Vannak már arra utaló jelek, hogy a magyar koronavírus-járvány a tetőzés szakaszába lép. Azonban épp most kuszálták össze az adatokat, így rendkívül bizonytalanná vált a trendek felrajzolása.
Az elmúlt napokban
ellaposodott az új koronavírusos esetek számának növekedése, és
mostanra 10 ezer fő környékén stabilizálódik az esetszám a hivatalos napi adatközlés alapján. Ez kedvező jel a vírus terjedése szempontjából, ugyanakkor nem biztos, hogy trendváltásról van szó, könnyen lehet, hogy az ország csak a tesztkapacitások korlátját érte el. Vagyis nem tud ennél több koronavírusos esetet kimutatni egy nap alatt.
A kérdés eldöntésében a Nemzeti Népegészségügyi Központ heti
szennyvízmintáihoz fordulhatunk, amely szerint a koronavírus „koncentrációja változatlanul magasnak mondható, a mintázott helyszínek többségét stagnáló tendencia jellemzi. (…) A koncentrációk tekintetében a vizsgált minták többsége az emelkedett kategóriába esik.”
A szennyvízadatok alapján is úgy látszik, hogy a vírus terjedése most magas szinten stabilizálódik. Vagyis a reprodukciós ráta (R) nagyjából 1 környékére süllyedt, így egy új fertőzött már csak 1 embernek adja át a betegséget; stabilizálva a terjedést.
Ezzel a teóriával sajnos teljesen ellentétes az új koronavírusos esetek pozitív tesztaránya, ami új rekordot ért el ma. A pozitivitási arány folyamatos növekedése azt a teóriát erősíti meg, hogy Magyarország képtelen több koronavírus fertőzöttet kimutatni, a tesztkapacitások elérték a korlátjukat, és az egészségügyi rendszer ezen szegmensében nincs további tartalék. A pozitivitási ráta növekedése ugyanis azt jelzi, hogy egyre több eset marad feltáratlanul: vagyis ha stabilan sikerülne tartani a pozitivitási rátát a járvány jelenlegi szakaszában, akkor vélhetően érdemben magasabb lenne az esetszám.
Vannak már arra utaló jelek, hogy a magyar koronavírus-járvány a tetőzés szakaszába lép. Azonban épp most kuszálták össze az adatokat, így rendkívül bizonytalanná vált a trendek felrajzolása.
www.portfolio.hu