[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 380
31 692
113
Azt látni kell, hogy a német cégek sokkal tőkeerősebbek, jobban beágyazottak, elfogadotabbak külföldi exportpiacokba. Nagyobb eséllyel termelünk velük hasznot, mit V4-es cégekkel. De én úgy látom, mindkét irányba nyitottak vagyunk. A csehekkel 2 cég kapcsán is együttműködünk. Az AV még érdekes lehetőségeket is hozhat. Ehhez mondjuk összehangolhatnánk a vadászgép-beszerzést, nemtom menni fog-e. De még akár a rámpás szállítók kapcsán is lehet együttműködés.
Ja,hogy tágabban.Csak a hk beszerzésre gondoltam.Szerintem jobban jártunk volna a K2-vel.
És szerintem túl sokat láttok bele ebbe a hadiipari együtműködésbe.Ezek csak kihelyezett gyártások,könnyedén odábbviszik,ha egy másik megrendelő is igy kivánja megvenni a terméket-
AV egy haldokló cég.Nincs technológiája a továbbfejlődésre,mert nincs rá pénz.
Lényegében alkatrészbeszállitó szintre sűllyedt le.Könnyedén kiváltható alkatrészbeszállitó.És nem mi vettük meg,hanem csak egy magyar vállalkozó vásárolta be magát.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 380
31 692
113
A Leopard / PzH duónál jobbat a lengyel/koreaiak sem tudtak volna ajánlani, illetve nem ilyen gyorsan. Ráadásul erre a bizalomra épülő Hiúz gyárhoz hasonló második körre semmi esély nem lett volna.
Csak a K2/K9-et....
Lynx megrendelése valóban nagy,igen nagy bizalmat követelt,az biztos.Lényegében rajzasztalrol megvettük,mindennemű kipróbálási lehetőség nélkúl.
Mindennek mondható,akár bizalmas lépésnek is,de megfontoltnak nem,az biztos.
Ezt úgy irom,hogy ha visszaolvasod,vitába bonyolódtam Mindenen Kivül kollegával arrol,hogy meg kéne várni a Lynx elkészültét az IFV rendeléssel,és összehasonlitani a többivel.Merthogy nagyon jó fejlesztésnek látszik.
De azt úgy gondoltam,hogy várjuk meg az auszik tesztjét,és utána mozduljunk,nem a rajzasztalrol vegyük meg.....
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 978
91 873
113
Ja,hogy tágabban.Csak a hk beszerzésre gondoltam.Szerintem jobban jártunk volna a K2-vel.
Miért jártunk volna jobban egy koreai tannkal, ha még képességekben hasonló. Sztem a lengyelek a német fóbiájuk miatt tapogatóznak ilyen irányba. Nem azt választják, ami kézenfekvő. Nézd meg a Leopard milyen elterjedt egész Európában.

És szerintem túl sokat láttok bele ebbe a hadiipari együtműködésbe.Ezek csak kihelyezett gyártások,könnyedén odábbviszik,ha egy másik megrendelő is igy kivánja megvenni a terméket-
Ezt a kérdést teljesen máshogy látjuk és nem is fogjuk egymást meggyőzni.
De mire alapozod, hogy egy komoly gyár pár év után lelép??? Sztem ez a beidegződés még a 90-es évek rablóprivatizációján alapszik, ahol sok gyárat megvettek majd becsuktak a nyugati befektetők. Ott lényegében piacot vettek anno. Ezt a jelenlegi hadiipari befektetésekkel hiba összehasonlítani. Nem tudjuk még mi lesz ezeknek a befektetéseknek a kifutása, de eddig van okunk reménykedni.

AV egy haldokló cég.Nincs technológiája a továbbfejlődésre,mert nincs rá pénz.
Lényegében alkatrészbeszállitó szintre sűllyedt le.Könnyedén kiváltható alkatrészbeszállitó.És nem mi vettük meg,hanem csak egy magyar vállalkozó vásárolta be magát.
Sztem az AV-nál az csoda, hogy ezt a 30 évet tűlélte. Itt is látszik a különbség a 90-es évek magyar és cseh gazdasági filozófiájában, nálunk anno lakat alá került volna.
Tény, nincs könnyú helyzetben, ezért is lehetett többségi tulajdont venni. Viszont alap lehet, ha önálló vagy részben önálló tényezőként a repülőgépgyártásban részt akarunk venni. Talána keleti blokkban az oroszokon kívül nincs is hasonló cég.
Magyar vállalkozó vagy állami, értem a különbséget, de ilyen alapon nincs az USA-ban sem hadiipar, aztán mégis.;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 597
46 690
113
És közben t-72-őt faragnak. A következő generáció béta csoportjával szemeznek, meg a K2-vel. Ha el tudnák dönteni a dolgot, akkor is maradnak a t-72-ők jó sokáig, mert van harcértékük.
Dehogy maradnának! Azonnal dobnák őket. Én javaslom azért a lengyel sajtó olvasgatását... o_O
K2 se lett volna rossz nékünk,ha képesek lennénk egy valóban működő V4 együttműködésre.
Gondolkozz már egy kicsit! Még a Lynxhez is után kell majd rendelni valamit, ha azt akarjuk, hogy a zalaegerszegi gyár visszahozza az árát.
Harckocsiból reálisan 100-150db-ra lesz max. szüksége a jelenlegi tervekben szereplő Honvédségnek. (de, lehet, hogy még ezzel is túllőttem)
De nézzük.
A német technika nem tudom, hogy miért zavarja az orrodat? Talán szarok?
Mert lehet, hogy nem olcsók, de minden hozzáértő szerint minden kategóriában benne vannak a top 2-ben.
Igen lehet, hogy vehettünk volna koreai technikát. K-2-t, K-9-et, K-21-et vagy Redbacket.
Jobbak lettek volna, mint a német gépek? Háát erősen kétlem. Olcsóbbak lettek volna? Lehetséges.
Lett volna kapcsolat építő, vagy külügyi előnye? Kérdéses. A koreaiak így is hozzák az országba a befektetéseiket. Az EU-n és Nato-n belüli pozícióinkra nem nagyon lett volna hatása. És ez igaz lett volna, ha akár jobb-, vagy akár baloldali kormány idején üt be a "2%".
A koreaiak sem hülyék ám. A teljes gyártást csak valami igazán nagy üzletért hoznák át. Ezt a lengyelek megadhatnák, de a V4 összes többi országa még együtt sem. Ha meg benne lenne minden V4 tagállam, akkor rád bízom, hogy kitaláld, hogy melyik országba kerülne a gyártás. :cool:

Hja és ne felejtsük el, hogy azzal, hogy a német vasakat megrendeltük (elsősorban a KMW csomag) azzal a nemzetközi katonai kapcsolatokon keresztül hozzájutottunk a kiképzési rendszerhez is. Gyakorlatilag barterben kapunk egy csomó dolgot, úgy, hogy effektíve PÉNZT nem is biztos, hogy adunk érte.

El tudod azt képzelni, hogy mondjuk a Koreai Hadsereg zászlóaljai járnak majd hozzánk kiképzésre?
Ne felejtsük el, hogy a szerződések igen komoly tételei a kiképzési csomagok!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 978
91 873
113
Csak a K2/K9-et....
Lynx megrendelése valóban nagy,igen nagy bizalmat követelt,az biztos.Lényegében rajzasztalrol megvettük,mindennemű kipróbálási lehetőség nélkúl.
Mindennek mondható,akár bizalmas lépésnek is,de megfontoltnak nem,az biztos.
Ezt úgy irom,hogy ha visszaolvasod,vitába bonyolódtam Mindenen Kivül kollegával arrol,hogy meg kéne várni a Lynx elkészültét az IFV rendeléssel,és összehasonlitani a többivel.Merthogy nagyon jó fejlesztésnek látszik.
De azt úgy gondoltam,hogy várjuk meg az auszik tesztjét,és utána mozduljunk,nem a rajzasztalrol vegyük meg.....
Lemaradtunk volna a gyárról. Ezt a rizikót megérte.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 206
113
Ja,hogy tágabban.Csak a hk beszerzésre gondoltam.Szerintem jobban jártunk volna a K2-vel.
És szerintem túl sokat láttok bele ebbe a hadiipari együtműködésbe.Ezek csak kihelyezett gyártások,könnyedén odábbviszik,ha egy másik megrendelő is igy kivánja megvenni a terméket-
AV egy haldokló cég.Nincs technológiája a továbbfejlődésre,mert nincs rá pénz.
Lényegében alkatrészbeszállitó szintre sűllyedt le.Könnyedén kiváltható alkatrészbeszállitó.És nem mi vettük meg,hanem csak egy magyar vállalkozó vásárolta be magát.

A K2 azért jó tank, mert német alapokon nyugszik az egész. Nem jobb egy a7-nél szerintem, nem is rosszabb. L55a1 már előny az a7+ oldalán. Többet a K2 sem tud semmilyen téren. Szóval itt azért a német mellett szól, hogy mindig tudtak tankot gyártani, az meg főleg, hogy rohadtul a szomszédban vannak. Jó kapcsolat esetén aranyat ér.

HA ezt a kapcsolatot nem tudjuk fenntartani, akkor viszont komolyan a kezülben vagyunk, a gyártást simán elviszik ahogy lejárnak a szerződések.

Szóval nem könnyű feladat, de megfelelő politikával meg igényekkel azért egyszerűbb a németektől idehordani amit kell mint Koreából.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 380
31 692
113
Dehogy maradnának! Azonnal dobnák őket. Én javaslom azért a lengyel sajtó olvasgatását... o_O

Gondolkozz már egy kicsit! Még a Lynxhez is után kell majd rendelni valamit, ha azt akarjuk, hogy a zalaegerszegi gyár visszahozza az árát.
Harckocsiból reálisan 100-150db-ra lesz max. szüksége a jelenlegi tervekben szereplő Honvédségnek. (de, lehet, hogy még ezzel is túllőttem)
De nézzük.
A német technika nem tudom, hogy miért zavarja az orrodat? Talán szarok?
Mert lehet, hogy nem olcsók, de minden hozzáértő szerint minden kategóriában benne vannak a top 2-ben.
Igen lehet, hogy vehettünk volna koreai technikát. K-2-t, K-9-et, K-21-et vagy Redbacket.
Jobbak lettek volna, mint a német gépek? Háát erősen kétlem. Olcsóbbak lettek volna? Lehetséges.
Lett volna kapcsolat építő, vagy külügyi előnye? Kérdéses. A koreaiak így is hozzák az országba a befektetéseiket. Az EU-n és Nato-n belüli pozícióinkra nem nagyon lett volna hatása. És ez igaz lett volna, ha akár jobb-, vagy akár baloldali kormány idején üt be a "2%".
A koreaiak sem hülyék ám. A teljes gyártást csak valami igazán nagy üzletért hoznák át. Ezt a lengyelek megadhatnák, de a V4 összes többi országa még együtt sem. Ha meg benne lenne minden V4 tagállam, akkor rád bízom, hogy kitaláld, hogy melyik országba kerülne a gyártás. :cool:

Hja és ne felejtsük el, hogy azzal, hogy a német vasakat megrendeltük (elsősorban a KMW csomag) azzal a nemzetközi katonai kapcsolatokon keresztül hozzájutottunk a kiképzési rendszerhez is. Gyakorlatilag barterben kapunk egy csomó dolgot, úgy, hogy effektíve PÉNZT nem is biztos, hogy adunk érte.

El tudod azt képzelni, hogy mondjuk a Koreai Hadsereg zászlóaljai járnak majd hozzánk kiképzésre?
Ne felejtsük el, hogy a szerződések igen komoly tételei a kiképzési csomagok!
Ha a V4 tényleg működne,lehetett volna közös megrendelés,közös gyártás.
K2 10éves konstrukció,Leo 40éves......És ma már a koreai ipar nem marad el a némettöl.
NATO keretén belül közös kiképzés meg amúgy is lenne.
De már az alappal baj van.A V4 valójában nem egy működő valami,csak ad hoc együtműködések vannak
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 597
46 690
113
Szerintem jobban jártunk volna a K2-vel.
Azon elgondolkodtál már, hogy az első körben megrendelt 40-60 harckocsira mennyibe került volna egy logisztikai bázis létrehozása?
Mert emlékeim szerint egyetlen másik európai (és úgy egyáltalán másik) ország sem rendszeresítette a K2-t.
Azaz itthon kellett volna egy igen komoly raktárkészletet létrehozni a logisztikai támogatásra.
Ehhez képest megrendeltük azokat a típusokat, amiből gyakorlatilag csak annak nincsen Európában, aki kimondottan nem akart olyat...
Ha holnap rendelünk 5-10 db Leopard 2 motort, vagy ugyanennyi koreai motort, melyik mikor fog ideérni?
 
