Kétéltű / úszóképes harckocsik

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 753
17 479
113
Ott hátul van két érdekes toronnyal ellátott versenyző a T-34-től balra( és le, ferdén --ezen az utolsó képen--):

ParkPatriot2015part11-054.jpg



Arról? ...vmi? ..vkinek?

A közelebbi: Object 775 (Объект 775) was a Soviet experimental missile tank built in 1964.


A távolabbi szeritnem egy nehéz hk, T10 vagy egy sokadik JSZ tank.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Indokína (I.) Vietnam

Vietnamban a PT-76 harckocsik más típusú harci járművekkel együtt kezdetben az egyetlen harckocsiezred - 202. - részei voltak.

PT-76-Vietnam.jpg

Vietnami PT-76 légvédelmi géppuskával

A PT-76 harci debütálására 1968 elején került sor. Január 26-án a 198-as harckocsizászlóalj 3. századának PT-76 harckocsijai a 24. gyalogezred támogatásával megtámadták a Tei Mei erődöt. Ezek megtették a 800 mérföldes utat a Ho Si Minh ösvényen, hogy csatlakozzanak a csatához. Ez volt az Észak-Vietnami Hadsereg(NVA) első harckocsi-akciója. Nem ment teljesen simán. A PT-76-osok többször megrekedtek, mialatt átkeltek a mocsarakon. De miután a PT-76-osok beindultak, a tábort védő laoszi csapatok rendezetlenül vonultak vissza. Az észak-vietnami csapatok három óra alatt legyűrték a tábor védelmét, mire a laoszi erősítések megérkezhettek volna, a túlélő katonák kelet felé menekültek, végül menedéket találtak a dél-vietnami Lang Wei különleges erők táborában.

Néhány nappal később, február 6-án, a hajnal előtti sötétségben 16 PT-76-os két gyalogos zászlóalj támogatásával megtámadta a határ közelében fekvő amerikai hadsereg különleges erők táborát, a Lang Wei megerősített állomását. Ötszáz fős polgári milícia és montagnard harcos védte a tábort, amelyet a laoszi Elefántzászlóalj 350 fős túlélő csapata és az amerikai hadsereg 24 zöld sapkása támogatott Frank Willoughby százados vezetésével. A hírszerzési jelentések ellenére, amelyek az NVA harckocsik jelenlétére figyelmeztetnek a térségben, az amerikai csapatokat sokkolta a támadás. Ennek ellenére a tábor két M40-es 106 milliméteres HSN lövege közül az egyiknek sikerült kiütnie a vékony páncélzatú járművek közül hármat. Ez azonban nem riasztotta vissza a megmaradt észak-vietnami harckocsikat, mivel összezúzták a tábort körülvevő jelző kerítéseket, gyalogsági aknákat és szögesdrótokat magában foglaló védelmi rendszerét, s ezzel utat engedtek a gyalogosok számára. A harckocsik 76 milliméteres lövegei kilőtték a HSN-lövegeket, és elkezdtek felszámolni az erődített bunkereket. Az amerikai kommandósok rövid hatótávolságban elkezdték lőni az eldobható M72 LAW 66 milliméteres páncéltörő rakétáikat. A fegyvereknek könnyedén be kellett volna hatolniuk a könnyű harckocsikba, ehelyett azonban többször hibásan lőttek, de semmilyen hatást nem tudtak elérni, amikor eltalálták azokat. Az egyik csapat állítólag kilenc rakétával találta el ugyanazt a harckocsit, eredmény nélkül. Egy másik harckocsi vadászcsoportnak végül a hátsó páncél találatával sikerült felgyújtania egy PT-76-ost – ez volt a negyedik és az utolsó amelyik a csatában elpusztult. Hajnali fél 2-re a könnyű harckocsik elérték a tábor közepét, ágyúikkal és gépfegyvereikkel támadták az ellenséget, és ostromolták a parancsnoki bunkerbe rekedt amerikai tiszteket. Sem a tüzérség és a légicsapások, sem a két amerikai különleges erõk tisztje által vezetett laoszi csapatok ellentámadása nem tudta elűzni a támadókat. A közeli Khe Sanh-i tengeri támaszpontnak állítólag vészhelyzetben támogatnia kellett a tábort, de saját folyamatos ostroma miatt nem volt hajlandó további erősítéseket adni. A túlélő dél-vietnami, amerikai és laoszi csapatok másnap délután szöktek meg, miután a tábor többi része leesett, és több mint 300 halottat hagytak maguk után.A csata során kiderült, hogy az amerikai M72 LAW páncéltörő gránátvetők teljesen haszontalanok voltak a látszólag gyengén védett PT-76-mal szemben. A vietnámiak végül hat harckocsit veszítettek el ebben a csatában.

PT76-NVA-amerikaiak-ltal-megsemm.jpg

Kilőtt vietnami PT-76-os elszállítása

A vietnami harckocsik első nagyobb összecsapására az amerikaiakkal 1969. március 3-án került sor, amikor a 202. harckocsiezred 4. zászlóalja 12 PT-76 harckocsival és több BTR-50PK páncélos szállítóval megtámadta az amerikai Ben Heth tábort. A támadás célja az M107-es 175 mm-es önjáró ütegnek megsemmisítése volt. Az első PT-76 harckocsit egy akna rongálta meg, de legénysége továbbra is ágyútűzzel lőtt az ellenségre. A többi harckocsival az amerikai hadsereg 69. harckocsiezredének M-48-as szakaszával és két M-42 légvédelmi önjáró löveggel találkozott. A vietnami támadás két PT-76 és egy BTR-50PK elvesztése után kudarcot vallott.
pt76-ben-het2-jpg-386fd4fe7047e5842c2a204aac9f300c.jpg


pt-76-at-Ben-Het.jpg

Ben Hetnél kilőtt PT-76

A PT-76 tankok Vietnámba történő szállítása ebben az időszakban nagyon jelentős volt, és mennyiségben meghaladta az összes többi típusú tankot. Az amerikai hírszerzés a Vietnami Néphadsereg harckocsi flottáját 1969 közepén 60 T-54 egységre, 50 - T-34-85 és 300 - PT-76 egységre becsülte!(Igaz az amerikai hírszerzés 1968 márciusi becslése szerint Észak-Vietnam 230 T-34/T-54 közepes harckocsival, 80 PT-76 könnyű harckocsival és 50 SzU-76 rohamlöveggel rendelkezett)

1971-ben az észak-vietnami hadseregnek már három harckocsiezrede volt - 201., 202. és 203. Mindegyikben egy-egy zászlóaljat T-54 közepes harckocsikkal, a másodikat könnyű PT-76-tal, a harmadikat BTR-50PK páncélosokkal láttak el.

PT-76-vietcong.jpg

A dél-vietnami 1. páncélos dandár által használt zsákmányolt PT-76 Kambodzsában(1971)


A PT-76 és annak kínai "63-as típusú" megfelelőjének veszteségi aránya Vietnamban nagyon magas volt. Ez egyszerűen magyarázható - a vietnami parancsnokság könnyű kétéltű harckocsikat használt, anélkül, hogy figyelembe vette volna sajátosságaikat, gyakran csatába dobta őket jól megerősített pozíciók, sőt közepes harckocsik ellen is. Teljesen természetes, hogy amikor az M-48 harckocsikkal találkozott, a PT-76-nak esélye sem volt a túlélésre.

North-Vietnamese-soldiers-and-knocked-out-the-PT-76-during-the-reflection-of-the-South-Vietnamese-in.jpg

Kilőtt PT-76-os (1971)
Vietnamban-megsemmis-lt-Type-63.jpg

Kilőtt Type-63


Mindazonáltal a PT-76 és a 63-as típus a vietnami néphadsereg harckocsi flottájának jelentős részét képezte, és minden harci műveletben felhasználták Saigon 1975-ös felszabadításáig. Ekkorra a Vietnami Néphadsereg PT-76 és a Type-63 teljes flottája körülbelül 600 darabra rúgott.

PT-76-Type63-I-vietnam-1972.jpg

Észak-vietnami Type-63 harckocsik támogatják a támadást

1972 júniusában az észak-vietnami kétéltű harckocsik újra meglátogatják Ben Hetet - ám ezúttal az amerikai erők halálos és történelmi bosszút állítottak. Alig egy hónappal azelőtt az UH-1B helikopterek operatív tesztelő egysége érkezett új BGM-71 TOW irányított páncéltörő rakétákkal Vietnamba. Ezek a tábor segítségére siettek, kilőtték vezetékes rakétáikat, megsemmisítve három PT-76-at, a többit pedig elűzve. A harckocsikra vadászó helikopterek a következő héten további öt PT-76-ot pusztítottak Kontum környékén. A korai TOW rakéták 430 milliméteres páncélon tudtak áthatolni, így a PT-76 torony elejének 25 milliméteres acélja nem nyújtott sok védelmet. Így a PT-76 elnyerte a kétes dicsőséget abban, hogy a helikopterről kilőtt páncéltörő rakétákkal elsőként megsemmisített harckocsik közé tartozik - bár ironikus módon valószínűleg sokkal könnyebb fegyverzet elegendő lett volna kilövéséhez.

