[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Hozzatok ukránokat ti is, Sharidéknak az fizet, okosabbak is, meg jobban is beszélnek angolul.

Amúgy arra gondoltatok már, hogy akkor többet kéne fizetni, és jobb képességű embereket felvenni, akik esetleg beszélnek is angolul, meg legalább alap matek is van?
Van ám itthon ilyen ember is. Meg kell fizetni.

Azért az érdekes, hogy ugyan ebben a képzési rendszerben -ugyan annyi matek meg nyelvtanulással- képzett emberek külföldön meg elboldogulnak? Nekik nincs nyelvismereti hiányuk? :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 800
30 663
113
Sharid! És akkor mibe telne adni egy "szótárat" azzal a 100 hibaüzenettel? Valószínűleg a zömét igen hamar megtanulná, hisz gondolom nem egyforma gyakorisággal fordulnak elő a hibák.
Két óra munkába telne meg arra, hogy valaki előálljon ezzel az ötlettel. De mindenhol nem járja meg a menedzsment esze, hogy az angolul nem tudó gépkezelőnek a hibaüzenetet lefordíttassa némi aprópénzért, inkább azt szeretik ha áll miatta a termelés vagy gyártják a szemetet.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
egen...
Hozzatok ukránokat ti is, Sharidéknak az fizet, okosabbak is, meg jobban is beszélnek angolul.

Amúgy arra gondoltatok már, hogy akkor többet kéne fizetni, és jobb képességű embereket felvenni, akik esetleg beszélnek is angolul, meg legalább alap matek is van?
Van ám itthon ilyen ember is. Meg kell fizetni.

Bocs nemrég volt egy cikk, egy magyar cégverzetővel -ugye munkaerőhiány- ő mondta azt már be kell érniük a magyar munkavállalók közül a 10 es listám 3-4 pontosakkal, míg a külföldi (ukrán, szlovák) munkásokra gyanezen a skálán 6-7 pontot adott...

De krv jó reklám lesz,_: Dear kusztomer kérem machen uns külön dictionary, por favor, mer mi emberein beszélni csak magyar, end no oter, szorri... Merci!
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Azért az érdekes, hogy ugyan ebben a képzési rendszerben -ugyan annyi matek meg nyelvtanulással- képzett emberek külföldön meg elboldogulnak? Nekik nincs nyelvismereti hiányuk? :)

Mégegyszer: szakiskola.

Szó nincs arról, hogy gimnáziumban 0db matekóra lenne meg 2db nyelvóra. Az, hogy mindenből szakiskolát csináltak az érem másik oldala.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Hozzatok ukránokat ti is, Sharidéknak az fizet, okosabbak is, meg jobban is beszélnek angolul.

Amúgy arra gondoltatok már, hogy akkor többet kéne fizetni, és jobb képességű embereket felvenni, akik esetleg beszélnek is angolul, meg legalább alap matek is van?
Van ám itthon ilyen ember is. Meg kell fizetni.

Probálkozás van Ukránokkal akkora a munkaerőhiány, de azok nyelvi okok miatt sokkal szivesebben mennek pl Lengyeloba, vagy anyagiak miatt még nyugatabbra. Jellemzően a magyarul vmennyit legalább beszélni tudó réteg az aki hajlandó ide eladni a munkáját.

Nem az én cégem.

Láthatóan fő cél MOon a gyerekekből minnél kevesebbet kihozni. Hiába van végtelen mennyiségű nyitott ITs állás 500-1.5millós fizuval inkább képezzünk lakatost, meg sor mellé biorobotot.
 
  • Tetszik
Reactions: Sharid

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 800
30 663
113
Láthatóan fő cél MOon a gyerekekből minnél kevesebbet kihozni. Hiába van végtelen mennyiségű nyitott ITs állás 500-1.5millós fizuval inkább képezzünk lakatost, meg sor mellé biorobotot.
A jelenlegi trend, hogy kell a sok IT-s, ha alakinek a gyereke most kezdi az iskolát, akkor 15 év mulva lesz belőle leghamarabb IT-s. Addig sokminden változik, lehet ha mégtöbbre lesz szükség, de lehet ha kevesebbre. Azonkívül mint minden szakmát, ezt is szeretni meg érteni kell, hanemnem tudod csinálni. Mindenkiből nem lehet emiatt IT-s. A lakatosra, hegesztőre, bányászra, kőművesre is kurvanagy szükség van, őket meg hamarabb ki lehet képezni és szélesebb réteg betanítható rá.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
A jelenlegi trend, hogy kell a sok IT-s, ha alakinek a gyereke most kezdi az iskolát, akkor 15 év mulva lesz belőle leghamarabb IT-s. Addig sokminden változik, lehet ha mégtöbbre lesz szükség, de lehet ha kevesebbre. Azonkívül mint minden szakmát, ezt is szeretni meg érteni kell, hanemnem tudod csinálni. Mindenkiből nem lehet emiatt IT-s. A lakatosra, hegesztőre, bányászra, kőművesre is kurvanagy szükség van, őket meg hamarabb ki lehet képezni és szélesebb réteg betanítható rá.

