[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 005
36 360
113
mondtam már, hogy nem nagyon van önálló gondolatod? o_O
Mert neked személyes tapasztalatod, hogy mit bír a Gripen futműve?!?! o_O
Te is itt meg más online cikkekből gyűjtöd az információkat mint itt mindenki más!

Ebből jutunk különféle következtetésekre vagy épp azonosakra!
Szóval a te konteóid, mániáid sem túl eredeteik: biztos már másnak is eszébe jutottak... :p
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 866
4 879
113
Az ukrán légi komponens méreténél fogva elve nagyobb, van miből veszteni és volt sok helyre települni.
Itthon meg van Ferihegy, Pápa, Debrecen és Kecsó. A többi csak betoncsík. Meg talán Sármellék?
Talán még Győr-Pér is használható. 2030 m hosszú karbantartott kifutópálya és kellően távol a keleti határtól.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 550
46 561
113
Talán még Győr-Pér is használható. 2030 m hosszú karbantartott kifutópálya és kellően távol a keleti határtól.
Szerintem az nem szempont, hogy haj de nagyon messze kell legyen a keleti határtól.
Kezdetben úgy is elsősorban a déli határra lesz felügyelve vele, akár kiképzési jelleggel is.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 345
31 531
113
Nem túl bonyolult!
SDB-GLSDB
Melyik az olcsóbb, melyik a drágább? Melyik a sokoldalúbb? A GLSDB-t nem fogod a frontvonalba telepíteni. Tehát nem lesz olyan mélységed vele, mint egy a olyannal, amelyiket Gripenről indítasz.

Azt is hozzávetted, hogy a PULS önmagában nem fog tudni célokat megsemmiíteni, miközben a Gripen a saját céljait is felderíti - ha kell?

Nem ez a különbség! Ezek az országok hatékony haderőt akarnak üzemeltetni.
De csak csinálj egy gondolatkisérletet!
Az orosz-ukrán konfliktusból sem jó következtetést vonsz le!
Ha valós körülmények között küzdene a 2 ország (1:1), akkor mire menne Ukrajna a megkapott HIMARS-okkal? Honnan lenne céladatuk, ha nem lenne mögöttük a NATO valós idejű felderítése?
Azt látod, hogy mi fenn tudnánk tartani egy olyan műholdas, és egyéb felderítési kapacitást, ami jelenleg az "ukrán" HIMARS-ok alá dolgozik? Valamilyen képzelt semleges légtérben?
Ha nekünk saját erőből kellene megvédeni magunkat egy kellemetlen szomszéddal szemben, akkor ki adna nekünk ilyen felderítési adatokat?
Ha nincs (elfogy) a légierő, akkor maximum a fix stratégiai célokat tudod rombolni, nagyjából a BINGOzásnak megfelelő hatékonysággal.

Te mióta adsz Matolcsy szavára?
Aztán, ha csak indirekt módon is, de a Gripen flotta bővítéséről már tudunk, rakétatüzérség eddig meg még nincs bejelentve. (Nem azt mondom, hogy nem is lesz!)
A córesz ellenére neked mit mond az, hogy éppen most kotyogta ki a honvédelmi miniszter, hogy a tervekben egy honvédségi duplázás is van.

mondtam már, hogy nem nagyon van önálló gondolatod? o_O
Ez
Nem túl bonyolult!
SDB-GLSDB
Melyik az olcsóbb, melyik a drágább? Melyik a sokoldalúbb? A GLSDB-t nem fogod a frontvonalba telepíteni. Tehát nem lesz olyan mélységed vele, mint egy a olyannal, amelyiket Gripenről indítasz.

Azt is hozzávetted, hogy a PULS önmagában nem fog tudni célokat megsemmiíteni, miközben a Gripen a saját céljait is felderíti - ha kell?

