[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
IT-s? :D Az asszony unokahúga épp tegnap döntött úgy hogy egyenlőre nem mennek ki két év múlva amerikába, inkább IT-s lesz, mert azt hallotta az jól fizet. Ezért most lehet beiratkozik egy alap számítógépes tanfolyamra mert csak Facebookhoz ért, de ahhoz nagyon. :)

És nemröhög. Bölcsészeknek vannak 3-5 hónapos IT-s (fejlesztői) tanfolyamok, amelyeken összeszedik a legeslegfontosabb ismereteket (aktuális szinten!), aztán felveszik őket ugyanolyan pozíciókra, mint a szakirányú főiskolát/egyetemet végzetteket. Csak esetleg valamivel kevesebbet keresnek, de ez nem biztos. És ennek, hogy ez működhet egy oka van: valójában véve az IT-s sem különb szakma a villanyszerelőnél, nincs szükség hozzá főiskolai/egyetemi végzettségre, mert olyan munkakör, hogy IT-s nincs is, vannak különféle rendszergazdák, fejlesztők, üzemeltetők stb. azoknak meg tényleg csak annyit kell tudni, amit 3-5 hónap alatt meg lehet tanulni (viszont abból a legfrissebb ismeretekre van szükség, amelyet viszont a főiskolát/egyetemet végzettnek is meg kell tanulnia diploma után, mivel sok esetben nem abból fog megélni a munkahelyen, amit a főiskolán/egyetemen tanult, hanem abból, amit utána).
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 835
113
Felmondási idōn vagyok, de még kaptam egy gyakornokot - mondván, majd ō írja a programokat, ha már nem leszek. A srác programozást tanul. Eddig én írtam VBA-ban programokat meg csinálgattam webes felületeket (semmi komoly, angular meg jquery, meg mikrokontrolleres prototípusok (arduino-alap)). A srácról mondták, hogy nagyon penge - évek óta programozik excel-ben. Ok, akkor elsō feladatnak legyen a következō:
- userform - többlapos beviteli maszk adatbázishoz
- dinamikus vloop-al lehessen módosítani a már bevitt adatokat
- import felület képeknek, excel-táblába
- listaelemek képpel
- pdf generálás majd ezt a pdf-et küldje el outlook-ban.

Egy hete csinálja, most jött megkérdezni, hogy hogyan lehet azt megoldani, hogy mindig az akutális utolsó sorba írja be az adatokat...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 865
113
Felmondási idōn vagyok, de még kaptam egy gyakornokot - mondván, majd ō írja a programokat, ha már nem leszek. A srác programozást tanul. Eddig én írtam VBA-ban programokat meg csinálgattam webes felületeket (semmi komoly, angular meg jquery, meg mikrokontrolleres prototípusok (arduino-alap)). A srácról mondták, hogy nagyon penge - évek óta programozik excel-ben. Ok, akkor elsō feladatnak legyen a következō:
- userform - többlapos beviteli maszk adatbázishoz
- dinamikus vloop-al lehessen módosítani a már bevitt adatokat
- import felület képeknek, excel-táblába
- listaelemek képpel
- pdf generálás majd ezt a pdf-et küldje el outlook-ban.

Egy hete csinálja, most jött megkérdezni, hogy hogyan lehet azt megoldani, hogy mindig az akutális utolsó sorba írja be az adatokat...
Gondolom az elmúlt napok tapasztalata alapján az a baj, hogy a srác magyar, próbáljátok meg egy kiváló ukránnal helyette :p!
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and haubagoi

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 810
35 082
113
Penteken meg a szloveneket ekeztek orosz cimborazassal. Azelott a horvatokat . felhozzak az orosz mumust azt vatjak a fegyvermegrendelest. /szerencsetlen amik nem vagjak meg mindig hogy semmi komolyat nem fogunk venni tolluk./
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ebben gigantikusat tévedsz. Nézz rá a V4es PISA... eredményekre, 16éves nyelvfelmérő tesztekre... Hasonlítsuk össze MOot pl Lengyeloval. Ott meg tudták oldani a minőségi oktatást nálunk nem? (Értem én a gyarmati lét a hibás csak ott mégsem.)

És igen érteni fogja mit ír ki az a gép, el tudja olvasni és érti a manualt és nem csinál baromságot mert megvannak a logikai készségei. Mert az iskola ott megadta neki.

