[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 709
17 013
113
A közgazdaságtanban ennél nagyobb szamárságot tán mondani se lehet. Tőkét akarsz teremteni a semmiből. Mintha a saját hajadnál fogva akarnád kihúzni magadat a gödörből.

Tőke úgy terem, ha alacsonyak az adók (és ebből következőleg a szociális ellátások is), exportra kell termelni, tanulni ás dolgozni és akkor felhalmozódik a tőke. Mindenki így csinálta. Japán is.

Előny ha vannak természeti kincsek (nálunk ugye ez nincs), előny ha külföldi tőke és tudás érkezik be az országba (ez nálunk megvolt) és óriási előny ha érkezik külföldi támogatást (Marschall-segély, EU-támogatás stb). Ez is van nálunk.

A rendszerváltás után nálunk túl erős szociális rendszer, túlméretezett állam épült ki/maradt meg, amik miatt nem lehetett alacsonyak az adók, nem lehetett hatékony állam stb. A Kádár-rendszerből örökölt munkamentalitás meg katasztrófa. Ezeken kellett volna változtatni. Ezért aki a rendszerváltás óta nem szorított meg, az rosszul csinálta. Az volt a szerencsénk, hogy az MSZP - minden hibája ellenére - képes volt megszorítani amikor már a szükség rávitte. Ezért nem mentünk csődbe. Sajnos az MSZP másra nem is volt képes mint tűzoltásra.

UI: Nem baj, ha nem értesz a gazdaság működéséhez, de az már szomorú jelenség, hogy az írásodra 11 lájkot kaptál. Az emberek egyszerűen érzelem alapján ítélnek meg mindent, fittyet hányva a valóságra.
Pár tény, amit figyelmen kívül tetszik hagyni; mekkora is volt a 90-es években az államadósság? Maradjunk annyiban, hogy aki ezek után államcsődről beszél az a dilettáns. Beemeled a munkamorált -ami tény-majd csúsztatsz akkorát, hogy a szerecsen is belesápad. Mi a helyzet a ro-la privivel? A túl erős szociális rendszer alatt mit értesz? Gondolom az elvtársak acélos nyugdíját. Hány céget vettek meg saját dolgozóik, és az igazgatótanács gombokért átjátszotta. Az mszp konkrétan 40.000-68.000 milliárdnyi állami vagyonnal nem tud elszámolni (ez az akkori gdp 2,5-4 szerese). Tényleg "jól" csinálták...a kicsiket ellehetetlenítették, maguknak vip kölcsön... Forrásügyben javasolnám a ksh oldalát...hátha a száraz tények a "parádés" mszp kabinet sikerét mutatja. Ja nem :) Tudod kicsit úgy érzem magam, mint munkahelyen, amikor az a kolléga okoskodik bele, akinek segítettem az egyetemen a kettesért, miközben ötösre szigorlatoztam ugyanabból.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Ha már a valóságról beszélünk, tegyük hozzá hogy a válság egyik alapja az volt, hogy a hetvenes évek végétől az MSZMP már csak felelőtlenül felvett hitelekből tudta fenntartani a gulyáskommunizmust. Onanntól kezdődött az ország masszív eladósodása, illetve hogy a gazdasági folyamatok végkifejletét ezzel el lehetett odázni, nem megoldani. Ezek után visszás, hogy “milyen bátor döntés” volt ugyanannak a pártelitnek levernie a saját korábbi faszságait a lakosságon, meg hogy de jó, meg lettünk mentve.
Ja, és a rendszerváltás után milyen gazdaságpolitikát folytatott az Antall kormány.?
 

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 434
4 797
113
Szerintem te eletedbe nem gyuljtottal petroleum lampat zart terbe hogy ilyeneket modasz valami filmbe lattad biztos /a petroleum lampa mindig is kulteri vilagitasra szolgalt/

Petróleum lámpa fényénél nőttem fel, és petróleum lámpa fényénél írtam a házit. Bár a tanyát már eladtuk, ha szétnéznék anyám falusi házának padlásán jó eséllyel találnék még petrós lámpát. Azt gondolom hogy az u.n. vihar lámpával kevered, na az kültérre való.
Egyébként az egyszerű (üveg testű) kivitelűtől a míves porcelánig széles volt a választék hajdan.
Közintézmények a hetvenes évek végéig "rendszerben" tartották áramszünet esetére.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Szetintem ti keverhetitek azok a szep mibes porcelanok meg uvegtestuek szeszlampak voltak /nekem is van/ a kicsit egyszerubb kivitelu meg altalaba olaj lampak oltak az is van ithon. /petroleum lampam is van regi es uj is mimd minden videki hazba./ de a petroleum lampa nem hazba valo budos a petroleum budosebben eg es kormol 20 perc utan alig van fenye mert bekormolja az uveget... Ezert volt az olajlampa mimdig elterjedtebb.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
A petroleum lampa legmnagyobb elonye hogy riasztja a szunyogot. A viharlampa meg megint mas.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
A közgazdaságtanban ennél nagyobb szamárságot tán mondani se lehet. Tőkét akarsz teremteni a semmiből. Mintha a saját hajadnál fogva akarnád kihúzni magadat a gödörből.

Tőke úgy terem, ha alacsonyak az adók (és ebből következőleg a szociális ellátások is), exportra kell termelni, tanulni ás dolgozni és akkor felhalmozódik a tőke. Mindenki így csinálta. Japán is.

Előny ha vannak természeti kincsek (nálunk ugye ez nincs), előny ha külföldi tőke és tudás érkezik be az országba (ez nálunk megvolt) és óriási előny ha érkezik külföldi támogatást (Marschall-segély, EU-támogatás stb). Ez is van nálunk.

A rendszerváltás után nálunk túl erős szociális rendszer, túlméretezett állam épült ki/maradt meg, amik miatt nem lehetett alacsonyak az adók, nem lehetett hatékony állam stb. A Kádár-rendszerből örökölt munkamentalitás meg katasztrófa. Ezeken kellett volna változtatni. Ezért aki a rendszerváltás óta nem szorított meg, az rosszul csinálta. Az volt a szerencsénk, hogy az MSZP - minden hibája ellenére - képes volt megszorítani amikor már a szükség rávitte. Ezért nem mentünk csődbe. Sajnos az MSZP másra nem is volt képes mint tűzoltásra.

UI: Nem baj, ha nem értesz a gazdaság működéséhez, de az már szomorú jelenség, hogy az írásodra 11 lájkot kaptál. Az emberek egyszerűen érzelem alapján ítélnek meg mindent, fittyet hányva a valóságra.

-Külföldi tőke nem mindig előny csak abban az esetben ha új termelő egységet hoz! 1990-2000 két hazánkba két fajta külföldről jött rabló tőke is megjelent nálunk. 1 amely ponton áron megvette a magyar termelő vagyont lincencek, termék jogok ezeké lett majd az egész gyárat felszámolta. Ezzel piacot véve. Másik ilyen rabló töke amely a balibek 10-12 jegybanki alapkamata hatására betette a pénzét a jegybankba és kamatokat vitte ki! Ez a tőke kamat jövedelmet kért de a tőkéje a magyar gazdaságban nem hasznosult.
A magas jegybanki alap kamat miatt drágák voltak a belföldi hitelek amikkel megfojtották a KKV-kat.

