Az látszik ez a think thank adja a helyismereti tudást a misszió mögé.
Pár szösszenet a beszélgetésből.
A csádi vezető apja a legfrankofonabb térségbeli vezető volt. Többször megmentette Libiától, helyi és határon túli lázadóktól a francia hadsereg.
Az olajbevételekből viszont helyi szinten elég ütős csádi haderőt pattintott. Kadhafit is megfutatták. Ezzel együtt szegény, de a stabil országok közé tartozik Csád.
A szudáni határon több városban a helyi lakosság duplája a menekült. Próbálják országon belül elosztani.
Alapvetően a déli rész sűrűbben lakott, jól művelhető. Ide viszünk mezőgazdasági fejlesztéseket a Hungary Helps keretében.
A missziónak alapvetően 3 célja van. A Hung.Helps katonai biztosítása. A csádi hadsereg kiképzése és saját tapasztalatszerzés élesben, a különleges mennek majd a csádiakkal éles bevetésekre is.
Ami a év elején volt kis belpol. akció az helyi szinten normál és light akció. Az egyik helyi kiskirályból miniszterelnök lett, egy másik meg elhalálozott. A szálakat a volt elnök fia mozgatja, akit a hadsereg a halála után megtett elnöknek. A belpolt apjától tanulta és viszonylag jól stabilizált. Ez az egyszer lázadó vezér vagy egyszer miniszter utána újra lázadó az afrikai belpol normál része.
A csádi belpol elég humánus. Sem etnikai tisztogatások, sem tömeges kivégzések nem jellemzik. Ha vki túltolja a bringát azért a rendőrség, hadsereg nemcsak gumilövedéket használ.
Ami érdekes a geopolitikai helyzet. Azt a faszságot hagyjuk, hogy mi leszünk az oroszok előretolt helyőrsége. Inkább a francia erők részbeni tehermentesítése. Csád stabilan tartása.
Közép Afrikában, ami Csád déli szomszédja anno megjelent a Wagner a helyi polgárháborúban. Ami a mai napig tart. Onnan terjeszkedett Burkina, Mali. Nigerben egyelőre nincs, de a tervek szerint 300 fős egységet hívnak be. Ennek tükrében a magyar 200 nem nagy, de nem jelentéktelen.
Nem fáklyás menet a Wagner sem. Ahogy a nyugati cégek, ők is pumpálják haza az aranybányák más nyersanyagok bevételeit. Plusz szervezik pénzért a migrációt. Szal pl. a Mali lakosság kezdeti lelkesedése leszálló ágban van. A juntat hátrébb szorították az iszlamista lázadók, már a főváros környékére. A létszámban kisebb Wagner alakulat nem tud olyan hatékony lenni, mint a korábbi nyugati koalíciós erők.
Szal Csád szomszédai nem a legstabilabbak Kamerun kivételével, ami a legfontosabb tengeri kijárat, exportútvonal.
Délen Közép Afrika polgárháború. Keleten Szudán, arab polgárháború zajlik , rengeteg menekült, itt minden kis és nagyhatalom kavarja a xart. Egyiptom, oroszok, Irán, Arab Emírségek, Etiópia stb ...100.000 körüli halott.
Északon Líbia, semmi jó. Nyugaton Niger épp átalakulóban nyugatiból keleti szövetséges. És Dél -Nyugaton Nigéria. Ott épp a Bokor Haramos terrorszervezet a csádi határ közelében. De ezt elég jól elszigetelik a Csádiak
Remélem jól emlékeztem és nem kevertem a lényeget.