[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 969
5 383
113
Nem hiszem hogy tudnánk olyan sokat építeni, hogy ne érjen meg mindegyik egy SRBM-et vagy CM-et - akár többet is.
Keleti és déli támadás esetén Kecskemét felejtős: Pápa lenne az egyetlen viszonylag biztonságos reptér. Minden más túl közel lenne...Szolnokról nem is beszélve!

A jugó GDP százalékban mérhető része rá lett költve, de azért ez elég impresszív bázis lett egy hegy gyomárban:


Két komplett MiG-21 század elfért benne...
Sivatagi vihar idején az iraki beton repülőgép fedezékek megsemmisítéséhez 2 1 tonnás lézerbombára volt szükség fedezékenként!
F111-eseknek. Kuvaitban is támadtak célokat, ahol különösen megerősített betonfedezékekkel is el kellett bánniuk. Ez csak úgy sikerült, hogy nagyon kis – a leírás szerint pár századmásodperc – elkülönítéssel indítottak két, függőleges becsapódásra beállított GBU-24-est.Egy jól megékpített beton fedezék ha nem is véd meg mindentől de egy cm,ATACMS támadás esetén megvédheti a fedezékben levő gépeket.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Ezekre valami forrás elérhető, mert ahogy én eddig kutakodtam semmit nem találtam róla.
De még a beépített ECM-ről sem.
A Norvég MLU-nak is csak a EW rendszerük lett cserélve, ami irányítja az önvédelmi rendszereket mint chaff flate Pod etc.

Annyi biztos, hogy a portugál üzlettel beszereztek 3 azaz három darab ALQ-131 ECM pod-ot.
Igaz van valamennyi Elta ECM podjuk a Lancereikhez, de nem találtam infót a pontos mennyiségről.

Akár hogy színezzük a radar is ‘csak’ az APG-66v2.

A Lencerek modernizációja alatt beszerzett Litening konténerek sem a típus evolúciójának a csúcsa.
Pl F16net.Dan és norvég gépek kaptak aktív zavaró t
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 421
76 091
113
  • Pooling and Sharing rendszer az alkatrész ellátásban.
  • Elindultak a +4 (legalább!) gripen beszerzésre irányuló tárgyalások. 12+2 nem elég. Együléses gépek.
  • Meteor tárgyalasok elindultak
  • 2026 utáni logisztikai tárgyalasok elindultak (gripen)
  • Óriasi gond a pilóták utánpótlása! Szem es gerincproblémák a fiataloknál (kütyüzés)
  • Svednek nem kell a Gripen F
  • Szerinte a Gripen E nem 4+, hanem 5- generációs.

Egy kis kiegészítés a Gripenekkel kapcsolatban:

  • Az MS20 B2 megrendelése 2021 októberében már a 17. szerződésmódosítás volt.
  • A Gripenek sorsáról még nincs döntés, de valószínűleg 2026-ban kifizetik teljesen és utána már csak a supportért kell majd fizetni
  • Még nincs aláírva a 2026-2036 időszakra vonatkozó support szerződés
  • +4 db JAS-39C Gripen 2024-es szállításáról folynak a tárgyalások
  • a +4 géphez nincs meg a szükéges infrastruktúra, azt is bővíteni kell. (pl. +1 hangár, műhely)
  • IRIS-T szállítása hamarosan várható? Ez volt a prezentációban írva: szerződéskötés 2021 december, szállítás T0+12

Az előadó szerint a légierőnek 48 vadászgépre lenne szüksége. (3x16 gép)
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 288
12 591
113
Egy kis kiegészítés a Gripenekkel kapcsolatban:

  • Az MS20 B2 megrendelése 2021 októberében már a 17. szerződésmódosítás volt.
  • A Gripenek sorsáról még nincs döntés, de valószínűleg 2026-ban kifizetik teljesen és utána már csak a supportért kell majd fizetni
  • Még nincs aláírva a 2026-2036 időszakra vonatkozó support szerződés
  • +4 db JAS-39C Gripen 2024-es szállításáról folynak a tárgyalások
  • a +4 géphez nincs meg a szükéges infrastruktúra, azt is bővíteni kell. (pl. +1 hangár, műhely)
  • IRIS-T szállítása hamarosan várható? Ez volt a prezentációban írva: szerződéskötés 2021 december, szállítás T0+12

Az előadó szerint a légierőnek 48 vadászgépre lenne szüksége. (3x16 gép)
Te is ott voltál?
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 288
12 591
113
Plusz infó:
Előadás után személyesen megkérdeztem a Kilián tábornokot, hogy lesz-e AEW és aerosztát beszerzés.
Sajnos nem lesz, pedig nagyon jó lenne, már nem futja rá anyagilag.
Erre felajánlottam, hogy elküldöm az S-3 Viking beszerzési javaslatomat, amit megköszönt.
(már el is küldtem ;) )
Ki tudja, mi lesz belőle... :rolleyes: ;)
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 390
7 873
113
Plusz infó:
Előadás után személyesen megkérdeztem a Kilián tábornokot, hogy lesz-e AEW és aerosztát beszerzés.
Sajnos nem lesz, pedig nagyon jó lenne, már nem futja rá anyagilag.
Erre felajánlottam, hogy elküldöm az S-3 Viking beszerzési javaslatomat, amit megköszönt.
(már el is küldtem ;) )
Ki tudja, mi lesz belőle... :rolleyes: ;)
lesz egy részletes beszámoló a hallottak rol meg hogy mi az elképzelés/ebbol mi valósulhat meg?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 365
63 024
113
Az előadó szerint a légierőnek 48 vadászgépre lenne szüksége. (3x16 gép)
Ez technikailag gondolom én a három lokációs struktúra (Pápa-Taszár-Kecskemét) visszaállítását is jelentené.
A fenti verzió nyilván nem kivitelezhető már, ebből vagy az jön le, hogy adva van Pápa-Kecskemét és ezen felül egy mozgó lokáció, azaz Debrecen-Kiskunlacháza-Sármellék, vagy 2+1-es lesz az eloszlás.
Ennyi erővel a 48 gépet lehetne inkább 4x12, vagy 6x8 leosztásban telepíteni, mert az ukrán háború is csak azt mutatja, hogy a hozzánk hasonló geográfiájú hadszíntereken a minél jobb széttelepítés a jó.

Azonban maradva a realitásnál, a 48 gép lenne az elvileg jó. Ez a sarokszám a plafon, míg a mostani 14 gép a minimumnál is kevesebb. Harcászatilag. Gazdaságilag még ez is sok, de nálunk már évtizedek óta probléma, hogy a harcászati és gazdasági faktorok nem nagyon akarnak összeérni.
Ezek azok a szélsőértékek, melyek közé kell beállítani a programot és a terveket.

A plusz 4 gép egyfajta kényszer puffer megoldás, továbbra is szigorúan még mindig csak a békeidős rezsimre nézve, mert ennyi extra gép minimum kell ahhoz, hogy a flotta hadrafoghatósága a használható szintre emelkedjen. Például a svéd support által biztosított flotta hadrafoghatóság mellett az egyidejű BAP-keszi-kiképzés-egy gép a svédeknél karbantartáson kihívás már nemzetbiztonsági kockázat. Ez BAP nélkül átmenetileg javul, de a BAP-on kívül is akadnak NATO légtér feladatok.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Ennyi erővel a 48 gépet lehetne inkább 4x12, vagy 6x8 leosztásban telepíteni, mert az ukrán háború is csak azt mutatja, hogy a hozzánk hasonló geográfiájú hadszíntereken a minél jobb széttelepítés a jó.
Amellett, hogy nagyon is "egy követ fújok veled", és örülök, hogy más is belátja itt a széttelepülés fontosságát, meg kell hogy jegyezzem:
A magyar békeidős gazdasági realitás a 3 (Taszárral lehetne talán 4) nagy bázisreptér.
Emellett lehetne kialakítani további ideiglenes, katonai reptereket is. Ehhez a fel kellene használni a rekonstruált polgári reptér hálózatot. És ezeken felül kellene kialakítani a pályaként is használható közúti szakaszok rendszerét. Nem kell zöbbszáz ilyen helyszín, de fontos, hogy tudjuk, hogy hova lehet fordulni.

A lehetséges 3 századból minden félszázadnak évente pár napot az ideiglenes repterekre kitelepülve kellene üzemelnie. Onnan kellene adnia pl. a keszi-t.

Értem @molnibalage betonfedezék fétisét, de én is hasonló következtetésre jutottam, mint te.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_ and cirqle

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 812
37 914
113
Egy kis kiegészítés a Gripenekkel kapcsolatban:

  • Az MS20 B2 megrendelése 2021 októberében már a 17. szerződésmódosítás volt.
  • A Gripenek sorsáról még nincs döntés, de valószínűleg 2026-ban kifizetik teljesen és utána már csak a supportért kell majd fizetni
  • Még nincs aláírva a 2026-2036 időszakra vonatkozó support szerződés
  • +4 db JAS-39C Gripen 2024-es szállításáról folynak a tárgyalások
  • a +4 géphez nincs meg a szükéges infrastruktúra, azt is bővíteni kell. (pl. +1 hangár, műhely)
  • IRIS-T szállítása hamarosan várható? Ez volt a prezentációban írva: szerződéskötés 2021 december, szállítás T0+12

Az előadó szerint a légierőnek 48 vadászgépre lenne szüksége. (3x16 gép)
T0+12 mit jelent?

12 hónap vagy 12 év? :D