Eu pénzek ki lett már tárgyalva mint valami rossz narkotikum 100 forint ilyen eu-s pénzből 90 forint a német cégeknél köt ki.
MDF és MSZP kormányok elherdálták az állami vagyon miközben rabló kapitalista rendszer volt nálunk. Bogár Lászlóék elmondták ennek oka az volt, hogy 1980 évek végétől a SZDSZ emberi ott voltak a jegybank vezető között. Míg a lengyelek, csehek adósságának egy részét ellengették, másik részét át ütemezték. Nálunk a liberális pénz emberek nehogy már nekünk ha törik szakad fizetni kell!
Kolh emlékirataiban leírja a német egységért kőkeményen fizetett ! Gorbacsovnak 4 milliárd márkát, USÁ-nak ők fizették az első Öből-Háborút. Egy állam volt aki semmit nem kért pedig német egységben fontos szerepe volt az a magyarok ! Ha 1990 mi kapunk csak 1 milliárd márka kamat mentes hitelt az mekkora segítség lett volna.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 063
16 245
113
Ja, és a rendszerváltás után milyen gazdaságpolitikát folytatott az Antall kormány.?

Azt senki sem vitatja, hogy bénát.

Ezt tetézte, hogy eleve garantált bukó helyzetből is indultak hála az MSZMP elképeztően rövidlátó mindent hitelből politikájának (hmm. ez mintha visszatérő baloldali elem lenne, nem?) - 60%-os államadósság, addigi KGST piacok összeomlása, faja kommunista tervgazdálkodásban nagyrészt versenyképtelenné vált ipar. Ami meg versenyképes volt (pl. Tungsram), villámgyorsan szétlopták.

De az a sztori, hogy az Antall kormány után jött a zseniális Bokros bácsi, aki félrerántotta a kormányt és mindennek az lett az alapja, egy autista mese.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
?
Azt senki sem vitatja, hogy bénát.

Ezt tetézte, hogy eleve garantált bukó helyzetből is indultak hála az MSZMP elképeztően rövidlátó mindent hitelből politikájának (hmm. ez mintha visszatérő baloldali elem lenne, nem?) - 60%-os államadósság, addigi KGST piacok összeomlása, faja kommunista tervgazdálkodásban nagyrészt versenyképtelenné vált ipar. Ami meg versenyképes volt (pl. Tungsram), villámgyorsan szétlopták.

De az a sztori, hogy az Antall kormány után jött a zseniális Bokros bácsi, aki félrerántotta a kormányt és mindennek az lett az alapja, egy autista mese.
https://doksi.hu/get.php?order=DisplayPreview&lid=3249&p=8
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
A közgazdaságtanban ennél nagyobb szamárságot tán mondani se lehet. Tőkét akarsz teremteni a semmiből. Mintha a saját hajadnál fogva akarnád kihúzni magadat a gödörből.

Tőke úgy terem, ha alacsonyak az adók (és ebből következőleg a szociális ellátások is), exportra kell termelni, tanulni ás dolgozni és akkor felhalmozódik a tőke. Mindenki így csinálta. Japán is.

Előny ha vannak természeti kincsek (nálunk ugye ez nincs), előny ha külföldi tőke és tudás érkezik be az országba (ez nálunk megvolt) és óriási előny ha érkezik külföldi támogatást (Marschall-segély, EU-támogatás stb). Ez is van nálunk.

A rendszerváltás után nálunk túl erős szociális rendszer, túlméretezett állam épült ki/maradt meg, amik miatt nem lehetett alacsonyak az adók, nem lehetett hatékony állam stb. A Kádár-rendszerből örökölt munkamentalitás meg katasztrófa. Ezeken kellett volna változtatni. Ezért aki a rendszerváltás óta nem szorított meg, az rosszul csinálta. Az volt a szerencsénk, hogy az MSZP - minden hibája ellenére - képes volt megszorítani amikor már a szükség rávitte. Ezért nem mentünk csődbe. Sajnos az MSZP másra nem is volt képes mint tűzoltásra.

UI: Nem baj, ha nem értesz a gazdaság működéséhez, de az már szomorú jelenség, hogy az írásodra 11 lájkot kaptál. Az emberek egyszerűen érzelem alapján ítélnek meg mindent, fittyet hányva a valóságra.


Nagy tanulság, amit leírtál, főként az UI-ban közölt jelenség gondolkodtatott el. Itt sokan csak felmondanak egy leckét, de nem gondolják át, amit leírnak és olvasnak. Meg ügy látom, hiába tesz fel valaki egy témához háttérinfokra mutató linkeket, igen kevesen veszik a fáradtságot, hogy egy oldalnál többet olvassanak. Na hát ez van...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Azt senki sem vitatja, hogy bénát.

Ezt tetézte, hogy eleve garantált bukó helyzetből is indultak hála az MSZMP elképeztően rövidlátó mindent hitelből politikájának (hmm. ez mintha visszatérő baloldali elem lenne, nem?) - 60%-os államadósság, addigi KGST piacok összeomlása, faja kommunista tervgazdálkodásban nagyrészt versenyképtelenné vált ipar. Ami meg versenyképes volt (pl. Tungsram), villámgyorsan szétlopták.

De az a sztori, hogy az Antall kormány után jött a zseniális Bokros bácsi, aki félrerántotta a kormányt és mindennek az lett az alapja, egy autista mese.


Azért fasza dolog, hogy a "hívők" lassan már olyan kb. 40 éves dolgokra hivatkoznak, mint pld. az MSZMP hitelfelvétele a 80-as években. Felhívnám a tisztelt kommentelők figyelmét, hogy a rendszerváltás is majdnem 30 éve volt. Ennyi idő alatt több szarrá bombázott háborút vesztő ország is talpra állt. mi nem virágzunk azért még most sem. Tudom, az egész világ el akarja pusztítani a magyarságot (elég nagy paranoia), mi meg védjük Európát, meg a kereszténységet a török háborúk óta.. Mert ilyen a magyar virtus...De azon elgondolkodtatok, hogy már lassan az időtávlat miatt is értelmetlen lesz az MSZMP-t szidni a saját jelen problémáink miatt. Kissé vicces lenne, ha mondjuk még 20 év múlva is ezt a leckét fújjátok. (Kb. olyan megalapozottsággal, mint ahogy anno a foxi-maxi-n temették a kapitalizmust). Remélem megérem, hogy ezt a lejárt lemezt egyszer elhagyjátok. Mivel 51 éves vagyok, úgy látom, erre elég kevés az esélyem...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Azért fasza dolog, hogy a "hívők" lassan már olyan kb. 40 éves dolgokra hivatkoznak, mint pld. az MSZMP hitelfelvétele a 80-as években. Felhívnám a tisztelt kommentelők figyelmét, hogy a rendszerváltás is majdnem 30 éve volt. Ennyi idő alatt több szarrá bombázott háborút vesztő ország is talpra állt. mi nem virágzunk azért még most sem. Tudom, az egész világ el akarja pusztítani a magyarságot (elég nagy paranoia), mi meg védjük Európát, meg a kereszténységet a török háborúk óta.. Mert ilyen a magyar virtus...De azon elgondolkodtatok, hogy már lassan az időtávlat miatt is értelmetlen lesz az MSZMP-t szidni a saját jelen problémáink miatt. Kissé vicces lenne, ha mondjuk még 20 év múlva is ezt a leckét fújjátok. (Kb. olyan megalapozottsággal, mint ahogy anno a foxi-maxi-n temették a kapitalizmust). Remélem megérem, hogy ezt a lejárt lemezt egyszer elhagyjátok. Mivel 51 éves vagyok, úgy látom, erre elég kevés az esélyem...


UI.: gondoljatok bele, a II. VH. után még magyarország is felszámolta a háborús károk túlnyomó részét ennyi idő alatt..
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
olyan kb. 40 éves dolgokra hivatkoznak, mint pld. az MSZMP hitelfelvétele a 80-as években. Felhívnám a tisztelt kommentelők figyelmét, hogy a rendszerváltás is majdnem 30 éve volt. Ennyi idő alatt több szarrá bombázott háborút vesztő ország is talpra állt. mi nem virágzunk

Felhívnám a tisztelt figyelmedet, hogy az időtávlat ellenére az adósság megmaradt.
Itt nincs elévülés, vagy szerinted a hitelezők erre való tekintettel majd törlik ?
Igaz volt olyan időszak amikor le lehetett volna redukálni, de a béna mdf nem tette meg ezt.
Egyébként légy szíves mondjál egy a vesztes oldalon végzett országot ahol 40 évnyi kommunizmus regnált, értekálló pénz, hiperinflációval, banki aranykészlet híján, háborús jóvátétellel a nyakán, lerombolt termelőbázissal, hipp-hopp talpraállt ?
Zarójelben hogy mennyire tévúton jársz: nem volt rendszerváltás, max papiron.
Ha lett volna, ma nem az általad oly "kedvelt" Fidesz alakithatott volna kormányt.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Felhívnám a tisztelt figyelmedet, hogy az időtávlat ellenére az adósság megmaradt.
Itt nincs elévülés, vagy szerinted a hitelezők erre való tekintettel majd törlik ?
Igaz volt olyan időszak amikor le lehetett volna redukálni, de a béna mdf nem tette meg ezt.
Egyébként légy szíves mondjál egy a vesztes oldalon végzett országot ahol 40 évnyi kommunizmus regnált, értekálló pénz, hiperinflációval, banki aranykészlet híján, háborús jóvátétellel a nyakán, lerombolt termelőbázissal, hipp-hopp talpraállt ?
Zarójelben hogy mennyire tévúton jársz: nem volt rendszerváltás, max papiron.
Ha lett volna, ma nem az általad oly "kedvelt" Fidesz alakithatott volna kormányt.


Azért a csehek jobban állnak. Nemrég voltam Prágában, az árak Kb. mint itthon. a fizetések meg kb. a duplája mint általában nekünk... (Ezt egy Csehországban dolgozó szlovákiai magyar mondta, aki ismeri a magyar viszonyokat is.)

Írtad, hogy aranykészlet nuku. Matolcsy úr mondta, manapság nem az arany biztosítja egy fizetőeszköz stabilitását, így el is fogyott az utolsó 3 tonna. Azt hiszem ez nem érv.

Azt is írtad, nem volt rendszerváltás. Ezt a fogalmat nem én találtam ki, de kifejthetnéd, mire gondolsz? Mi volt akkor 30 éve és mi van most? Lehet még kiderül, ma is kommunizmus van? Nem lennék meglepve, mert eléggé arra hajaz az általad szeretett kormányunk politikája.. (Én ezért nem szeretem Őket sem...)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Teljesen mást írt de sebaj...

na mindegy: anno amikor Zalaegerszegen cserélt az ELIOS, lőttem párt képet: jobbra fordulva a fekete lyuk, balra fordulva a régebbi lámpák ugyanott a Koztársaság uton.
A csere egyébként azt jelentette, két kis emelőkosaras kisteher ment,lámpatest le, lámpatest fel. Másnap lefotoztam a az új lámpatestek csomagolóanyagát a tipusjelzéssel. kikerestem a Tungsramnál az adott típus árát. elosztottam a bejelentett projektköltségt a felszerelt világítótestek számával. Kiderült, hogy így, egyetlen LED lámpa fel és leszereléssel -kb negyed óra per darab: 1 harmad rész a lámpa- 2 harmad az egyéb, beleértve szerelést és alkotmányos költségeket..

önkormányzat azzak intézte el a reklamálókat, 10 év múlva megtérül. Most mint kiiderült az kb 30 lesz, és 12 év múlva cserélni kell.

12 évet bírta a led? Akkor az még ugyancsak jó minőségű volt. Nekem 1-2 évet ha bírja. :(
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 816
47 142
113
Azért a csehek jobban állnak. Nemrég voltam Prágában, az árak Kb. mint itthon. a fizetések meg kb. a duplája mint általában nekünk... (Ezt egy Csehországban dolgozó szlovákiai magyar mondta, aki ismeri a magyar viszonyokat is.)

