[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
968
2 701
93
Nekem van egy olyan gondolatom ,hogy ez a svéd kekeckedès picit magasabb szfèráról szól.A Gripiket 2035-ig akarjuk megtartani, mondták már többször is.Akkor meg?Itt szerintem a svédek,ide citàlàsa a lényeg.A jelenlegi svéd miniszterelnök kerekitèsi hiba.A lényeg, szerintem a Wallenberg klán.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 619
3 282
113
ne feledjük a svédek sem hülyék hogy most bejelentik a sajtótájékoztatón hogy ez meg ez lessz nato csatlakozástól függetlenül aztán hétfőn nem lesz szavazás mert nincs köztársasági elnök aki aláírja a bajszos meg ilyen olyan okok miatt ekkora horderejűt nem írhat alá... ez nem lesz
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 988
113
igen ismerem a hétfői napirendi pontokat a svédek is ismerik mert még a szüneteket is leírták nem egy cikkbe.
ha meg nem akarták volna megszavazni a svédeket akkor valamiért a köztársasági elnökjelöltre se lett volna elég szavazat.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 978
91 868
113
ne feledjük a svédek sem hülyék hogy most bejelentik a sajtótájékoztatón hogy ez meg ez lessz nato csatlakozástól függetlenül aztán hétfőn nem lesz szavazás mert nincs köztársasági elnök aki aláírja a bajszos meg ilyen olyan okok miatt ekkora horderejűt nem írhat alá... ez nem lesz
Aláírhatja Bajusz is ideiglenes közt.elnökként. De egyébként hétfőn már lesz Közt.Elnok szavazás , mert az ellenzék nem tudott / akart ellenjelöltet állítani.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 978
91 868
113
Búcsú? A gond az idő. Választhatunk más típust, a Gripentől akkor sem szabadulunk még jó ideig. Nézzük csak a két talán legpotensebb alternatívát az F-35-öt és a KF-21-et. Ha Trump nyer, és mégis játszik majd nálunk a Lightning akkor is pontosan látjuk az elmúlt időszak F-35 rendeléseiből, hogy még ha idén meg is rendeljük leghamarabb a harmincas években érkeznének meg a gépek. A KF-21-nél meg jelenleg csak a proto gépek repülnek, mégha be is indul problémamentesen és csúszás nélkül a sorozatgyártás, a Block I és II gépek dedikáltan csak relatíve olcsóbb kiegészítő gépek lesznek a koreaiaknak az 5. gen Lightningok mellé, a Block III meg jelenleg nem is biztos,hogy elkészül, de ha meg is csinálják, akkor is szintén csak a harmincas évekre várható. De induljunk ki a lehető legoptimistább helyzetből, és mondjuk azt, hogy 30-ban már beérkeznek az új típus első példányai. Na innentől kezdve még évek kellenek ahhoz,hogy átvegyék a készültséget a Gripenektől, szóval ez a búcsú a JAS-39-től a lehető leggyorsabb és legoptimistább forgatókönyvel számolva is azt jelenti, hogy a griffek maradnak a harmicas évek közepéig, mivel 2024-et írunk ez egy bő évtizedes üzemeltetést jelent még legalább. Egy évtizeddel számolva is bőven megérte volna 10 használt C/D beszerzése, 1-2 éven belül lehetett volna két vadász századunk, annak minden pozitív vonzatával,többek között magának a 2 százados légierő üzemeltetési kulturájának kiépítésével, infra fejlesztés, plusz pilóták képzése, ezek már így mind adottak lennének mire az új típus beérkezik majd. Ha már így is beleállt a kormány a svédekbe, annyi pozitívumot legalább kihozhattak volna a dologból, hogy a csatlakozás ratifikálásáért cserébe ha nem is kedvezményesen, de legalább ne irreálisan elszállt áron lehetett volna egy még mindig elég modern, nagyjából már elfogadható méretű vadászgépflottánk, és nem 10-15 év múlva, hanem most.
A búcsút én is 2036-ra értettem. De itt levegőben lógott 2 század E +30 évre. Benkő nagyon erre hajazott. Viszont a cseh, de inkább a román beszerzési tárgyalások, ezt meghaladták.
Teljesen igazad van. Ha most aláírunk 20 használt C-re, akkor nem nyünnyögnék. Akkor is a Gripen vegét jelentené, de lenne mennyiség, lenne pilóta, a 2 százados üzemeltetés általad leírt előnyeivel. Nagy kár, hogy csak +4 lett.

Mikor lesz koreai gép és hova állhatnánk be 35-ért az nagyon bizonytalan. Már írtam, a 35 ára és szállítása pofára megy.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 988
113
nem azt írtam hogy nem lessz köztársasági elnök csak azt ha akarnák hétfőn még nem lenne köztársasági elnök.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 597
46 689
113
Ha tipusváltásra készülünk, akkor már nem biztos hogy olyan sokat akarnak elkölteni a nagy upgrade-re. De ezt nem tudjuk, nem derült ki hogy mennyit. A csehek sem akartak már nagyon beszállni a C+/D+ fejlesztési költségekbe, így valószínűleg mi sem. Valószínűleg új radar már nem lesz.


