....
stockholmi Health Consumer Powerhouse (HCP) elnevezésű szervezet által publikált Európai Egészségügyi Fogyasztói Index (Europe Health Consumer Index - EHCI) 35 ország egészségügyi ellátását veti össze indikátoronkénti pontozással. Hat területet vizsgálnak részletesen: a betegjogok érvényesülését, az ellátás hozzáférhetőségét, a gyógyítás eredményességét, a rendszer finanszírozottságát és a szolgáltatások skáláját, valamint a megelőzés területét és a gyógyszerellátást.
Az Index szerint folyamatos javulás figyelhető meg az európai egészségügyi ellátás színvonala tekintetében, a szívinfarktus, a stroke és a rák túlélési mutatói is egyre jobbak, ugyanakkor az elhízás, az egészségtelen táplálkozás, vagy az ülő életmód egyre több problémát okoz. A jelentés szerint a válság hatására enyhén, de észrevehetően nőtt az egyenlőtlenség az egészségügyi ellátásban Európa szerte. Ez leginkább annak köszönhető, hogy még mindig túl sok országban ragaszkodnak az egészségügyi finanszírozás nem hatékony módjához, ahelyett, hogy az olyan országok példáját követnék, amelyek jó eredményeket mutatnak fel az egészségügyben.
Magyarország hátul kullog
A vizsgált 35 országból hazánk jelenleg a 30. helyen áll. A környező országok egyre jobb eredményeket érnek el, ezért elég volt 3 pontot veszíteni a tavalyi rangsorhoz képest, így viszont elmondhatjuk magunkról azt, hogy a magyarnál rosszabb egészségüggyel már csak Lengyelország, Albánia, Bulgária, Montenegró és Románia „büszkélkedhet”. Magyarország költséghatékonyság tekintetében sem áll túl fényesen: Románia és Bulgária előtt hátulról a 3. helyen áll
Ezek a politikailag motivált listákat annyira érdemes komolyan venni, mint a Freedom House demokráciaosztályozó éves kis jelentéseit, amikről a kiadásuk előtt tudni lehet, hogy az USA-nak a meleg sz*rig benyaló országok lesznek az "éltanulók", Izrael (palesztinok) 100-as skálán 79 , Románia (magyarság) 84, Lettország (orosz kisebbség szívatása) 87 pontra lett érdemes, mi pedig 72-re. Egy másik gittegylet, a méltán híres, szarajevói székhelyű OCCRP meg Orbánt tette meg 2015-ben Kelet-Európa, Közép-Ázsia és Közép-Amerika második legkorruptabb vezetőjének. Na, de miért nem első? A jó öreg Vologya miatt, ő azért a legvörösebb posztó, az ilyen listákon örök utolsó, vagy első, attól függően, hogy melyik véglet jelenti a negatív pólust.
Most ne mosolyogjak egy olyan listán, amin pont a magyar és a lengyel egészségügyet húzzák le? Amelyen a makedón egészségügy hirtelen jobb lett, mint az olasz, mert megbukott a Soros-ellenes Gruevszki kormánya? És amin a szerb egészségügyet kb. az olasz szintjére helyezik?