A megfelelő ember egy soha nem látott kihíváshoz
Másfél évvel az ország történetének leghosszabb háborúja kitörése, és az IDF valaha volt legsúlyosabb válsága közepette Eyal Zamir kapja meg a legfelsőbb parancsnoki pálcát. A hadsereg élén ismét egy parancsnok áll, aki szükséges a kritikusan megrongálódott rendszer helyreállításához: hírszerzési és parancsnoki kudarcok október 7-én, távozási hullám, hiányzik a tisztek példamutatása és az alapvető értékek veszélyes eróziója.
Mielőtt az IDF 24. vezérkari főnöke előtt álló óriási kihívások megvitatására térnénk, gratulálunk Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek és Israel Katz védelmi miniszternek a tapasztalt
Eyal Zamir kinevezésében tett helyes és szükséges lépésért.
Most már csak remélni kell, hogy a miniszterelnök környezete felhagy a méregszórással a katonai vezetés és az élén álló vezérkari főnök ellen, a honvédelmi miniszter a honvédség parancsnokai számára méltó polgári környezet megteremtésére fognak összpontosítani a velük való összetűzés helyett. , és hogy Zamir viszonylag nyugodt fejjel tud majd nekiállni a rá váró feladatnak – az egyik legnehezebbnek, amit egy vezérkari főnök valaha is ismert.
Moshe Dayanhoz hasonlóan, több mint hetven évvel utána, Zamir is átveszi a mély válságban lévő hadsereget.
Bár az IDF jó néhány hadműveleti sikert könyvelhetett el az elmúlt másfél évben, a háború egyértelmű cél nélküli folytatása, a katonai akciónak értelmet és végcélt adó politikai lépés hiánya, valamint a parancsnokság kudarca. a nyomozás elhalasztása és az október 7-i baklövés miatti felelősség ki nem mondása, mindez helyrehozhatatlan fizikai, erkölcsi és lelki erózióhoz vezetett.
Ez különösen nyilvánvaló a szárazföldi erőknél, mind a reguláris, mind a tartalékosoknál. A harcokban elesett és megsérült terepbesorolású parancsnokok magas aránya mellett tömegesen távoznak az ígéretes kapitányi és magasabb rangú tisztek is. Ennek a kérdésnek az eddigi kezelése kudarcot vallott, nagyrészt a parancsnoki jogkör elvesztése miatt, és mivel a háború kezdetén bekövetkezett súlyos kudarcokért felelős személyek továbbra is hivatalban voltak. Ma az IDF-et a mély fáradtság, az üres keretek halálos kombinációja sújtja és mindenekelőtt a fegyelem és az értékek gyengülése.
Zamirnak az a sürgős feladata, hogy visszaterelje az IDF-et alapértékeihez – ez egy összetett feladat, de mindenképpen lehetséges. Azonnali lépésekre van szükség: a nyomozás gyors befejezésére, a kudarcot vallottakkal kapcsolatos határozott döntések meghozatalára és a határozott támogatására.
Az új vezérkari főnöknek tájékozott haderőépítési folyamatot kell vezetnie, miközben folytatja a harcot.
Bár a harcok intenzitása az elmúlt évhez képest csökkent, a helyzet messze nem tér vissza a biztonsági helyzethez október 7-e előtt. Az újabb fellángolásokra való felkészültség szükséges. Ebben a folyamatban el kell kerülnie elődei hibáit, éppen a kudarcok okán.
Az emberi erőforrások területén Zamir kritikus és azonnali feladatok előtt áll.
Meg kell állítania a fogyást a tisztek soraiban, miközben új modelleket alkot, a harcos szintre és a szükséges támogatóikra koncentrál.
Ugyanakkor egy korszerű modellt kell megfogalmazni a lenyűgöző harci teljesítményt felmutató, de a hadsereg egyes parancsnokai által még nem értett lemorzsolódás jeleit mutató tartalék hadsereg számára.
A politikai nyomás ellenére sem szabad meghátrálnia elődje álláspontjától az ultraortodox hadkötelezettség kérdésében – ez a kérdés szorosan összefügg a hadsereg jövőjével.
Az erősítés terén a Nagel-bizottság következtetéseivel ellentétben Zamirnak nemcsak azt kell választania, hogy mire összpontosít, hanem azt is, hogy mire nem. A válogatás nélküli mennyiségi növekedés helyett a háború tanulságaira épülő működési koncepciót kell megfogalmaznia, prioritásokat kell felállítania, minden kiválasztott területen fókuszt és kritikus tömeget kell biztosítania. Zamirnak egyebek mellett a szárazföldi hadsereg tevékenységének összpontosítására, a titkosszolgálati szárny kulturális változásának levezénylésére, valamint a légierő és a technológiai fejlesztés terén nagy horderejű döntések meghozatalára lesz szükség.
Az egész hadsereg arculatának megújításánál nem kevésbé fontos a vezérkar szellemiségének helyreállítása, amelynek legyengülése jóval a háború előtt kezdődött.
Ez a folyamat néhány elődjének vezetési kultúrájából, a kritikus tisztek távozásából és a vezérkarnak az összetartó testületből különálló funkcionáriusok gyűjteményévé való hanyatlását eredményezte.
Zamir jóval idősebb, mint a Az alárendelt tábornokok Ezt a rangot nem arra kell felhasználnia, hogy elnyomja a napirenden lévő kritikus kérdések nyílt és érdemi megvitatását, hanem éppen ellenkezőleg, arra, hogy a tábornokokat ne csak a parancsnokságok, az ágak és a szárnyak parancsnokai közé tegye.
Mindezt akkor kell megtennie, amikor a politikai réteg egy része nyíltan szorgalmazza a háborúba való visszatérést a háború kedvéért, a miniszterelnököt inkább a külföldi és itthoni nyomásrendszer hajtja.
Mindezek a tényezők befolyásolják a vezérkari főnök cselekvőképességét, de nem bénítják meg.
A vezérkari főnök a legnépszerűbb ember Izraelben.
Az általa vezetett szervezet – még az október 7-i összeomlás után is – a legmagasabb szintű bizalomnak, rokonszenvnek és cselekvési legitimációnak örvend az összes izraeli állami rendszer közül.
Zamirnak emlékeznie kell arra, hogy ahol a vezérkari főnök határozottan és következetesen vezet, ott a hadseregen kívüli vagy a hadseregen belüli erő nem akadályozza meg abban, hogy az IDF-et a rehabilitálja és az új kihívásokra felkészítse.
שנה וחצי לתוך המלחמה הארוכה ביותר בתולדות המדינה, ובעיצומו של המשבר החמור ביותר שידע צה"ל מעודו, מקבל אייל זמיר את שרביט הפיקוד העליון • אלו האתגרים שמונחים על שולחנו של הרמטכ"ל • פרשנות
www.mako.co.il