vannak. A SHORAD jármű radarvezérelt főfegyverzete tudja a legjobb eredményt produkálni a támadó eszközök leküzdésében. Kizárólag akkor vonja be a tűzvezető központ az IFV-k önvédelmi lehetőségét, ha olyan túlterheléses támadás éri az oltalmazott egységet, vagy eszközei olyan pozícióban vannak, hogy megvédésükhöz a SHORAD járművek biztosított védernyő és kapacitás kevésnek bizonyulna. Ekkor a megfelelő pozícióban lévő vagy éppen fenyegetett IFV-k megkapják a céladatokat, amik alapján az optikai rendszerükkel talán félautomata módon alkalmazzák a gránátvetőjüket, függetlenül az amúgy zajló harchelyzettől, aminek megvívásában csak az RCWS-üket kell nélkülözniük ekkor (és persze vele a kezelőjét). Több lehetőségük van a 40mm airburst gránátok alkalmazására, többen is lőhetnek egy bejövő célra, mindnyájan lőhetnek akár komolyabb repeszfelhőt is több bejövő cél ellen, stb. Ez amúgy borzasztóan hatékony is lehet,
egyáltalán nem lebecsülendő az a kis airburst gránát.
Ha van saját kisméretű radarja az RCWS-nek, akkor lényegében automata üzemmódban használható az azt hordozó IFV-től függetlenül, akkor az RCWS irányzó csak kap egy értesítést, hogy bocs, most a SHORAD tűzvezető központja elveszi tőled ezt az eszközt, de ez neked jó lesz!
A kapacitás kapcsán pedig vegyünk egy nehézdandárt. Egy üteg csapatlégvédelme van. Ez nagyjából elég a dandár parancsnokságának, a harckocsizászóaljnak és ha még nem bontakoztak szét, akkor magának a dandár főerejét jelentő menetoszlopnak a védelmére. De a SHORAD védernyők viszonylag kicsik, igen gyorsan előállhat olyan szituáció, hogy a legjobb az lenne, ha a dandár légvédelmi ütegjén kívül még lenne SHORAD képesség, tehát a legjobb az lenne, ha legalább század szinten lenne a támogató szakaszban egy SHORAD jármű és a zászlóaljnak meg lenne egy saját SHORAD lokátorja és tűzvezető központja. Ez nem egy jelentős plusz, hanem inkább a fenyegetés komolyságára méretezett minimum (darabszámra nézve a mi két dandárunk esetében tényleg nem túlzás minimumnak nevezni!). Az a baj, hogy pár év és tényleg itt van több tucat olcsó egységből álló loitering drónrajok (swarm) fenyegetése és akkor a világ minden légvédelme kevés lesz, ahogy már most, simán csak a relatíve olcsó jelenlegi loitering muníciók is megkérdőjelezik a karabahi példa alapján az eddigi légvédelem "sűrűségének" elégségességét!
Szerintem egyrészt növelni kell a hagyományos csapatlégvédelmet, a dandáronkénti ütegről, egy kisebb osztálynyi mennyiségre és részben integrálni a zászlóaljakba, másrészt meg az IFV-re kell tenni egy a gyalogsági harc megvívását nem akadályozó, légvédelmi célra használható eszközt. Ez utóbbit látom én a 40mm-es RCWS gránátvetőben. Ez így együtt elég lesz. Ha a nagy pontosságú és irányított lőszert tüzelő gránátvető légvédelmi funkciója éppen nem szükséges, akkor nagyon jól használható a gyalogsági harc támogatására (ugyanaz a lőszer zárt térben vagy fedezék mögötti ellenség soraiban komoly rendet vág).
Ilyen célú Kongsberg rendszer radar nélkül:
És a Henstold SPEXER 360 radar, amit
német kérésre integrálnak bele: