Der Düsseldorfer Rüstungskonzern Rheinmetall arbeitet bereits seit mehreren Jahren an eigenen Kampfpanzerkonzepten.
www.hartpunkt.de
A düsseldorfi székhelyű Rheinmetall fegyvergyártó cég több éve dolgozik saját harckocsi-koncepcióin.
Magyarország megbízta a céget, hogy fejezze be a Panther KF 51 fő harckocsi fejlesztését, amely végül 130 mm-es ágyúval is felszerelhető. Az e heti párizsi Eurosatory szakkiállításon a Rheinmetall új harckocsi koncepciót mutatott be pilóta nélküli toronnyal. A Concept Uncrewed Turret (CUT) bemutatójának fő fegyverzete a Rheinmetall 130 mm-es Future Gun System 51 kaliber hosszúságú fegyvere. A magassági tartomány +20 és -9 fok között van.
Arra a kérdésre, hogy
Rheinmetall 2020 óta már több mint 600 lövést lőtt ki a 130 mm-es fegyverből. Míg a 130 mm-es ágyút két éve tesztelték élőtűzzel a Panther emberes tornyával, ezt a CUT-ban még nem tették meg. A Rheinmetall szerint a toronykoncepció műszaki érettségi szintje (TRL) 5. Mivel a lengőgyűrű átmérője megegyezik az emberes leopárdokéval, az új torony felszerelése viszonylag egyszerű.
A
lőszert a hátul elhelyezett öntöltőn keresztül táplálják be a torony hátsó részében lévő két tárból. A lőszerkapacitás 25 töltényből áll. Az 1500 lóerős motorral és Renk sebességváltókkal, valamint a Leopardra jellemző alkatrészekkel rendelkező hajótestben nem tárolnak lőszert. Tűz esetén az ütközési mintától függően a hajótest javítható. A Rheinmetall hegesztette, és nagyon hasonlít a Leopard tartótartályokon használt kialakításhoz.
Egy koaxiális, 50-es kaliberű nehézgéppuska is be van szerelve. A parancsnoki fegyverállomás, amelyet a főérzékelő rabszolga fegyverzet (MSSA) segítségével távirányítanak, egy Rheinmetall RMG762 géppuskával szerelték fel. Ennek három forgó hordója van; amikor az egyiket forrón elsütjük, egy másik csövet lőállásba hozunk, és a géppuska ismét tüzelésre kész.
A Rheinmetall szerint nagy tűzerejének köszönhetően az RMG762 kis drónok elleni küzdelemre is alkalmas. Erre a célra a vásáron bemutatott konfigurációjú állomáson Rafael 180 fokos felderítő radarja van, a Trophy rendszerben. A parancsnok távirányítós MSSA fegyverállomása integrált füstgránátvetővel is rendelkezik. Ezen kilövők közül nyolc a torony mindkét oldalán található.
Mind a parancsnoknak, mind a lövésznek, akik a sofőrhöz hasonlóan a platform alvázában helyezkednek el, saját nappali és éjjellátó készülékei vannak beépített lézeres távolságmérőkkel. A bemutatott konfigurációban a sofőr a jobb oldalon, a parancsnok a bal oldalon, a tüzér pedig középen ül. A lövész modern SEOSS 400 optikát használ.
Ez a parancsnok MSSA-jában is telepítve van. A parancsnok és a tüzér egymástól függetlenül figyelhet, és célokat is kijelölhet és bevethet. Ez azt jelenti, hogy a legénység nélküli torony rendelkezik vadász-gyilkos és gyilkos-gyilkos képességekkel is.
A Rheinmetall szerint a felderítő képesség tovább fejleszthető, ha kis felderítő drónok vannak a fedélzeten. Az elektromos meghajtású toronyban található a tűzvezérlő rendszer, a C4I berendezés egyes részei és az érzékelőrendszer egyéb részei, beleértve az időjárás metrológiai érzékelőjét is.
A Rheinmetall szerint a SAS (Situational Awareness System) kiváló helyzetfelismerést biztosít. Aktív kemény ölés elleni védelmi rendszerek, mint például a Rheinmetall Active Protection System (APS) vagy - ahogy az Eurosatory-nál látható - Iron Fist, valamint a lágy ölés elleni védelmi rendszerek, mint a MUSS 2.0 és a ROSY Rapid Obscurant System védik a legénységet és a platformot különféle fenyegetésektől. A CUT Párizsban bemutatott változatában a hajótest védelmét a mindenre kiterjedő Rheinmetall APS, a torony védelmét az Elbit Iron Fist garantálja. A személyzet hiánya miatt kevesebb védelmet igénylő, ezért könnyebb ember nélküli torony egy karbantartó nyíláson keresztül érhető el felülről.
A Rheinmetall a KF51 CUT-val való megközelítést egy lehetséges hídmegoldásnak tekinti mindaddig, amíg a 2040-es évektől be nem vezetik a Main Ground Combat System-et (MGCS). A csoport az elkövetkező években tovább kívánja finomítani a koncepciót.