Amint az Egyesült Államok kivonult Vietnamból, az észak-vietnami harckocsicsapatok nagyobb mértékben alkalmazták a nehezebb T-54 típusú, 59-es típusú tankokat, és a zsákmányolt M-41 Bulldog harckocsikat, a PT-76 mellett olyan harcokban, mint a Loc Ninh és az An Loc 1972-ben. Ezek a páncélos egységek élen jártak offenzívában, amely 1975-ben Saigon bukásához vezetett.
vietnami-Type-63-Saigonban-1975.jpg

Vietnami Type-63 áttör a Saigini Elnöki Palota kapuján. 1975.04.30.

A vietnami hadsereg még ma is több száz továbbfejlesztett PT-76-ot tart fenn készletében, valamint kínai gyártmányú 63-as típusokat. Összesen mintegy 450 darab kétéltű harckocsival rendelkeznek.



PT-76-Chien-Tranh-Viet-Nam-War-4.jpg

Vietnami PT-76 harckocsi
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Indokína(II.) Laosz

Laosz 1953. november 9-én teljes függetlenséget kapott Franciaországtól, és alkotmányos monarchiává vált. A Pathet Lao nagy területeket foglalt el a hegyvidéki északon, és továbbra is jelentős politikai erő maradt.

1957-ben a Pathet Laót meghívták egy koalíciós kormány létrehozására. Ez a koalíció a következő évben összeomlott az Egyesült Államok nyomására, amelynek gyanús volt a Pathet Lao kommunista kapcsolatai miatt. Ez elősegítette az USA által támogatott királyi kormány és a Pathet Lao közötti laoszi polgárháború újjáélesztését, amelyeben Hanoi és Moszkva a Pathet Lao-t támogatta.

Az ötvenes évek végére Laosz északi és keleti részének nagy részét a Pathet Lao irányította. Ebben az időszakban az észak-vietnami hadsereg bevonult Laoszba, hogy létrehozza a Ho Si Minh-utat, amely egy ellátási útvonal a dél-vietnami Vietkong számára. Eközben Laoszban egymást érték az államcsínyek. 1959. decemberében Phoumi Nosavan tábornok hajtott végre államcsínyt a Lao Királyi Hadsereg krémjének számító 2. ejtőernyős zászlóalj segítségével. A következő év augusztusában a fizetetlenség miatt zendülés tört ki a 2. ejtőernyős zászlóaljban, amelynek parancsnoka Kong Le százados újabb puccsot hajtott végre. A Pathet Lao bejelentette, hogy együtt működik Kong Le kormányzatával. Phoumi Nosavan Thaiföld diktátorához fordult segítségért, és a Lao Királyi Hadsereg egy részének, valamint a CIA által kiképzett kommandósok támogatásával december 13-án megkezdte Vientiane ostromát. Az adminisztratív fővárost négy napos harc után elhagyták Kong Le csapatai, amelyek a várostól észak-északkeletre fekvő stratégiai fontosságú „Agyagedény”-síkságon építették ki fellegvárukat.

1961. január elejére Kong Le erői - amelyeket Forces Armées Neutralistes (FAN-Semlegesek Fegyveres Erői) névre kereszteltek - Muang Souitól keletre, a 7-es út mentén a vietnami határig tartották az „Agyagedények síkságát”. A Vientiane-ben a harcok kezdete előtt megkezdődött szovjet utánpótlás továbbra is ellátta a FAN-t. A vietnami néphadsereg tanácsadókat küldött a FAN-hoz is, amellett tanácsadóik segítették a FAN-t támogató Pathet Lao egységeket is. Időközben Phoumi amerikai támogatói azért küzdöttek, hogy leplezett légi támogatást nyújtsanak Kong Le ellen, mivel a Királyi Lao szárazföldi erők képtelenek voltak a FAN-t legyőzni.
A Semlegesek Fegyveres Erői 1961 decemberében negyvennégy PT-76 kétéltű könnyű harckocsit kaptak a Szovjetuniótól Vietnamon keresztül, a járműveket 1963-ban, Kong Le átállása után Laoszi Királyi Hadsereg szolgálatába állították és támadó műveletekre alkalmazták, hogy aztán novemberben kivonják őket a frontvonalból. alkatrészek és lőszerek hiánya miatt.

