[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Szia,

Tobbet kell fizetni 3 embernek, mint 4-nek?

Igen. Első dolog, ami drágítja 3 vs. 4 embernek az, hogy x összegért elmegy Leopárd2-re. De ha toborzó irodában azt mondják, hogy Leopárd2 vagy T-72-re kerül majd, akkor 2x lesz a minimum elvárás a fizuban. Mert senki nem szeret szegényen meghalni. Vagyis mivel nem tudsz bértáblát a Honvédségre eszközre megírni, csak feladatkörre, nem a T-72-eseknek kell 6 egység bért kifizetni, hanem ezt a harckocsizók fogják megkapni. 30*3*2 T-72+56*4*2 Leopárd2 ezt gyorsan összeadva 628. Vagyis 30 db T-72, 44 Leopárd2A7 és 12 db Leopárd2A4-gyel számolva. A mérleg másik serpenyőjében 12 Leopárd2A4*4+2*44Leopárd2A7*4 ez 400 egységnyi bér. Vagyis 30 db T-72-t, 12 db A4 és 44 db A7 bérezése 628, míg 88 Leopárd2A7 és 12 Leopárd2A4-es bérezése az 400 egység.

Érzem a különbséget? 2 zl Leopárd2A7 és 1 század gyakorlóra 400 egység, míg 1 tiszta zl. A7 és egy vegyes felvágott zászlóalj darabra kevesebb, de mégis 628 egység, drágább a bérezése.

Ez jelenti azt, hogy a Leopárd2 magának toboroz, mert megugrott Tata állománya, amióta megjöttek. T-72-re meg a fizetés toborozna.

Másik dolog, hogy hasonlítsd össze a harcértékét 100 db Leopárd2-nek, amiből 88 az A7-es szinten van és 56 Leopárd mellett 30 T-72-nek. Ha harcértékre nézed, nem 25% és nem 33% az eltérés a két vas között.

Én továbbra is fenntartom, hogy harcértéket is kell nézni egy katonára vetítve. Mert a honvédség kiadásai a távolabbi tervekben 40% bér, vagyis a legtöbbet azon tudunk spórolni, hogy egy katonának milyen fegyvert adsz a kezébe. (Azt el tudom fogadni, hogy 1980-as években más lett volna az arány, mert közelebb volt a két technológia szintje, de jelenleg megdrágítja még kevés darabszám rendszerben tartása is. Mint fentebb látható, főleg akkor drágítja meg, ha a jelenlegi mellé újabb Leopárdokra adunk le rendelést.)
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Negan and bel

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 039
113
Igen. Első dolog, ami drágítja 3 vs. 4 embernek az, hogy x összegért elmegy Leopárd2-re. De ha toborzó irodában azt mondják, hogy Leopárd2 vagy T-72-re kerül majd, akkor 2x lesz a minimum elvárás a fizuban. Mert senki nem szeret szegényen meghalni. Vagyis mivel nem tudsz bértáblát a Honvédségre eszközre megírni, csak feladatkörre, nem a T-72-eseknek kell 6 egység bért kifizetni, hanem ezt a harckocsizók fogják megkapni. 30*3*2 T-72+56*4*2 Leopárd2 ezt gyorsan összeadva 628. Vagyis 30 db T-72, 44 Leopárd2A7 és 12 db Leopárd2A4-gyel számolva. A mérleg másik serpenyőjében 12 Leopárd2A4*4+2*44Leopárd2A7*4 ez 400 egységnyi bér. Vagyis 30 db T-72-t, 12 db A4 és 44 db A7 bérezése 628, míg 88 Leopárd2A7 és 12 Leopárd2A4-es bérezése az 400 egység.

Érzem a különbséget? 2 zl Leopárd2A7 és 1 század gyakorlóra 400 egység, míg 1 tiszta zl. A7 és egy vegyes felvágott zászlóalj darabra kevesebb, de mégis 628 egység, drágább a bérezése.

Ez jelenti azt, hogy a Leopárd2 magának toboroz, mert megugrott Tata állománya, amióta megjöttek. T-72-re meg a fizetés toborozna.

Másik dolog, hogy hasonlítsd össze a harcértékét 100 db Leopárd2-nek, amiből 88 az A7-es szinten van és 56 Leopárd mellett 30 T-72-nek. Ha harcértékre nézed, nem 25% és nem 33% az eltérés a két vas között.

Én továbbra is fenntartom, hogy harcértéket is kell nézni egy katonára vetítve. Mert a honvédség kiadásai a távolabbi tervekben 40% bér, vagyis a legtöbbet azon tudunk spórolni, hogy egy katonának milyen fegyvert adsz a kezébe. (Azt el tudom fogadni, hogy 1980-as években más lett volna az arány, mert közelebb volt a két technológia szintje, de jelenleg megdrágítja még kevés darabszám rendszerben tartása is. Mint fentebb látható, főleg akkor drágítja meg, ha a jelenlegi mellé újabb Leopárdokra adunk le rendelést.)


Dobd be nekünk a közösbe, hogy mennyiből hozod ki a 100 Leo 2-t.

...azt is, hogy miből, és azt is honnan/mi más elől veszed el?


Jó válasz esetén új állásod van! ...szerintem! ...vagyis: :hadonaszos: :hadonaszos::hadonaszos:



U.I.: ...mióta van ez a kérdés, még nem született valóban jó válasz, ezért még sosem vettek fel senkit! ...előtted a lehetőség!


.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 636
3 916
113
Másik dolog, hogy hasonlítsd össze a harcértékét 100 db Leopárd2-nek, amiből 88 az A7-es szinten van és 56 Leopárd mellett 30 T-72-nek. Ha harcértékre nézed, nem 25% és nem 33% az eltérés a két vas között.
Szia,

Ertem, a kovetkezo szoveges feladatot adtad fel nekem:
100 Leo2= 56 Leo2+30 T-72
Kivonva 56 Leo2-t:
44 Leo2= 30 T-72
Elosztva 30-cal:
1 T-72 ara = 1.46 Leo2 araval.

LMzek2.0 arat elfogadva 16 millio EUR/Leo2, ez alapjan 23.3 millio EUR (8 milliard 643 millio Ft) egy T-72 felujitasa szerinted.

Mit gondolsz, tenyleg ennyi a realis ara, elszamoltam, esetleg nagyot tevedtel a fenti osszehasonlitas felvetesenel?

Szerintem ami ertelmes felvetes lenne:
Minek nagyobb a harcerteke az evtized vegen:
A. 44 db Leo-2A7 + 12 db Leo-2A4
B. 44 db Leo-2A7 + 12 db Leo-2A6 + 32 db modernizalt T-72

Ertelem szeruen ezek nem ugyanannyiba kerulnek, hiszen egyreszt kell letszam a +32 gepre, masreszt valamennyi penzt ra is kell kolteni a fenntartasra es a modernizalasra.

Most (az Ukrajna ellene aggresszio utan) ugy gondolom, hogy a korabban altalam irtaknal picit nagyobb modernizalas kellene, kb ez:
1. Megjavitani, potalkatreszekkel ellatni a 32 gepet ezt a leheto leggyorsabban vegre kell hajtani, egyedul az "segit", hogy ido toborozni, ezert azonnal nem lesz kit felultetni ezekre. Elvileg orszagon belul is megoldhato, de a cseheknel/lengyeleknel egesz biztosan jo minosegben es gyorsan meg tudjak csinalni. Nyilvan ez "gombokert" megvan, hiszen semmi fejlesztes nincs benne.
2. Ellatni a legjobb kompatibilis loszerrel. A T-72A-k 1979-tol leteznek, biztos vagyok benne, hogy a lovege megfelelo az 1976-os 3VBM-9 loszerhez (3BM-22 lovedekhez), ami hegyekben allt mar a 80-as evek elejen is a szovjet raktarakban, szoval szerintem akar most is beszerezheto a mindenfele isztanokbol vagy Moldaviabol. A (2000 m-en) atlag 430 mm atutese messze jobb, mint a 3BM-9 lovedek atlag 290 mm-es atutese, vagy akar a 3BM-17 330 mm-es atlag atutese. Nyilvan ez is "gombokert" es azonnal megvan.
3. Vasarolni K-5-nel nem rosszabb reaktiv pancelt. Ez is a 80-as evek kozepe szint, nyilvan tul sokat nem lehet erte kerni, de azert kicsit dragabb, mint a korabbi tetelek. A tartokonzolokat egy ugyes kezu ezermester a csapatoknal fel tudja hegeszteni, szoval idoben ez is igen gyorsan megvan.
4. Radio: reg meg lett vasarolva egy halom radio, nem nagy kihivas egy villamosmernoknek illeszteni a T-72-be.
5. Parancsnoki hokepalkoto: ma mar 1 millio Ft alatt lehet kapni civil hokepalkotokat, 2-3 mernok konnyeden illesztheti a T-72-be.

Konkret szamok nelkul nagyon durvan azt gondolom, hogy 74 millio Ft-bol a fentiek kijohetnek, vagyis 0.2 MEUR/db, 32 db eseteben 6.4 M EUR, joval kevesebb, mint amennyibe kerul FEL Leo-2A7. De ha elszamoltam, hat legfeljebb kerul annyiba, mint egy egesz Leo-2A7.
Ennel jelentosen tobbe kerul a 12 db Leo-2A4 felhozasa Leo-2A6 szintre, es valoszinuleg joval lassabban is keszul el, de szerintem az is megerne az arat, es boven az evtized vege elott itt van.

Tehat mit nyernenk:
-Hamar (ahogy a toborzas+kikepzes dolgozik, mert ez a szuk keresztmetszett) lenne a mostani majdnem szazad (12 gep) + nagyon nem zaszloalj (15 gep) helyett egy sokkal nagyobb mennyisegu eronk, eloszor egy teljes letszamu zaszloaljunk (Pk: 2 db Leo-2A4, 1. szazad: 10 Leo-2A4+4 db modernizalt T-72; 2. es 3. szazad: 14+14 db modernizalt T-72). Itt a T-72-k nagyjabol 2-3-szoros harcertekkel rendelkeznek a mostani T-72-khoz kepest, ami valoszinuleg legtobb szempontbol folotte lenne a Leo-2A4-nek.
-Kicsit kesobb (amint lesz erre kapacitasa a gyarnak) a Leo-2A4-ek modernizalasa Leo-2A6-ra.
-Meg kesobb, ahogy elkezdenek bejonni a Leo-2A7-k, a Tatai zaszloaljat fokozatosan atfegyverezni erre. Ez egyben nyilvanvalo valasz a toborzassal kapcsolatos aggodalmaidra: aki Tatara jelentkezne harckocsizonak, az Leo-2A7-re kerul, elobb-utobb.
-Abban nem vagyok biztos, hogy mi az ezzel parhuzamos legjobb lepes, az alabbiak kozul, talan a 3.:
1. Atadni fokozatosan a tartalekosoknak a regi technikat
2. Felallitani egy uj zaszloaljat Hajduhadhazon
3. Vegyiteni az elso kettot. Vagyis ahogy elkezdenek szallingozni az uj Leo-2-k, felallitani egy "keret" majd egy igazi onallo szazadot Hajduhadhazon (14 gep), majd letrehozni egy tartalekos szazadot (akar "kicsi" VSZ szabvanyut 10 T-72-vel) Tatan. Ennek a fenntartasi koltsege alacsony, hiszen tartalekosok, bekeben evi 1-2 hetet gyakorlatoznak, csak ennyit kopik a gep es fogy az uzemanyag. Ahogy erkezik a tobbi uj Leo-2, atalakitani a Hajduhadhazi onallo szazadot egy "keret" zaszloalja 2 csokkentett letszamu szazaddal, amit fokozatosan teljesen feltolteni, majd a Tatai tartalekos szazadot kiboviteni (14-re). Igy vegul eljutnak odaig, hogy Tatan 1 nemet rendszeru tartalekos szazad (14 T-72), Hajduhadhazon Zaszloaljpk (2xLeo-2A6), 1. szazad (10x Leo2-A6, 4x T-72), 2. szazad (14xT-72). Aztan amikor majd egyszer az utanrendelest elkezdik szallitani, akkor Hajduhadhazra fokozatosan atadni az elso korben beerkezett Leo-2A7-eket. Mig vegul eljutunk oda, hogy Tatan van egy zaszloalj "friss gyartasu" Leo-2A8 zaszloalj (44 db) aktivan plusz egy tartalekos zaszloalj (12 Leo-2A6+32 T-72), Hajduhadhazon egy aktiv Leo-2A7 zaszloalj (44 db). Nyilvan ez mar boven a 2030-as evek kozepe lenne.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Dobd be nekünk a közösbe, hogy mennyiből hozod ki a 100 Leo 2-t.

...azt is, hogy miből, és azt is honnan/mi más elől veszed el?


Jó válasz esetén új állásod van! ...szerintem! ...vagyis: :hadonaszos: :hadonaszos::hadonaszos:



U.I.: ...mióta van ez a kérdés, még nem született valóban jó válasz, ezért még sosem vettek fel senkit! ...előtted a lehetőség!


.

Szimplán csak te nem hallottad meg eddig, mikor elmondták neked a jó választ. A költségvetés tervezett emelkedésében simán benne van még egy zl beszerzése és hosszútávú fenntartása. Ahogy erre egyszer Krisss is utalt, hogy már céldátum is meg van szabva rá.
De igen, szerintem költsük el ezt a betervezett pénzt 30 db T-72 modernizációjára és megfizethetetlen fenntartására! Úgy sokkal jobb lesz.

A költségvetés 40% személyi kiadás, 30% gépek fenntartása, 30% új eszközök beszerzése(NATO min 20% elvárás). Te a legkisebb tételen akarsz spórolni.

Én az új Leopárd2A7 zászlóaljra szavazok.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 108
31 071
113
Csak szólok,hogy nem habokbol áll át a világ vezető seregei a vegyes szervezetekre.Sikerult feltalálni a spanyolviaszt,és újra rájönni,hogy a gépesített dd-oknak nincs se allekonysaga,se lokoereje hk-k nélkül.1 ül HK egy dd-ba egyszerűen kevés.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 039
113
Szimplán csak te nem hallottad meg eddig, mikor elmondták neked a jó választ. A költségvetés tervezett emelkedésében simán benne van még egy zl beszerzése és hosszútávú fenntartása. Ahogy erre egyszer Krisss is utalt, hogy már céldátum is meg van szabva rá.
De igen, szerintem költsük el ezt a betervezett pénzt 30 db T-72 modernizációjára és megfizethetetlen fenntartására! Úgy sokkal jobb lesz.

A költségvetés 40% személyi kiadás, 30% gépek fenntartása, 30% új eszközök beszerzése(NATO min 20% elvárás). Te a legkisebb tételen akarsz spórolni.

Én az új Leopárd2A7 zászlóaljra szavazok.


Merd vállalni a véleményed és írd be nekünk, hogy hány száz millió €, az az hány száz milliárd forintot tervezel "Nekünk" leadózni!!!

Utána én is beteszem az alternatívát!

Figyelek!!! ...szerintem nem egyedül!!!




U.I.: "Meg tudod csinálni! Meg tudod csinálni!!! Stb..." :hadonaszos:
:hadonaszos: :hadonaszos:





.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ertem, a kovetkezo szoveges feladatot adtad fel nekem:
100 Leo2= 56 Leo2+30 T-72

Nincs egyenlőség jel. (Bele kötök az élő fába is, de értem mire írtad.)

LMzek2.0 arat elfogadva 16 millio EUR/Leo2, ez alapjan 23.3 millio EUR (8 milliard 643 millio Ft) egy T-72 felujitasa szerinted.

LM-nek közel senki nem fogadja el az árait. Mindig alul becsüli a T-72 csomagjainak költségét DURVÁN és felül becsüli a Leopárd2 költségeit... noha azt nem sokkal fölé, az jobban közelít a valósághoz.

Szerintem ami ertelmes felvetes lenne:
Minek nagyobb a harcerteke az evtized vegen:
A. 44 db Leo-2A7 + 12 db Leo-2A4
B. 44 db Leo-2A7 + 12 db Leo-2A6 + 32 db modernizalt T-72

Nem, nem ez a jó felvetés az évtized végére. Hangsúlyozom, ebben az idézetben csak ez a két szó az, amit hibásnak érzek. A jelen helyzetben igaz amit mondasz és ezért is nem cserélünk az új vasak beérkezéséig. 2030-a már reális a 2 zl. Leopárd2.

Elvileg orszagon belul is megoldhato, de a cseheknel/lengyeleknel egesz biztosan jo minosegben es gyorsan meg tudjak csinalni. Nyilvan ez "gombokert" megvan, hiszen semmi fejlesztes nincs benne.

Csak hogy tisztázzuk ezt a gombokért! 2 millió dollár régi áron számolva, hogy 10 évig fussanak. Ebben a cseheknél nem volt benne modernizáció, csak ennyit kifizettek a saját állami cégüknek, hogy ebben az évtizedben járóképesek maradjanak.
A gombokat így számoljuk. Ha még modernizációt akarsz rá, az plusz pénz.

2. Ellatni a legjobb kompatibilis loszerrel. A T-72A-k 1979-tol leteznek, biztos vagyok benne

Arra gondolsz, hogy meg kéne vásárolni oroszoktól egy halom 640 mm átütésű lőszert hozzá? (Most nem írom le az átütési értékeket, mert a T-90-esben is van jobb. Csak megkérdezném, hogy ezt a vásárlást az oroszok ellen készülve képzeled vagy az ukránok ellen?)


a lovege megfelelo az 1976-os 3VBM-9 loszerhez (3BM-22 lovedekhez), ami hegyekben allt mar a 80-as evek elejen is a szovjet raktarakban

Ja, bocsánat! Nem olvastam végig. Ami lőszerekről te beszélsz, azok a TR-85 testét nem ütik át, nem hogy egy ukrán T-64-et vagy egy orosz T-72B3-at! A 22-es lőszer ma már csak a gyengén páncélozott célok ellen való.

3. Vasarolni K-5-nel nem rosszabb reaktiv pancelt.

Lehet nem olvastad épp, ezért ismétlésként leírom, hogy van reaktív páncélunk és hozzá gyártásunk. Csak a T-72-n szolgálók egy része nem is hajlandó használni, a másik része gyakorlaton nem használná, de háború esetén kérni fogja. Viszont... itt jön be a képbe, hogy van egy szentháromság. Páncél, tűzerő, mozgékonyság. Sokan azért nem hajlandóak belemenni a felrakásába, mert csökkenti a mobilitást. És abban igazuk van, hogy amíg nem kapnak plusz lóerőt, addig adófizetői pénzért adtunk is előnyt meg vettünk is el.

Igen, létezik erősebb motor bele, csak mindig ki szoktunk lyukadni oda, hogy akkor tényleg teljes modernizáció kellene. Plusz motor, ahhoz plusz hajtáslánc, ez adna keretet a plusz páncélra, ez annyiba kerül, hogy a szenzorokat is megéri kicserélni. No, és kicseréljük a szenzorokat? Mert ha igen, akkor közel egy új tank áráért a szentháromságból javítottunk két szegmensen. De az ágyú marad az elégtelen tűzerővel és a lötyögő stabilizátorral.

Ráadásul amíg eddig eljutunk, már nincs is meg gyorsan. De remélem megnyugtató hallani, hogy amit kigondoltál, arra már nem csak mások is gondoltak, de kész van.

ma mar 1 millio Ft alatt lehet kapni civil hokepalkotokat

Egyik katona mesélte itt a fórumon, hogy amikor meglátták civilek a magyar katonák valami termo álcázó cuccát, mondták, hogy megveszik. De 1 misi fizetés levonás, ha "elhagyjuk" és ez csak egy szakadt, agyon használ... Nem baj, megvesszük. Mennyibe kerül?
Nyilván nem tudom, hogy a mi ősöreg szenzorjaink hogyan viszonyulnak a modern civil piacos verzióhoz, de katonai szenzorok kellenének. Hiába nagy a vesztesége az oroszoknak, tavaly ősszel ők is néhány T-72B3-at már a legjobb verziójukkal adtak át nagyjavítás után. Ők sem szarral mennek csatába. Ez egy verseny.

Konkret szamok nelkul nagyon durvan azt gondolom, hogy 74 millio Ft-bol a fentiek kijohetnek, vagyis 0.2 MEUR/db

Most ez bunkó lesz, de kössétek össze a kezeteket LM-mel és sétáljatok egymás mellett az utcán! Bocsi!

Kicsit kesobb (amint lesz erre kapacitasa a gyarnak) a Leo-2A4-ek modernizalasa Leo-2A6-ra.

Ebben teljesen egyetértünk. Viszont ezt sem lehet megcsinálni, amíg nincsenek itthon az új gépek. Utána viszont teljesen jogos és reális is.

Ez egyben nyilvanvalo valasz a toborzassal kapcsolatos aggodalmaidra: aki Tatara jelentkezne harckocsizonak, az Leo-2A7-re kerul, elobb-utobb.

Ebben is egyetértünk. Ez a cél.

1. Atadni fokozatosan a tartalekosoknak a regi technikat

Bár én régebben hangos szószólója voltam, hogy a közepes dd-nek kéne átadni jó ha van pluszként, abból a megfontolásból, hogy Tatán nem maradna járóképes egy T-72-es sem, viszont amióta hallottam MG-től, hogy gondolkodnak tartalékosok készletébe adásában, azóta támogatom ezt.
A többivel szerintem nem érdemes foglalkozni. Ha raktárba teszed, Mzárolásból gép soha nem fog kijönni. Ha Tatán hagynád vegyes felvágottnak, az szintén rövid elhalálozásukat jelentené. (Nem elvárható, hogy pénz, lobbit vagy bármit költsenek rájuk, ha a másik opció, hogy ugyan azt Leokra is áldozhatják.) A tartalékosok tudnák használni, néha egy-egy hétvégén kiviszik.

tartalekosok, bekeben evi 1-2 hetet gyakorlatoznak, csak ennyit kopik a gep es fogy az uzemanyag

Pontosan!
 
  • Tetszik
Reactions: dkes, bel and tonyo

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Merd vállalni a véleményed és írd be nekünk, hogy hány száz millió €, az az hány száz milliárd forintot tervezel "Nekünk" leadózni!!!

Utána én is beteszem az alternatívát!

Figyelek!!! ...szerintem nem egyedül!!!




U.I.: "Meg tudod csinálni! Meg tudod csinálni!!! Stb..." :hadonaszos:
:hadonaszos: :hadonaszos:





.

Nem tudom, ismered-e azt a történetet, mikor a farkas megy az erdőbe és a nyuszik meg nagyon izgatottan kaparja a fát.

-Mit csinálsz Nyuszika?
-Reszelem a körmöm, várom az Oroszlánt. Ha idejön, széjjel szaggatom!

Elrohan gyorsan a farkas és beleszalad a medvébe.

-Mackó koma, ne is menj arra! A Nyuszika nagyon berágott valamin. Jobb ma elkerülni.
-Ugyan már! Tök kedves mindenkivel. Kizárt dolog, hogy haragudna ránk.

Mégis csak oda mennek.

-Szia Nyuszika, mizu?
-Reszelem a körmöm, várom az Oroszlánt. Ha idejön, széjjel szaggatom!

Odébb somfordálnak, ez tényleg sok volt másodjára. Szembe jön velük az Oroszlán.

-Jaj, Oroszlán! Fordulj meg! A Nyuszika nagyon berágott rád. Ma jobb lesz nem találkoznod vele. Majd alszik egyet és lenyugszik.
-Az kizárt! Nyuszika legjobb barátja vagyok. Tudnék róla, ha valami baja lenne velem.

-Szia Nyuszika, mit csinálsz?
-Reszelem a körmöm, váro... huuuppp! Reszelem a körmömet és hülyeségeket beszélek.


Amíg beírom, hogy én 100ezer euróért egy egész Leopárd2 zászlóaljat szerzek nektek és nem történik semmi, addig a te modernizációs csomagodat nevezzük Pegazus Programnak (PP). Már nagyon sokat hallottunk mindkettőről, még soha nem látta senki.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and dudi

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 058
113
Elbit fullos programját 1-2 éve 4 milláért ajánlották úgy,hogy még a használt T72-t is ők szerzik be hozzá.APS kivételével mindent tartalmazott,a komplett hajtáslánccserétől a Merkava IV-en is használt páncélzaton át (Merkava tornyok a sok NERA alatt valójában elég gyenge alappáncéllal rendelkeznek) a hőképalkotós pnorámás pk optikáig-meg tán még toronyórát láncostul is.

Én szeretem a T-72-est, de amik nálunk vannak azok nagyon le vannak lakva.
4 milláért én inkább rápróbálnék a használt Izraeli Merkava III-asokra.
Rádomnék még nekik 1 misit az APS-re meg a Dor-Dalet csomagra és öröm boldogság.

T-72-t modernizálni, nekünk annyiban érdemes, hogy guruló képesek maradjanak.
Meg max. rápimpelni a lengyel Erawa-2-es ERA-t.
(Tanusítotton kibírja a német 120 mm-s DM33-as találatát vele a T-72M1)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 108
31 071
113
4 milláért én inkább rápróbálnék a használt Izraeli Merkava III-asokra.
Márha eladják.Merthogy azokbol kalapálják a Namert,meg műszaki járgányokat,és tartalékba is tesznek belőlük (náluk van értelme az ilyennek,nálunk nincs.Nincs hozzá elég hk-nk....)

A,A tisztelt fórumközönség hk feladatként kb egy dolgot tud elképzelni,a frontális hk találkozóharcot......Amit úgy mellesleg kb mindenki harcszabályzata kerülendőnek tart.....Az összes többi hk feladatot egyszerűen figyelmen kivűl hagyjátok.
B,Leo2A7+ 16 millió dollár (és nem euró) volt a Covid elött,APS nélkül.....Hozzátenném,hogy az Elbit full korszerűsités is a Covid elött volt 4 milka dodo.
C,
UrdunMerkavaIVTurret.jpg.753b4ec131552b6f1e764ef8cb657972.jpg

Valójában a Merkava IV tornyának alappáncélja egyáltalán nem erős.Gyengébb,mint a mi még meglévő exszovjet belpiacos 72eink páncélja.A rátét páncélrendszer a fő páncél.És az Elbit ezt kalapálná rá......Plusz új hajtáslánc,és a legmodernebb zsidó harcelektronika.Meg amit a kedves vevő megrendel.Lényegében ugyanúgy csak a csupasz váz maradna az eredeti,ahogy a kenguruk Abramsainál is csak a váz a régi.Minden más új.És nehogy azt mondja nekem valaki,hogy a ruszki páncélacél szétrohad 20 év alatt,mert körberöhögöm....
D,A leo hiresen drágán üzemeltethető gép,és drága is.Mi a frásztol lenne egy fullra korszerűsitett 72 drágább üzemű?
E,Mi a frászért kéne több zsoldot fizetni a korszerűsitett T72 legényíségnek,mint a Leo legénységnek??????
F,Nekünk dd-onként 2 zl hk lenne igazábol a minimum hk igényünk.....
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
T72 korszerűsítés 500 dodó, javelin 1/3 annyi dodó. Sőt az oroszok most ingyen zsákmányolnak raklapszámra... most már az a jó, hogy nem csak a keleti technikával, hanem a nyugatival is fel kell tudni venni a versenyt. Ha pedig arra számítunk, hogy a kisantant éled fel a zűrzavarban szintúgy. Érdekes lenne látni valódi statisztikákat az ukrán helyzetről, hogy az orosz tankok mozgó acélkoporsónál mennyivel nyújtanak többet pl az Ukrán helyzetben. Bármilyen katonai fejlesztés alapja a teljesen friss kfh infók kellene legyenek, nagyon sokat lehet most Ukrajnában tanulni, hogy mire érdemes és mire nem költeni. Vizionálunk rengeteg modernizált T-72-t, mi lesz egy javelin sortűz esetén? Légicsapás? Még a leokhoz sem lett a csapatlégvédelem rendesen megoldva tudtommal. Amúgy az orosz tankokon a felülről támadó eszközök elleni rácsok mennyire jöttek be? Jó lenne tesztelni azt is, hogy az APS rendszerek hogyan birkóznak meg pl Javelinekkel...
Igazából most nem az a szűk keresztmetszet, hogy mit akarunk venni/korszerűsíteni, hanem az, hogy mi az ami Magyarország számára megfizethető, működik, és belátható időn belül szállítják/elvégzik a modernizációt. Az izraeli korszerűsítés esetén döntő faktor, hogy mekkora sor áll náluk... hiába olcsó, ha 5 éves sor áll. A másik az anyagi lehetőségeink. Egy halom beszerzés van folyamatban, ami zabálja a költségvetést, nem tudom mennyire van kimaxolva, mikor, és mennyire fizetőképes a katonai beszerzési büdzsé. Igazából az utóbbi egy hónap alatt a nemzetközi helyzet teljesen megváltozott. Nem csak MZP fogja felülvizsgálni a folyamatban lévő beszerzéseket, a fejlemények alapján a NERnek is ezt kellene tennie. Lehet, hogy vannak dolgok, amik várhatnak, mások meg égetőbbé váltak.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Még a leokhoz sem lett a csapatlégvédelem rendesen megoldva tudtommal.

