Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 824
9 693
113

Redgreg

Well-Known Member
2022. április 22.
1 133
4 957
113
  • Tetszik
Reactions: megazez and SilvioD

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 767
113
Akkor még nem volt bizonyítva, hogy súlyosan szennyező a gyár. Erről akartad elterelni a figyelmet?
Most sincs. Az átlátszó gödi gyárról készült vizes jelentése csúsztatás, hazugság, stb.

Ezt az átlátszó.hu hazugságot a gödi akksigyárról eléggé darabokra szedi ez a cikk.
Itt találtam.





No, ennek fényében, mit is ír az a bizonyos jelentés? A kutak vizében találtak magnéziumot, kalciumot, fluoridot, alumíniumot, arzént, bórt, báriumot, kobaltot, krómot, rezet, higanyt, lítiumot, molibdént, nikkelt, ólmot, szelént, cinket, ahogy minden vízmintában ez szokásos, ezek az elemek a minket körülvevő kőzetekben jelen vannak, természetesen bekerülnek a talajvízbe is. Azonban mind a törvényben meghatározott egészségügyi határérték alatti mennyiségben. Kivéve a lítiumot, amire nincs is ilyen határérték. A vizsgált kutak vize 2,32-4,39 µg/l mennyiségben tartalmazott lítiumot. A magyar 6/2009. (IV.14) KvVM-EüM-FVM rendelet ugyan nem határoz meg az ivóvízre határértéket, az USÁ -ban az USGS és az EPA a 10 µg/l mennyiségű lítiumot még teljesen biztonságosnak tartja az ivóvízben (ha a víz az egyetlen lítiumforrás, a 60µg/l határértéket használják). Gödön ennek a felét-negyedét mérték. Továbbmegyek, a Magyarországon kereskedelmi forgalomban kapható ásványvizek messze több lítiumot tartalmaznak, a Balfi 200 µg/l -t (A Gödön mért érték 40-80 szorosát), a Visegrádi 140 µg/l -t, a Mohai 110 µg/l -t. Ennyi lítiumtól még ásványvízként is el lehetne adni ezeknek a kutaknak a vizét. Ráadásul ezt olyan titkos forrásból merítettem, hogy mint a következő képen látszik, a Gödért egyesület által megrendelt talajvízminta vizsgálat eredményének a negyedik oldalán szerepel éppen így. Ezt olvasniuk kellett az Átlátszó.hu szerzőinek, mert ebből írták az egész cikküket, mellékelték is a cikkükhöz. Valamilyen furcsa okból mégsem sikerült megemlíteni, hogy a lítium mennyisége nem hogy minden létező határérték alatt marad, de még töredéke a boltban kapható ásványvizek lítiumtartalmának is. Pedig a vizsgálatot végző mérnök egy egész bekezdésben próbálta ezt elmagyarázni, de nyilván leszarták.

litium-624x261.jpg



...
a gödi vízből egy hatvan kilós embernek hétmillió literrel kéne meginnia egy ültő helyében, hogy ötven százalék eséllyel elhalálozzon. Maradjunk annyiban, hogy mivel a víz maga is mérgező (LD50= 90000 mg/ttkg) egy száz kilós ember egy ültő helyében kilenc litert ihat meg, mire eléri az LD50 adagot, sokkal de sokkal hamarabb fog belehalni a vízivásba, mint a lítiumtartalmába. Slusszpoén, Magyarországon kapható egy „Life Extension, memory protect, 36 kapszula”, ami napi egy tablettát ajánl az emlékezet javítására, tablettánként 1000 µg lítiumot tartalmaz. A gödi vízből napi 227 litert kellene meginnunk, hogy ugyanannyi lítiumot vigyünk a szervezetünkbe, mint amennyit a „Life extension, memory protect, 36 kapszula” segítségével.
..
A másik anyag, amit az Átlátszó cikkében említenek az N-metil-2-pirrolidon (NMP). Az NMP koncentrációja 12,4-17,8 µg/l, szintén elhanyagolható. Sajnos az NMP -re sem határoz meg egészségügyi határértéket ivóvízben a magyar 6/2009. (IV.14) KvVM-EüM-FVM rendelet, de ehhez már kapunk egy határértéket arra, hogy az emberek által belélegzett levegő mennyit tartalmazhat. Ezt a szakértői jelentés tartalmazza is, ipari munkavállalók hosszú ideig dolgozhatnak 40 µg/l NMP -t tartalmazó levegőben. A gödi kutak vize ennek a felét-harmadát tartalmazza. Még így is elhanyagolható mennyiségű az NMP a talajvízben, pedig a belégzett levegőre vonatkozó határértéket használjuk. A különbség lényege az, hogy levegőből naponta tizenegyezer litert lélegzünk be, vízből meg mondjuk három-négy liternyit iszunk meg. A levegőben lévő bármilyen vegyületből alacsonyabb koncentráció mellett is sokkal többel kerülünk kapcsolatba, ezért a belélegzett levegőre lényegesen alacsonyabbak az egészségügyi határértékek, mint az ivóvízre, de az NMP talajvízbeli koncentrációja még a levegőre vonatkozó határérték felét-harmadát éri csak el. Ez így szerepel a szakértői jelentésben is, sajnos az átlátszó cikkében nem találom. De játsszunk el azzal, hogy mennyire mérgező is az NMP! A jelentéshez mellékelt biztonsági adatlap alapján szájon át bevéve az NMP LD50 értéke 4150 mg/ttkg, vagyis a fenti skálánkon elhelyezve körülbelül annyira mérgező, mint a gyümölcscukor. A gödi kútvízből egy hatvan kilós embernek olyan tizennégymillió liternyit kellene meginnia egy ültő helyében, hogy elérje az NMP LD50 értékét. Az EU egy jó hosszú jelentést írt az anyagról, itt foglalkoznak a magzatkárosító hatásával is, a mérések alapján az a legmagasabb érték, ahol még semmilyen káros hatást sem mértek (NOAEL) 160 mg/ttkg naponta, vagyis egy hatvan kilós nő még megihatna napi félmillió literrel a gödi kútvízből és az NMP nem károsítaná a magzatát. Az IPCS meghatározott az NMP -re egy egészségügyi határértéket, amit úgy fejeznek ki, hogy ekkora mennyiséget naponta megehet egy ember élete végéig és nem lesz tőle baja (TDI-tolerable daily intake). Ez az érték 0,6 mg/ttkg, vagyis egy hatvan kilós embernél 36 mg naponta. Ezt naponta 2022 liter gödi kútvíz elfogyasztásával lehetne bevinni a szervezetbe. Nem túl valószínű, hogy bárki ilyen szomjas lenne Gödön.
NMP_hatarertek-624x96.jpg


A gödi kútvíznek ugyanis minden más iontartalmát is lemérték, és bizony találtak a három mintában 82-105 mg/ l koncentrációban nitrátot is. Amivel ugye az a bibi, hogy erre bizony meghatároz egészségügyi határértéket a magyar 6/2009. (IV.14) KvVM-EüM-FVM rendelet, kerek 50 mg/l -t, vagyis éppen a felét, mint amit a gödi kútvíz tartalmaz. A gödi víz emberi fogyasztásra eleve alkalmatlan a magas nitráttartalma miatt. A nátrium-nitrát ugyanis kicsit jobban mérgező, mint az NMP, az LD50 értéke 3430 mg/ttkg, azonban a gödi kútvíz némileg többet is tartalmaz belőle. Míg NMP -ből a legmagasabb mért érték 17,8 µg/l, addig nitrátból 105.000 µg/l -t is mértek (a 4,39 µg/l koncentrációjú lítium meg csak nevetséges a nitráthoz képest). Eléggé érthetetlen, hogy az egészségükért annyira aggódó polgárok hogyan nem vették észre a szakértői jelentésben ezt a szörnyű toxint, amiből nagyságrendekkel többet mutattak ki a kútvízben, amire tényleg van egészségügyi határérték és azt messze túllépi a mért koncentrációja. Nagyon nehéz mást feltételezni, mint hogy mivel a nitrát nem az akkumulátorgyárból került oda, így célzatosan kihagyták. Pedig éppen úgy „mérgező hatású” vegyület.