A jelenlegi svéd szintre, 2026-ig. Ezt már aláírták és bejelentették 2022 januárjában.
Ha 2035-ig írtuk alá a karbantartásit akkor szinte biztos, hogy upgradelni kell. Ahogy az MS20 is ki volt kényszerítve, úgy ki lesz a C+ upgrade csomag is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 597
46 689
113
A búcsút én is 2036-ra értettem. De itt levegőben lógott 2 század E +30 évre. Benkő nagyon erre hajazott. Viszont a cseh, de inkább a román beszerzési tárgyalások, ezt meghaladták.
Teljesen igazad van. Ha most aláírunk 20 használt C-re, akkor nem nyünnyögnék. Akkor is a Gripen vegét jelentené, de lenne mennyiség, lenne pilóta, a 2 százados üzemeltetés általad leírt előnyeivel. Nagy kár, hogy csak +4 lett.

Mikor lesz koreai gép és hova állhatnánk be 35-ért az nagyon bizonytalan. Már írtam, a 35 ára és szállítása pofára megy.
Akármennyire nem szeretném én sem az F-35-öt, az azért elmondható, hogy azok gyártását is elég lazán kezeli a Pentagon. Most pl. visszamondtak egy csomó gépet, így felszabadult egy csomó hely a gyártási sorban. Tehát ha Sárgahaj Nagyfőnök ránk akar melegíteni 1 század F-35-öst, akkor megoldja.
 
  • Dühítő
Reactions: Kim Philby

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 868
4 889
113
Azt meg tudja valaki mondani, hogy miért pont 4 gépet vettünk?
Pár éve valahol olvastam, hogy Izlandon is akarunk légteret védeni és ahhoz érdekes módon pont +4 gép kellene minimum.......

Itt mindenki a KF-21-re gondol, de szerintem a török gép legalább olyan valószínű: Erdogan évente 2-szer találkozik Orbánnal nehezen hihető, hogy nem ajánlgatja nekünk is a török hadiipar gyöngyszemét. Ráadásul a török gépben lesz a legkevesebb jenki alkatrész ami ugye nekünk is fontos szempont.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
Egyébként a svéd fórumokon nincs nagy öröm a négy Gripen eladása miatt, kb ilyenek mennek, mint ezek:

Christian
för 3 timmar sedan
Förvånar mig varför vi fortsätter att beväpna uppebara diktaturer.

Antitroll
för en timme sedan
Instämmer. En diktatur där Orban förmodligen fått personliga mutor från Ryssland.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
Ez biztos infó? A svéd lapok mintha újat írnának.
.
Igen, megoszlik, igy ebben elbizonytalanodtam. Itt pl (NyTeknik) tényleg új (nya) Gripeneket irnak, bár nem világos, hogy új mint új gyártású, vagy úgy érti az újat, hogy nekünk új:
.

"Ungern köper fyra nya Gripen-plan – presenteras under Kristerssons besök"​

.
"De fyra ytterligare planen som Ungern köper är av modell C. Enligt uppgift till TT har det funnits en offert på dessa plan som löper ut nästa vecka, därefter skulle priset ha stigit."
.
Itt is azt irják, hogy az 2 éve tartott ár jövő hétig tartott, utánna emelkedett volna.
.
.
Máshol igy irják: " Ungern köper fyra Jas 39 Gripen-plan." Magyarország 4 Jas-39 repülőt vesz, különösebb további részletezés nélkül.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Azzurro

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 978
91 868
113
Azok nem a filippínóknak vannak szánva?
A Twitteren is olvastam vhol, még ez a lengyel cikk is ezt írja,

The construction will use stored, unused components - for several years, Saab has been offering to sell several JAS-39C/D Gripen to potential users around the world.


De nem kizárt, hogy egy cikk kopija, amit mki átvesz.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 868
4 889
113
ne feledjük a svédek sem hülyék hogy most bejelentik a sajtótájékoztatón hogy ez meg ez lessz nato csatlakozástól függetlenül aztán hétfőn nem lesz szavazás mert nincs köztársasági elnök aki aláírja a bajszos meg ilyen olyan okok miatt ekkora horderejűt nem írhat alá... ez nem lesz
Az mekkora botrány lenne, ha ezek után sem szavaznák meg a svéd csatlakozást.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 373
74 252
113
Nagy gyakorlás lesz Gripen helyett Albán repülni...
A Gripen képzés előtt fognak a pilóták L-39-en repülni. Az NKE-n megszerzik a diplomát és pilóták lesznek, de Zlin után L-39-en reptetik majd őket még kb. 1-3 évig az alakulatnál, hogy megszokják a nagyobb sebessséget és begyakorolják így is a feladatokat, majd utána küldik el a legjobbakat fél éves Gripen átképzésre a svédekhez, de csak ha lesz a Gripenen üresedés. Ebben a topikban sokat vitatkoztunk erről: [HUN] Magyar katonai pilóták képzése

Jó kérdés hogy 14+4 Gripenre a 2026-2036 időszakra mennyi éves repült órát terveznek. Az határozza meg az alkatrészfogyást és a karbantartásigényt, ezáltal a költségek nagy részét és a 800 órás karbantartások ütemezését.

A Saab sajtóközleményében a "The cooperation includes support for the establishment of a Centre of Excellence for VR technologies in Hungary." szerintem a pilótaképzésre és a karbantartóképzésre vonatkozhat, mert a VIKI VR-t bemutató videói ilyesmiről szólnak.