Nem ez a különbség! Ezek az országok hatékony haderőt akarnak üzemeltetni.
De csak csinálj egy gondolatkisérletet!
Az orosz-ukrán konfliktusból sem jó következtetést vonsz le!
Ha valós körülmények között küzdene a 2 ország (1:1), akkor mire menne Ukrajna a megkapott HIMARS-okkal? Honnan lenne céladatuk, ha nem lenne mögöttük a NATO valós idejű felderítése?
Azt látod, hogy mi fenn tudnánk tartani egy olyan műholdas, és egyéb felderítési kapacitást, ami jelenleg az "ukrán" HIMARS-ok alá dolgozik? Valamilyen képzelt semleges légtérben?
Ha nekünk saját erőből kellene megvédeni magunkat egy kellemetlen szomszéddal szemben, akkor ki adna nekünk ilyen felderítési adatokat?
Ha nincs (elfogy) a légierő, akkor maximum a fix stratégiai célokat tudod rombolni, nagyjából a BINGOzásnak megfelelő hatékonysággal.

Te mióta adsz Matolcsy szavára?
Aztán, ha csak indirekt módon is, de a Gripen flotta bővítéséről már tudunk, rakétatüzérség eddig meg még nincs bejelentve. (Nem azt mondom, hogy nem is lesz!)
A córesz ellenére neked mit mond az, hogy éppen most kotyogta ki a honvédelmi miniszter, hogy a tervekben egy honvédségi duplázás is van.

mondtam már, hogy nem nagyon van önálló gondolatod? o_O
Ez a műholdas felderítés dolog harcászati szinten nagyon erősen túl van tolva.Hadmuveleti, hadászati szintén van jelentősége,harcászati szinten nem a műholdak a fő felderítő eszközök.
Tessenek már egy kicsinkent utána nézni a felderítő szervek és eszközök rendszerének és alkalmazásának.Direkt tuzerfelderito szaktemaban is linkeltem be tankönyvet is ....
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 414
3 697
113
Láttad te, hogy milyen állapotok vannak ott?

Egy részén jártam, egy részén nem.
Azt gondolom, hogy ami pl. egy polgári business jetnek megfelelő, az a Gripennek is meg kell feleljen éles helyzetben.

Igen.
Az észak-nyugati része megsüllyedt, így a 2,5 km-ből asszem csak 1,4 használható.

Ez a megsüllyedés ez nekem új info, mi a forrásod?
A jelenleg használt 1400 méter szerintem kifogástalan állapotú.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 550
46 561
113
Ez

Ez a műholdas felderítés dolog harcászati szinten nagyon erősen túl van tolva.Hadmuveleti, hadászati szintén van jelentősége,harcászati szinten nem a műholdak a fő felderítő eszközök.
Tessenek már egy kicsinkent utána nézni a felderítő szervek és eszközök rendszerének és alkalmazásának.Direkt tuzerfelderito szaktemaban is linkeltem be tankönyvet is ....
Mikori a tankönyv? Az afrikai bozót háborúkból van, vagy az izraeli háborúk idejéből?
5 éve gondoltad volna, raj szinten külön drón operátort fog rendszeresíteni élvonalbeli haderő?
Ne hülyéskedj már!
Amikor a Bellingcat (elvileg egy civil szervezet) oknyomozást, és geolokációt végez műholdas képek felhasználásávall?
50cm-es felbontású műholdas adatokkal végeznek hírszerző melót.
Mondjuk ilyenekből

Egy képelemző algoritmus ráadásul piszokul fel tudja gyorsítani az elemzést. Elég leválogatni 2 átrepülés közötti a különbséget, és az operátornak csak ezeket kell végignéznie.
Hogy korábban miért nem használták erre? Hát mert ehhez kell a számítási teljesítmény. Ha ezt tudod, akkor tényleg lehet kötegszámra eregetni a HIMARS salvokat. Különben meg marad neked mélységben a hagyományos légi felderítés.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 345
31 531
113
Mikori a tankönyv? Az afrikai bozót háborúkból van, vagy az izraeli háborúk idejéből?
5 éve gondoltad volna, raj szinten külön drón operátort fog rendszeresíteni élvonalbeli haderő?
Ne hülyéskedj már!
Amikor a Bellingcat (elvileg egy civil szervezet) oknyomozást, és geolokációt végez műholdas képek felhasználásávall?
50cm-es felbontású műholdas adatokkal végeznek hírszerző melót.
Mondjuk ilyenekből

Egy képelemző algoritmus ráadásul piszokul fel tudja gyorsítani az elemzést. Elég leválogatni 2 átrepülés közötti a különbséget, és az operátornak csak ezeket kell végignéznie.
Hogy korábban miért nem használták erre? Hát mert ehhez kell a számítási teljesítmény. Ha ezt tudod, akkor tényleg lehet kötegszámra eregetni a HIMARS salvokat. Különben meg marad neked mélységben a hagyományos légi felderítés.
Idei kiadású.....Tanulj belőle.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 414
3 697
113
Leszállni viszont 1400.
Tologathatunk itt métereket, de már látod, hogy nincs ez jó állapotban.

