[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ez a kijelentés is téves önmagában. A jóléttel csökken a gyermekszaporulat társadalmi rendszertől függetlenül. Ha nő a jólét és csökken a gyermekhalandóság is, akkor a születésszám is csökken. Ez történt a vasfüggönyön innen és túl is sőt, már olyan helyeken is, mint Bangladesben.

Kb. annyira valid az érvelésed, mint a lenti vicc.
Ittam whiskey szódával berúgtam. Ittam bort szódával, berúgtam. Ittam vodkát szódával berúgtam. Mindig a szóda volt azonos, akkor biztos attól rúgtam be...

Ez a jólét érvelés egy hamis duma. Attól függ, hogy értelmezed a jólétet. Magyarországon sem egyértelmű, hogy növekedett-e a jólét (mondjuk a Kádár-rendszerhez képest), annyi igaz, hogy ma van számítógép, internet, mobiltelefon, meg sok más kütyü, amire az ember elszórhatja a pénzét, de közben lehet, hogy az élelmiszer, ruha, bútor stb., amit megvásárol fele olyan minőségű, mint a múlt rendszer idején.
Azaz, az még nem jólét, hogy az emberek egészségtelenül élve, rohanva, felhalmoznak minden kütyüt, vackot stb.
arról már nem is beszélve, hogy a környezet állapota (légszennyezés, vízszennyezés stb.) is rohamosan romlik.
Szóval a kapitalizmus csak ne takarózzon a jóléttel, nem a jólét az oka a népesség öregedésének, hanem a kapitalista rendszer maga.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
haubagoi

A kapitalizmus önmagában nem baj. Sőt igazából már az ókor óta harcol egymással a két eddig kitalált gazdasági felfogás.
("templom (Zikurat)" gazdaság=tervgazdaság; föníciai módszer = piacgazdaság)
Gyakorlatilag mindig kiderült, hogy a piacgazdaság az életképesebb.
A probléma igazából az, hogy ha nem megfelelően szabályozzák akkor nagyon komoly egyenlőtlenségeket szül amely szétfeszítheti a társadalmat.
És ez valóban egy oka lehet az alacsony népszaporulatnak is.
Viszont azt is látni kell, hogy ez önmagában nem okoz reccsenést a társadalomban. Az igazi reccsenést a szociális eszmékkel együtt okozza a demokrácián belül. Ugyanis amíg az emberek arra szavaznak, aki több pénzt oszt nekik ki a közösből, érdemtelenül addig a rendszer sem fenntartható.
Például magának a nyugdíj rendszernek a létezése is egy olyan "káros" tényező amely negatív irányba változtatja a népszaporulatot.
Hiszen miért neveljek 10 millió forint/gyerek összegben utódot magamnak amikor azt a pénzt el is költhetem? Amikor meg szükségem lenne rájuk akkor meg majd az állam és a közösség eltart a nyugdíj rendszeren keresztül. A MÁS GYEREKE által megtermelt jövedelemből.
Csak a poén az, hogyha mindenki így gondolkozik akkor előbb utúbb nem létezik a más gyereke, és marad a nagy büdős semmi.... :eek:
A nyugati világ társadalmainak egy jelentős része jelenleg itt tart, ezért van negatívban a népszaporulat.

Érdemes lenne egyszer utána nézni annak, hogy milyen a szaporulati ráta azokban az országokban ahol:
1. Van nyugdíj rendszer (És milyen ahol állami és milyen ahol magán?)
2. Nincs nyugdíj rendszer

Jaj, értem. Szóval akkor most már ne legyen még nyugdíjrendszer se. Fáj a fogatok még a nyugdíj pénzekre is. Bravó.

(A Kádár-rendszerben is volt nyugdíj rendszer, mégis növekedett Magyarország népessége. Onnantól kezdve csökkent csak, amikortól kezdve megkezdték a rendszer elárulását és a rendszerváltás előkészítését.)
 
  • Tetszik
Reactions: angelsoul

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Fip7,

figyelj. Megmutatom mi a probléma azzal, hogy azt javaslod, ne legyen nyugdíj rendszer, mert "más gyereke átal megtelt jövedelemből" eltart majd az állam gondolkodás miatt öregszik a társadalom:

Röviden az, hogy nem emiatt öregszik a társadalom.

