Katonai ruházat, egyéni felszerelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 500
10 601
113
Mert senkit se érdekel egy törpe kisebbség hobbija.
Ja csak amikor (ahogy a múltkor beszéltük) úgy néz ki sikeresen kriminalizálták az egyedi hadi minőségű cuccokat varró egyéni vállalkozóktól kezdve a mindenkit is, de állami szervezet van a kettős felhasználású termékek felfuttatására akkor nehezen értelmezhető ami zajlik...

Az a vicc az egészben, hogy több irányból kaptam baráti jó tanácsot, hogy ne rendeljek Kínából drón alkatrészeket mert minimum kiszedik vámeljárásra ha a feladó nem trükközik...mert ugye EU szabályozás nem lehet mit tenni... de mit ad Isten a német webshopok a gyártói ártól alig drágábban árulják ugyanazt... Hogyan? (vámos társunk megfejtette nekem a múltkor és a válasz egyszerre dühítő és elkeserítő, tudja mindenki)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 394
76 058
113
448767044_8002667983118662_3509824340471747637_n.jpg


Lippai Péter - Egy kis tapasztalat

BAKANCS - Original SWAT Alpha Freedom 6 HF coyote,
HÁTIZSÁK - Direct Action Ghost MKII backpack Crye Multicam,
SAPKA - Helikon-Tex vent baseball sapka Camogrom.

Idén a Szent László Menet 50 km-es távján volt velem mindhárom felszerelési tárgy, de egyesével (párosával) másik hosszabb túrákon is voltak már rajtam ebben az évben.

Kezdem a BAKANCS-csal. A boka fölé érő szárral rendelkező "ki- be ugrálós" bakanccsal kapcsolatban voltak eleinte kétésgeim, hiszen a gyors le- és felvételt elősegítől vastag gumírozott rész mellett félő volt, hogy nem fogja tartani eléggé a bokámat. De nem így történt. A külöleges taplbetétjének (Ortholite) is köszönhetően nagyon kényelmes a viselete. Ez első 40 km-es túrára azután került sor, hogy kb. 4-5 napi irodai használat alatt volt csak előtte a lábamon, de a 40 km alatt még csak meg se dörzsölte a lábfejemet. Igaz, ehhez kellett a megfelelően hozzá igazított minőségi túrazokni is! Az már akkor bebizonyosodott, hogy a nagy melegben a kisebb pihenőknél mekkora előnyt jelent a gyors ("handfree") le- és felvétel lehetősége, hogy az ember, ha csak pár percre is, de tudja szellőztetni a lábfejét. A mostani 50 km-es túránál sajnos történt egy kis baleset. Kb. 35 km-nél az éjszakai navigáció közben nem vettem észre és belegyalogoltam egy lábszárközépig érő, mély pocsolyába és így sikerült "megmerítenem" a bakancsot, amelybe felülről pont annyi víznek sikerült belefolynia, hogy teljesen felpuhítsa a talpbőrömet, ahol a túra végére két jókora vízhólyag keletkezett a lábujjak alatti járófelületen. Ezt nem a bakancs, hanem a saját butaságom számlájára írom! Mindkét nagyobb túra bonyolult terepviszonyok között zajlott, ami nagy megterhelést jelentett a bokák számára. Különösen a második alkalommal volt egy olyan éjszakai helyzet, ahol a csúszós köveken nagyon veszélyes mértékben bicsaklott meg az amúgy is gyengébb bal bokám, de a bakancs megfogta és végül is sérülés nélkül úsztam meg az esetet. Tehát alaptalan volt a korábbi félelmem az esetleg gyenge bokatámasztás miatt. A bakancs talpfelületének újszerű bordázata jó tapadást tett lehetővé a meredek emelkedőkön és lejtőkön is.

A SAPKA eleve nyári használatra tervezett. A félig hálós kupola-kalakítása révén a megszokottnál sokkal nagyobb párologtatást tesz lehetővé a fejbőrön keresztül, amire a mostani kánikulában különösen nagy szükség volt. Mivel a hőmérséklet még éjszaka sem ment 26 celsius alá, ezért az 50 km 12 óra tömény izzadást jelentett a fokozott igénybevétel miatt is. Betartottam azt a szabályt, hogy csak akkor volt sapka a fejemen, ha napsütötte szakaszokon haladtunk. Erdőben nem viseltem a sapkát. Az izzadság felfogására egy nyakamba helyezett nagyméretű pamut-sálat használtam, amivel az arcomat is tudtam törölgetni. (Kellett is gyakran!)

A HÁTIZSÁK már régi társam nagyobb túrákon. Ezen a teljesítménytúrán kötelező volt a folyamatos 10 kg súly megléte a zsákban. Ehhez még hozzájött a ca. 3 liter folyadék egy folyadéktartályban, valamint az a minimális élelmiszer, amit magammal vittem az útra. Elvileg még (gyakorló) fegyvert is kellett volna vinnünk, de az utolsó percben a szervezők úgy döntöttek, hogy a kánikula miatt ettől eltekintenek. Korábbi tapasztalataim alapján ilyenkor a fegyvert is a zsákban, vagy arra rögzítve szoktam vinni. Már otthon kitaláltam, hogy behajtott válltámassal hogy is rögzítsem a fegyvert a Ghost fő és kiegészítő része közötti gumi-zsinórokkal állítható terébe. Az otthoni mérésem alapján a zsák teljes "menetsúlya" ca. 18 kg lett. Úgy hogy egyáltalán nem haragudtam, hogy indulás előtt kivehettük belőle a gyakorló fegyvert! Viszont menet közben az egyik társunk gyorsabb haladását elősegíteni célozva az ő zsákjának tartalmából amit csak lehetett, szétosztottuk magunk között. Így még hozzám is került kb. 2 kg plusz teher. A lényeg, hogy az is gond nélkül befért a zsákomba. A hátizsák széles váll és derékhevederei lehetővé tették a súly egyenletes elosztását a vállak és a derék között, amit menet közben még szabályozni is tudtam, ha valamelyik részen "túlterhelést" éreztem. A Ghost-nak ugyan kiválóan megszerkesztett háti "szellőző rendszere" van, de a jelenlegi kánikulában ez sem tudott ideális viszonyokat kialakítani a hát és a zsák között. Mindenesetre a hátamon nem keletkeztek dörzsölődések, és még a máskor ilyen viszonyok között nálam gyakran előforduló "mikro pattanások" is elmardtak a csuklyásizmokról. Igaz, ez utóbbi izmokon azért pár napig éreztem némi izomlázat, de ennél nagyobb gondom soha se legyen!

Összegezve: A nevezett felszerelési tárgyak jól vizsgáztak a nem hétköznapi igénybevétel során!
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: fip7 and bel