Írtad, hogy aranykészlet nuku. Matolcsy úr mondta, manapság nem az arany biztosítja egy fizetőeszköz stabilitását, így el is fogyott az utolsó 3 tonna. Azt hiszem ez nem érv.

Azt is írtad, nem volt rendszerváltás. Ezt a fogalmat nem én találtam ki, de kifejthetnéd, mire gondolsz? Mi volt akkor 30 éve és mi van most? Lehet még kiderül, ma is kommunizmus van? Nem lennék meglepve, mert eléggé arra hajaz az általad szeretett kormányunk politikája.. (Én ezért nem szeretem Őket sem...)
A csehek jobban állnak. De ezen ne lepődjünk már meg, mindig is jobban álltak. Egy fejlett ipari ország volt már akkor is hozzánk képest, mikor mi a KGST éléstára. Nézd meg kik a szomszédai nekik, meg kik nekünk, és milyen arányban. Egyszerűen a földrajzi elhelyezkedésük szerencsésebb már azért is, mert a németeke, és osztrákokkal, lengyelekkel határosak nagyon nagy részt, nem szerbiával, ukrajnával, romániával, horvátokkal. Az is tény, hogy esélyesen náluk simábban ment le a rendszerváltás, kevesebbet loptak el, de lássunk tisztán: mindíg is fejlettebbek/gazdagabbak voltak hozzánk képest.
 
T

Törölt tag 008

Guest
..... nem volt rendszerváltás, max papiron.
Ha lett volna, ma nem az általad oly "kedvelt" Fidesz alakithatott volna kormányt.
Spec a Fidesz pont nem volt részese a rózsadombi paktumnak. Szóval a rendszerváltás az ő második hatalomrakerülésükkel kezdődött. Az első fidesz kormány nem volt még az, mert akkor bezsarolták őket és nem igazán volt mozgásterük. Amikor másodszor kerültek hatalomra akkorra tudtak mindent úgy elrendezni, hogy ne tudják őket bábként használni. Ezért is megy annyira a cirkusz.

A csehek jobban állnak. De ezen ne lepődjünk már meg, mindig is jobban álltak. Egy fejlett ipari ország volt már akkor is hozzánk képest, mikor mi a KGST éléstára. .....
Picit meszebb nyúlik az a dolog. Egész pontosan a Monarchia alatt találta ki a bécsi udvar, hogy a cseheknél lesz a nehézipar nálunk pedig a mezőgazdasági termelés és a bányászat. Ha belegondolunk ez jogos. Felvidék és Erdély tele volt nyersanyaggal az Alföldön meg irgalmatlan mennyiségű kaját lehetett termelni. Csak hát utána kiderült, hogy ez zsákutca....nekünk.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Azért a csehek jobban állnak.
Nem is tudtam hogy a csehek vesztettek, mind az első, mind a másodikban.
Járok oda is, szóval őket nem bombázták, az a helyzet. Főleg nem szarrá.
A privatizáció kuponos volt, amelynek jellegzetességeire rá tudsz keresni és hogy az idő őket igazolta.
Az adósságszolgálat minden évben jelentős tétel egy ország költségvetésében, tehát hiába hiszik az emberek, hogy tulajdonképpen nincs, mert nem látjuk....
Magyar Közlöny, minden évben Költségvetési törvény. Lehet tanulmányozni. Ennek tükrében tudsz költekezni - magadra.
Nem akarom felvázolni a magyar gazdaságpolitika óriási hibáit, millió tanulmány van róla.
Írtad, hogy aranykészlet nuku. Matolcsy úr mondta, manapság nem az arany biztosítja egy fizetőeszköz stabilitását, így el is fogyott az utolsó 3 tonna. Azt hiszem ez nem érv.
A forint bevezetésekor alapvetően szükség volt rá, mert egyébként milyen alapja lett volna egy új pénznemnek ? Mo nem vett részt a tőkés országok által létrehozott Bretton-Woods-i rendszerben, mivel kettészakadt a világ.
Az írtam hogy a háború végén 45-46-ban hiperinfláció volt, és a visszaadott arany (28 tonna) képezte az új pénz alapját. Ha ezt nézzük - ez a háború előtti aranyvagyon - míg pl a csehszlovákoknak közel 100 tonnájuk volt ( a sorsa ennek is hányatott, de ez most nem téma).
Matolcsynak ehhez semmi köze. Aktuálpolitikát keversz bele, közben:
1945 - 30 tonna
1972 - 70 tonna
1989 - 50 tonna
1992 - 3 tonna
Magyar Nemzeti Bank,1990-ben váltotta pénzre aranytartaléka zömét Surányi jegybankelnöksége alatt. Jelenleg is 3,1 tonna van.
Illetve nézd meg a jelenlegi nemzetközi trendeket, hogy az a vacak gold minden országban elég rendesen ott van.
Azt is írtad, nem volt rendszerváltás. Ezt a fogalmat nem én találtam ki, de kifejthetnéd, mire gondolsz?
Volt egy papíros váltás, de az elvtársak már előtte szépen rámozdultak a nemzeti vagyonra, amely aztán képezte a későbbi poltiikai hatalmuk alapjait.
Saját szemmel láttam mi volt 88-89-ben.
A szocialista párt ezután a neoliberális multinacionális tőke hazai szószólója lett, ehhez képest a jobboldalinak mondott rész valósítja meg az ún. szocdem programpontokat. És hát ezért vesztettek most is.
Nem szereted Orbánékat, szíved joga. Mondj jobbat. Csak ne a Jobbikot - ultragáz az egész ....
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 063
16 245
113
UI.: gondoljatok bele, a II. VH. után még magyarország is felszámolta a háborús károk túlnyomó részét ennyi idő alatt..

Na ja, csak kozben volt 3 másik szoci kormány amelyik töretlenül adósította el az országot ugye... jaaa, 80%-ra feltornászott államadósság, amelynek nem kis részét valahogy pont a tuti bukó választások elott sikerült felvenni.

Ebből simán lehetett volna Görögország is, ugyanaz a total szívás meg kétszámjegyű infláció mint a 90%-és években, azzal a különbséggel, hogy most a lakosságot se lehetett volna a ügyeletes pénzügyi zseniknek kifosztani, mert hála annak hogy pénzügyi felügyelet se volt, a fel ország svájci frankos hitelt nyögött.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nem is tudtam hogy a csehek vesztettek, mind az első, mind a másodikban.
Járok oda is, szóval őket nem bombázták, az a helyzet. Főleg nem szarrá.
A privatizáció kuponos volt, amelynek jellegzetességeire rá tudsz keresni és hogy az idő őket igazolta.
Az adósságszolgálat minden évben jelentős tétel egy ország költségvetésében, tehát hiába hiszik az emberek, hogy tulajdonképpen nincs, mert nem látjuk....
Magyar Közlöny, minden évben Költségvetési törvény. Lehet tanulmányozni. Ennek tükrében tudsz költekezni - magadra.
Nem akarom felvázolni a magyar gazdaságpolitika óriási hibáit, millió tanulmány van róla.

A forint bevezetésekor alapvetően szükség volt rá, mert egyébként milyen alapja lett volna egy új pénznemnek ? Mo nem vett részt a tőkés országok által létrehozott Bretton-Woods-i rendszerben, mivel kettészakadt a világ.
Az írtam hogy a háború végén 45-46-ban hiperinfláció volt, és a visszaadott arany (28 tonna) képezte az új pénz alapját. Ha ezt nézzük - ez a háború előtti aranyvagyon - míg pl a csehszlovákoknak közel 100 tonnájuk volt ( a sorsa ennek is hányatott, de ez most nem téma).
Matolcsynak ehhez semmi köze. Aktuálpolitikát keversz bele, közben:
1945 - 30 tonna
1972 - 70 tonna
1989 - 50 tonna
1992 - 3 tonna
Magyar Nemzeti Bank,1990-ben váltotta pénzre aranytartaléka zömét Surányi jegybankelnöksége alatt. Jelenleg is 3,1 tonna van.
Illetve nézd meg a jelenlegi nemzetközi trendeket, hogy az a vacak gold minden országban elég rendesen ott van.

Volt egy papíros váltás, de az elvtársak már előtte szépen rámozdultak a nemzeti vagyonra, amely aztán képezte a későbbi poltiikai hatalmuk alapjait.
Saját szemmel láttam mi volt 88-89-ben.
A szocialista párt ezután a neoliberális multinacionális tőke hazai szószólója lett, ehhez képest a jobboldalinak mondott rész valósítja meg az ún. szocdem programpontokat. És hát ezért vesztettek most is.
Nem szereted Orbánékat, szíved joga. Mondj jobbat. Csak ne a Jobbikot - ultragáz az egész ....


Amit írtam, azt tényleg Matolcsy mondta. Ennyi az értelme.

Utánanéztem, a rendszerváltás után váltották tényleg pénzre az aranykészlet javát. (MDF kormány és nem szocialista éra!!!!)

https://www.sokkaljobb.hu/content/hova-lett-magyarország-aranytartaléka?honnan=Nemzeti_Hirhalo

Csehországot meg ne vond ki légyszíves a pakliból. Volt ott egy olyan fószer, mint Gustav Husak, azt hiszem eléggé sztálinista volt még 88-ban is...(Ha az emlékeim nem csalnak.) Azt hiszem azt a csekély előnyt, ami volt ott éppen lenullázta. Csak utalásképpen. Nem Csehszlovákia volt a legvidámabb barakk a szockóban, hanem a Magyar Népköztársaság. Egyetemista koromban, Csehszlovákiában, meg Lengyelországban volt a fekete piacon konvertibilis a forint, ezért állandóan ott tudtunk lebzselni, mivel forinttal még a legdrágább ottani helyek is elérhetőek voltak a számunkra (évente legalább 3-4 szer voltunk akkoriban arrafelé kirándulni). Simán megfizethetőek voltak azok a helyek is, ahová csak gyalog, hátizsákkal tudták az élelmiszert elvinni (pld. Magas Tátra). LO-ban akkor élelmiszer hiány volt, de forinttal eljutottunk rendszeresen olyan helyekre, ahol nem volt hiány semmiből sem...

Azt meg nem értem, hogy miért zavar téged az, hogy sikerült az egykori MSZMP vezetők egy részének (csak a csúcs közelében lévőknek, nekem is van ügyfelem most is ebből a brigádból)a politikai tőkéjüket gazdaságira átváltani, ha nem látod, hogy a NER meg a +Mészáros" jelenség, kb. ugyanaz????

Az elég gagyi, ha azt állítod, ma a gazdasági túlsúlya az egykori MSZMP nomenklaturának van... (Csak az arányok végett, nekem 10 projektből 2 köthető az egykori MSZMP-ekhez, 2 külföldi tulajdonosokhoz, míg 6 db az államhoz, vagy a NER-es újburzsuákhoz.) Azt hiszem beszédes amit leírtam... De ne gyere majd azzal, hogy Én is a rendszer haszonélvezője vagyok. Persze az vagyok, csak nem politikai, hanem szakmai alapon... És emiatt nyírnak is keményen a kedves NER-es elvtársak, csak hát van olyan tapasztalat, hogy ami 18 éve bevált és jó, az miért ne lenne jó a jövőben is?? Csak azt láton, ezek a hangok egyre alsóbb szinten jelentkeznek... Ami nem baj, de jellemző...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Írtad, hogy aranykészlet nuku. Matolcsy úr mondta, manapság nem az arany biztosítja egy fizetőeszköz stabilitását, így el is fogyott az utolsó 3 tonna. Azt hiszem ez nem érv.

???
Március 6-ikai hír szerint hazahozták. Adatokat nem találtam aról, hogy eladták volna. Te tudsz valamit?
 
Status
Not open for further replies.