Részletesebben:

Az eredeti probléma:

kapitalizmus -> öregedő társadalom -> nem fenntartható a felosztó-kirovó nyugdíjrendszer (amikor az éppen dolgozók tartják el a nyugdíjasokat)

Mit javasoltak erre a kapitalisták?

Öngondoskodást! Azaz, te magad tegyél félre pénzt az időskorodra.

Miért nem megoldás ez?

Mert ahogy te is mondod, hiába teszel félre pénzt öregkorodra, ha akkor MÁS GYEREKE kellene, hogy megtermelje azokat a javakat és szolgáltatásokat, amelyeket te majd az idős korodra félretett pénzedből meg akarsz vásárolni. És hát - ahogy mondod - "előbb utóbb nem létezik a MÁS GYEREKE". Igen.

De ez nem jelenti azt, hogy a nyugdíjrendszer léte a hibás, hanem ez csak azt jelenti, hogy a kapitalisták az öngondoskodó nyugdíjrendszerrel egy ÁL-megoldást javasoltak, amely nem oldja meg a problémát (és ezt te is helyesen ismered fel!), de ez nem azt jelenti, hogy a nyugdíjrendszert meg kell szüntetni, hanem azt, hogy azt a kiváltó okot, amely miatt öregszik a társadalom, azt kell megszüntetni.

Látod már? Az a probléma az érveléseddel, hogy beszoptad a kapitalisták által állított csapdát, mert csak azért, mert a kapitalisták egy olyan nyugdíjrendszert javasoltak, AMELY nem működik, nem jelenti azt, hogy SEMMILYEN nyugdíjrendszer ne működne!

És ezáltal most te is amellett kapányolsz, hogy szüntessék meg a nyugdíjrendszert, még jobban kifosztva az embereket a kapitalisták javára.

Holott az eredeti okot, amely az öregedést okozza, kellene megszüntetni: és ez a kapitalista rendszer.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Fip7,

figyelj. Megmutatom mi a probléma azzal, hogy azt javaslod, ne legyen nyugdíj rendszer, mert "más gyereke átal megtelt jövedelemből" eltart majd az állam gondolkodás miatt öregszik a társadalom:

Röviden az, hogy nem emiatt öregszik a társadalom.

Részletesebben:

Az eredeti probléma:

kapitalizmus -> öregedő társadalom -> nem fenntartható a felosztó-kirovó nyugdíjrendszer (amikor az éppen dolgozók tartják el a nyugdíjasokat)

Mit javasoltak erre a kapitalisták?

Öngondoskodást! Azaz, te magad tegyél félre pénzt az időskorodra.

Miért nem megoldás ez?

Mert ahogy te is mondod, hiába teszel félre pénzt öregkorodra, ha akkor MÁS GYEREKE kellene, hogy megtermelje azokat a javakat és szolgáltatásokat, amelyeket te majd az idős korodra félretett pénzedből meg akarsz vásárolni. És hát - ahogy mondod - "előbb utóbb nem létezik a MÁS GYEREKE". Igen.

De ez nem jelenti azt, hogy a nyugdíjrendszer léte a hibás, hanem ez csak azt jelenti, hogy a kapitalisták az öngondoskodó nyugdíjrendszerrel egy ÁL-megoldást javasoltak, amely nem oldja meg a problémát (és ezt te is helyesen ismered fel!), de ez nem azt jelenti, hogy a nyugdíjrendszert meg kell szüntetni, hanem azt, hogy azt a kiváltó okot, amely miatt öregszik a társadalom, azt kell megszüntetni.

Látod már? Az a probléma az érveléseddel, hogy beszoptad a kapitalisták által állított csapdát, mert csak azért, mert a kapitalisták egy olyan nyugdíjrendszert javasoltak, AMELY nem működik, nem jelenti azt, hogy SEMMILYEN nyugdíjrendszer ne működne!

És ezáltal most te is amellett kapányolsz, hogy szüntessék meg a nyugdíjrendszert, még jobban kifosztva az embereket a kapitalisták javára.