1968 márciusában az amerikai hírszerzés a Pathet Lao páncélos állományát 25 PT-76 kétéltű harckocsira és 35 különféle páncélozott járműre becsülte, amelyeket hat zászlóaljba szerveztek. Ez idő tájt a Pathet Lao fegyveres szárnyát jelentő Lao Népi Felszabadítási Hadsereg mintegy 35-40 ezer fegyveressel rendelkezett, amelyet mintegy 40 ezer észak-vietnami katona egészített ki. Az észak-vietnami csapatokat főként a Ho Shi-Mihn ösvény védelmére és támogatására összpontosították(kb. 25 ezer főt), míg a maradékuk mobil egységek szervezve támogatta a Pathet Lao műveleteit.

1969 augusztusában, az „Agyagedények-síkságának” visszaszerzése céljából a „Kou Kiet” néven végrehajtott művelet során az irreguláris Hmong SGU gerilla erőknek sikerült az észak vietnamiaktól huszonöt PT-76B harckocsit zsákmányolni, amelyeket azonnal szolgálatba helyeztek, majd az 1970-ben nedves évszakban részt vettek a Laoszi Királyi haderő offenzívájában az „Agyagedény-síkságon”, de a karbantartási problémák ismét hamar működésképtelenné tették a járműveket.

A kommunista hatalom átvétel(1975) után a Laoszi Néphadsereg tovább üzemeltette a PT-76 kétéltű harckocsijait, amelyekből 1996-ban 30, míg 2019-ben 25 állt szolgálatban.

Laos-wreck-of-a-PT-76-Russian-Tank-in-Phou-Khout-along-Route-7-in-Xieng-Khouang-province-The-tank-wa.jpg

Laos.jpg

PT-76-os roncsa Phou Khoutnál a 7-es út mentén. A páncélost 1964-ben hagyták hátra, majd az amerikai gépek 1969-ben lebombázták

PT-76-Laos-1980.jpg

A laoszi hadsereg T-34-esei és PT-76-osai egy gyakorlaton 1980

PT-76-laosz.jpg

PT-76 háborús emlékmű



Laoszi-PT-76-2019.jpg

Lao Népi Fegyveres Erők PT-76 harckocsijai egy 2019-es díszszemlén
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
Indokína (III.) Kambodzsa



Az 1975-ben hatalomra jutott Vörös Khmer-rezsim gyorsan megkezdte ambíciói érvényesítését Vietnammal szemben,az évszázadok során elveszett területek visszaszerzése érdekében. Folyamatosak voltak a Vörös Khmer erők betörései és portyái a kambodzsai-vietnami határvidéken. A sorozatos határvillongások és mészárlások beavatkozásra késztették a vietnami vezetést. Először 1977. december 16-án a vietnami néphadsereg 60 000 katonája indított támadást, és a kambodzsaiakat megverve 30 km-re megközelítette Phnom Penh-t, végül a vietnami csapatokat 1978. január 6-án kivonták az országból. Annak ellenére, hogy megalázó vereséget szenvedtek és a vietnamiak túlerőben voltak, a határon átnyúló kambodzsai támadások folytatódtak. Ezután egy másik nagy vietnami haderő gyűlt össze a határ mentén, ami feldühítette a vörös khmereket. A vietnami légierő megkezdte a Kambodzsa belsejében lévő Vörös Khmer erők elleni bombatámadásokat, tovább növelve a feszültséget.A vörös khmer káderek közötti tisztogatások országszerte megkezdődtek, különösen azok körében, akiket korábban Hanoi képzett ki. Ez sok Vörös Khmer harcos és parancsnok dezertálásához vezetett a keleti övezetből, a határon átlépve menekültek el 1977-78-ban. Kambodzsa hét hónapos tűzszünetet kért 1978. április 12-én, amelyet a vietnámiak elutasítottak. Ezt követően rettenetes erőszakhullám vette kezdetét a határvidéken, a Vörös Khmerek több mint 3000 vietnami civilt mészároltak le brutális körülmények között.

