K
kamm
Guest
Te @dudi hiaba irod le ezt a cimeres okorseget ujra es ujra, ez egyaltalan nem igaz.Nem kap modern technológiát. Mindent legyárt magának.
Olyan, hogy orosz chipgyartas, gyakorlatilag nem letezik.
Ugyanigy precizios eletronikai gyartas sem letezik.
Amit te nem ertesz az az, hogy elkesziteni 10-15 peldanyt laborokban honapok, esetleg evek alatt, manufakturalis szinten teljesen mas vilag, mint gyarat, abba gyartosort telepiteni, stabil alapanyagot szerezni, mernokoket szerezni, betanitani, majd a gyartastechnologiat bekalibralni, majd futoszalagon gyartani az iparodnak.
Amit technológiát kap azt úgy kell elképzelni mint a hitelt. Felveszed a hitelt hogy be tudj valami olyanba fektetni amibe amígy is be tudnál, csak így egyszerűbb, gyorsabb és talán olcsóbb. Na ezt veszi el a nyugat.
És mit vehetnek el az oroszok? Az Afrikába szánt élemet... Megint 1-2 millió migránsnál nem kell angyobb szankció, az rosszabb lenne mintha elzárnák az olajcsapot.
Te erted egyaltalan, hogyan nez ki egy chipgyartasi folyamat?
Szerintem meg epkezlab wafert sem tudnak gyartani, nemhogy a latest-greatest mfr processek kozelebe mennenek.
Anyagilag egyetlen chipgyar (ami csillio mas beszalliltora tamaszkodik es stabil megrendeloi kor kell hozza) $15B befektetes korul indul es 4-5 ev, mire termel - mikozben tovabb megy lefele a csikszelesseg a piacon...
Ehhez kepest az oroszok:
Russia plans to manufacture chips locally on a 28 nm node by 2030
Following the invasion of Ukraine, Russia got hit with an unprecedented amount of international sanctions. While this has undoubtedly crippled the Russian economy, it also cut off...
www.techspot.com
- egyelore $39B korul tervezik a teljes koltest az egesz iparag kiepitesere
- olyan elmaradott processre, mint a 90 nano - FYI ezt 20 eve hasznalta a TSMC
- majd valamikor 2030 korul tervezik elerni a 28-30 nanot - FYI anno 40 ill 28 nanos processen gyartottak a Geforce 200-300-as sorozatuk Nvidia GPUkat cirka 14-15 eve...
A csikszelesseg azert kritikus, mert
- ez meghatarozza a thermal envelopeot, azaz keptelenseg az orajelet bizonyos szinte fole emelni (hutes!)
- minel alacsonyabb, annal bonyolultabb fizikai-kemiai processt kell kifejlesztened, hogy tartani tudd a yieldet
- (azaz ne 90% legyen a selejt, nem mukodo chiped az azon a csikszelessegen mar eletkeptelen designod miatt)
- ez hatarozza meg a tranzisztorok szamat, amit ranyomhatsz a chipre (eleve 300mm a standard wafer, az is limit), ahogyan noveled a tranyok szamat uugy lesz egyre hajmeresztobb a precizitas amit kovetel a csikszelesseg csokkenese es a tranyok skalazasa
[*]mikozben a versenytarsaid sokkal elorebb jarnak, sokkal gyorsabb-fejlettebb chipekre epithetik a raketafejekben stb a precizebb-erzekenyebb szenzorokat, computing unitokat stb.
Roviden: minimalis az orosz gazdasagnak chipgyartas kiepitesere meg vagy jo 10-20 evig, es akkor is a nyugati technologiai szint mogott lesznek ~20 evvel. Mindez csakis kinai segitseggel tortenhet, onerobol vegkepp semmi eselyuk.
Last edited by a moderator: