[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Úgy látom, hogy nem sikerült megérteni. Az oktatás sehol a világon - nemhogy itthon - nem egyenszilárd sem általánosan, sem tantárgy és tanáronként. Ebből kifolyólag az olyan képességű diák is teljesíthet később jól a felsőoktatásban, aki a középsuliban/gimiben nem volt a top kategória.

Namármost, ha ezt már átlalános iskolai szinten olyan szinten szóród ki az embereket, akkor az szerinted normális? Nem nyilvánvaló, hogy ez hova vezet? A kitörési lehetőséget veszed el attól, akinek a tanulás lehetne az egyetlen normális út erre. Erre te meg az eleve versenyhátrányban levőket zúznád le mégjobban? Ez aztán a társdalmi igazságosság és szociális érzékenység főleg úgy, hogy már MOST olyan hiány van a munkaerőből, hogy arra szavak alig vannak.

Szerinted viccből húzott el ebből az országból több százezer fiatal? Az ilyen húzások maitt is mondták azt, hogy ez az ország nem prespektíva, hanem egy kibaszott nagy gőzőlgő foskupac és csak egyre büdösebb... Ők azt szeretnék, hogy a gyerekeiknek talán esélyük is legyen.

Azok akik ma az EU-nak köszönhetően az EU-n belül, de nem itt tanulnak iszonyatosan nagy arányban gondolják és teszik azt, hogy nem jönnek haza. Minek? Azért, hogy a fideszköcsögök lehúzzák róluk a bőrt is és nagy lófaszt kapjanak cserébe?
Meg jegyezném mielött én lennék csúnya rossz ember. Én egy nyelv analfabéta vagyok, annyira hogy diszgráfiás vagyok. Nyelvvizsga mentességem volt. De ezért joggal a tanáraim mérgezett egérnek tartottak. Végig csináltam azokat a kurzusokat amelyek masszívan angol nyelv tudásra építettek.
Saját bőrömön tapasztaltam angol nyelvtudás hiánya mekkora szívás!
Mikor végeztem állásinterjúk alkalmával első kérdés milyen az angolja tudjuk folytatni a beszélgetést angolul stb Lehetsz te jó szakember ha nincs egy közepesnél jobb angol nyelv tudásod.
írtózatos szerencsém van hogy így is vegyész lehetek egy kisebb laborba!
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
nekerdez

Nem vitatkozva csak reflektálva arra amit írtál:

Vannak olyan szakok amik nyelvtudáson alapulnak. Nálunk volt "Nemzetközi kapcsolatok" szak, ami igazából diplomata képzést jelentett. Oda egy felsőfokú és a középfokú nyelvvizsga volt a beugró, és ez szerintem teljesen normális is.

A másik dolog az, hogy anno a Magyar Tudományos Akadémiát nagyrészt azért hozták létre, hogy hiteles, tudományos fordítást készítsenek a külföldi szerzők tudományos műveiről.
Ha ez a társaság venné a fáradtságot és megpróbálna megfelelni az eredeti funkciójának akkor magyar nyelven olvashatnád a " New Organic Chemistry " című könyvet. És szerintem ez lenne a normális, de sajnos nem így van :(
...

Hadd tegyem hozzá, hogy a magam szakterületén (informatika) az utóbbi években megfigyelhető (egyre gyorsuló) folyamat, hogy az ÖSSZES magyar nyelvű szakkönyv eltűnik a könyvpiacról. Már az angol nyelvű könyvek magyar fordításai sem kaphatóak. Sőt, már a matematikai (egyetemi) alap tankönyvek sem. Észveszejtett tempóban próbáltam / próbálom beszerezni, ami még elérhető. Nagyon szomorú a helyzet ezen a téren.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Alap szinten még talán oké BSc én is használtam. Könyvespolcon is meg van, de eljárt felette az idő! Ez törvény szerű! Mint ahogy a labor műszerek is fejlődnek ki kumutatási határok ezred ppmről elmozdulnak tized ppb írányába! Konfidencia intervallumok is folyamatosan csökkennek (mobilról vagyok) így előjáróba mennyit hétvégén nem leszek pc előtt. Aki részletesebben érdekel a dolog privátba írjon hétközben kifejtem pár hasznos linkkel kisérve

