[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Habzószájúak?
Sakk-matt...?
Aha...
Kisebb arc nem ártana főleg, ha csak agyatlan propagandát tolsz...
  • Előirányzat szó értelmezése ezek szerint meghaladja képességeidet. Volt már 2% feletti eltérés is az álmok és valóság között...
  • Ez saját magához képest fejlődés. Tehát a 4-szer nagyobb bérnél az 1%-os fejlődés az abszolút értékben azt jelenti, hogy a magyar és a német növekedés között akkor mekkora is a difi aboszolútban? Így soha nem fogunk utolérni senkit, az elvándorlás folytatódni fog.
  • Arról volt már szó, hogy ez komoly részben nem a kormány eredménye. Akkora mértékű a munkaerő külföldre áramlása, hogy emiatt nőttek meg a bérek, hogy maradjon már itthon valaki és ne járjon át AUT-ba dolgozni vagy ne hagyja el csak simán az országot a munkaerő. A kormány "jó teljesítményének" sok köze nincs, legalábbis a versenyszférában biztosan nem.
  • Arról miért nem tett be egyetlen propagandista sem adatokat, hogy a megélhetési költség mennyivel lett nagyobb?
    • 2013-ban kétszobás lakást vettem ki Sasadi út táján zöldövezetben havi 85k-ért. Most kétszobás lakások 150k-tól felfelé indulnak, a munkatársam 160k-ért bérel. Nem, nem az 5. kerületben, hanem Kőbánya külsőn. Nekem csak szerencsém van, hogy nem kerül ennyibe a lakhatás és nem a világ végén, de nekem is nagyon komolyan megnőtt költséget jelent úgy, hogy a fizetésem emelkedése azt 2 éves laggal követte le. Ehm...
    • Igen, a lakásárak elszállása a piaci folyamatoknak is köszönhető, de az egyik főbűnös a CSOK. Úgy felvitte az árakat, hogy minden nem gyerekes megszopja, akkor is, ha csak lakást bérelne és nem venne. (Vétel? Ugyanár. Miből?) Pontosan azt történt, hogy a CSOK által beömlő pénzmennyiséggel arányosan minden drágább lett, az építőipar simán 1:1-ben benyeli a beledöntött pénzt. Nekik jó, nekem szopás. Pontosan azt történt, ami előre megjósolt kb. mindenki, aki nem tökkeltütött...
    • Minden szolgáltatás ára kilőtt az égbe a fodrásztól kedve, a hidegburkolóig, az orvosig bezárólag. 3 év alatt a szakorvosi konzultációs díj, munkadíj, ahova eddig jártam úgy 20-40%-kal nőtt helytől függően.
Goshtface kommentjére szándékosan nem reagáltam, de azok után, ahogy hogyan rázendítettek itt egyesek. A Pravda szintű propaganda ömlik azoktól, akik csak ezért vannak itt, semmiféle haditechnikai vagy hadtörténelmi komment nincs. Ez nálam már túllépte az irritáló szintet. El kéne dönteni, hogy akkor ez HT betűkapcsolat jelent-e még valamit az oldal üzemeltetői számára. Ha propagandát akarok hallani, akkor bekapcsolom az M1-et vagy olvasok origót, de erre nincs igényem.

Az különösen vicces, hogy pártunk és kúrmányunk által működtetett rendőrség új gyakorlatáról a propaganda alatt egy kommenttel jön infó...

Komolyan jó lenne, ha a modik elgondolkoznának a Kantin lezárásán vagy a politikai témájú kommentek instant kiszórásán. A kevesebb néha több. Nagyon jól megvolt az oldal sok sok évig anélkül, hogy tered engedtek volna ilyesminek.

Nem azért tettem be a két info térképet, amikbe egyébként az instán futottam bele sok ezer másik térkép között, mert propagandát szeretnék folytatni. Pusztán csak azért mert szerintem nem csak fekete és fehér lehet a rendszer.
Igen, Orbánéknak is vannak hibái. Ó hogyne lenne. Viszont ezek az infomapok szerintem "picikét" frankóbbak az olyan remekbe szabott érveknél a'la beta, miszerint Orbán az ország leggazdagabb embere. OMG WTF LOL STB
Ahogy neked, úgy nekem is vannak rossz emlékeim. Az enyém az, amikor a párommal ott ültünk a MOM park egyik kávézójában 2008-ben egy banki hitel alkusz sráccal szemben, aki biztosított minket a remek, felfelé ívelő gazdasági helyzetről, a tartósan alacsony CHF árfolyamról, és persze a bankok rendkívül türelmes és rugalmas hozzáállásáról, korrektségéről. Vettünk lakást hitelre. Ahogy sok százezren mások is. A folytatást ismeri mindenki.
Neked elvették a magánnyugdíj megtakarításodat, nekem meg elfelejtettek szólni azok, akiknek a dolguk lett volna, hogy a CHF hitel egy átverés.
Ez van sajnos.

A nyugati típusú demokráciáról:
1992-ben, mikor első éves tanuló voltam a Kossuth-ban Csepelen, az elektrotechnika tanár mondta: Szerencsések vagytok, mert felnőttként már nyugati életszínvonalon élhettek majd. Ez volt 25-26 éve....
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
Jajj minden szar. Ne picsogj, fizesd a kurva adódat, hogy legyen Abdulnak ARTZ-4! Itthon nem jó a CSOK-ot finanszírozni, mert az a középosztályt támogatná, és az hurrdur. KYS.
Egyiket sem akarom, de ezt eldöntik helyettem. Hans/József pénzt ígér a zsebembōl Abdulnak/Rikkárdónak, hogy a hatalomba kerülhessen és lophasson. Hogy miért tartom rossz ötletnek, lásd fent...

Ozymandias: miért vagy egyedül? Akit hasonló cipőben látok; 1 önző-nehogymá valaki beleszóljon mit csinálok. Konszenzusképtelen. 2 álmodozó...nekem a 2 diplomás, hú de engem szerető Megan Fox kell. Ja hogy fogam nincs de sörhasam van? Na és. 3 debil...no comment 4 az előző kategóriák elszenvedője, aki ha képes lesz felfogni, hogy mindenben ideális társ nem létezik, még lehet boldog.

A lakásgond kapcsán; ki mondta xy-nak, hogy ne tanuljon (és legyen jó állása), ne takarékoskodjon (mer nekem is "jár" az új autó, nyaralás)? Tudod, h mennyi nagyszájú kolléga ismerős röhögött rajtam, amikor régi kocsival jártam, nyaralni meg nem mert panelra gyűjtöttem? Ők meg vették hitelre az alfát, meg a huszonmilliós kecókat.

Itthon, akiket látok, rohadtúl nem azért vállalnak több gyereket, mert jobb adó szempontból. Hanem szerettek volna, csak erős visszatartó erő volt az, hogy emelik e hetente a megélhetési költségek, mennyire inflálódik a fizu, tud e venni nagyobb lakást, stb. Nem is értem az ilyen hozzáállást...

Házas ember vagyok, nem vagyok egyedül. Ami bassza a csōröm az nem párkapcsolati irány, hanem általános tendencia. Mibe is öli a pénz a "művelt Nyugat"? Segélyek, nyugdíj. A német kutatási alap összesen 4milliárd. Ehhez hozzájönnek az autógyárak, összesen 5 milliárd. A cégek a saját nyereségbōl valamit. Tisztán tudományos K+F a 5,7 milliárd (a teljes oktatási pénzmag 17 milliárd volt 2017-ben). Ebbōl a pénzmagból mennek a kutatások (a Wendelstein7-tōl a legutolsó általános iskoláig). Mennyi pénz megy a migrációra meg segélyekre!?

A német ipar alapozta meg a mai indokolatlan és nem megérdemelt jólétet sokaknak, de az ipar utánpótlás nélkül életképtelen. Manapság több a genderfaszság, mint a természettudomány. Magyaország sem jobb, ott vannak a nemzetközi összevetések. Így maradnak a segélyhez szoktatott tömegek, meg az elvonások, illetve "családösztönzés", csak hogy maradj. Ha meg hirtelen most lett "biztonságosabb" a nagycsalád igénye, akkor ez dupla öngól az évek óta tartó gazdasági "dübörgésnek"...

Nem is olyan régen írtam, hogy aki régen skin volt, az ma családos - úgyhogy elvek ide-vagy-oda, ment az x.

Minden generáció megköti a maga kis paktumát...
 
M

molnibalage

Guest
A nyugati típusú demokráciáról:
1992-ben, mikor első éves tanuló voltam a Kossuth-ban Csepelen, az elektrotechnika tanár mondta: Szerencsések vagytok, mert felnőttként már nyugati életszínvonalon élhettek majd. Ez volt 25-26 éve....
Ebben részben igaza volt, mert el lehet menni, nincs vasfüggöny és most már országhatár se nagyon... Bár ő nem így értette...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 215
113
Egyiket sem akarom, de ezt eldöntik helyettem. Hans/József pénzt ígér a zsebembōl Abdulnak/Rikkárdónak, hogy a hatalomba kerülhessen és lophasson. Hogy miért tartom rossz ötletnek, lásd fent...



Házas ember vagyok, nem vagyok egyedül. Ami bassza a csōröm az nem párkapcsolati irány, hanem általános tendencia. Mibe is öli a pénz a "művelt Nyugat"? Segélyek, nyugdíj. A német kutatási alap összesen 4milliárd. Ehhez hozzájönnek az autógyárak, összesen 5 milliárd. A cégek a saját nyereségbōl valamit. Tisztán tudományos K+F a 5,7 milliárd (a teljes oktatási pénzmag 17 milliárd volt 2017-ben). Ebbōl a pénzmagból mennek a kutatások (a Wendelstein7-tōl a legutolsó általános iskoláig). Mennyi pénz megy a migrációra meg segélyekre!?

A német ipar alapozta meg a mai indokolatlan és nem megérdemelt jólétet sokaknak, de az ipar utánpótlás nélkül életképtelen. Manapság több a genderfaszság, mint a természettudomány. Magyaország sem jobb, ott vannak a nemzetközi összevetések. Így maradnak a segélyhez szoktatott tömegek, meg az elvonások, illetve "családösztönzés", csak hogy maradj. Ha meg hirtelen most lett "biztonságosabb" a nagycsalád igénye, akkor ez dupla öngól az évek óta tartó gazdasági "dübörgésnek"...

Nem is olyan régen írtam, hogy aki régen skin volt, az ma családos - úgyhogy elvek ide-vagy-oda, ment az x.

Minden generáció megköti a maga kis paktumát...
Hogyan tovább? Ezek a problémákat sokan látjuk, szerinted mi lehet, vagy hol találhatjuk meg a megoldást?
Én ezt a teljes fejlett nyugaton látom amit fentebb vázoltál, nem csak a németeknél, vagy idehaza.
Kína? Az sem fenékig tejfel.
Japán?
Ausztrália?
Melyik modell az optimális?

Vagy úgy ahogy van szart nem ér az emberiség? Kicsit szerintem negatív vagy, ma meg kiváltképp.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 719
17 073
113
Egyiket sem akarom, de ezt eldöntik helyettem. Hans/József pénzt ígér a zsebembōl Abdulnak/Rikkárdónak, hogy a hatalomba kerülhessen és lophasson. Hogy miért tartom rossz ötletnek, lásd fent...



Házas ember vagyok, nem vagyok egyedül. Ami bassza a csōröm az nem párkapcsolati irány, hanem általános tendencia. Mibe is öli a pénz a "művelt Nyugat"? Segélyek, nyugdíj. A német kutatási alap összesen 4milliárd. Ehhez hozzájönnek az autógyárak, összesen 5 milliárd. A cégek a saját nyereségbōl valamit. Tisztán tudományos K+F a 5,7 milliárd (a teljes oktatási pénzmag 17 milliárd volt 2017-ben). Ebbōl a pénzmagból mennek a kutatások (a Wendelstein7-tōl a legutolsó általános iskoláig). Mennyi pénz megy a migrációra meg segélyekre!?

A német ipar alapozta meg a mai indokolatlan és nem megérdemelt jólétet sokaknak, de az ipar utánpótlás nélkül életképtelen. Manapság több a genderfaszság, mint a természettudomány. Magyaország sem jobb, ott vannak a nemzetközi összevetések. Így maradnak a segélyhez szoktatott tömegek, meg az elvonások, illetve "családösztönzés", csak hogy maradj. Ha meg hirtelen most lett "biztonságosabb" a nagycsalád igénye, akkor ez dupla öngól az évek óta tartó gazdasági "dübörgésnek"...

Nem is olyan régen írtam, hogy aki régen skin volt, az ma családos - úgyhogy elvek ide-vagy-oda, ment az x.

Minden generáció megköti a maga kis paktumát...
Az eleje ok. De soha nem voltam én sem skin, sem egyéb. Annyi a story, hogy itthon is tudok boldogulni (segélymentesen), minek mennék el? Ezt egyre többen gondolják így, főleg h megéri dolgozni. A segélyekből élőknél meg felénk már nem divat 8-10 purgyé, mert ha nem viszi suliba, ő meg nem megy közmunkára...ugrik sok minden.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
T

Törölt tag 1711

Guest
Az eleje ok. De soha nem voltam én sem skin, sem egyéb. Annyi a story, hogy itthon is tudok boldogulni (segélymentesen), minek mennék el? Ezt egyre többen gondolják így, főleg h megéri dolgozni. A segélyekből élőknél meg felénk már nem divat 8-10 purgyé, mert ha nem viszi suliba, ő meg nem megy közmunkára...ugrik sok minden.

Azt én is tapasztalom, hogy a velem egykorú eszkimóknál már csak 2-3, max. 4 purgyé van. Közben dolgozó magyar meg egyre korábban és egyre több gyereket vállal. Van olyan ismerős aki 40 évesen hozta össze a 4.-et, 46 évesen úgy döntött a most ősszel születő 6-ik lesz az utolsó.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 719
17 073
113
Még értelmezni sem tudtad, amit írt... Innentől fogva a képernyő mögötti lélekbúvár és kéretlen tanácsosztotagás részedről... Ehm...
Na látom a legutóbbit lelkedre vetted :) Kérdést tettem fel, és nem állítottam, hogy Ő van egyedül. Nem vagyok lélekbúvár és tanácsokat sem adok. A helyzet az, hogy szemléletbeni különbségek feszülnek köztünk, ami láthatóan indulatot szül benned. Én nem haragszom a személyeskedő, magas lóról mindenkit (is) lenéző magatartásod miatt...nekem nincsenek komplexusaim.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
Na látom a legutóbbit lelkedre vetted :) Kérdést tettem fel, és nem állítottam, hogy Ő van egyedül. Nem vagyok lélekbúvár és tanácsokat sem adok. A helyzet az, hogy szemléletbeni különbségek feszülnek köztünk, ami láthatóan indulatot szül benned. Én nem haragszom a személyeskedő, magas lóról mindenkit (is) lenéző magatartásod miatt...nekem nincsenek komplexusaim.
Nem vettem a lelkemre. Egyébként meg az a jó, hogy csak idézni kell...

Ozymandias: miért vagy egyedül?

Nem vagy lélekbúvár? Aha... Ahhoz képes analizálsz itt egyből a levegőbe.

Akit hasonló cipőben látok; 1 önző-nehogymá valaki beleszóljon mit csinálok. Konszenzusképtelen. 2 álmodozó...nekem a 2 diplomás, hú de engem szerető Megan Fox kell. Ja hogy fogam nincs de sörhasam van? Na és. 3 debil...no comment 4 az előző kategóriák elszenvedője, aki ha képes lesz felfogni, hogy mindenben ideális társ nem létezik, még lehet boldog.
Indulat nincs bennem, csak a falnak megyek ettől a magatartástól főleg, hogy x+1 a köbön alkalommal van már ez.

Nem nézek le senkit alapból.

Másegyéb?
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
Hogyan tovább? Ezek a problémákat sokan látjuk, szerinted mi lehet, vagy hol találhatjuk meg a megoldást?
Én ezt a teljes fejlett nyugaton látom amit fentebb vázoltál, nem csak a németeknél, vagy idehaza.
Kína? Az sem fenékig tejfel.
Japán?
Ausztrália?
Melyik modell az optimális?

Vagy úgy ahogy van szart nem ér az emberiség? Kicsit szerintem negatív vagy, ma meg kiváltképp.
Az emberiséget már nagyon rég egy kalap szarnak tartom, a túlnyomó többség végtelenül primitív ösztönlények gyülekezete...

Nem vagyok korlátlan demokrácia párti, a liberalizmus mai formáját totál elítélem. Egy olyan rendszert tartanék elfogadhatónak,

- amely egyenlō jogokat biztosít, nincs se pozitív se negatív diszkrimáció
- a politikus azonnal visszahívható és nem a jelenlegi választási rendszer dívik, mentelmi jog nem létezik
- döntési szabadságot biztosít (pl. abortusz, eutanázia, stb.)
- vallás totál el van szeparálva a hatalmi ágaktól
- nincs általános választójog, cenzushoz legyen kötve
- vagyonnyilatkozat nyilvános, teljes rokonságig
- családi TB és nyugdíj-számla (maximum 5%-ot hajlandó lennék betenni a közösbe, a többi egyéni.)
- életvitelszerűen segélyen élés megszüntetése
- adórendszer gyökeres átalakítása
- bevándorlási pontrendszer, háborús menekültnek tábor - ahol tanulhat. Ha tanult, szakmát szerzett nyelvet tanult, maradhat, ha nem, megy vissza, ott élhet a hite szerint. A táborból nincs kimászkálás.
- állami lakhatási programok. Felesleges Gipsz Jakab zsebét tömni az n+1 ingatlannal, amibōl a befolyt pénzt úgy is kisíbolja. Garantált állami bevétel lenne, miért nem csinálják?
- bürokrácia leépítése, lásd észt modell

Stb...
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 488
113
Ahogy neked, úgy nekem is vannak rossz emlékeim. Az enyém az, amikor a párommal ott ültünk a MOM park egyik kávézójában 2008-ben egy banki hitel alkusz sráccal szemben, aki biztosított minket a remek, felfelé ívelő gazdasági helyzetről, a tartósan alacsony CHF árfolyamról, és persze a bankok rendkívül türelmes és rugalmas hozzáállásáról, korrektségéről. Vettünk lakást hitelre. Ahogy sok százezren mások is. A folytatást ismeri mindenki.
Neked elvették a magánnyugdíj megtakarításodat, nekem meg elfelejtettek szólni azok, akiknek a dolguk lett volna, hogy a CHF hitel egy átverés.
Ez van sajnos.

A kiemelt részről ugrott be a saját emlékem:
Miskolcon ültünk a Szinvapark (Szinvapark, MOM park, de könyörgöm mér' park, amikor annyi zöld van benne, mint a fekete-fehér tv képernyőjén?) egyik asztalánál egy középiskolai osztálytársammal szemben, aki akkor egy bank régióigazgatója volt.

...akkor kezdjük elölről:
Itt Borsodba' a rendszerváltás után és óta mindig is szűkösebb volt a mozgástér, mint mondjuk Pesten, vagy a Dunántúlon (munkahelyek száma, bérszínvonal, lehetőségek).
Párommal középiskolai végzettséggel is viszonylag keveset kerestünk, de legalább a lakáshitelkamatok is az egekben voltak a devizahitelek bevezetéséig (Köszi Járai a magas jegybanki alapkamatokat!). Olyannyira, hogy eszünkbe sem jutott lakáshitelt felvenni, így maradt az együttlakás a szülőkkel (minden rosszban van valami jó; nagymamám elhunytáig majd minden percét láthatta dédunokája cseperedésének, rengeteg boldog percet szerezve neki, s minden percben a krónikus szüleink - édesapám urostomás - mellett voltunk és vagyunk, amikor erre szükség volt/ van).
Szerény lehetőségeik miatt egyikünk szülei sem tudtak minket anyagilag támogatni, illetve nem is örököltünk máshonnan. Ez azért lényeges, mert a sikersztorik nagy részében végül rendre kiderül, hogy volt érdemi "külső" segítség is. Igen; pénzügyi zsenik sem voltunk, a szerény anyagi lehetőségek mellett nagy lábon sem tudtunk élni (nyaralás, stb.), a kikapcsolódási lehetőségeket viszonylag olcsón oldottuk meg (pl. közös hétvége közös utazással a nagyszámú baráti körrel Badacsonyban, Boldogkőváralján stb. egy-két alkalommal egy évben).
A lányunk most már 20 éves, de legalább így is viharos gyorsasággal elrepült felettünk a fiatalságunk és a munkabíró képességünk:eek:.
Az autónkat (Nagypolák, Nagypolák!:hadonaszos:) 15 évig hétvégi autóként használtuk - balga módon ez az érdeklődési köröm, s nem a lepkegyűjtés - ennyi (a mozgás szabadsága) illúzió és luxus volt az életünkben.
Aztán jött a - na nem a Tenkes kapitánya - hanem 2006, amikor nagymamám elhunyt, s a szeretett autónk (ekkor volt 18 éves, ha esetleg kértek linket, van róla népítélet) forgalomképességének fenntartása lélektani határra került.
Nagyitól megörököltünk kétszázezer forintot - és lányunk a szobáját:(.
Mit kellet volna tennünk? Hitelt felvenni egy garzonra? (Hitelképesség ugye a jövedelem alapján)
S ha nem tudjuk fizetni? (Az akkor hírhedt Avasi lakótelepen tudtunk volna venni s kiadni bérbe...hááát nem volt egy garantálható sikertörténet...) Ugrott volna a lakás? Ha az autót veszik el, újra busszal járok - igaz akkor drágábban - dolgozni, ha a lakást, akkor szüleim háza is vele mehetett volna...
(Ismerős akkor 10 millát vett fel japán jenben, most 32-vel (vagy már csak 22-vel?) tartozik egy családi ház tetőteréért.
Soha nem fogja tudni kifizetni...

...tehát akkor 2006-ban leültünk a Szinvapark egyik asztalánál egy középiskolai osztálytársammal/barátommal szemben, aki egy bank régióigazgatója volt. Aki biztosított minket a folyamatosan gyengülő forintról, a jegybank beavatkozási kötelezettségéről (ERM-2!), az ezután visszaerősödő árfolyamról, és persze az ő rendkívül rugalmas hozzáállásáról, korrektségéről. Vettünk autót (na jó; egy Fiat Albeát) hitelre. Ahogy sok százezren mások is. A részleteket és a folytatást nem ismeri mindenki.
Mi ugyanis a beavatkozási napon vettük fel a hitelt 180 Forinton. Nem mertünk kérni az autóba még elektromos ablakemelőt sem... Ragaszkodtunk a legalacsonyabb törlesztőrészlethez, így óvatosságból a 10 éves futamidőhöz, hogy mindenképpen tudjuk fizetni (tudva, hogy már négyévesen sem fogja fedezni az autó a tartozást), s a hitelbiztosításhoz.
Barátom maga kötötte velem a hitelszerződést - így ugrott a kereskedői jutalék - ő maga pedig lemondott a jutalékáról. Meg rábeszélte a márkakereskedés tulaját, hogy ténylegesen beszámítsák a lejáró forgalmi engedélyű Nagypolákot negyedmillió forintba az akciós árú Albeába...(Ez egy üveg pezsgőmbe került:confused::D)
(Ekkor még a törlesztőrészleten felül volt havi +40000 Ft mozgásterünk a gyermeknevelésre stb., aztán viszont Viktor bácsi "elfelejtette" elmúltnyócévig emelni a bértáblánk alapilletményét...)
Tehát a törlesztőrészlet havi 20000 Ft lett. Vagyis havi húszért béreltünk egy új (tehát nagyjából ismert előéletű:)) autót.
A forint erősödött az első két évben, volt hogy a törlesztőrészlet havi 12000 volt...
Aztán jött 2008, a bank pedig javasolta, hogy kössük át a hitelt változó futamidejűre. Inkább megtettük

A hitel múlt hónapban járt le. Havi húszezer törlesztővel. Megvan az autó. Nekünk nem vitte el a bank. Sokkal többet fizettünk ki végül összesen? Igen.
Olcsóbb lett volna hitel nélkül? Talán - most lenne egy ki tudja mennyiszer javított 20-25 éves rozzant kocsink. (Soha nem értettem a gyakori, emóció vezérelte autó cserélgetést) Az most jobb lenne?
Ehelyett lett egy Fiatunk, amin eddig a nem hétvégi, hanem napi használat mellett semmi nem romlott, s mondhatni kiváló állapotban van.

Lehet mondani az okosságokat, hogy így kellett volna, úgy kellett volna, nem kellett volna. Az autóra - nem egy esetben sajnos - sokszor munkába járáson kívül is szükség volt ( Betegségek, temetések, a gyermek készségfejlesztése http://www.boon.hu/aggteleken-bucsuztatta-az-oevet-a-miskolci-musical-es-dalszinhaz/1875363 )

Miért írtam le ilyen részletesen? Hogy ne kezdjétek el szétcincálni a részletek:D ismerete nélkül.
Felelőtlenek voltunk? Bátrak voltunk?

Van még egy életünk? Már előző életemben sem hittem benne...

Ahány ember, annyi körülmény, annyi személyes korlát, annyi kereszt. Más helyett én is qrva okos tudok ám lenni.
De döntéshelyzetben mindenki a saját személyiségét hozza.

Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér.
Addig nyújtózkodj...amíg kinyúlsz (Hofi Géza)

Köszönöm, hogy elolvastátok.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 488
113
Az emberiséget már nagyon rég egy kalap szarnak tartom, a túlnyomó többség végtelenül primitív ösztönlények gyülekezete...

Nem vagyok korlátlan demokrácia párti, a liberalizmus mai formáját totál elítélem. Egy olyan rendszert tartanék elfogadhatónak,

- amely egyenlō jogokat biztosít, nincs se pozitív se negatív diszkrimáció
- a politikus azonnal visszahívható és nem a jelenlegi választási rendszer dívik, mentelmi jog nem létezik
- döntési szabadságot biztosít (pl. abortusz, eutanázia, stb.)
- vallás totál el van szeparálva a hatalmi ágaktól
- nincs általános választójog, cenzushoz legyen kötve
- vagyonnyilatkozat nyilvános, teljes rokonságig
- családi TB és nyugdíj-számla (maximum 5%-ot hajlandó lennék betenni a közösbe, a többi egyéni.)
- életvitelszerűen segélyen élés megszüntetése
- adórendszer gyökeres átalakítása
- bevándorlási pontrendszer, háborús menekültnek tábor - ahol tanulhat. Ha tanult, szakmát szerzett nyelvet tanult, maradhat, ha nem, megy vissza, ott élhet a hite szerint. A táborból nincs kimászkálás.
- állami lakhatási programok. Felesleges Gipsz Jakab zsebét tömni az n+1 ingatlannal, amibōl a befolyt pénzt úgy is kisíbolja. Garantált állami bevétel lenne, miért nem csinálják?
- bürokrácia leépítése, lásd észt modell

Stb...

Így nem is fogsz bejutni egy Központi Bizottságba se...:D;)
 
M

molnibalage

Guest
Neked elvették a magánnyugdíj megtakarításodat, nekem meg elfelejtettek szólni azok, akiknek a dolguk lett volna, hogy a CHF hitel egy átverés.
Ez van sajnos..
A difi az, hogy én semmit sem tehettem a lopás ellen, ellenben téged senki nem kényszerített hitelfelvételre.

(Az valutamozgások aránypár számítása meg általános iskolai ismereteket kíván meg. Fel nem fogom, hogy ki volt az a sok ember, aki bízott abban, hogy évtizedes léptékben stabil marad a valuták árfolyama egymáshoz képest..)
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
A difi az, hogy én semmit sem tehettem a lopás ellen, ellenben téged senki nem kényszerített hitelfelvételre.

Nyilván senki sem kényszerített. Én ragaszkodtam a hitelhez. Farzsebből kitudtam volna fizetni a lakás árát, de én akartam a hitelt. Ja, nem. Mégsem így volt.

(Az valutamozgások aránypár számítása meg általános iskolai ismereteket kíván meg. Fel nem fogom, hogy ki volt az a sok ember, aki bízott abban, hogy évtizedes léptékben stabil marad a valuták árfolyama egymáshoz képest..)

Molni! Vedd már észre lécci, hogy az életet nem lehet általános iskolai, meg középiskolai matematikára leegyszerűsíteni. Nem így működik. Nem hülyézhetsz le több százezer embert úgy, hogy fogalmad sincs az életük körülményeiről.
Képzeld mi is megkérdeztük az alkusz srácot, hogy ha mi esetleg nem bízunk annyira a CHF/HUF árfolyam stabilitásában, akkor választhatunk-e forint alapú hitelt.. Választhattunk volna. Jaaaa, hogy azt a bank olyan feltételekhez kötötte, hogy gyakorlatilag teljesíthetetlen volt? Pfff.. Na bumm.
Az akkori kormánynak, vagy ahogy te szoktad nevezni: kurmánynak, kellett volna megálljt parancsolni az őrületnek. Csak hát ők, bár nevükben bal oldaliak voltak, inkább a bankok kezét fogták, nem az emberekét.
 
M

molnibalage

Guest
Nyilván senki sem kényszerített. Én ragaszkodtam a hitelhez. Farzsebből kitudtam volna fizetni a lakás árát, de én akartam a hitelt. Ja, nem. Mégsem így volt.
Én sem tudom. Ezért bérlek lakást. Viszont nincs hitelem sem. Valamit valamiért...

Molni! Vedd már észre lécci, hogy az életet nem lehet általános iskolai, meg középiskolai matematikára leegyszerűsíteni. Nem így működik. Nem hülyézhetsz le több százezer embert úgy, hogy fogalmad sincs az életük körülményeiről.
Stop. Én a hitelfelvétel kockázatairól beszélek. 18 éves fejell is valahogy feltűntmár már éves léptékben a valuták mozgása. Na, akkor te és más mire alapozva vesznek fel és reménykednek abban, hogy 10-15 évig megmarad minden? Ez kb. szerencsejáték...

Képzeld mi is megkérdeztük az alkusz srácot, hogy ha mi esetleg nem bízunk annyira a CHF/HUF árfolyam stabilitásában, akkor választhatunk-e forint alapú hitelt.. Választhattunk volna. Jaaaa, hogy azt a bank olyan feltételekhez kötötte, hogy gyakorlatilag teljesíthetetlen volt? Pfff.. Na bumm.
Lásd fent. Nem teperek olyanért, aminek kockázata túl van lehetőségeimen. Lehet beszarinak és kockázatkerülőnek hívni, csak a difi az, hogy nem engem kellett kisegíteni az államnak hitelcserével, hanem az én adómból is húztak ki n+1 könnyeden gondolkodót. Ez hol fair? Hm...?

Tudod, ez az, amitől ozy is a falnak megy. Más faszával könnyű verni, én meg szopok úgy, hogy nem én vagyok a hülye. Vastaps...

Az akkori kormánynak, vagy ahogy te szoktad nevezni: kurmánynak, kellett volna megálljt parancsolni az őrületnek. Csak hát ők, bár nevükben bal oldaliak voltak, inkább a bankok kezét fogták, nem az emberekét.
Nem tudom, hogy milyen törvényi keretek és lehetőségek vannak erre. Ha valaki ehhez ért, akkor kérem kommentelje be. Vagy most akkor ne legyen az embereknek szabad akarata...?
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Én sem tudom. Ezért bérlek lakást. Viszont nincs hitelem sem. Valamit valamiért...


Stop. Én a hitelfelvétel kockázatairól beszélek. 18 éves fejell is valahogy feltűntmár már éves léptékben a valuták mozgása. Na, akkor te és más mire alapozva vesznek fel és reménykednek abban, hogy 10-15 évig megmarad minden? Ez kb. szerencsejáték...

Senki sem számított arra, hogy 10-15 esetleg még több évig megmarad minden úgyan úgy. Valamennyi árfolyam ingadozást mindenki, mi is belekalkuláltunk a dologba. De itt egész más történt.

Lásd fent. Nem teperek olyanért, aminek kockázata túl van lehetőségeimen. Lehet beszarinak és kockázatkerülőnek hívni, csak a difi az, hogy nem engem kellett kisegíteni az államnak hitelcserével, hanem az én adómból is húztak ki n+1 könnyeden gondolkodót. Ez hol fair? Hm...?

Tudod, ez az, amitől ozy is a falnak megy. Más faszával könnyű verni, én meg szopok úgy, hogy nem én vagyok a hülye. Vastaps...

Anélkül, hogy nagyon belemennék a részletekbe, elárulom, hogy egyáltalán nem lett jobb a helyzet a nagy kisegítés után sem. Az állam kb. annyit segített, hogy átváltották a CHF-t HUF-ra, oszt jól meghosszabbították a futamidőt. A bank így is böszme jól járt.
Ezt a vastapsos megjegyzésedet meg igazán nem értem. Mit vársz? Amikor valaki vesz egy autót akkor gondolja át, hogy azzal esetleg a másik 9999999 ember egyikének kárt okozhat?

Nem tudom, hogy milyen törvényi keretek és lehetőségek vannak erre. Ha valaki ehhez ért, akkor kérem kommentelje be. Vagy most akkor ne legyen az embereknek szabad akarata...?

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elvileg ez is lenne a dolga tudtommal.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 719
17 073
113
Nem vettem a lelkemre. Egyébként meg az a jó, hogy csak idézni kell...



Nem vagy lélekbúvár? Aha... Ahhoz képes analizálsz itt egyből a levegőbe.


Indulat nincs bennem, csak a falnak megyek ettől a magatartástól főleg, hogy x+1 a köbön alkalommal van már ez.

Nem nézek le senkit alapból.

Másegyéb?
Az első még mindig kérdésnek látszódik :)

Ja...a folytatás is...Oh boy...
Fura, hogy ha hozzászólok valamihez, azt te személyes sértésnek veszed. Olyan vagy picit, mint jó pár kollégám; 2006-os tüntetések: "élessel lőnék közéjük...". 2018-as tüntik: "jááj... diktatúra van". Fogd fel végre azt, hogy mindig lesz a tiédtől eltérő vélemény, nem kell a másikat sem földbe döngölni, sem Dunába lőni. Peace.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
Status
Not open for further replies.