Olvass vissza! Leo topicban írtam neked segítséget. Tévinfókat ne terjesszünk!

Amúgy az orosz tankokon a felülről támadó eszközök elleni rácsok mennyire jöttek be?

Matematikában van egy elméleti szám, az epszilon. Még nem nulla pozitív, de végtelenül közel áll hozzá.


Szerintem jó pár dolgot túlgondolsz. Ahogy Negan is. Vagy csak nem gondolja végig. A Merkava IV egy böhöm nagy állat aszem 65 tonna. Tényleg nagyszerűen néz ki a T-72-n, ha rápakolunk ennyi vasat, de nem fogjuk megcsinálni. Életemben nem hallottam még 65 tonnás T-72 variánsról.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Olvass vissza! Leo topicban írtam neked segítséget. Tévinfókat ne terjesszünk!



Matematikában van egy elméleti szám, az epszilon. Még nem nulla pozitív, de végtelenül közel áll hozzá.


Szerintem jó pár dolgot túlgondolsz. Ahogy Negan is. Vagy csak nem gondolja végig. A Merkava IV egy böhöm nagy állat aszem 65 tonna. Tényleg nagyszerűen néz ki a T-72-n, ha rápakolunk ennyi vasat, de nem fogjuk megcsinálni. Életemben nem hallottam még 65 tonnás T-72 variánsról.
Mert csak végtletekben vagy kepes gondolkodni, képtelenül arra, hogy az adott páncéltechnikát a nyilvánvalóan más méretezésű T-72-höz illesztve képzeld el. Általános probléma manapság az elvonatkoztatás készségének a hiánya.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
T72 korszerűsítés 500 dodó, javelin 1/3 annyi dodó. Sőt az oroszok most ingyen zsákmányolnak raklapszámra... most már az a jó, hogy nem csak a keleti technikával, hanem a nyugatival is fel kell tudni venni a versenyt. Ha pedig arra számítunk, hogy a kisantant éled fel a zűrzavarban szintúgy. Érdekes lenne látni valódi statisztikákat az ukrán helyzetről, hogy az orosz tankok mozgó acélkoporsónál mennyivel nyújtanak többet pl az Ukrán helyzetben. Bármilyen katonai fejlesztés alapja a teljesen friss kfh infók kellene legyenek, nagyon sokat lehet most Ukrajnában tanulni, hogy mire érdemes és mire nem költeni. Vizionálunk rengeteg modernizált T-72-t, mi lesz egy javelin sortűz esetén? Légicsapás? Még a leokhoz sem lett a csapatlégvédelem rendesen megoldva tudtommal. Amúgy az orosz tankokon a felülről támadó eszközök elleni rácsok mennyire jöttek be? Jó lenne tesztelni azt is, hogy az APS rendszerek hogyan birkóznak meg pl Javelinekkel...
Igazából most nem az a szűk keresztmetszet, hogy mit akarunk venni/korszerűsíteni, hanem az, hogy mi az ami Magyarország számára megfizethető, működik, és belátható időn belül szállítják/elvégzik a modernizációt. Az izraeli korszerűsítés esetén döntő faktor, hogy mekkora sor áll náluk... hiába olcsó, ha 5 éves sor áll. A másik az anyagi lehetőségeink. Egy halom beszerzés van folyamatban, ami zabálja a költségvetést, nem tudom mennyire van kimaxolva, mikor, és mennyire fizetőképes a katonai beszerzési büdzsé. Igazából az utóbbi egy hónap alatt a nemzetközi helyzet teljesen megváltozott. Nem csak MZP fogja felülvizsgálni a folyamatban lévő beszerzéseket, a fejlemények alapján a NERnek is ezt kellene tennie. Lehet, hogy vannak dolgok, amik várhatnak, mások meg égetőbbé váltak.
hány tizezer irányított páncéltörő rakéta került ukrajnába és hány tízezer nem irányított?
a kérdésem el éri e a 0.1% ot azon rakéták száma ami el is talált vaamit? nem feltétlen HK t?
hiába 1/3 ada ha 1000x annyi kell belőlle hogy mindenhol legyen egy rövid szakaszon.