Ez már sok volt a vietnámi vezetés számára, és készítettek egy tervet Pol Pot és a Vörös Khmer eltávolítására a hatalomból. Újabb vietnami betörésre 1978 júniusában került sor a keleti övezetben, a Vörös Khmer tüzérséget visszavonták, azonban visszatérték a határra a vietnami hadsereg kivonulása után, és folytatták a vietnami területek lövetését.

A konfliktus egyre inkább nemzetközivé vált, mivel a Vörös Khmer rezsim egyre inkább támaszkodott a kínai támogatásra, míg Vietnam 1978. november 3-án aláírta a Szovjetunióval a katonai segítségnyújtást garantáló szerződést.

A Pol Pot-rezsim megdöntésére otthon egyre növekvő ellenállási erőt hoztak létre. A Khmerek Nemzeti Megmentésért Egyesített Frontja Kratie tartományban alakult meg 1978. december 2-án, és Heng Samrint választották meg a mozgalom vezetőjévé, amely legitimitást adott a hanoi kormány tervezett inváziójának és Pol Pot megdöntésének. 350 000 vietnami katonát csoportosítottak a határra.

A Demokratikus Kambodzsának becslések szerint 73 000 katonája volt a Vietnammal határos keleti övezetben. Kambodzsa főként Kínában gyártott katonai felszereléssel rendelkezett, amelyek között vadászrepülőgépek, járőrhajók, nehéz tüzérség, légvédelmi ágyúk, teherautók és harckocsik voltak. A Vörös Khmer haderő a T-59 közepes harckocsik mellett, Type-63 kétéltű harckocsikkal is rendelkezett. 10 000-20 000 kínai katonai és polgári tanácsadó is volt az országban.

1978. december 25-én Hanoi tizenkét-tizennégy hadosztállyal és három khmer ezreddel kezdte meg az offenzívát, teljes inváziós ereje 100 000-150 000 fő között lehetett. A közepes harckocsik mellett a PT-76 és Type-63 kétéltű harckocsik is alkalmazásra kerültek. A Vörös Khmer hadsereg(Kambodzsai Forradalmi Hadsereg) kezdetben hagyományos harci módszerekkel kísérelte meg feltartóztatni Vietnam katonai erejét, de ez a taktika két héten belül a haderő felének elvesztését eredményezte. A csatatéren bekövetkezett súlyos vereségek arra késztették a Vörös Khmer vezetést, hogy az ország nyugati régióiba menekült.
Vietnami-Type-63-harckocsijai-partra-sz-ll-sa-Kambodzsa-inv-zi-ja-idej-n-1979.jpg

1979. január 6-án a Vietnami Népi Haditengerészet partraszállási műveletet kezdett meg, amelynek célja a Kampong Som kikötő és a Ream katonai bázis elfoglalása volt, hogy megakadályozza a vörös khmerek újbóli ellátását a tengeren keresztül. Vietnami Type-63 kétéltű harckocsik partra érkezése.


A vietnamiak győzelmét a Szovjetunió támogatta, és ez jelentős következményekkel járt a térségben. Kína büntető hadjáratot indított Észak-Vietnamban ellen, aztán visszavonult, mindkét fél győztesnek hirdette ki magát. Eközben megszületett a Kambodzsai Népköztársaság. Megkezdődött az új kambodzsai nemzeti hadsereg felállítása. 200 000 vietnami katona őrizte Kambodzsában a városi központokat, míg a Kambodzsai Népi Forradalmi Fegyveres Erők mintegy 30 000 katonával rendelkeztek 1980-as években. A kambodzsai haderőt a Szovjetunió fegyverezte fel, többek között 20 darab PT-76 harckocsit is szállított az 1980-as években.
kambodzsai-n-pi-forradalmi-fegyveres-er-k.jpg

Kambodzsai Népi Forradalmi Hadsereg páncélosa

Az újonnan létrehozott állammal szemben 1981-ben három frakcióból megalakult a száműzött kormány, amelyet a Demokratikus Kambodzsa Koalíciós Kormányának neveztek. Ez a Vörös Khmerből, a Szihanuk vezette király-párti frakcióból és a nacionalista Khmer Népi Nemzeti Felszabadítási Frontból állt.