Egy fősuli 3év. Ennyivel több.

Nem írtam, hogy mindenkiből lehet/legyen ITs.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 800
30 663
113
Egy fősuli 3év. Ennyivel több.

Nem írtam, hogy mindenkiből lehet/legyen ITs.
Igen, és az alatt a három év alatt az a személy termel nekem úgy, hogy valószínűleg a fizója is kevesebb, meg valószínűleg nem tudná megcsinálni az IT-s állást meg magát a képzést. Állambácsi ad egy lehetőségi csokrot, ahonnan válogathatsz, de azontúl már a te szorgalmad, értelmi szinted, érdeklődési közöd, döntésed meg bizonyos fokig az anyagi lehetőséged, hogy mivé képeznek és képzed magad, azzal meg mit kezdesz.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 676
34 852
113
Oktatas,.. A legnagyobb baj az hogy a mai fiataloknak minden de mimden adott a tanulasra. /mar nincs az hogy el kell menni a konyvtarba vagy nincs ilyen olyan konyv ott/ megsem elnek vele /tisztelet a kivetelnek/
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Igen, és az alatt a három év alatt az a személy termel nekem úgy, hogy valószínűleg a fizója is kevesebb, meg valószínűleg nem tudná megcsinálni az IT-s állást meg magát a képzést. Állambácsi ad egy lehetőségi csokrot, ahonnan válogathatsz, de azontúl már a te szorgalmad, értelmi szinted, érdeklődési közöd, döntésed meg bizonyos fokig az anyagi lehetőséged, hogy mivé képeznek és képzed magad, azzal meg mit kezdesz.

Hogy meg tudja csinálni vagy sem azt a felvételi folyamatnak kéne meghatároznia.
Se állam, se a személy szempontjából nem fontos, hogy termelne e neked. Sött jó nagy bukás. Személyes része gondolom érthető, meg az is ki is fizet több adót.

Állambácsi a 0db matekkal konkrétan tönkreteszi ezt a réteget. Hiába lenne okos, szorgalmas esélye nincs megírni egy emelt matekot. Ebben a rendszerben belőlem se lett volna mérnök.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 171
67 398
113
Ööö, amikor hoznak egy gépet és nincs magyar manual vagy a gépen nincs magyar felirat...? Aki ma nem beszél alapszinten angolol az kb. mintha félig süket és vak lenne...
Na erre van egy sztorim épp kb két hónappal ezelőttről. Hoztak egy új gepsort. Olasz gepsort. Olaszrol fordítva egy csomó felirat angolra. Jöttek az olasz technikusok osszeszerelni meg beprogramozni. Jöttek a mi megbízott fejlesztomernokeink ketten. Elvileg az olaszok beszélnek angolul, de kiderült hogy nem mind! Volt fiatal is öreg is amelyik csak makogott, vagy semmit sem tudott. Volt köztük egy import brazil, echte Pele, ő az ertelmesebbek közül volt való. A mi két diszpinty mernokunk nagy mellénnyel hogy majd fordít nekünk hulyeknek. Hát az ő tudásuk angolból szintén kimerült az ő betű gyakori használatában. Fonokasszonyom mint nagy pedalgep tanári diplomával, egy német tanfolyammal és egy céges angol tanfolyammal ( mert hátha eloleptetik, de sose fogják mert nem bírja a nyomást és folyton bepanikol) csak néz és bólogat de süt róla hogy fogalma nincs miről beszélnek. Utana engem kérdez értettem e? Én azért megértettem , de sosem tanultam angolt, na meg ismerem már az ilyen gepsorok lelki világát ahhoz hogy pár megértett szó egy egy mondatban elég legyen. Szoval kapott új információkat tolem. Aztán mikor a slepp már elment elég jól el beszélgettem az olaszokkal a következő két hétben, rájöttem melyik normális , melyik bunkó, melyik tud csak olaszul, melyik tud angolul is mégha elég olaszosan is. Hozzáteszem a két fejlesztő mernokunk közül az egyik technika tanár, a másik RTF-et végzett, most kezdte a műszaki egyetemet ősszel. A négy muszakvezeto közül (átlag havi 500000 Ft, plusz adókedvezmény ha van gyerek, némi prémium pl ha időarányosan kiadja a szavakat, ilyenek) egynek van érettségije, ő beszél is angolul valamilyen szinten. A többi harombol egynek nem tudom, de ő csak magyarul ért, a másik kettő esztergályos és kosárfonó nulla idegen nyelv tudással. A helyettesek közül egyedül a fonokasszonyom van diplomás, a többi pl pincér, autószerelő, lakatos. Idegen nyelv kettőnek sémi, fonokasszonyomnak valami, egy meg annyira jól beszél angolul hogy az olaszok és a mernokeink lepateroltak neki egy melót hogy fordítsa le az angol kiírásokat a programban magyarra hogy legyen rajt magyar nyelv is. Idegen nyelvet jó tudni, főleg annak aki kifelé akár menni. Az angol az ok, németből az irodalmi nem sokat ér, a helyi dialektust kell begyakorolt. Pl a burgenlandi számomra érthetetlen, de más területről valójában megertek, pl az igazgatoval is jól el tereferelek, mondta is hogy jól beszélek németül. Bajorokat, szaszokat megértem, a régi erdélyi szaszokat már nehezebben, ott jobban kell koncentrálnom. Aki kint dolgozik az megszokja egy idő után. Aztan van egy mix német is amit pl öcsém munkahelyen a sok szerb, horvát, albán, török, lengyel, magyar stb beszél. Ott olyanok vannak pl a hazamenetelre hogy : Na gé homa. Burgenlandban sok a horvatul tudó , főleg az idősebbek és általában ok azok akik a tulajok egy kisebb cégnél, plusz ott a sok ex jugoszláv. Szóval a szerb horvát se elvetendo, na meg a sok új nyelv, pl török... Mondjuk nekem az a tapasztalatom hogy az átlag német/osztrák se egy nyelvzseni. Szóval szerintem nincs miért szegyenkeznunk ezügyben.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and fip7