Holott az eredeti okot, amely az öregedést okozza, kellene megszüntetni: és ez a kapitalista rendszer.
Nem is beszélve a váratlan kockázatokról, alacsony betéti kamat megugró fogyasztói árak. Gazdaság egy gazdasági reccsenés, után USA több ezren szokták elveszteni nyugdíj alapjukat! Mert a nyugdíj alapok is sebezhetőek.
Mért akarjuk a természetes ciklusokat felváltani mesterséges könnyebbséget jelentő, de kétséges kimenetelű dolgokkal.
Nekem a tömeg demokráciával is az a bajom .
Volt munkahelyemen a kedves kolléga közmunkás kisfia bezzeg a rohadt diplomások meg egyetemisták az én adómból tanulnak. Mantrát fújta, egyrészt azok a gyerekek a szüleik is igen komoly adókat fizetnek amiért elvileg ellenérték csomagban benne van a közoktatás. Másik egykulcsos adó rendszer esetén se minden hogy valaki 80 000 vagy 220 000 vagy még magasabb brúttó fizetések után adózik.
Oké a diplomás később áll munkába viszont magasabb bére miatt idő egység alatt többet adózik stb.

Másik dolog az a kedves hőbörgő közmunkás és az én szavazatom is ugyan annyit ér.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and LMzek
M

molnibalage

Guest
Ez a jólét érvelés egy hamis duma. Attól függ, hogy értelmezed a jólétet. Magyarországon sem egyértelmű, hogy növekedett-e a jólét (mondjuk a Kádár-rendszerhez képest), annyi igaz, hogy ma van számítógép, internet, mobiltelefon, meg sok más kütyü, amire az ember elszórhatja a pénzét, de közben lehet, hogy az élelmiszer, ruha, bútor stb., amit megvásárol fele olyan minőségű, mint a múlt rendszer idején.
Azaz, az még nem jólét, hogy az emberek egészségtelenül élve, rohanva, felhalmoznak minden kütyüt, vackot stb.
arról már nem is beszélve, hogy a környezet állapota (légszennyezés, vízszennyezés stb.) is rohamosan romlik.
Szóval a kapitalizmus csak ne takarózzon a jóléttel, nem a jólét az oka a népesség öregedésének, hanem a kapitalista rendszer maga.
Gyakorlatilag panelekből építlező agyatlan propaganda szintű a kommented...
Igen, növekedett. A téma nem az volt, hogy mitől növekedett, hanem hogy növekedett. A világon máshol is. Ott is csökken a születésszám, ahol demokratikus berendezkedés volt/van és ott is, ahol nem.

A lég- éa vízszennyezés rész is epic, mert a kommunista államok tojtak erre többnyira magasról, főleg a Szovjetunióban úgy, hogy az állampolgárnak "elfelejtettek" szólni arról, hogfy pl. a tóba engedik nemes egyszerűséggel a radioaktív hulladékot...
A kapitalizmus takarózása is értelmetlen a kommentedben, mert a születésszám csökkenésének az okait boncolgatjuk és az a kapitalizmustól független jelenség.

Egészen elképesztő, hogy ilyen "színvonalú" kommenteket képesek egyesek kitolni magukból...
 
M

molnibalage

Guest
Fip7,

kapitalizmus -> öregedő társadalom -> nem fenntartható a felosztó-kirovó nyugdíjrendszer (amikor az éppen dolgozók tartják el a nyugdíjasokat)
Látom erről nem tudsz leszakadni...

Na, mikor is jött le a módszerváltás és a valódi kapitalizmus? Ja, hogy azóta szinte nem is csökkent a születésszám és stagnálás van?
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hungary_vital_stat.png

(Bónusz pálya, hogy a korfa hatása még ezen az egyszerű diagramon is látszik, ami miatt a korábban valaki által bekommentelt demográfiai modell totális pontatlanságát megmutatja.)
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Gyakorlatilag panelekből építlező agyatlan propaganda szintű a kommented...
Igen, növekedett. A téma nem az volt, hogy mitől növekedett, hanem hogy növekedett. A világon máshol is. Ott is csökken a születésszám, ahol demokratikus berendezkedés volt/van és ott is, ahol nem.

A lég- éa vízszennyezés rész is epic, mert a kommunista államok tojtak erre többnyira magasról, főleg a Szovjetunióban úgy, hogy az állampolgárnak "elfelejtettek" szólni arról, hogfy pl. a tóba engedik nemes egyszerűséggel a radioaktív hulladékot...
A kapitalizmus takarózása is értelmetlen a kommentedben, mert a születésszám csökkenésének az okait boncolgatjuk és az a kapitalizmustól független jelenség.

Egészen elképesztő, hogy ilyen "színvonalú" kommenteket képesek egyesek kitolni magukból...

Mivel veled vitatkozni felesleges, ezért maradjunk annyiban, hogy majd a realitások bebizonyítják az igazamat. Fájdalmas lesz, mivel a Nyugat nem az igazi okot fogja kezelni (kapitalizmus által okozott problémák) ezért megoldás sem lesz, csak lassú halál.
 
M

molnibalage

Guest
Mivel veled vitatkozni felesleges, ezért maradjunk annyiban, hogy majd a realitások bebizonyítják az igazamat. Fájdalmas lesz, mivel a Nyugat nem az igazi okot fogja kezelni (kapitalizmus által okozott problémák) ezért megoldás sem lesz, csak lassú halál.
Ja értem. Az érvrendszered kb. nem létező, aztán jössz az magas lóról dumával, hogy majd 20-30 év múlva meglátjuk. Ez aztán ám a vitakultúra a javából. Nem tudom, hogy sírjak vagy röhögjek, a kandi kamerát keresem mögöttem...
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Látom erről nem tudsz leszakadni...

Na, mikor is jött le a módszerváltás és a valódi kapitalizmus? Ja, hogy azóta szinte nem is csökkent a születésszám és stagnálás van?
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hungary_vital_stat.png

(Bónusz pálya, hogy a korfa hatása még ezen az egyszerű diagramon is látszik, ami miatt a korábban valaki által bekommentelt demográfiai modell totális pontatlanságát megmutatja.)

A valódi kapitalizmus Magyarországon az 1968-as "Új Gazdasági Mechanizmus"-sal kezdődött és az 1972-73-as olajárrobbanással tört be Magyarországra, a szükségtelen nyugati hitelek Magyarországra erőszakolása révén.
Az áltlad mellékelt ábrán ennek népesedésre gyakorolt hatása (születések számának csökkenése) 1975-től kezdődően látható, és az 1990-es további csökkenés (kék vonal) is jelentős.
Te is molnibalage, annyira naív vagy, ha azt hiszed, hogy a "rendszerváltás" 1989-90-ben történt, villámcsapásként, úgy minden előkészítés nélkül.
 
  • Tetszik
Reactions: nekerdez
M

molnibalage

Guest
A valódi kapitalizmus Magyarországon az 1968-as "Új Gazdasági Mechanizmus"-sal kezdődött és az 1972-73-as olajárrobbanással tört be Magyarországra, a szükségtelen nyugati hitelek Magyarországra erőszakolása révén.
Az áltlad mellékelt ábrán ennek népesedésre gyakorolt hatása (születések számának csökkenése) 1975-től kezdődően látható, és az 1990-es további csökkenés (kék vonal) is jelentős.
Te is molnibalage, annyira naív vagy, ha azt hiszed, hogy a "rendszerváltás" 1989-90-ben történt, villámcsapásként, úgy minden előkészítés nélkül.
Ó persze... Mert talán nem tervgazdálkodás volt 1968 után...
A diagramot sem tudod értrelmezi. A szülésszabályozás után 1950-1960 között az abortusztiltalom felszámolásával zuhanni kezdett az élveszületések száma. Az 1975-ös csúcs az abotusztilalom idején születetttek gyerekeinek születései. (Ezért mondtam azt a korábbi modellre, hogy semmit sem ér és megadtam a fő okokat.)

Az utolsó kommented megint epic, mert pontatlan és a témához sincs köze.
(BTW addig még a fogyasztói árakat is egyes területen államilag szabályozták. Igen, ilyen a kapitalizmusban is van, de marginális.)

Bagoi, én még az életben nem láttam tőled egy normális érvrendszert tőled, pedig évek óta itt vagy már...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ó persze... Mert talán nem tervgazdálkodás volt 1968 után...
A diagramot sem tudod értrelmezi. A szülésszabályozás után 1950-1960 között az abortusztiltalom felszámolásával zuhanni kezdett az élveszületések száma. Az 1975-ös csúcs az abotusztilalom idején születetttek gyerekeinek születései. (Ezért mondtam azt a korábbi modellre, hogy semmit sem ér és megadtam a fő okokat.)

Az utolsó kommented megint epic, mert pontatlan és a témához sincs köze.
(BTW addig még a fogyasztói árakat is egyes területen államilag szabályozták. Igen, ilyen a kapitalizmusban is van, de marginális.)