Mi a probléma ezzel? Ez a történet végigment a teljes magyar sajtón, minden újság lehozta. A Telex, a 24.hu, a HVG, az Index.hu, a Magyar Hang, a Blikk, a 168 óra, de lehozta a sztorit a Hungary Today angolul is, tovább nem keresgéltem. Olvassuk el ezeket a cikkeket! Nyolc magyar lap írt erről az Átlátszó.hu cikkről, gyakorlatilag mindegyik az Átlátszó.hu írásának valamilyen zanzásított változata. Egyiknél sem sikerült odáig menni a tényellenőrzésben, hogy megfogják az egeret, rákattintsanak a szövegben megtalálható hivatkozásra és ellenőrizzék, hogy az átlátszó szerzője igazat írt arról a bizonyos jelentésről vagy nem. Másképpen nehezen hihető, hogy nem sikerült tisztázni az alaptényeket.

1-A gödi kútvíz lítiumból kevesebbet tartalmaz, mint a Balfi ásványvíz.

2-A gödi kútvíz NMP tartalma minden létező egészségügyi határértéknél alacsonyabb.

3-A gödi kútvíz emberi fogyasztásra alkalmatlan, mivel nitrátból az egészségügyi határérték dupláját tartalmazza.

Ellenben minden újság ellenőrzés nélkül újraközölte a súlyosan félrevezető cikket. Pontosan így vernek át, így alakul a propaganda dezinformációvá:
akik második, harmadik, sokadik körben terjesztik, már fogalmuk sincs miről írnak. Valaki megír valamit, a teljes magyar sajtó pedig kérdés nélkül szajkózza. Talált valaki egy olyan cikket, ahol legalább az újságíró rákattintott a forrásra és elolvasta? A szerencsétlen mérnök a jelentésében megpróbálta elmagyarázni, hogyan kell értelmezni az eredményeket, de az Átlátszó ezt egyszerűen figyelmen kívül hagyta, súlyosan félrevezető írást rittyentettek belőle, a többi lapot pedig nem érdekelte a forrás. Nagy kérdés, hogy a világháló korában mi szükség van erre? Teljesen szabadon rá tudok kattintani az Átlátszó cikkére is, teljesen fölösleges tucatnyi újságban újraközölni ész nélkül. Ellenben az erre pazarolt munkaórákból ha megoldható lett volna, hogy sajtóként működjenek és ellenőrizzék a híreket, mielőtt leközlik őket, máris jobb lenne a helyzet.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 417
20 592
113
Mert az elsivatagosodás megállítása a kormány szerint nem fontos…

Akkor már oda kellett volna akkugyárat tenni! Oda lenne a víz szivattyúzva akárhonnan is! Ha pedig rendesen megtisztítják (kétségeim vannak) mehet a tájba!
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Blitz97

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 188
10 661
113
Akkor már oda kellett volna akkugyárat tenni! Oda lenne a víz szivattyúzva akárhonnan is! Ha pedig rendesen megtisztítják (kétségeim vannak) mehet a tájba!
Kétségeim nekem is vannak, de ezek a gyárak víz legnagyobb részét elpárologtatják, azzal hűtenek. (nekem itt van a bajom, mert az visz magával nagyon kevés szennyezést, csakhogy geci nagy tömegáram van, amiben valóban teljesül a m3/mg határérték, csakhogy az lecsapódik a környéken, és ha nagy a tömegáram, akkor csak-csak végeredményben jó sok szennyezést pakol szét a környéken, persze lehet nem értek ehhez sem)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 417
20 592
113
A kedves cikkíró elfelejtette leírni, hogy az új betűszó mit is rövidít.

New Genomic Techniques. Új Genetikai Eljárások. Nagyon innovatív, így már teljesen más a leányzó fekvése.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 728
11 603
113


Helyt adott a Budapest Környéki Törvényszék egy gödi civil szervezet Samsung SDI Zrt. ellen benyújtott keresetnek, és ideiglenesen hatálytalanította a gödi akkumulátorgyártó üzem környezethasználati engedélyét.
– derült ki a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület csütörtöki Facebook-bejegyzéséből, melyhez a civil szervezet mellékelte az április 24-én megkapott bírósági végzést is. A gödi Samsung-gyárnak a korábban tapasztalt rendellenességek ellenére a Pest Vármegyei Kormányhivatal 2023. decemberében tíz évre megadta a környezethasználati engedélyt. A végzés azonban úgy határoz, hogy

a kormányhivatalnak a perben hozott végső döntésig meg kell tiltania a gyár környezethasználatát és el kell rendelnie az üzem működésének felfüggesztését.
A környezetvédelmi hatóságnak értesítenie kell a Samsung SDI-t a végzésről, és hogy ez biztosan megtörténjen, a Göd-ÉRT levélben szólította fel a kormányhivatalt, illetve a Samsung SDI Zrt-t, hogy mivel az egységes környezethasználati engedély hiányában a gödi üzem nélkülözi a működéshez szükséges engedélyt, a Samsung SDI Magyarország Gyártó és Értékesítő Zrt. gödi telephelyén folytatott tevékenységét azonnal fel kell függeszteni.

A bíróság indoklása szerint a kormányhivatal határozata nem vette figyelembe az üzem évek óta fennálló zajszennyezését, emellett rendkívül megengedőnek bizonyult a levegő- és vízszennyezés, valamint a gyártás során keletkező akkumulátor-hulladék ügyében is. Ezért az azonnali jogvédelem elmaradása súlyosabb hátrányt okozna, mint a halasztó hatály elrendelése. A végzés szerint

amennyiben a perben bebizonyosodik a tevékenység káros környezeti hatása, akkor változhat a beruházás engedélyezhetősége.
A bírói döntés következménye az is, hogy a nem hatályos környezethasználati engedély miatt a gyárbővítés érdekében indított új eljárás lefolytatása nem jogszerű – a mintegy 43 ezer négyzetméter területre titokban tervezett gyáregségek építéséhez nem adható ki engedély.”
 

Redgreg

Well-Known Member
2022. április 22.
1 133
4 957
113



– derült ki a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület csütörtöki Facebook-bejegyzéséből, melyhez a civil szervezet mellékelte az április 24-én megkapott bírósági végzést is. A gödi Samsung-gyárnak a korábban tapasztalt rendellenességek ellenére a Pest Vármegyei Kormányhivatal 2023. decemberében tíz évre megadta a környezethasználati engedélyt. A végzés azonban úgy határoz, hogy


A környezetvédelmi hatóságnak értesítenie kell a Samsung SDI-t a végzésről, és hogy ez biztosan megtörténjen, a Göd-ÉRT levélben szólította fel a kormányhivatalt, illetve a Samsung SDI Zrt-t, hogy mivel az egységes környezethasználati engedély hiányában a gödi üzem nélkülözi a működéshez szükséges engedélyt, a Samsung SDI Magyarország Gyártó és Értékesítő Zrt. gödi telephelyén folytatott tevékenységét azonnal fel kell függeszteni.

A bíróság indoklása szerint a kormányhivatal határozata nem vette figyelembe az üzem évek óta fennálló zajszennyezését, emellett rendkívül megengedőnek bizonyult a levegő- és vízszennyezés, valamint a gyártás során keletkező akkumulátor-hulladék ügyében is. Ezért az azonnali jogvédelem elmaradása súlyosabb hátrányt okozna, mint a halasztó hatály elrendelése. A végzés szerint


A bírói döntés következménye az is, hogy a nem hatályos környezethasználati engedély miatt a gyárbővítés érdekében indított új eljárás lefolytatása nem jogszerű – a mintegy 43 ezer négyzetméter területre titokban tervezett gyáregségek építéséhez nem adható ki engedély.”
És ennek most tapsolni kellene? Gratulálunk, ha ez fennmarad, nagyjából 10 ezer családot löktek a magyar kkv szektor molos nagyságrenddel környezetszennyezőbb, a munkásjogokat, és a tisztességes fizetést hírből sem ismerő magyar kkv szektor karmaiba. De végülis tobzódnak az üzemek, ahol technikusok keresnek túlóra nélkül 500 nettó körül, és egy operátor minimális túlórával 700 körül vihet haza. Jah nem. Helyette, a talajszivattyúk zaja ellen perelünk, mert újgazdag köcsögként beköltöztünk egy lassan 40 éves ipartelep mellé, és mi az, hogy az ipar zajjal jár.