Nem azt mondom, hogy totál nincs igazság abban, amit írsz, hanem azt, hogy véleményem szerint nem az intézményi oktatási rendszer a főgonosz, nem a "0 matek, 0 nyelv", hanem ahogy tapasztalom legtöbbször a családi háttérrel vannak a problémák és nem ott kezdődik, hogy a gyerek bekerül a szakmunkásképzőbe és elhülyül, nem tanul, nem jár be. Ezek mind következmények és adhatod a legminőségibb nyelvképzést, vagy matekot, aki nem jár be az órára, nem tanul otthon és egyébként is csak azért látogatja az intézményt, mert kötelező, annak annyi, mint halottnak a csók. Ezek sokkal összetettebb, társadalmi kérdések annál, mint, hogy milyen óra legyen vagy ne legyen adott iskolai rendszerben.
Nem mondtam, hogy a gyarmati lét hibás, hanem csak annyit, hogy ilyen, hogy ahol jobb a fizetés, talán emberibb a bánásmód és nem feltétlen pejoratív szó a munkás, oda vándorol az a munkaerő akit itt sokan hiányolnak és marad jelentős részben a klasszikus értelemben vett betanított munkás.

A szakközepeket kb beszántották lett belőlük szakiskola.
A hárma tagolás ugyan úgy megvan:
szakmunkás- szakközép
szakközép-szakgimnázium
gimnázium-gimnázium

A szakgimnázium kerettantervét megnéztem, kb. ugyan az, mint 15-20 éve a szakközép.
De ha valaki elmegy szakmunkás/szakközépbe az 3 év alatt szerez egy rendes szakmát, +2 év alatt pedig eljut az érettségiig, onnan meg akár tovább is tanulhat.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Felmondási idōn vagyok, de még kaptam egy gyakornokot - mondván, majd ō írja a programokat, ha már nem leszek. A srác programozást tanul. Eddig én írtam VBA-ban programokat meg csinálgattam webes felületeket (semmi komoly, angular meg jquery, meg mikrokontrolleres prototípusok (arduino-alap)). A srácról mondták, hogy nagyon penge - évek óta programozik excel-ben. Ok, akkor elsō feladatnak legyen a következō:
- userform - többlapos beviteli maszk adatbázishoz
- dinamikus vloop-al lehessen módosítani a már bevitt adatokat
- import felület képeknek, excel-táblába
- listaelemek képpel
- pdf generálás majd ezt a pdf-et küldje el outlook-ban.

Egy hete csinálja, most jött megkérdezni, hogy hogyan lehet azt megoldani, hogy mindig az akutális utolsó sorba írja be az adatokat...

És?
 
M

molnibalage

Guest
Na, azok az emberek akik régen a klasszikus szakközepet végezték, ma simán elvégeznek egy gimnáziumot, s úgy végzik el a főiskolát/egyetemet.
Az ugye megvan, hogy a gimis helyek számát is csökkenteni kívájnák vagy már meg is tették? Te tényleg ennyire csukott szemmel jársz-kelsz...?
 
  • Tetszik
Reactions: ozymandias
T

Törölt tag 008

Guest
..... valójában véve az IT-s sem különb szakma a villanyszerelőnél, .....
Az a helyzet, hogy rokon szakmák. Villanyszerelők tanulnak egy masszív alapot, amiből pikk-pakk ITs lehet az ember. Persze azért valami alap fogékonyság kell. Irányítástechnikán, gyakorlatilag boolean algebrát tanulnak, csak nem nevezik így.

Egyébként itt is az számít, hogy mennyire komplex a feladat. Nagyon sok olyan IT-s munka van, amihez tényleg nem kellene egy főiskola, de sok van ahol rendszer szinten kell gondolkozni. Én is 10 évig úgy dolgoztam IT-s ként, hogy nem volt diplomám és higyjétek el, minőségi ugrás következik be a fősuli miatt. Rengeteg hasznos dolgog tanul ott az ember. Igen mindezt úgy, hogy nem is IT a szakirányom, csak "félig".

Mai oktatásról. Lehetőség rengeteg van. Az a baj, hogy a fészbúk nemzedék szarik mindenbe.
Csak keresztkölykön látom, hogy mit csinál, meg az osztálytársai milyenek.
Ő privát angolra jár, még nincs érettségije, de már nyelvizsga megvan (amit visszafizet neki az állam). A sulijuk rengeteg cisco tanfolyamot ingyen ad neki. Ő nekiállt önszorgalomból végignyomni őket. Kiment állásbörzére nyári gyakorlatot kunyizni magának és mondta a cégeknek, hogy pénzt sem kér érte. Előre felépített célja van és dolgozik érte. Pedig nem szorgalmas, nem zseni, nem gazdag....csak nem akar kukás autón csüngeni....ellenben szívesen felkonfigolja a KUKA robotok IoT settingjeit kiépíti hozzá a hálózatot és üzemelteti. :)