  • Tetszik
Reactions: Bálint

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 380
31 692
113
A K2 azért jó tank, mert német alapokon nyugszik az egész
Hááát,ez nem igazán van igy..Merkavában is német eredetű motor-váltó és löveg van,de attol még nagyon más konstrukció.K2 meg konkrétan a K1-ből lett kifejlesztve,ami egy német motorral ellátott kikönnyitett Abrams.
mondjuk úgy, hogy félig igazad van, de ezt így kijelenteni hogy minden próba meg szemrevételézés nélkül megvettünk valamit a tervasztalról hülyeség
Egy demot lehetett szemrevételezni,menni vele egy kört-najó,több kört.De a próbajárat,tesztelés szerintem az,amit a kenguruk fognak most csinálni vele.Finoman szólva,igen kiváncsi vagyok,hogyan is fog teljesiteni...Remélem,tényleg lesz olyan jó,mint gondoltam.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 380
31 692
113
Azon elgondolkodtál már, hogy az első körben megrendelt 40-60 harckocsira mennyibe került volna egy logisztikai bázis létrehozása?
Mert emlékeim szerint egyetlen másik európai (és úgy egyáltalán másik) ország sem rendszeresítette a K2-t.
Azaz itthon kellett volna egy igen komoly raktárkészletet létrehozni a logisztikai támogatásra.
Ehhez képest megrendeltük azokat a típusokat, amiből gyakorlatilag csak annak nincsen Európában, aki kimondottan nem akart olyat...
Ha holnap rendelünk 5-10 db Leopard 2 motort, vagy ugyanennyi koreai motort, melyik mikor fog ideérni?
Komolyan mondom,olvasni elfelejtettetek?Vagy ez a fityiszes stilus a menő,hogy csak azt ragadjuk ki a szövegből,amibe bele akarunk kötni?
V4 együtműködésben rendelt,és helyileg gyártott tankokrol irtam....Hol lenne logisztikai probléma?Arrol nem is beszélve,hogy a K2-ben speciel a Leo liszenszgyártott motorja van.MTU motor.Renk váltó.Kis ferdeszemüek csak most készültek el a saját motorjukkal,eddig echte german hajtáslánc csühögött benne.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
téves. részben még rendszerben maradnak, nincs pénz mindent lecserélni, részleges modernizációt kapnak, de ugye a lengyel hadiipar gyárt tűzvezető rendszert, etc...

Dehogy teves. Pont ezt magyarazom, hogy irgalmatlan penzert is max A4 korulre sikerul esetleg felhozni oket. A lengyelek nemetfobiajanal csak az oroszfobiajuk erosebb, igy aztan nem is szamit nekik, mekkorat buknak rajta, ha egy masik 5-10 evig tovabbi "elrettento" (papir)erőt produkalnak az országnak ill az oroszok felé (akik amúgy sosem mennének neki újra a lengyeleknek nyíltan, mondanom sem kell.) Szokasos soft korrupció, hazafias ervekbe oltoztetve, semmi mas. Ismerjük ezt jól...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Ja,hogy tágabban.Csak a hk beszerzésre gondoltam.Szerintem jobban jártunk volna a K2-vel.
És szerintem túl sokat láttok bele ebbe a hadiipari együtműködésbe.Ezek csak kihelyezett gyártások,könnyedén odábbviszik,ha egy másik megrendelő is igy kivánja megvenni a terméket-
AV egy haldokló cég.Nincs technológiája a továbbfejlődésre,mert nincs rá pénz.
Lényegében alkatrészbeszállitó szintre sűllyedt le.Könnyedén kiváltható alkatrészbeszállitó.És nem mi vettük meg,hanem csak egy magyar vállalkozó vásárolta be magát.
Hogyan viszed arrébb a magyar állammal közös vegyesvállalatot? Arrébbviszik az országot?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 380
31 692
113
Hogyan viszed arrébb a magyar állammal közös vegyesvállalatot? Arrébbviszik az országot?
Már miért kéne odébb vinni?Ez csak egy nagy csarnok lesz,ahol összeszerelik a bevitt részegységeket.Kiveszik belőle a részüket,és itt hagyják.
Nem tünt fel,hogy ha a kenguruk a Lynxet választják,Ausztráliában is lesz gyár?Ha a következő megrendelő mondjuk ugyanigy saját "gyártást" akar,ott is felhúznak egy csarnokot,oszt jónapot.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 206
113
Hogyan viszed arrébb a magyar állammal közös vegyesvállalatot? Arrébbviszik az országot?

Nem megoldhatatlan a kiválás. És ha a technológia tulajdonosa vagy, akkor azért van zsarolópotenciálod is, illetve ennek megfelelően a lényeg elvitelére jogod.