Ezt ideteszem alternativ véleménynek.
Engem megmozgatott.
Puzsér - azon kívül, hogy 20-szor elüvöltözi, hogy az ő véleménye mennyire le van nyomva - elég sok mindenbe nem gondol bele:
- Azt mondja, hogy szerinte 1% a halálozási arány 50 év alatt, tehát az 50 év alattiakra bátran ráereszthetjük a járványt. Most azzal nem foglalkozva, hogy az 1% helyes érték-e, az az 1% is 60 ezer halottat jelentene Magyarország népességéből, melynek 61%-a tartozik a 0-49 éves korcsoportba. Ez neki nem számít.
- Azt mondja hogy ha az 50 év alattiakon 1,5 hónap alatt végig megy a járvány, akkor újra lehet indítani a gazdaságot. Csak azt nem veszi figyelembe hogy a munkavállalók jellemzően 18 és 64 év közti korcsoportjából 31% 50 éves, vagy idősebb. Hogy akarja nélkülük újra indítani a gazdaságot? Ha meg 65 éves kor alatt mindenkire ráereszti a járványt, akkor még a saját véleménye szerint is veszélyeztetett és magasabb halálozási rátájú korcsoportban is aratni fog a kaszás és akkor nem 60 ezer halott lesz, hanem ennek 2,5-3-szorosa. Ugye milyen szimpatikus ötlet?
- Egyáltalán nem foglalkozik azzal hogy a görbe ellapításának oka az egészségügyi kapacitás. Ha az ellátó kapacitást az egyidejűleg nagy számú súlyos beteggel túlterhelik akkor a halálozási ráta teljesen szükségtelenük és indokolatlanuil jelentősen megnő. Puzsérnak az így keletkező többlet halálozás nem számít.
- Azt állítja hogy többen halnak bele abba, hogy nem kapnak az egyéb betegségükre rendes ellátást, mint koronavírusra. De közben meg túlterhelné gyors átfertőződéssel az egészségügyet, ami természetesen azt eredményezi hogy még kevesebb kapacitás marad a koronavíruson kívül bármilyen egyéb betegséget kezelni.
- Azt mondja különítsük el az 50 év felettieket szigorú karanténba és ezzel védjük meg őket. De azt már nem gondolja végig, hogy ezt mégis hogyan lehet kivitelezni. Hogyan akarja szigorú karanténba zárni és megvédeni egy társadalom 39%-át, ha a másik 61%-ban pedig tombolni hagyja a járványt?
- Az idős emberek egy részét el kel látni. Ha az ellátásukkal foglalkozók nagyrészt fertőzöttek, akkor elég nehéz elkerülni az idősek fertőződését. Lásd például Pesti úti otthon esete?
- A magáról elméletileg gondoskodni képes idősnek el kellene járni minimum bevásárolni, gyógyszertárba, orvoshoz. Hogyan nem fog megfertőződni, ha ezeken a helyeken dolgozókra teljes erővel rá van eresztve a járvány és van olyan időszak, amikor nagy százalékban fertőzöttek?
- Ha meg mindent házhoz kellene vinni nekik, akkor miként lesz arra házhoz szállítási kapacitást, hogy a társadalom 39%-át az életkora, a maradékból pedig az épp aktuálisan betegeket az állapota miatt mind kiszolgálják házhoz szállítással? Biztos, hogy a házhoz szállításon keresztül majd nem fognak megfertőződni a védendők, ha egy adott időszakban azok nagy része fertőzött, akik a házhoz szállított termékeket csomagolják, szállítják? Nem arra menne-e el a társadalom kapacitásaink nagy része, hogy a védendő népességet ellássák, miközben a többiek között tombol a szabadjára engedett járvány? Mert ha igen, akkor pont ugyanúgy ne marad kapacitás a gazdaság működtetésére ahogy most is takaréklángra van téve a gazdaság.
- Ki fogja működtetni az egészségügyet, rendvédelmet, közlekedést, szállítást, alapvető áruk gyártását, energetikát, közműveket, stb... ha lesz olyan időszak, amikor az ezeket működtetők egy tetemes része 50 feletti kora miatt nem dolgozik a többiek igen nagy része pedig betegsége miatt? Aki pedig még képes dolgozni, azok tetemes része fertőző Ha nem tudjuk a társdadalom nagy részét vagy még nem fertőzött, vagy már gyógyult állapotban tartani, azaz a görbe ellapításával kordában tartani az aktív fertőzöttek/betegek arányát, akkor hogyan fogjuk elkerülni az ellátó rendszerek, a társadalom teljes összeomlását?
Szóval Puzsér hisztizhet, hogy legyen már szabad neki a járvány szabadon eresztése mellett kardoskodnia és ezzel azt valószínűleg tényleg elérni, hogy némileg rövidebb lesz a gazdaság leállása, csak ennek a halálozásbeli illetve a társadalom működésére gyakorolt következményei lennének rendkívül durvák. Megsértődhet, ha akar, de ettől még van abban valami, hogy sok ember egy ilyen döntést elég megalapozottan tömeggyilkosságnak tartana.