Szóval több lehetőség van most az oktatásban, csak ki kellene használni. De mennyivel könnyebb egész nap a mobil képernyőt pörgetni.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 835
113
Gondolom az elmúlt napok tapasztalata alapján az a baj, hogy a srác magyar, próbáljátok meg egy kiváló ukránnal helyette :p!
Dehogy, szōke, vörös teuton. A suliban ezek szerint sok értelmes dolgot nem tanultak. A metrókocsikban, vasútállomáson, konditeremben hirdetik - de az itteni, "falusi" újságban is, hogy programozók, frontend-esek, UI-sek, senior java-s, security-s kerestetik..
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
...
Egyébként itt is az számít, hogy mennyire komplex a feladat. Nagyon sok olyan IT-s munka van, amihez tényleg nem kellene egy főiskola, de sok van ahol rendszer szinten kell gondolkozni. Én is 10 évig úgy dolgoztam IT-s ként, hogy nem volt diplomám és higyjétek el, minőségi ugrás következik be a fősuli miatt. Rengeteg hasznos dolgog tanul ott az ember. Igen mindezt úgy, hogy nem is IT a szakirányom, csak "félig".
...

Az igaz, hogy sokkal jobban megérted a szakmai hátteret főiskola/egyetem után, de (Magyarországon) nagyon sok IT-s pozíció szinte futószalag-munka. Oldod meg a JIRA-kat, ticket-eket sorban, miközben mérik, hogy átlag mennyi időre volt szükséged 1 ticket-re/JIRA-ra. Tervezés, mérnöki tevékenység sok esetben nincs.
Hivatalosan K+F-nek tüntetik fel, amit csinálnak, mert arra kaptak adókedvezményt és támogatást az államtól. Közben meg szupport/ügyelet megy, nem K+F.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Dehogy, szōke, vörös teuton. A suliban ezek szerint sok értelmes dolgot nem tanultak. A metrókocsikban, vasútállomáson, konditeremben hirdetik - de az itteni, "falusi" újságban is, hogy programozók, frontend-esek, UI-sek, senior java-s, security-s kerestetik..
.. céges hirdetés:
... három hónap képzéssel tesztmérnökként alkalmazunk...
 
T

Törölt tag 008

Guest
Felmondási idōn vagyok, de még kaptam egy gyakornokot - mondván, majd ō írja a programokat, ha már nem leszek. A srác programozást tanul. Eddig én írtam VBA-ban programokat meg csinálgattam webes felületeket (semmi komoly, angular meg jquery, meg mikrokontrolleres prototípusok (arduino-alap)). A srácról mondták, hogy nagyon penge - évek óta programozik excel-ben. Ok, akkor elsō feladatnak legyen a következō:
- userform - többlapos beviteli maszk adatbázishoz
- dinamikus vloop-al lehessen módosítani a már bevitt adatokat
- import felület képeknek, excel-táblába
- listaelemek képpel
- pdf generálás majd ezt a pdf-et küldje el outlook-ban.

Egy hete csinálja, most jött megkérdezni, hogy hogyan lehet azt megoldani, hogy mindig az akutális utolsó sorba írja be az adatokat...
Félve kérdezem meg, miért excelben? Lennének jobb toolok erre.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Küzd, mint disznó a jégen. Leültem vele és kezdjük az alapoktól, cellakijelölések select method-dal meg anélkül :D

Jó, ne ítéld meg 1 hét alatt. Ha most kezdett, akkor még jó eséllyel a papírozással (adminisztratív ügyek) van elfoglalva. Nekem is például az R nyelvet kellene tudnom (holnapra), de hiába van 10+ év fejlesztői gyakorlatom, tanultam Matlab-ot és 2 félév statisztikát egyetemen, az R nyelv holnapra nem fog menni. Ezzel azt akarom mondani, hogy hiába "penge" valaki, ha új pozícióba kerül, akkor kiderülhet, hogy az jelentősen különbözik attól, amit eddig csinált. És akkor lehet, hogy az illető nagyon hülyének néz ki, annak ellenére, hogy nem az.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and ozymandias
T

Törölt tag 008

Guest
Az igaz, hogy sokkal jobban megérted a szakmai hátteret főiskola/egyetem után, de (Magyarországon) nagyon sok IT-s pozíció szinte futószalag-munka. Oldod meg a JIRA-kat, ticket-eket sorban, miközben mérik, hogy átlag mennyi időre volt szükséged 1 ticket-re/JIRA-ra.....
Helpdeskesnek, desktoposnak, szervizesnek, IT supportnak, számtechbolti eladónak stb nem is kell. De oda diplomával nem is mennek. Ha valami gond van, úgyis nyomják a Tier 2 - Tier 3 supportnak.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Helpdeskesnek, desktoposnak, szervizesnek, IT supportnak, számtechbolti eladónak stb nem is kell. De oda diplomával nem is mennek. Ha valami gond van, úgyis nyomják a Tier 2 - Tier 3 supportnak.

Világos, de én most arról beszéltem, hogy fejlesztőnek vesznek fel embereket, majd kiderül, hogy a munka nagy része nem fejlesztés, hanem szupport/ügyelet. És mindennek a hátterében az áll, hogy K+F cégnek tüntetik fel magukat, miközben nincs a cégnél K+F, de így kapnak adókezvezményt és támogatást a magyar államtól.
 
  • Tetszik
Reactions: ozymandias

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 835
113
Félve kérdezem meg, miért excelben? Lennének jobb toolok erre.
Mert van excel, meg azt tudják használni. Feldobtam a google script-et, nem, mert az biztos drága. :D

Van egy komplett IT-s hadosztály, de mindenki külön költséghelyen. Ha kell valami az IT-tōl, akkor bérelj ki IT-s és csináltasd meg vele. Fōként mérnöki meg minōségirányítási eszközöket írok, pl. van egy jó német szabvány a dinamikusan terhelt gépelemek tervezésére, ez az FKM-Richtlinie. 210 oldalnyi tömör anyagtulajdonság, diagramm, egyenletek millió kereszthivatkozással. Az IT-s ennek neki sem áll, mert nem is érti. Ilyenkor lehet elkezdeni excel-ben írni a programrészeket. Persze, erre is lenne program, csak basznak megvenni. Vagyunk kb. 14-en, akik szilárdsági számolást csinálunk és van 3 ANSYS licenszünk... Így nagyon vicces egy bonyolult gépelemet ellenōrizni, mivel alig lehet kiszámolni a keresztmetszeti tényezōket. A fōnököm leszarja, építōmérnök, neki ott a HEB600 meg a vasbeton, mindent ebbōl akar elmagyarázni.

Meguntam ezt az egész szart, szabadidōmben beleástam magam a Mathcad-be, butitott, 2d-s végeselem script-et írtam ezekre a problémákra. Mi lett a végeredmény? Ezentúl baszakodhatok az ilyen szarságokkal, egyre kevesebb idōkerettel.

Ez volt a másik indok, ami miatt felmondtam. Fillérbaszás felsōfokon
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az ugye megvan, hogy a gimis helyek számát is csökkenteni kívájnák vagy már meg is tették? Te tényleg ennyire csukott szemmel jársz-kelsz...?

Csökken a gyereklétszám is, szerencsére egyre többen tanulnak szakmát is önmaguktól (a csökkentés 2019-től lesz), és szakma után még az érettségit is megszerezhetik.
Semmi értelme olyan férőhelyeket fenntartani, amiket már ma sem töltenek be, pl a helyi gimi 1/3-adon üzemel. Ennek egyik oka, hogy az ált. iskolákban is fele annyi gyerek van, mint pl 15-20 éve (az alapokhoz, az intézmények megnyitásához, azaz az 50-es, 60-as évekhez képest meg kb 1/3-ad). Meg amúgy is, ma már ha egy intézmény nem specializált képzést ad (humán, reál, nyelvi...), nem színvonalas az oktatás, akkor elég nehezen tud versenyben maradni.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Mert van excel, meg azt tudják használni. Feldobtam a google script-et, nem, mert az biztos drága. :D

Van egy komplett IT-s hadosztály, de mindenki külön költséghelyen. Ha kell valami az IT-tōl, akkor bérelj ki IT-s és csináltasd meg vele. Fōként mérnöki meg minōségirányítási eszközöket írok, pl. van egy jó német szabvány a dinamikusan terhelt gépelemek tervezésére, ez az FKM-Richtlinie. 210 oldalnyi tömör anyagtulajdonság, diagramm, egyenletek millió kereszthivatkozással. Az IT-s ennek neki sem áll, mert nem is érti. Ilyenkor lehet elkezdeni excel-ben írni a programrészeket. Persze, erre is lenne program, csak basznak megvenni. Vagyunk kb. 14-en, akik szilárdsági számolást csinálunk és van 3 ANSYS licenszünk... Így nagyon vicces egy bonyolult gépelemet ellenōrizni, mivel alig lehet kiszámolni a keresztmetszeti tényezōket. A fōnököm leszarja, építōmérnök, neki ott a HEB600 meg a vasbeton, mindent ebbōl akar elmagyarázni.

Meguntam ezt az egész szart, szabadidōmben beleástam magam a Mathcad-be, butitott, 2d-s végeselem script-et írtam ezekre a problémákra. Mi lett a végeredmény? Ezentúl baszakodhatok az ilyen szarságokkal, egyre kevesebb idōkerettel.

Ez volt a másik indok, ami miatt felmondtam. Fillérbaszás felsōfokon

Fú, ez nem semmi.
 
  • Tetszik
Reactions: ozymandias
Status
Not open for further replies.