Az, hogy van egy áthelyezett küszöb (ha jól sejtem zajvédelmi okokból), az még nem jelenti azt, hogy helyzet esetén ne lehetne használni nagyobb hosszban.
Ami szakasz jelenleg használatban van, szerintem semmiképp nem olyan rossz állapotú.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 962
5 899
113
Román F16osok MLU korszerűsitett gépek.Norvégok különben jobbak,mint a portugálok.Lusitán gépeken példul nincs aktiv zavaró,vikingeken van(norvégok a vontatott csalit is beszerezték,dehogy azt átadták e a gépekkel,vagy megtartották maguknak,az jó kérdés).És az oláhok vettek hozzá célzó,zavaró és felderitő podokat,plusz a LanceRhez beszerzett zsidó cuccokat is tudja használni.

Ezekre valami forrás elérhető, mert ahogy én eddig kutakodtam semmit nem találtam róla.
De még a beépített ECM-ről sem.
A Norvég MLU-nak is csak a EW rendszerük lett cserélve, ami irányítja az önvédelmi rendszereket mint chaff flate Pod etc.

Annyi biztos, hogy a portugál üzlettel beszereztek 3 azaz három darab ALQ-131 ECM pod-ot.
Igaz van valamennyi Elta ECM podjuk a Lancereikhez, de nem találtam infót a pontos mennyiségről.

Akár hogy színezzük a radar is ‘csak’ az APG-66v2.

A Lencerek modernizációja alatt beszerzett Litening konténerek sem a típus evolúciójának a csúcsa.
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 898
5 206
113
Nem hiszem hogy tudnánk olyan sokat építeni, hogy ne érjen meg mindegyik egy SRBM-et vagy CM-et - akár többet is.
Keleti és déli támadás esetén Kecskemét felejtős: Pápa lenne az egyetlen viszonylag biztonságos reptér. Minden más túl közel lenne...Szolnokról nem is beszélve!

A jugó GDP százalékban mérhető része rá lett költve, de azért ez elég impresszív bázis lett egy hegy gyomárban:


Két komplett MiG-21 század elfért benne...
Sivatagi vihar idején az iraki beton repülőgép fedezékek megsemmisítéséhez 2 1 tonnás lézerbombára volt szükség fedezékenként!
F111-eseknek. Kuvaitban is támadtak célokat, ahol különösen megerősített betonfedezékekkel is el kellett bánniuk. Ez csak úgy sikerült, hogy nagyon kis – a leírás szerint pár századmásodperc – elkülönítéssel indítottak két, függőleges becsapódásra beállított GBU-24-est.Egy jól megékpített beton fedezék ha nem is véd meg mindentől de egy cm,ATACMS támadás esetén megvédheti a fedezékben levő gépeket.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 345
31 531
113
Ezekre valami forrás elérhető, mert ahogy én eddig kutakodtam semmit nem találtam róla.
De még a beépített ECM-ről sem.
A Norvég MLU-nak is csak a EW rendszerük lett cserélve, ami irányítja az önvédelmi rendszereket mint chaff flate Pod etc.

Annyi biztos, hogy a portugál üzlettel beszereztek 3 azaz három darab ALQ-131 ECM pod-ot.
Igaz van valamennyi Elta ECM podjuk a Lancereikhez, de nem találtam infót a pontos mennyiségről.

Akár hogy színezzük a radar is ‘csak’ az APG-66v2.

A Lencerek modernizációja alatt beszerzett Litening konténerek sem a típus evolúciójának a csúcsa.
Pl F16net.Dan és norvég gépek kaptak aktív zavaró t