Bagoi, én még az életben nem láttam tőled egy normális érvrendszert tőled, pedig évek óta itt vagy már...

Balázs, én nagyon tisztelem a szakmai tudásodat műszaki téren, de maradjunk annyiban, hogy annyira elvakult vagy az USA irányába, hogy szerintem hagyjuk abba a vitatkozást, mert úgysem érted. Én 2008-ig voltam ugyanilyen elvakult az USA irányába, emlékszem mennyit vitatkoztam ezen nagyapámmal, aki folyton állította, hogy higgyem el, az USA a legnagyobb gonosz a világon, és én pedig körömszakadtáig védtem az USA-t, hogy nem, ez nem igaz. És nem, nagyapám nem volt kommunista, mindig is útálta a kommunistákat, halálos ágyán is azt kiabálta lázálomban, hogy halálával a mcskos kommunisták győzedelmeskedtek felette. És valójában igaza volt, a mcskos (nem hithű) kommunisták győzedelmeskedtek, nemcsak őfelette, hanem az egész ország felett, mert átjátszották az országot a Nyugatnak és belőlük lettek a legnagyobb kapitalisták. És te most azokat az érveket, indoklásokat hozod fel, amelyeket ezektől kapitalistává átvedlett ál-kommunistáktól tanultál. És valóban, ők ragaszkodnak leginkább a hazugságaikhoz, mert kell valami, amivel lelkiismeretüket nyugtathatják, amivel az 1989-90-es rendszerváltás előtt és után elkövetett árulásaikat erkölcsileg megindokolhatják.
 
M

molnibalage

Guest
Balázs, én nagyon tisztelem a szakmai tudásodat műszaki téren, de maradjunk annyiban, hogy annyira elvakult vagy az USA irányába, hogy szerintem hagyjuk abba a vitatkozást, mert úgysem érted.
  • Nem vagyok elfogult az USA irányába. Konkrétan több olyan kommentet is kaptam a HT összefoglalóra, hogy ennyire elfogultságmentes írást HT témában nem láttak.
  • A demográfiának és a fenti témának mi köze van az USA-hoz? Semmi.
Én megint azt látom, hogy kb. még a témáról sem tudsz vitatkozni és teljesen elviszed más irányba az egészet nehogy még a végén érvrendszert kellejen felépítened...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
Balázs, én nagyon tisztelem a szakmai tudásodat műszaki téren, de maradjunk annyiban, hogy annyira elvakult vagy az USA irányába, hogy szerintem hagyjuk abba a vitatkozást, mert úgysem érted.
Az meg külön vicces, miután az F-35B és JSF megnyomorítás, az OHP, az új viccfregattjuk, a túltolt AB osztály és n+1 hülye programjuk felsorolása és lebarmozásuk után még USA hívő lennék. Az USA külpolitikai és belpolitkai inkopenteciáján elég jó ideje röhögök. (Két ekkora barmot volt képes csak kitermelni az USA elnökjelöltenek...)

Hallod. Epic....
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Az meg külön vicces, miután az F-35B és JSF megnyomorítás, az OHP, az új viccfregattjuk, a túltolt AB osztály és n+1 hülye programjuk felsorolása és lebarmozásuk után még USA hívő lennék. Az USA külpolitikai és belpolitkai inkopenteciáján elég jó ideje röhögök. (Két ekkora barmot volt képes csak kitermelni az USA elnökjelöltenek...)

Hallod. Epic....

Igen, Balázs, határozottan fejlődőképes vagy politikai téren, de gazdasági téren még az ő mantrájukat nyomod mindig. :)
 
M

molnibalage

Guest
Igen, Balázs, határozottan fejlődőképes vagy politikai téren, de gazdasági téren még az ő mantrájukat nyomod mindig. :)
Miféle "ő mantrájuk"...? A világon eddig minden tervgazdálkodás szerű próbálkozás orbitálisat bukott... A szabadpiac némi állami kontrollal az, ami eddig működőképesnek bizonyult.

Valahol eszméletlen viccesnek találom, hogy egyesek folyamatosan csak hülyeségeket böfögnek fel, mert förcsögnek a kapitalizmusról, de alternatívát kb. soha nem tudtak felmutatni.

Politikai térn meg egyesek olyan vicces dolgokkal jöttek, hogy királyság szerű egyeduralom visszaállítása meg hasnoló ökörségekkel.