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Oktatas,.. A legnagyobb baj az hogy a mai fiataloknak minden de mimden adott a tanulasra. /mar nincs az hogy el kell menni a konyvtarba vagy nincs ilyen olyan konyv ott/ megsem elnek vele /tisztelet a kivetelnek/

30év alatt Top5ből, Afrika szinvonalra süllyedtünk Matek készségből. Azt hiszem ezzel a "0db" matekórával megyünk lejjebb. Tudom az nem fontos szakiskolába.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Na erre van egy sztorim épp kb két hónappal ezelőttről. Hoztak egy új gepsort. Olasz gepsort. Olaszrol fordítva egy csomó felirat angolra. Jöttek az olasz technikusok osszeszerelni meg beprogramozni. Jöttek a mi megbízott fejlesztomernokeink ketten. Elvileg az olaszok beszélnek angolul, de kiderült hogy nem mind! Volt fiatal is öreg is amelyik csak makogott, vagy semmit sem tudott. Volt köztük egy import brazil, echte Pele, ő az ertelmesebbek közül volt való. A mi két diszpinty mernokunk nagy mellénnyel hogy majd fordít nekünk hulyeknek. Hát az ő tudásuk angolból szintén kimerült az ő betű gyakori használatában. Fonokasszonyom mint nagy pedalgep tanári diplomával, egy német tanfolyammal és egy céges angol tanfolyammal ( mert hátha eloleptetik, de sose fogják mert nem bírja a nyomást és folyton bepanikol) csak néz és bólogat de süt róla hogy fogalma nincs miről beszélnek. Utana engem kérdez értettem e? Én azért megértettem , de sosem tanultam angolt, na meg ismerem már az ilyen gepsorok lelki világát ahhoz hogy pár megértett szó egy egy mondatban elég legyen. Szoval kapott új információkat tolem. Aztán mikor a slepp már elment elég jól el beszélgettem az olaszokkal a következő két hétben, rájöttem melyik normális , melyik bunkó, melyik tud csak olaszul, melyik tud angolul is mégha elég olaszosan is. Hozzáteszem a két fejlesztő mernokunk közül az egyik technika tanár, a másik RTF-et végzett, most kezdte a műszaki egyetemet ősszel. A négy muszakvezeto közül (átlag havi 500000 Ft, plusz adókedvezmény ha van gyerek, némi prémium pl ha időarányosan kiadja a szavakat, ilyenek) egynek van érettségije, ő beszél is angolul valamilyen szinten. A többi harombol egynek nem tudom, de ő csak magyarul ért, a másik kettő esztergályos és kosárfonó nulla idegen nyelv tudással. A helyettesek közül egyedül a fonokasszonyom van diplomás, a többi pl pincér, autószerelő, lakatos. Idegen nyelv kettőnek sémi, fonokasszonyomnak valami, egy meg annyira jól beszél angolul hogy az olaszok és a mernokeink lepateroltak neki egy melót hogy fordítsa le az angol kiírásokat a programban magyarra hogy legyen rajt magyar nyelv is. Idegen nyelvet jó tudni, főleg annak aki kifelé akár menni. Az angol az ok, németből az irodalmi nem sokat ér, a helyi dialektust kell begyakorolt. Pl a burgenlandi számomra érthetetlen, de más területről valójában megertek, pl az igazgatoval is jól el tereferelek, mondta is hogy jól beszélek németül. Bajorokat, szaszokat megértem, a régi erdélyi szaszokat már nehezebben, ott jobban kell koncentrálnom. Aki kint dolgozik az megszokja egy idő után. Aztan van egy mix német is amit pl öcsém munkahelyen a sok szerb, horvát, albán, török, lengyel, magyar stb beszél. Ott olyanok vannak pl a hazamenetelre hogy : Na gé homa. Burgenlandban sok a horvatul tudó , főleg az idősebbek és általában ok azok akik a tulajok egy kisebb cégnél, plusz ott a sok ex jugoszláv. Szóval a szerb horvát se elvetendo, na meg a sok új nyelv, pl török... Mondjuk nekem az a tapasztalatom hogy az átlag német/osztrák se egy nyelvzseni. Szóval szerintem nincs miért szegyenkeznunk ezügyben.

Gépsor összerakás az egyik legcigányabb meló. Az év 80%ban külföldön vagy hotelről, hotelre jársz, család otthon. Rohadtul senki nem akarja, mindig a legalját küldik. Ezért a melóért 500.000ft =~1700 eur rohadt sovány észak olaszban.

Irodalmi németel nekem az ellenkező a tapasztalatom. Németek, osztrákok, svájciak.... ~99% beszéli. Ha nem beszélné rá is b*na mert egymást se értenék. :) és akkor hallgassunk meg egy kis osztrák dialektust.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 171
67 398
113
Probálkozás van Ukránokkal akkora a munkaerőhiány, de azok nyelvi okok miatt sokkal szivesebben mennek pl Lengyeloba, vagy anyagiak miatt még nyugatabbra. Jellemzően a magyarul vmennyit legalább beszélni tudó réteg az aki hajlandó ide eladni a munkáját.

Nem az én cégem.

Láthatóan fő cél MOon a gyerekekből minnél kevesebbet kihozni. Hiába van végtelen mennyiségű nyitott ITs állás 500-1.5millós fizuval inkább képezzünk lakatost, meg sor mellé biorobotot.
IT-s? :D Az asszony unokahúga épp tegnap döntött úgy hogy egyenlőre nem mennek ki két év múlva amerikába, inkább IT-s lesz, mert azt hallotta az jól fizet. Ezért most lehet beiratkozik egy alap számítógépes tanfolyamra mert csak Facebookhoz ért, de ahhoz nagyon. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 670
56 674
113
Értem én azokat akik az idegen nyelv mellet kardoskodnak, de a helyzet az, hogy a tanulók egy jelentős része magyarul sem tud. Összetett mondatokat nem tudnak értelmezni például. Fejben négy alapművelettel nem tudnak számolni. Ez a realitás. Erre nem lehet verseny képes angol nyelvtudást meg szögfüggvényeket építeni. :confused:
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 676
34 852
113
30év alatt Top5ből, Afrika szinvonalra süllyedtünk Matek készségből. Azt hiszem ezzel a "0db" matekórával megyünk lejjebb. Tudom az nem fontos szakiskolába.
Nemtudom milyen ez az uj rendszer de en amikor szakiskolaba jartam nekunk se volt matek orank /10. Osztaly utan jartam/ de volt szakszamitas orank ott szamoltunk /terulet kerulet felulet /ablak ajtofalcok/ afas szamla felulet festek fekvetele porozusossagal anelkul munkaora szamitasok stb. Volt szakrajzumk ott geometriat is tanultunk nem keveset majd volt vallalkozas ismeretek elabe alapszintu konyveles stb. Volt matek meg szakmai elmelet oran is felhordott festekek sulyanak kiszamolasa gipszkarton sulyszamitas szigetelo anyagok sulyanak szamitasa festekek yuladas es egeshojevel is sokat szamoltunk gisz glett sulyokat vizfelvetel terfogat szazalekokat novekedeseket vizfelvetellt vagy epp hotagulast oldoszer felvetelt higitast ugyhoogy eleg sokat szamoltunk ugy hogy nem volt mazekorank es ott van meg a statika ora mint epitoipar minimalisan volt oraszamunk boltiv terhelesek athidalogerendak falak oszlopok piklerek alapok stb.
 
Status
Not open for further replies.