+ páncééltörő rakétával nem tudsz 50 el repeszteni a szántón vagy 30 repeszgránátot küldeni védelmi állásokra járművekre.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
olyan ez mint a légi bombázás. csinálnak egy konfliktusba 1000 bevetést ledobnak 6000 irányított bombát és elpusztítanak 600 főt. de úgy van számolva békében hogy 1 irányított fegyver az minimum több katona kill... a valóság meg egészen más... Sőt a pct eszközök meg méginkább igaz ez.
a szovjet/orosz pct járművek nem véletlen hordoznak tucatjával rakétákat...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 039
113
Az olvasók figyelmébe ajánlom a videót, ami illusztrálja azt amikor nincs meg a szükséges "mennyiség":


A videóban az elfogadottan --nagyságrendileg a Leoprad 2A7 szintjén lévő-- T-80 tipusú orosz tankot 3 ATGM találattal "kivégzik", mert megtehetik, mert nincs az adott harctéren --a kb. Leopard 2 minőség mellett-- jelen a segítő-"mennyiség".
Nincs további néhány harckocsi, hogy azok mennyiségükkel a támadót a figyelmük és tűzerejük megosztására kényszerítsék és közben saját immár mennyiségükből minőségükből adódó képességükkel leküzdjék őket.

Nincs meg a biztonságos feladat végrehajtáshoz szükséges mennyiség, így a kevés célpontra tudják összpontosítani ATGM tűzerejüket, gyakorlatilag kivégzik őket!!!
Hiába él túl 2-3 találatot a T-80, nincs aki segítsen, a kevés "minőség" elveszítette a csatát a "mennyiség" hiánya miatt.


Ez történik, --vereség--, mikor a minőség nem párosul a szükséges mennyiséggel!!!



Ezért "merjük megemlíteni" --a hivatalos véleménnyel is szembe menve--, hogy a kevés Leopard ugyanúgy "koporsó", mint bármi, amiből kevés van!!!

A --várható-- szomszédos "minőségeket" és "mennyiségeket" tekintve akár 88 "csak" Leopard-al is csak alárendelt szerep lesz számunkra --Kárpát-medence egészét tekintve--, míg a 56 Leopard* +150 T-72Hu hibrid-/vegyes-állomány össz-harcértékét, és a bevethető helyek számát/méretét (!!!) tekintve VALÓBAN megütné a "Kárpát-medence meghatározó hadereje!"-szintet!!!
Az 56 Leopard a korábban megrendelt 44 Leopard 2A7Hu és a kiképzésre lízingel várhatóan megvásárlásra és modernizálásra kerülő 12 darabos Leopard2A4-es állomány összesített mennyisége.

Ennek szintnek szemmel láthatóan komoly belső- és külföldi politikai és gazdasági ellenzői vannak!!!
..."természetesen"!
...akiknek Magyarország kiszolgáltatott helyzete az ideális ez az érdekük: (ez itt egy hosszú felsorolás helye, az olvasóra rábízva)...


.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Az olvasók figyelmébe ajánlom a videót, ami illusztrálja azt amikor nincs meg a szükséges "mennyiség":


A videóban az elfogadottan --nagyságrendileg a Leoprad 2A7 szintjén lévő-- T-80 tipusú orosz tankot 3 ATGM találattal "kivégzik", mert megtehetik, mert nincs az adott harctéren --a kb. Leopard 2 minőség mellett-- jelen a segítő-"mennyiség".
Nincs további néhány harckocsi, hogy azok mennyiségükkel a támadót a figyelmük és tűzerejük megosztására kényszerítsék és közben saját immár mennyiségükből minőségükből adódó képességükkel leküzdjék őket.
Honnan szeded ezt a marhaságot?
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra and Catles

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 039
113
Honnan szeded ezt a marhaságot?

Te is mint aktív szárazfőldi-s --nem először-- mindenhez is értesz! Finom leszek: "Hát a lónak a távmásolóját...!!!"

Tudom, hogy ma már --"demokratikus-objektíven"-- akár a NASA-takarítónő is lehet Űrkutatás-mindent-tudó szakértő a CNN/BBC/...többi"/mind "igazmondó"TV-ben.

Ha TE, aktív katonaként, az elvárható tudásoddal, azt akarod nekünk sejtetni, hogy a "videó-idézett" esetben elég volt a "mennyiség", akkor "pici" szakmai problémák vannak... NEM "pici"...

Veled, vagy a feletteseiddel vagy mindennel!!!


.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Te is mint aktív szárazfőldi-s --nem először-- mindenhez is értesz! Finom leszek: "Hát a lónak a távmásolóját...!!!"

Tudom, hogy ma már --"demokratikus-objektíven"-- akár a NASA-takarítónő is lehet Űrkutatás-mindent-tudó szakértő a CNN/BBC/...többi"/mind "igazmondó"TV-ben.

Ha TE, aktív katonaként, az elvárható tudásoddal, azt akarod nekünk sejtetni, hogy a "videó-idézett" esetben elég volt a "mennyiség", akkor "pici" szakmai problémák vannak... NEM "pici"...

Veled, vagy a feletteseiddel vagy mindennel!!!


.
Hülyeséget beszélsz, már a videón szereplő típus beazonosítasa sem sikerül. De ha T-80BV lenne akkor is marhaság lenne bármilyen tekintetben egy lapon emlegetni az A7-el.