"az oroszt még gyártanák is."
Annak lenne értelme, ha kiegészítésként oroszt vásárolnának (persze csak azután, hogy az EU engedélyezte, és ha az oroszok képesek lennének elegendőt gyártani exportra), de mi értelme van oroszt gyártani nyugaton? Ha a nyugati gyógyszergyáraknak van/lesz szabad gyártói kapacitásuk, azzal nyugati vakcinát fognak gyártani.
1. A Szputnyik V gyártási jogát az oroszok készek eladni és már most is van külföldi gyártás. Ugyanez a többi jogtulajdonos / technológia tulajdonos esetében eddig nem nagyon merült fel.
2. Ha esetleg felmerülne a nyugatiaknál is a külföldi gyártás, akkor is kevésbé van előrehaladott állapotban a megoldása, mint az orosznál. Márpedig itt az időtényező a legfontosabb. Ha az orosz gyártását hónapokkal korábban lehet beindítani, az önmagában eldönti a kérdést.
3. A Szputnyik V a gyakorlati mérés/tesztelés alapján érdemben hatékonyabb, mint az AstraZenecca, vagy a Johnson & Johnson és nagyjából annyira hatékony, mint a két amerikai mRNS oltóanyag. E tekintetben élvonalbeli.
4. A gyakorlati tapasztalatok szerint a többi COVID oltóanyaggal összehasonlítva kevés az oltási tünete, mellékhatása.
5. Ugyan drágább, mint az AstraZenecca, de számottevően olcsóbb, mint a Pfizer, Moderna, vagy Sinopharm oltóanyaga.
6. Nem kell -70 fokon tárolni, mint a Pfizert.
7. Olyan technológiával rendelkező gyártók is gyárthatják, amelyek az mRNS oltóanyagok gyártására rövid időn belül nem lennének képesek.
8. Az EU-n belüli gyártással az EU-n belül marad az adóbevétel, foglalkoztatás, haszon, stb... és nő az ellátás biztonság.
Azon kívül, hogy zsigerből utálod az oroszokat és bármit ami orosz, mi probléma lenne azzal, hogy egy újabb oltóanyagot is elkezdenek gyártani EU-n belül? Ennek csak örülni lehet.
Gyártsanak csak minél többet és minél többfélét! Egyelőre az EU egyoldalúan kiszolgáltatott az amerikai és angol gyártóknak (még akkor is, ha azoknak van EU-n belüli gyára). Ez pedig nem egészséges. Egyelőre a gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy az EU képtelen megfelelő ütemben oltóanyagot beszerezni és elosztani.
Ha egy enyhén szólva nem politikai, gazdasági, érdekérvényesítési nagyhatalom Szerbia az orosz és kínai oltóanyagokkal képes 3-szor akkora átoltottságot felmutatni, mint az EU átlag, akkor - a zsigeri orosz utálaton és az amerikai és angol gyártók üzleti érdekein kívül - nehéz érveket felhozni az orosz oltóanyag EU-s beszerzése és gyártása ellen.