[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 998
14 075
113
Fúúú nagyon nem. Amiről te beszélsz, az az expedíciós haderő ami oda megy ahova küldik és megszerzi az olajkitermelést :)
Én meg arról, hogy olyan dolgok hiányoznak amik nagyon olcsók és elveszik bárki kedvét attól, hogy betegye a lábát.

IGAZ, de hát ez kinek lenne jó Európában?
Senkinek, rajtunk kívül!

Az önálló (Nagy-)Magyarország történelme alatt sikeresen ellenállt a folyamatos Nyugat-Európai gyarmatosítási kísérleteknek!
Ez történelmi szinten mutatja mennyit jelent politikai szempontból (is) a katonai erő önálló alkalmazásának lehetősége !
...és "csak úgy mellesleg" feltartóztatta az Európát/Nyugat-Európát fenyegető veszélyeket, tatár, török, kicsit orosz(1956-os "elfoglalása" a SzU-nak, hogy ne érjen rá másra)...


Azézt valljuk be eléggé almát a kenyérdagasztóval hasonlat volt a Gidránt bármiféle harckocsival és annak felhasználásával párhuzamba állítani.

A gondolat lényege --szerintem-- az volt, hogy mennyivel többet ér ha a Gidrán mellett van "akármilyen" T-72!
...ha pedig modernizált is, akkor valóban látható közelségben van a "Kárpát-medence meghatározó ereje"!

A 44 mennyiség ( ? ) "varázslatát" elég sokan(szomszédok: románok,...) kinevették mostanában!
Lehet, hogy ezért is változott a komolytalanná minősült("...meztelen a király ! ? ! effektus ) a fentebb említett szlogen!

Nincs mögötte a --nem csak katonai-- kettős aranyszabály: mennyiségi mutatója (Leopard-2) minőség mellett!!!
Ezt pedig a csendben hivatalosan, bátortalanul "elrebegett/lebegtetett "még", és "majd" és "talán 1-2 tucat jön" sem fogja megoldani!!!

Ugyanakkor 3-4-5 Leo árából 200 körüli kísérő-harckocsivá lehet modernizálni a T-72-t!
Amennyiben nem (oroszok elleni szintű) Armata és Abrams leküzdési képességet akarunk, hanem saját és valós honvédelmi képességet, akkor:
  1. 1m$ körüli árból lehet,
  2. saját kivitelezésben,
  3. jelentős független katonai alkalmazású erő lehetőségét jelentő,
  4. mennyiségi és minőségi szárazföldi képességet teremteni,
  5. megfizethető áron,
  6. vagyis marad pénz más haderőnemeknek is,
  7. ismét jelentős önálló katonai képességet teremtve,
az ezzel járó magyar politikai érdek-érvényesítési lehetőséggel!!!

Elszoktunk ettől!
...a szomszédok is!
...Európa is!

...pedig ez lehet a fennmaradásunk kulcsa is, hogy a több szempontból is szakadék felé rohanó Európa-Expressz/nyugati civilizáció harma-dosztály-/ütköző-zónájából jókor ki tudunk-e ugrani, mikor itt az ideje!
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 197
66 948
113
Vonatkoztass el egy picit ez volt a legszemléletesebb példa amivel rávilágítottam a két harceszköz harcászati alkalmazása közötti szakadékra.
Nem csak két harceszközt kell figyelembe venni, hanem egy egész haderőt, aminek a jelen felállás szerint lesz 44 db élvonalas tankja, aztán 12 db nyolcvanas évekbeli tankja, aztán amíg megvannak a T-72-esek az ismert állapotban. Közben pedig kúrogat Ukrajna a magyarokon keresztül, Románia állandóan, az únió, mostmár Biden is. Nem tudom, hogy mennyiben elképzelhetetlen számodra egy területbiztosító egység mellé beosztva egy század hk, de szerintem nem sci-fi.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 414
31 810
113
Ezzel én vitatkoznék mert már a folyamat elején bukik ez a dolog,mivel nem valószínű , hogy a krautok a zsidókat a frissen kifejlesztett Lynx rendszerek közelébe engedik egy minimális magyar T-72 modernizáció kapcsán.
Renk váltóval konkrétan kinál a Nimda T72 hajtáslánc modernizálást.Liebherr motor meg sima polgári technológia.A harcrendszereket meg integrálhatja külön az RM is,de együtműködésben az Elbittel is.Elta radarok is RM közvetitéssel jönnek,szóval annyira nem elképzelhetetlen.
Már megint valami hsz nálam nincs meg-mert mi köze a Gidránnak (ami szerintem egy semmirevaló szar) a hk alkalmazáshoz?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 435
120 741
113
Nem csak két harceszközt kell figyelembe venni, hanem egy egész haderőt, aminek a jelen felállás szerint lesz 44 db élvonalas tankja, aztán 12 db nyolcvanas évekbeli tankja, aztán amíg megvannak a T-72-esek az ismert állapotban. Közben pedig kúrogat Ukrajna a magyarokon keresztül, Románia állandóan, az únió, mostmár Biden is. Nem tudom, hogy mennyiben elképzelhetetlen számodra egy területbiztosító egység mellé beosztva egy század hk, de szerintem nem sci-fi.
Abból a szempontból scifi, hogy a Gidránban nem harcoló fog ülni elsősorban a közepes dandárban hanem Harctámogató és egyéb támogató. Szóval az adott példa nagyon sánta.
 
W

Wilson

Guest
Renk váltóval konkrétan kinál a Nimda T72 hajtáslánc modernizálást.Liebherr motor meg sima polgári technológia.A harcrendszereket meg integrálhatja külön az RM is,de együtműködésben az Elbittel is.Elta radarok is RM közvetitéssel jönnek,szóval annyira nem elképzelhetetlen.
Már megint valami hsz nálam nincs meg-mert mi köze a Gidránnak (ami szerintem egy semmirevaló szar) a hk alkalmazáshoz?
Itt a HSZ:)

Szia,

Mert nem jut mindenkinek Leo2-A7HU.

Sot, ahogy irtam, varhatoan sok katonanak majd a kozepes dandarban a Gidran lesz a jarmuve. Szoval nezzunk par szamszeru adatot:
Pancelzat:
Gidran: "up to" 14.5-t megfogja
T-72A+K5 front: 980+ mm CE, 579+ mm KE
Panceltoro kepesseg:
Gidran: 19 mm 500 m-en
T-72 (3VBM-13/3BM-32): 560 mm 2000 m-en
Repesz lovedek tomege:
Gidran(MK211): 49 gramm
T-72(3VOF-36): 23 000 gramm

Szerinted mind uljon Gidranban, vagy legalabb 93 kozuluk ulhessen T72-ben?
 
  • Tetszik
Reactions: bel

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 435
120 741
113
A gondolat lényege --szerintem-- az volt, hogy mennyivel többet ér ha a Gidrán mellett van "akármilyen" T-72!
...ha pedig modernizált is, akkor valóban látható közelségben van a "Kárpát-medence
Nem ezzel van a gond, hanem a Gidrán sose lesz a közepes dandár fő harcjárműve még ideiglenesen sem (ez a szerep a btr-é) ezért bajos a példa.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Wilson
T

Törölt tag 467

Guest
Renk váltóval konkrétan kinál a Nimda T72 hajtáslánc modernizálást.Liebherr motor meg sima polgári technológia.A harcrendszereket meg integrálhatja külön az RM is,de együtműködésben az Elbittel is.Elta radarok is RM közvetitéssel jönnek,szóval annyira nem elképzelhetetlen.
Már megint valami hsz nálam nincs meg-mert mi köze a Gidránnak (ami szerintem egy semmirevaló szar) a hk alkalmazáshoz?

A Gidrán milyen értelemben semmirevaló szar? :rolleyes:
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 998
14 075
113
Nimda és az Elbit megcsinálja neked 1 év alatt,hadrendbe állítva. Saját mérnöki tudásunk sajnos nincs meg hozzá,ez tény.

...és miért is nincs???
Jaaaa: Hussss, "elrepült" a 10 év és nem volt szakmabeli aki meg merte volna említeni azt a (technológiai) túlélést/folyamatosságot biztosító évi fél-1 milliárd HUF-t kb. (tájékoztatásként: magyar költségvetés 13.000 milliárdról szólt 2010-ben!!! )
Vagy saját hatáskörben lépni egy szakpolitikai vezetőnek!

Alapvető szak-politikai hiba volt!!!
...azóta sincs kijavítva!!!
...a másod-vonalas 0 az az nulla mennyiségűre leépített hadi-technika szintén nincs pótolva!
A hagyományos magyar hozzáállás??? "Köszönjük!"




Nem ezzel van a gond, hanem a Gidrán sose lesz a közepes dandár fő harcjárműve még ideiglenesen sem (ez a szerep a btr-é) ezért bajos a példa.

...és miért is nem lenne jó oda a BTR mellé(helyett ??? ) az 50-60-70 darab T-72???
Esetleg még "modernizálgatva" is???


..."el is felejtettem" a hivatalos álláspontot, hogy "a semmi jobb"! Bocccccs! Én vagyok a hibás!

Jut eszembe: a nemzetközi fegyver-piacon --Covid-előtti információ volt (itt a HTKA-n is ! )-- az üzemképes alap T-72 ára 100e$.
A Gidran 500e$.

Mi lett volna ha a Gidrán modern rendszerei kerülnek a mostani(vagy 100e$-os) T-72-kre.
Ahogy Pogány mondaná --joggal--, "...jaaaaa, ott már nem működik!" ( ? ? ? )

...esetleg lemásolni???
...csak mert a törökökről köztudomású, hogy más, bárki által megvehető, specilizált-gyártói modulokból Lego-znak(Bayraktar-2) és civil technikákat építenek be (átcímkézve)!


Egyre inkább körvonalazódik, hogy ezen a területen --sok mással ellentétben-- nincs a többihez hasonló tudású szak-politikus, és eddig szándék sem nagyon!
Ennek pedig egyre nagyobb a politikai és pénzügyi ára!!!
Ezt nem bontogatom itt tovább mert nem ide tartozik, annak ellenére, hogy nem először ez a jó (katona-politikai)döntés akadálya, mert ez főként technika jellegű alfórum/részterület!
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 414
31 810
113
Mert hát kiegészítő szerepre vették. Ez még mindig nem világos?
De,világos-csak arra sem az igazi.Egy manőver dd minden elemének képesnek kell lennie egy szintre,amire a Gidrán nem képes.Nem hibája,nem arra tervezték,hogy egy "nehéz" dd hadrendjében legyen.Könnyűpáncélos COIN műveletekre tervezték,és arra is való.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 435
120 741
113
...és miért is nincs???
Jaaaa: Hussss, "elrepült" a 10 év és nem volt szakmabeli aki meg merte volna említeni azt a (technológiai) túlélést/folyamatosságot biztosító évi fél-1 milliárd HUF-t kb. (tájékoztatásként: magyar költségvetés 13.000 millárdról szólt 2010-ben!!! )
Vagy saját hatáskörben lépni egy szakpolitikai vezetőnek!

Alapvető szak-poltikai hiba volt!!!
...azóta sincs kijavítva!!!
...a másod-vonalas 0 az az nulla mennyiségűre leépített hadi-technika szintén nincs pótolva!
A hagyományos magyar hozzáállás??? Köszönjük!






...és miért is nem lenne jó oda a BTR mellé(helyett ??? ) a T-72???
Esetleg még "modernizálgatva" is???


..."el is felejtettem" a hivatalos álláspontot, hogy a semmi jobb! Bocccccs! Én vagyok a hibás!

Jut eszembe: a nemzetközi fegyver-piacon --Covid-előtti információ volt, itt a HTKA-n-- az üzemképes alap T-72 ára 100e$.
A Gidran 500e$.

Mi lett volna ha a Gidrán modern rendszerei kerülnek a mostani(vagy 100e$-os) T-72-kre.
Ahogy Pogány mondaná --joggal--, "...jaaaaa, ott már nem működik!" ( ? ? ? )

...esetleg lemásolni???
...csak mert a törökökről köztudomású, hogy más, bárki által megvehető, specilizált-gyártói modulokból Lego-znak(Bayraktar-2) és civil technikákat építenek be (átcímkézve)!


Egyre inkább körvonalazódik, hogy ezen a területen --sok mással ellentétben-- nincs a többihez hasonló tudású szak-politikus, és eddig szándék sem nagyon!
Ennek pedig egyre nagyobb a politikai és pénzügyi ára!!!
Ezt nem bontogatom itt tovább mert nem ide tartozik, annak ellenére, hogy nem először ez a jó (katona-politikai)döntés akadálya, de ez főként technika jellegű alfórum/részterület!
Nem azt mondom, hogy nem jó oda, a T-72 hanem hogy a teoretikus t-72-vel nem a Gidrán harcol együtt hanem a BTR illetve annak utódja. Szóval a Gidrán elképzelt helye nem stimmel a képletben.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 197
66 948
113
Nem azt mondom, hogy nem jó oda, a T-72 hanem hogy a teoretikus t-72-vel nem a Gidrán harcol együtt hanem a BTR illetve annak utódja. Szóval a Gidrán elképzelt helye nem stimmel a képletben.
Nem én vetettem fel, csak beleálltam, hogy azok sem hiányának be, akik abban ülnek, ha lenne tüzerő a haderőben. De háború esetén azért el tudok képzelni olyan esetet, amikor egy helyen vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 435
120 741
113
Jaaaa: Hussss, "elrepült" a 10 év és nem volt szakmabeli aki meg merte volna említeni azt a (technológiai) túlélést/folyamatosságot biztosító évi fél-1 milliárd HUF-t kb. (tájékoztatásként: magyar költségvetés 13.000 milliárdról szólt 2010-ben!!! )
Vagy saját hatáskörben lépni egy szakpolitikai vezetőnek!
Imádom amúgy hogy a rekord alacsony 2010-es költségvetés (amikor konkrétan üzemanyagra nem volt pénz az autókba és ami 2015-ig be volt fagyasztva 214 milliárd forintra) minden forintjánák tudod, hogy hova meg mire került.. Kezdesz közben tényleg nevetséges lenni..
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 998
14 075
113
Nem azt mondom, hogy nem jó oda, a T-72 hanem hogy a teoretikus t-72-vel nem a Gidrán harcol együtt hanem a BTR illetve annak utódja. Szóval a Gidrán elképzelt helye nem stimmel a képletben.
...miért is "nem bököd ki", hogy a T-72 jobb lenne "kicsivel", mint a BTR??? ;)
..."csak úgy", szakmailag?
..."megértem", mondom helyetted! :)


...és miért is nincs???
Jaaaa: Hussss, "elrepült" a 10 év és nem volt szakmabeli aki meg merte volna említeni azt a (technológiai) túlélést/folyamatosságot biztosító évi fél-1 milliárd HUF-t kb. (tájékoztatásként: magyar költségvetés 13.000 milliárdról szólt 2010-ben!!! )
Vagy saját hatáskörben lépni egy szakpolitikai vezetőnek!

Alapvető szak-politikai hiba volt!!!
...azóta sincs kijavítva!!!
...a másod-vonalas 0 az az nulla mennyiségűre leépített hadi-technika szintén nincs pótolva!
A hagyományos magyar hozzáállás??? "Köszönjük!"
...


Imádom amúgy hogy a rekord alacsony 2010-es költségvetés (amikor konkrétan üzemanyagra nem volt pénz az autókba és ami 2015-ig be volt fagyasztva 214 milliárd forintra) minden forintjánák tudod, hogy hova meg mire került.. Kezdesz közben tényleg nevetséges lenni..
Nekem meg a szak-politikai vezetés nevetséges, és kirúgni való, hogy a vízfejet meg tudták fizetni, a fejlesztés-/karbantartás túlélését jelentő mérnök-/szakember-állományt nem! Így a sokszorosába kerül!
...és nem véletlenül tettem oda, hogy 13ezer milliárdból nem sikerült a túlélő pár-száz milliót-fél-(akár)1 milliárdot kifizetni!!!
...na még egyszer: Tizen-három-ezer milliárd HUF!!! ...a költségvetés húsz-ezred részét nem tudták "összedobni" egy kulcsfontosságú terület túlélésére! ...és szerinted kérdéses, hogy ki a nevetséges??? Hmmmm...

A szakmai és szak-politikai vezetés(FIDESZ) közös szégyenének tartom!
Azzal együtt, hogy azóta sem javítják ki a hibát, rossz politikai beidegződésként, hanem média magyarázkodnak, ami többe kerül, mint a hiba kijavítása!
Ezt nevezik a bürokrácia önigazoló magatartásának, a vezetői/döntéshozói részen pedig a "...saját árnyék átlépésére való alkalmatlanságnak"!
...ha jól emléxem, valami Oxford, vagy Yale, vagy ez a szint! :cool:

Azért is nem értem, mert ezeket a huszárvágásokat, "árnyék-átlépéseket" sok területen meg tudta lépni a Fidesz, a sikerek jelentős része ennek köszönhető, ennek ellenére itt, ezen a területen nem. agy jó szervező-döntéshozó-előkészítő kellene ide inkább, mint ... :rolleyes:


A közeljövőben pedig ez a katonai képesség felértékelődik, egyre nagyobb jelentőségű, a politikai lehteőségek háttér-támogatója, ütő-kártyájaként és nem fognak a problémák sem 2026-ig várni és nem fogna a lehetőségeinkhez korlátaink, hozzánk alkalmazkodni!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 435
120 741
113
.miért is "nem bököd ki", hogy a T-72 jobb lenne "kicsivel", mint a BTR??? ;)
..."csak úgy", szakmailag?
..."megértem", mondom helyetted! :)
Azt eddig se vitattam el hogy kell több harckocsi és harcjármű.
Amivel nem értek egyet, hogy a modernizáció hosszabb távon nem megoldás viszont pénzt visz el az átfegyverzés elől ami többszörös harc~rtéket jóval hosszabb időtartamra.
És szerintem van annyi pénz a költségvetésben hogy az évtized végére be tudjunk szerezni további új gyártású harckocsit mivel jelenleg jelentős összeg a beszerzéseken belül az alapsupport kialakítása és kiképzéstechnikai eszközök beszerzése. Ez a továbbiakból lejön és az kb 600 millió eurós beszerzésből 150 millió kb lejön ha megint akarsz venni.