Ok, köszönöm, majd érdekelne részletesen, hogy a könyvben tárgyaltak közül mely szakterületek avultak el.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 701
28 132
113
Na akkor én is hozzáröffentek a témához mint érintett. Egyrészt egyet kell értsek a többiekkel, hogy a hazai nyelvoktatás finoman szólva is katasztrófális kategória. Hiába van heti 7-8 nyelvórád ha egy debil tanárt kapsz ki akkor az egészet ette a fene. Molnihoz hasonlóan nekem is évente változtak az angoltanárjaim (volt hogy 3 havonta cserélődtek) és be kell valljam a maszekórák és az angol nyelvű sajtó masszív olvasása nélkül nem lett volna meg a középfokú. Emellett tanulok még németet is, de ott is az elmúlt fél évben a különórák hatására tanultam meg rendesen németül és tettem le a nyelvvizsgát.
Az oktatási rendszerről meg teljes szívvel elmondhatom, hogy nagyobb itt a káosz mint a Balkánon a 90-es években. Az én korosztályom volt az akit végig szopattak az összes lehetséges módon a 600 féle nemzeti alaptantervtől kezdve az 50 óra közmunkán át (tudom hogy közösségi szolgálat de az egész egy bazi nagy ingyenmunka lehetőség az érintetteknek) az erkölcstan bevezetéséig, sőt népünk bölcs vezetése idén még életvitel órákkal is megajándékozott minket amiről megint elmondhatjuk, hogy tökéletesen felesleges mert pont nem az életre készít fel. Mikor Hoffmann Rózsika behozta az új naagy nemzeti alaptantervet fél évig nem volt törikönyvünk, mert a szerző még akkor írta. (Utána meg nem kaptuk meg mert minek és megvehettem külön 3 ezerért). Az új könyvek meg tele vannak hibákkal, mivel septében kellett megírni. (A mostani törikönyvben Szlovákiához sikeresen az orosz zászlót pakolták be.) Idén pedig nem lehetett új angolkönyvünk, mert azt kivették az alaptantervből mivel "túl magas szintű volt". (Mellesleg egy Oxford könyvről beszélünk ami a közép és felsőfok között van)
A harmadik káosz az érettségik rendszere. Mellesleg szűk két hét múlva személyesen is megtapasztalhatom varázsát. Normál esetben a követelményrendszer az érettségik előtt 2 évvel közzététetik, hogy a kedves tanuló fel tudjon érdemileg készülni rá. De persze nálunk miért is lett volna ez hisz mi mindig a hímtag rossz oldalán álltunk. Szóval a szokott két éves idő helyett tavaly méltóztattak végre valamit közzétenni, de a pontos témalistát csak decemberben kaptuk meg. Az érettségi rendszerekbe annyira nem megyek bele elég az, hogy egyáltalán nem logikusan van felépítve. (Például középszintű történelemnél nem téma a fasizmus meg a nagy gazdasávi világválság, de a hitleri Németország persze igen amit ezek nélkül egy átlag tanulónak sokkal nehezebb elmagyarázni.) Plusz csavar az egészben, hogy az emelt töri érettséginél megint mi leszünk a kísérleti nyulak mert az esszéírás rendszerét megint megbuherálták és egy full ismeretlen feladattípus jön be (több koron átívelő komplex esszé amiről még a tanár sem tudja pontosan mit takar)
Az egyetemi felvételit tekintve én megint a szopórollert kaptam magam mellé, mivel a korábban már említett nemzetközi tanulmányokra jeletkeztem. Az az egyetlen probléma, hogy pártunk és kormányunk TÖRVÉNYILEG ezelőtt 5 évvel már leszabályozta az állami helyekre való felvétel ponthatárát, ami jelen eaetben a maximálisan szerezhető 500 pontból 465 (mellesleg a legmagasabb szóval gratulálok odafentre). Ahhoz hogy ezt elérjem minimum két 92 százalékos emelt érettségit kell letegyek (angol és töri) a meglévő maximális pluszpontszám mellett. Ez finoman szólva is eléggé necces mutatvány. (Mondom én aki a HVG lista szerint a rendre legjobb vidéki gimnáziumba jár és ezzel nem magamat akarom fényzeni.) Természetesen a fizetős helyekre már sokkal emberibb ponthatárok vonatkoznak, de 300 ezer szemeszterenként az mégis 300 ezer. Mellesleg amúgy erre a szakra mióta bevezették ezt a ponthatárt rendre több fizetős diákot vesznek fel mint államist, ami mutatja, hogy az érdeklődés a szak iránt egyáltalán nem csökken.
Na majd meglátjuk, hogy Fortuna mennyire fog mellémszegődni.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
465 (mellesleg a legmagasabb szóval gratulálok odafentre)
Erre az évre való felvételinél 479 volt a max, szóval örülj, a 465 bár nem emberi de kivitelezhető. Két embert is ismerek aki az előbbit megcsinálta, és az a meglepő hogy tök normális, élő emberek meg megvan mindenük épek egészségesek nem viccelek.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger and fip7

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
@nyugger
A multkor azzal erveltel, hogy te milyen konnyen megtanultal 3 nyelvet es akkor ez masnak sem okozhat nehezseget. Most meg azt mondod, hogy rengeteg nyelvoraval, az egyik legjobb gimiben, fizetett kulonorak utan sem olyan konnyu... Mi van?
Az erettsegi koruli para pedig folyamatos. Minden evben ez ment az elmult 27 evben. Nyugi, nem lesz semmi baj. Minden rendben lesz.
...Nem. Valojaban 18 eves kor utan mar soha semmi nem lesz rendben. :)
A tankonyvek sem lesznek mar soha jobbak. Vagy regi, elavult konyveid lesznek. Vagy ujak, de hosszu es nehezen megszerezheto hibajegyzekkel kiegeszitve. Esetleg idegen nyelvuek egy harmadik nyelven letoltheto hibajegyzekkel, stb.
A kozmunkaert es az erkolcstanert elnezest kell kernem. De a mindennapos testneveleshez ragaszkodunk. Azt raersz megkoszonni kesobb is. :D
Mi az az eletvitel ora? Ne igyal gyogyszerre vagy mi a fene? (Latszik, hogy nekem kimaradt.:rolleyes:)

(Nyugger, te papiron itt mar evek ota 19 eves vagy... Ideje lesz elbeszelgetnem a szuleiddel. ;))
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 968
82 841
113
Na akkor én is hozzáröffentek a témához mint érintett. Egyrészt egyet kell értsek a többiekkel, hogy a hazai nyelvoktatás finoman szólva is katasztrófális kategória. Hiába van heti 7-8 nyelvórád ha egy debil tanárt kapsz ki akkor az egészet ette a fene. Molnihoz hasonlóan nekem is évente változtak az angoltanárjaim (volt hogy 3 havonta cserélődtek) és be kell valljam a maszekórák és az angol nyelvű sajtó masszív olvasása nélkül nem lett volna meg a középfokú. Emellett tanulok még németet is, de ott is az elmúlt fél évben a különórák hatására tanultam meg rendesen németül és tettem le a nyelvvizsgát.
Az oktatási rendszerről meg teljes szívvel elmondhatom, hogy nagyobb itt a káosz mint a Balkánon a 90-es években. Az én korosztályom volt az akit végig szopattak az összes lehetséges módon a 600 féle nemzeti alaptantervtől kezdve az 50 óra közmunkán át (tudom hogy közösségi szolgálat de az egész egy bazi nagy ingyenmunka lehetőség az érintetteknek) az erkölcstan bevezetéséig, sőt népünk bölcs vezetése idén még életvitel órákkal is megajándékozott minket amiről megint elmondhatjuk, hogy tökéletesen felesleges mert pont nem az életre készít fel. Mikor Hoffmann Rózsika behozta az új naagy nemzeti alaptantervet fél évig nem volt törikönyvünk, mert a szerző még akkor írta. (Utána meg nem kaptuk meg mert minek és megvehettem külön 3 ezerért). Az új könyvek meg tele vannak hibákkal, mivel septében kellett megírni. (A mostani törikönyvben Szlovákiához sikeresen az orosz zászlót pakolták be.) Idén pedig nem lehetett új angolkönyvünk, mert azt kivették az alaptantervből mivel "túl magas szintű volt". (Mellesleg egy Oxford könyvről beszélünk ami a közép és felsőfok között van)
A harmadik káosz az érettségik rendszere. Mellesleg szűk két hét múlva személyesen is megtapasztalhatom varázsát. Normál esetben a követelményrendszer az érettségik előtt 2 évvel közzététetik, hogy a kedves tanuló fel tudjon érdemileg készülni rá. De persze nálunk miért is lett volna ez hisz mi mindig a hímtag rossz oldalán álltunk. Szóval a szokott két éves idő helyett tavaly méltóztattak végre valamit közzétenni, de a pontos témalistát csak decemberben kaptuk meg. Az érettségi rendszerekbe annyira nem megyek bele elég az, hogy egyáltalán nem logikusan van felépítve. (Például középszintű történelemnél nem téma a fasizmus meg a nagy gazdasávi világválság, de a hitleri Németország persze igen amit ezek nélkül egy átlag tanulónak sokkal nehezebb elmagyarázni.) Plusz csavar az egészben, hogy az emelt töri érettséginél megint mi leszünk a kísérleti nyulak mert az esszéírás rendszerét megint megbuherálták és egy full ismeretlen feladattípus jön be (több koron átívelő komplex esszé amiről még a tanár sem tudja pontosan mit takar)
Az egyetemi felvételit tekintve én megint a szopórollert kaptam magam mellé, mivel a korábban már említett nemzetközi tanulmányokra jeletkeztem. Az az egyetlen probléma, hogy pártunk és kormányunk TÖRVÉNYILEG ezelőtt 5 évvel már leszabályozta az állami helyekre való felvétel ponthatárát, ami jelen eaetben a maximálisan szerezhető 500 pontból 465 (mellesleg a legmagasabb szóval gratulálok odafentre). Ahhoz hogy ezt elérjem minimum két 92 százalékos emelt érettségit kell letegyek (angol és töri) a meglévő maximális pluszpontszám mellett. Ez finoman szólva is eléggé necces mutatvány. (Mondom én aki a HVG lista szerint a rendre legjobb vidéki gimnáziumba jár és ezzel nem magamat akarom fényzeni.) Természetesen a fizetős helyekre már sokkal emberibb ponthatárok vonatkoznak, de 300 ezer szemeszterenként az mégis 300 ezer. Mellesleg amúgy erre a szakra mióta bevezették ezt a ponthatárt rendre több fizetős diákot vesznek fel mint államist, ami mutatja, hogy az érdeklődés a szak iránt egyáltalán nem csökken.
Na majd meglátjuk, hogy Fortuna mennyire fog mellémszegődni.

Nem kell csüggedni! Egy rokonom 4x próbálkozott anno bekerülni az orvosira, mire felvették (hol bioszból, hol másból vágták ki a felvételin, hol egyszerre többől is). De 4.re bekerült. Utána lazán elvégezte. Szakmailag mára vérprofi lett, de ő is csak 4.re került be az akkori felvételi rendszer miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Nyugger csak szólok bekerülni viszonylag a dolog könnyebb rész elvégezni annál érdekesebb történet. Mérnöki szakokon 1 a 4-5hőz az arány első létszámhoz képest. TTK 1 a 2-3hoz. Amit könnyebb elvégezhető szart se ér. Ismeretség nélkül környezetes ilyen olyan szakembereket várja a közmunka stb.
Hazai statisztikák szerint a diplomások kb 50 % dolgozik olyan munkakörben amiben hasznát veszi a egyetemi tanulmányainak!
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 968
82 841
113
http://index.hu/velemeny/2017/04/21/duhosek_vagyunk_de_fuggetlenek/

"Hogy ott tartunk 2017-ben, hogy az egyik utolsó és biztosan a legnagyobb normális újságként a lehetséges forgatókönyvek közül még jobbnak kell értékelni, hogy egy Simicska pillanatnyi érdekeinek és – gondolom, ő annak tekinti – gesztusának köszönhetően egy ilyen tranzakció jelentheti a pillanatnyi biztonságot, de közben el kell viselnünk a keze nyomát.

De dühből sem lehet jó újságot csinálni. Márpedig az Index nemcsak jó újság – elnézést a szerénytelenségért –, hanem a mai beszűkült magyar nyilvánosság egyik legfontosabb eleme, a néhány utolsó, műhelymunkára, valódi oknyomozásra, a kormányzat, a hatalom ellenőrzésére, a klasszikus őrkutya szerepre képes szerkesztőség egyike. És egyelőre az is marad."

Valódi oknyomozás? Pl. a szír és ukrán cikkeknél? Esetleg Trump kapcsán? Vagy a kémügyek (kivétel a KGBéla, az lófitty, meg az ózdi "pógármester", mert az érdektelen? :D
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 533
113
Az ugye megvan, hogy belátható időn belül a legtöbb ipari munkahely - de még a szolgáltatási szektor jelentős része is - az automatizálás miatt meg fog szűnni?

Valamint ez a törvény nem arról szól, hogy az egyetem buli vagy nem buli, hanem hogy már a középiskolai képzésbe is erősen korlátozzák a bejutók körét.

Pedig ha csak a saját tapasztalatomból indulok ki, a legtöbb később mérnökként vagy gazdasági szakemberként végzett felső tagozatos osztály/évfolyamtársam felső tagozatban bizony csak erős közepes tanuló volt. Valószínűleg azért, mert a fiúk valamivel később érnek.

Ez a mostani rendszer pont az ilyen fiúkat zárná ki a továbbtanulásból már 13-14 éves korukban.

Szóval egyet kell értsek molnibalage-al.
Azért megnézném hogy automatizálod egy villanyszerelő (akár gyári) ,lakatos, ács, bútorasztalos stb munkáját. :)
Az volt itt a probléma hogy a szülők azzal a szöveggel tömték a gyerekeik fejét hogy csak tanuljál kisfiam, mert amíg tanulsz addig se kell dolgoznod, apuci/anyuci mindent megold helyetted. Hát ki is termelődött egy olyan 20-40 év közti korosztály amelyiknek nagy része egy csapot nem tud lecserélni otthon ha gond van vele. Tanulnak feszt 25-30 éves korig mindenféle kintekunta szakokon csak nehogy dolgozni kelljen. Teljesen elszakadva az őket körülvevő valóságtól, annál a multinál ahol dolgozom egy rakás diplomás van ugyanolyan beosztásban/bérkategóriában mint a 8 általános/szakmunkás/érettségizett/tecnikumot végzettek. Tanár egy rahedli, belőlük van a legtöbb, de van biológus, kertészmérnök, környezetgazdálkodó vagy mifene, meg még ami nem jut eszembe. Közben meg egy gázosra 3 hónapot kell várni és hálát rebegsz az úrnak ha megjön és megcsinálja amit kell.
 
Status
Not open for further replies.