Kelet- és Közép-Kambodzsa 1980-as években Vietnám és kambodzsai szövetségeseinek ellenőrzése alatt állt, míg az ország nyugati része az 1980-as évek folyamán továbbra is harctér volt. A 15 ezer fős gerilla hadseregben továbbra is a Pol Pot vezette Vörös Khmer volt a legerősebb a koalíciós kormány három lázadó csoportja közül, amely kiterjedt katonai segítséget kapott Kínától. A royalista és nacionalista frakciókat főként az USA és Nagy-Britannia támogatta. Katonailag a Vörös Khmer volt az egyetlen igazán életképes katonai ellenállási csoport, amely képes volt Kambodzsában működni, felhasználva a gerillaháborúval és a régi ellátási utakkal kapcsolatos csatatéri tapasztalatait.
kampuchea.gif


A Vietnam által a thaiföldi határ mentén elindított, hatalmas, 1984–1985-es száraz évszakban végrehajtott offenzívája, csak a nem kommunista fegyveres frakciók harci képességét rombolta le. Son Sen, a Vörös Khmer volt hadügyminisztere és a Demokratikus Kambodzsa Nemzeti Hadseregének vezetője taktikát váltott. A határbetörések folytatása helyett erőfeszítéseket tettek távoli falvak megtartására és a Kambodzsai Népköztársaság és a vietnami kézen kívüli rivális hatóság megalakítására.

vietnami-PT-76-Kambodzs-ban-1989.jpg

Vietnami PT-76 harckocsi Kambodzsában 1989

1989. szeptember 26-án, 10 évvel, 9 hónappal és 1 nappal azután, hogy a katonai művelet megkezdődött, az utolsó vietnami csapatok elhagyták Kambodzsát. 26 000 ember és felszerelésük az 1-es országúton haladt Ho Si Minh-városig. A vietnamiak 55 000 hivatásos katonája és önkéntese halt meg Kambodzsában. A kambodzsai hadsereg veszteségei talán négyszer nagyobbak voltak.

A vietnami-kambodzsai háborút lezáró békét 1991. októberében írták alá, 1993-ban visszaállították a királyságot.

Napjainkban a Kambodzsai Királyi Hadsereg arzenáljában a T-55 és Type-62 típusok mellett 50 darab PT-76 és a Vörös Khmer készleteiből származó 20 darab Type-63 úszó harckocsi található.

5. Katonai Körzet 66. páncélos zászlóaljának PT-76 harckocsijai
Kambodzsa-5-katonai-K-rzet-66-hk-z-PT-76-2017-Battambang-tartom-ny.jpg

Kambodzsa-5-katonai-K-rzet-66-hk-z-2017.jpg

Kambodzsa-5-katonai-K-rzet-66-hk-z-2019.jpg


Kambodzsai-pt76-26.jpg
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
PT-76 a Délszláv háborúkban

PT-76-Jugoszl-via.jpg

pt76b-JNA.jpg

pt76b-JNA-felder-t-szakasz-tmegy-az-MT-55-h-don.jpg

pt76-JNA28.jpg




A Jugoszláv Néphadsereg(JNA) 63 darab PT-76 harckocsit kapott a 1960-as évek első felében. A páncélos- és gépesített dandárok felderítő századaiba kerültek beosztásra. Minden felderítő század egy szakasza PT-76B harckocsival(3 jármű), egy szakasza BRDM-2 felderítő páncélossal(3 jármű) volt felszerelve, és az állományában volt még egy gyalogos felderítő szakasz is. A kétéltű harckocsik szolgálatuk során mindig szakaszokba szerveződtek, és csak rövid ideig létezett ezekből a harckocsikból álló század a 7. páncélos hadosztály felderítő zászlóaljának a részeként. A vízi kiképzést eleinte a Vrbasz és a Száva folyók összefolyásánál, később pedig egy mesterséges tó megépítése után a manjačai helyszínen.

pt76-JNA24.jpg



A PT-76B tankot a jugoszláviai polgárháború idején széles körben alkalmazták, leggyakrabban tűztámogató eszközként a gyalogság támogatására, és nincs ismert példa arra, hogy a jármű vízi akadályon kelt volna át a harcok során. A vékony páncélzatú kétéltű harckocsik alkalmazását rendkívül megnehezítette a főként beépített területeken folytatott harctevékenység és az ellenséges erők páncéltörő eszközeinek nagy száma.
A PT-76-osok részt vettek szlovéniai "tíznapos háborúban" . A belovári, varasdini és eszéki laktanya elestével a horvát hadsereg 10 ilyen harckocsi birtokába jutott. Négy járművet hagytak a szerb erők számára Krajinában, és 1992-ben 11 PT-76B maradt a Boszniai Szerb Köztársaság hadseregében.
(Sajnos a krajnai szerb hadsereg és a horvát haderő kétéltű páncélosairól nem találtam képet)

pt76b-JNA-Szlov-nia-1991j-nius.jpg

pt76b-JNA-szlov-nia1991jun.jpg

PT-76-osok a szlovéniai harcok idején

pt76b-Boszniai-szerb-k-zt-rsas-g-PT-76.jpg

boszniai-szerb-PT-76.jpg

Boszniai szerb PT-76-osok

PT-76-JNA-boszniai-szerb-PT-76-Srebrenica.jpg

Boszniai szerb PT-76 Szrebrenica ostromakor 1995


A háború utáni időszakban a jugoszláv hadsereg az elavulás miatt feleslegessé váltak a járművek. E harckocsik tornyait fel akarták szerelni a folyami flottilla jövőbeli hadihajóira, amelynek a szárazföldi hadsereg fellépését kellett volna támogatnia a folyók mentén. Az 1991-es háborúban nagy szükség volt egy jól felfegyverzett folyami hajóra. A projekt szerint az ilyen hajókra egyebek mellett két PT-76B tornyot szereltek volna.
A megmaradt harckocsikból egy példányt Žarkovóban, egyet pedig Kačarevo laktanyájában őriztek a belgrádi Hadtörténeti Múzeum szükségleteihez. Az egyik ilyen tank a Banja Luka-i Kozara laktanyában látható, a legjobban megőrzött PT-76B pedig a pivkai múzeumban látható.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
PT-76 Irakban

Irak 1970-ben 45 darab PT-76-ost szerzett be a Szovjetuniótól. Ezen járművek egy része részt vehetett a Yóm Kippuri háborúban az iraki 3. páncélos hadosztály kötelékében. Erről sajnos semmilyen további információt nem találtam. Az iraki PT-76-osok minden bizonnyal részt vettek az Irán elleni támadásban, elvileg Dél-Irak és Khuzesztán mocsaras vidéke kedvező feltételeket biztosított alkalmazásukhoz. Erre utal, hogy 1984-ben újabb 200 darab kétéltű harckocsi érkezett Irakba a Szovjetunióból. Legnagyobb fájdalmamra semmit nem találtam harci bevetéseikről.
iraki-PT-76-os-az-irak-ir-ni-h-bor-idej-n.jpg

Iraki PT-76 úszó harckocsi az irak-iráni háború idején.

ir-ni-BTR-50-PK-ZU-23-2-80-as-vek.jpg

Iráni BTR-50PK 23 mm-es ZU-23-2 gépágyúval felszerelve a dél-iraki mocsárvidéken

1991-es Öböl-háború idején az iraki haderő mintegy 100 darab úszó harckocsival rendelkezett. A 2003-as amerikai invázió idején is hadrendben állt, a túlélő példányokat leselejtezték.
Iraqi-PT-76-1990.png

Iraki PT-76 , (1990)
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
PT-76 Lengyelországban

A Szovjetunió mellett, a VSz tagországok közül Lengyelország volt a legjelentősebb üzemeltetője a PT-76 úszó harckocsiknak. Lengyelország 1950-es évek második felében 300 darab kétéltű harckocsit szerzett be a Szovjetuniótól. A 70-es évek közepéig páncélos és gépesített hadosztályok felderítő zászlóaljait és századait látták el velük. Az 1970-es évek közepén a 7. partvédelmi hadosztály állományában vonták össze a PT-76 harckocsijaikat. Az utolsó 58 kétéltű harckocsit 1992-ben vonták ki a hadrendből. Más források szerint 1996-ban vonták ki az utolsó 30 darabot.

PT-76-lengyel-extra-l-gpu.jpg

PT-76-lengyel-toronynnyil-s-1997.jpg

A lengyel harckocsikat különálló búvónyilásokkal a parancsnok/irányzó és töltőkezelő részére, valamint 12,7 mm-es DShK légvédelmi géppuskával látták el

PT-76-Poland1.jpg

PT-76-Poland2.jpg

PT-76-polish.jpg

PT-76-lengyel-partarasz-ll-si-m-velet.jpg

PT-76-POlska.jpg


PT-76-lengyel-7-partv-delmi-ho.jpg

7. partvédelmi hadosztály harckocsija

pt-76-poland4.jpg

 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
PT-76 Kelet-Németországban

A VSZ néhány tagállamához hasonlóan a Német Demokratikus Köztársaság is rendszeresítette a PT-76 úszó harckocsit. 1956-tól 131 db PT-76 Model 2 és 54 db PT-76B változatot állítottak hadrendbe. Miután a BMP-1-k megkezdték a felváltásukat a felderítőalakulatoknál, 16 darabot Mozambiknak adtak át. 1989-ben 146 darab PT-76(92 db PT-76 Model2 és 54 db PT-76B) állt a Nemzeti Néphadsereg állományában.

ddr-nva-pt76.jpg

DDR-moja63-001.jpg

DDR-moja63-003.jpg

DDR-moja63-004.jpg

DDR-moja63-005.jpg

DDR-moja63-007.jpg

DDR-moja63-008.jpg

East-German-PT-76-mod51.png

NDK-Spah-u-Schwimm-Pz-PT-76-B.jpg

DDR-PT-76-M-nster.jpg
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 753
17 479
113

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 657
71 869
113
A torony a képen nem T-62 MBT torony. Type-62 light tank lesz az.


Type+62.jpg
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
PT-76 Angolában

Az első 50 darab PT-76 úszó harckocsit 1975-76-ban szállították Angolába. A szovjet-orosz adatok szerint az 1980-89 között további 200 darab kétéltű harckocsi érkezett az afrikai országba. A FAPLA (angolai kormányhadsereg) dandárok felderítő századai egy-egy ÚHK szakasszal(3 PT-76) rendelkeztek. Az angolai kormányhadsereg mintegy 20 dandárból állt a 1980-as években. A páncélosok részt vettek a jelentősebb hadműveletekben, a fekete afrika egyik legnagyobb páncélos ütközetének számító cuito cuanavale-i csatában bevetett 550 angolai harckocsi közel 10 százalékát, mintegy 50 harcjárművet, PT-76-ok biztosították.
Az 1990-es évek derekán 28 db PT-76 állt rendszerben, míg napjainkban 12 darab van az angolai haderő szolgálatában.

Cuban-PT-76-tank-crew-on-routine-security-duties-in-Angola-1982.jpg

Kubai PT-76 Luandában. Egyes források szerint 1976-ban készült a kép kép, míg más forrás szerint 1982-ben

PT-76-sadf05-SADF-Special-Forces-inspect-a-FAPLA-PT-76-amphibiuos-tank-stuck-in-a-river-during-one-of.jpg

PT-76-South-African-Recce-troops-on-the-Quito-river-at-a-place-called-Mapupa-trying-to-recover-an-A.jpg

Dél-afrikai felderítők a Quito folyóban ragadt PT-76 harckocsit vizsgálnak. A járművet végül megsemmisítették. ("Protea" hadművelet, 1981)


PT-76-B-Cunene-19810824.jpg

PT-76-B-Cunene.jpg

Megsemmisült PT-76B, Cunene, 1981.08.24.


PT-76-After-Ops-Protea-in-Angola-captured-Soviet-vehicles-on-way-back-to-Ovamboland.jpg

"Protea" hadművelet során zsákmányolt haditechnika: BRDM-2, PT-76, T-34




ki-gett-PT-76-angola.jpg

PT-76 roncs valahol Angolában


3M0EbZb.jpg

Dél-afrikaiak által zsákmányolt PT-76


Cuando-Cubango-19880213-MPLA-PT-76.jpg


A T-34 tornya mögött a háttérben egy PT-76 jellegzetes búvónyilása látszik ki a fűből(1988.02.13)

Seen-one-of-these-in-mint-condition-at-the-military-history-museum-in-Joburg-Captured-in-Angola-in.png

Tesztelésre használt angolai zsákmány PT-76. Johannesburg, Dél-Afrika
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
PT-76 Angolában(II.)

Operation-Protea-Captured-Soviet-tanks.jpg

"Protea" hadművelet során zsákmányolt FAPLA páncélosok. A hadművelet során 8-9 db T-34/85, 3 db PT-76 és 2 db BRDM-2 harcjárművet zsákmányoltak a dél-afrikai csapatok
proteadief8-Capt-PT-76.jpg

"Protea" hadművelet idején zsákmányolt PT-76

PT76-angola.jpg


PT-76-maradv-nyai-Xangongo-Angola.jpg

PT-76 roncs Xangongo körzetében



op-askari-pt-76.jpg
PT-76 az "Askari" hadművelet idején

Johannesburg-Miseum-op-protea-capt.jpg

"Protea" hadművelet során zsákmányolt PT-76 a Johannesburgi katonai múzeumban