A HTKA kommentelőinek egy részének nyilvánvalónan agyára ment a szabadság és a jólét....
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Miféle "ő mantrájuk"...? A világon eddig minden tervgazdálkodás szerű próbálkozás orbitálisat bukott... A szabadpiac némi állami kontrollal az, ami eddig működőképesnek bizonyult.

Minden vállalat, beléértve a nagy multi- és transznacionális vállalatokat is (mint pl. GE, GM, Exxon, stb.) belülről tervgazdálkodás szerint működik.

Valahol eszméletlen viccesnek találom, hogy egyesek folyamatosan csak hülyeségeket böfögnek fel, mert förcsögnek a kapitalizmusról, de alternatívát kb. soha nem tudtak felmutatni.

Politikai térn meg egyesek olyan vicces dolgokkal jöttek, hogy királyság szerű egyeduralom visszaállítása meg hasnoló ökörségekkel.

Hát ezek valóban ökörségek is :)
 
M

molnibalage

Guest
Minden vállalat, beléértve a nagy multi- és transznacionális vállalatokat is (mint pl. GE, GM, Exxon, stb.) belülről tervgazdálkodás szerint működik.
A tervgazdálkodás szó értelmét sem fogtad fel. Még egy gyorskeresésre sem vagy képes vagy legalább gondolkozni egy picit.

A tervgazdálkodás egy olyan gazdasági rendszer, ahol nem a piac, hanem az állam vagy a kormány irányítja a gazdaságot. Az ilyen gazdaságokban a gazdaság összes szektorát az állam vagy a kormány szabályozza (úgynevezett „tervekkel”), dönt minden termelőeszköz használatáról és a bevételek elosztásáról. A tervezők döntik el, mit, illetve mennyit kell termelni és utasítják a vállalkozásokat, hogy azokat a javakat termeljék.
Te a tervezés meglétét mosod össze azzal, hogy a piac részéről nincs visszacsatolás, mert a piac nem szabályoz. Lásd a 3,60-as kenyér esetét. Tehát tök mindegy, hogy a fogyasztó vagy más ágazat szerint mi a visszajelzés, hogy éppen kell-e egy termék vagy hol van munkaerőhiány, a terv az terv, odafentről mondják meg globálisan.

Olyan szinten fogalmatlan vagy, hogy az valami egészen elképesztő. Igazából ez a valahol a funkcionális analfabetuzmus határán van már szerintem, amit előadsz... Látod a terv szót és egyenlőség jelet teszel a piaci viszonyok között működő cégek és környezet és a komcsi tervgazdálkodás közé.

Epic fail.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
A tervgazdálkodás szó értelmét sem fogtad fel. Még egy gyorskeresésre sem vagy képes vagy legalább gondolkozni egy picit.


Te a tervezés meglétét mosod össze azzal, hogy a piac részéről nincs visszacsatolás, mert a piac nem szabályoz. Lásd a 3,60-as kenyér esetét. Tehát tök mindegy, hogy a fogyasztó vagy más ágazat szerint mi a visszajelzés, hogy éppen kell-e egy termék vagy hol van munkaerőhiány, a terv az terv, odafentről mondják meg globálisan.

Olyan szinten fogalmatlan vagy, hogy az valami egészen elképesztő. Igazából ez a valahol a funkcionális analfabetuzmus határán van már szerintem, amit előadsz...

De a vállalaton belül mi szabályoz? Tervgazdálkodás ugye. Egyik részleg mit nyújtson a másiknak. (Ne pici kft.-ben gondolkodj.) Akkor egy ország miért ne működhetne jól tervgazdálkodás szerint? Főleg a mai kompjuterizált világban, ahol a számítógépek segítségével pontosan lehet tervezni (ld. vállalati termelésirányítás, logisztika stb.). Mert a vállalat kicsi, az ország pedig nagy? Manapság már ez sem egyértelműen igaz. Nagy transznacionális vállalatok gyakran nagyobbak, mint egyes országok. Az országhatárokon átnyúló nagyvállalatokat melyik piac szabályozza? A világpiac? Nahát. Akkor tervgazdálkodás szerint működő országokat is szabályozhatna a világpiac.
Végzettség szerint mérnök-közgazdász vagyok, egyébként.
 
Status
Not open for further replies.