Szlovákia elvérezni látszik. Nem jó hír a sok ingázó miatt. 70%-os a brit mutáns aránya.
A miniszter szabotálja a tesztbeszerzést, szembemegy a miniszterelnökkel. Sulik egy barom, Matovic meg puha.
A FELEAKKORA NÉPESSÉGŰ SZLOVÁKIÁBAN HOZZÁVETŐLEGESEN UGYANANNYI BETEG FEKSZIK KÓRHÁZBAN, MINT MAGYARORSZÁGON
– és többen vannak lélegeztetőgépen. Februárban nem egy olyan nap volt, amikor Szlovákiában több áldozata volt a járványnak, mint Magyarországon.
A megoldást Szlovákiában csakúgy, mint a világ minden országában, a vakcina jelentheti. E téren egyébként egyelőre – kínai és orosz vakcina nélkül is – tartja a tempót Magyarországgal (február 7-i adatok szerint száz lakosra számítva Magyarország 4,11, Szlovákia 3,86 főnél tartott,
Nálunk is ez várható. Jól látható, hogy ahogy az angol mutáns aránya növekszik, a szaporodási ráta is emelkedik. Január közepén még volt 0,7 alatt is, most már 1,2 és tovább nő. A napi esetszám 7 napos mozgó átlaga pedig ennek megfelelően exponenciálisan nő. Járvány terjedésben most ott tartunk, ahol október közepén tartottunk. (A napi esetszám mozgó átlaga az október 23-i, a teszt pozitivitás az október 10-i, a szaporodási ráta az október 21-i szinten áll). Míg a kórházi terheltség az október 30-i szinten van. Az is látszik hogy a legnagyobb népsűrűségű Budapest mellett az északi megyék, Komárom, Nógrád, Győr és BAZ, valamint délen Somogy és Tolna a leginkább gyorsuló terjedésű megyék. Azaz jól látszik a szlovák és szerb behurcolási minta.
Innen 1,5-2 hónapba telhet újra elérni a december eleji napi esetszám, tesztpozitivitás, kórházi terhelés csúcsokat. Ősszel a szigorítások november 10-i bevezetése jelentett fékező erőt. Most ha nem szigorítanak tovább, akkor csak az oltásokkal elérhető védettség. Ehhez azonban 1,5-2 hónapon belül oltással védetté kellene válnia több millió magyarnak, ami nem valószínű, hiszen az első adagtól az értelmezhető 50-60%-os védettségig is 2-3 hét, az adott oltással elérhető maximális 80-94%-os védettségig pedig oltóanyagtól függően 5-6 hét szükséges. Azaz már most 2-3 millió oltottnál kellene hogy járjunk ahhoz, hogy március közepére, végére megfordítsuk az emelkedő trendet. Ráadásul ahogy emelkedik a szaporodási ráta, a járvány megfékezéséhez szükséges átoltottsági és védetté válási arány is gyors ütemben tovább nő.
A terjedés megugrásával sajnos az oltásos immunizálás nálunk jelenleg még nem tud lépést tartani. A nálunk közel 3-szor nagyobb szerb átoltottság ellenére, a szerbeknél is látszik ugyanaz a járvány felfutási folyamat. Ugyanúgy Bahrein esetében, akik a szerbekéhez hasonló átoltottsággal rendelkeznek. Meg persze a szlovákoknál, cseheknél, és úgy általában Közép-Kelet-Európában. A környékünkön a csökkenés mindenhol megállt és az országok többségében megindult az emelkedés, hiszen még túl alacsony az átoltottság ahhoz, hogy komoly fékező hatása legyen.
Ahol valószínűleg oltással sikerült megfogni a harmadik hullámot az Izraelben és az Emirátusok. Mindkét országban 2 - 2,5 héttel az után fogták meg a terjedést, hogy 20% fölé ment az átoltottság és amikor megfogták, akkor mindkét országban 30% fölötti átoltottságnál tartottak. De náluk akkor még nem a magasabb szaporodási rátájú mutánsok voltak dominánsak. Az új mutánsok mellett ehhez nagyobb átoltottság szükséges.
Más országokban csak további szigorítással tudták megállítani a harmadik hullámot, vagy nem tudták még megállítani.
Sajnos a járvány megugrása a már eddig természetes úton szerzett és eddig oltással elért immunitás mellett, annak, ellenére történik. Egyszerűen ennyivel fertőzőbb az angol mutáns, mint a korábbi változat. A dél-afrikai és a brazil mutáns meg még igazából be sem köszönt hozzánk.
Összefoglalva:
- Nálunk is folyamatban a 3. hullám
- Lazítás egy ideig felejtős
- Ha nem oltunk drasztikusan gyorsabban - amire nincs sok esély - akkor még szigorítás is benne van a pakliban. Ugyanúgy, ahogy Nyugat-Európa nagy részében tették, ahol gyorsabban jelent meg az angol, vagy például az osztrákoknál a dél-afrikai mutáns.
- Vagy ha politikai okból nem szigorítanak, akkor megint tele lesznek tavasszal a kórházak.
- Közben várhatjuk a jó időjárást, ami majd májusban áll igazán mellénk.
Szia,
Az angol a
legolcsobb: 1.78 EUR, vagyis 600-700 Ft.
Az orosz sokkal dragabb (10 EUR), ennel is kicsit dragabb a BioNTech (12 EUR) es a Moderna (18 USD, 5300-5400 Ft).
Tehat a fentiek mindegyike olcsobb, mint a teszt.
Egyedul a kinaira irnak horror arakat, nehol 77 EURt (27000-28000 Ft).
Gulyás bemondta, hogy az oroszt 10 USD-ért (3 ezer Ft-ért) vesszük adagonként. Míg a kínait kicsivel több mint 10 ezer Ft-ért kapjuk. Bár a kínai drágább, de azért messze nem igazak azok a horror árak. Nagyobb tételeben már 20-30 USD-re (6-9 ezer Ft-ra) becslik a Sinopharm oltóanyag árát. A Pfizer, meg a Moderna sem érdemben olcsóbb. A Pfizer az EU-nak (és ezáltal nekünk is) 15,5 EU, azaz kb. 5600 Ft. A Moderna meg a kínai árát közelíti.