Középkori magyar várak

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Aki szereti a várakat, annak ajánlom a kisnánai várat, kevésbé felkapott de nagyon kulturáltan rendbentartott és nincs nagy turista tömeg; illetve az ozorai várat, ami szintén nagyon hangulatos (meg is lehet benne szállni).
De, hogy negatív tapasztalatot is mondjak, a Visegrádi palota és a vár, a palotában senki nem volt, mikor ott jártunk, a vár meg tele volt, de se az épület, se a kiállítóterek nem, hogy fejlődtek volna gyerekkorunk emlékeihez képest, hanem mint ha visszafejlődött volna, pedig nagyon sok látogató és nagyon sok külföldi is volt. Sokkal virtuálisabb, sokkal tematikusabb és jobban berendezett terekre számítottunk. Ha már a V4-et ennyire nyomják igazán lehetne a visegrádi palotára, várra jobban odafigyelni. Illetve még egy, a Simontornyai vár se volt nagy élmény pár éve, különösen, hogy még pl. az ozoraiban több turista is volt, tárlatvezetés, felújított környezet, addig a simonytornyaiba be se lehetett jutni, de körüljárva is 30-40 éve nem nyúlhattak hozzá, pedig ha már elég sok falat újrahúztak, akkor már egy jelentősebb rekonstrukció is beleférhetne.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
Aki szereti a várakat, annak ajánlom a kisnánai várat, kevésbé felkapott de nagyon kulturáltan rendbentartott és nincs nagy turista tömeg; illetve az ozorai várat, ami szintén nagyon hangulatos (meg is lehet benne szállni).
De, hogy negatív tapasztalatot is mondjak, a Visegrádi palota és a vár, a palotában senki nem volt, mikor ott jártunk, a vár meg tele volt, de se az épület, se a kiállítóterek nem, hogy fejlődtek volna gyerekkorunk emlékeihez képest, hanem mint ha visszafejlődött volna, pedig nagyon sok látogató és nagyon sok külföldi is volt. Sokkal virtuálisabb, sokkal tematikusabb és jobban berendezett terekre számítottunk. Ha már a V4-et ennyire nyomják igazán lehetne a visegrádi palotára, várra jobban odafigyelni. Illetve még egy, a Simontornyai vár se volt nagy élmény pár éve, különösen, hogy még pl. az ozoraiban több turista is volt, tárlatvezetés, felújított környezet, addig a simonytornyaiba be se lehetett jutni, de körüljárva is 30-40 éve nem nyúlhattak hozzá, pedig ha már elég sok falat újrahúztak, akkor már egy jelentősebb rekonstrukció is beleférhetne.
A visegrádi várból csodaszép a kilátás, de a felújítás/feltárás nem valami acélos valóban az utóbbi időben. A palota környékén meg a várjátékok alatt van forgalom. De mintha ott is abbamaradt volna minden munkálat.
A simontornyai vár belülről teljesen rendben volt 6-8 éve. Ozorára akkor nem jutott időnk.
Ajánlanám még az esztergomi várat, azt szépen rendbehozták.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
A visegrádi várból csodaszép a kilátás, de a felújítás/feltárás nem valami acélos valóban az utóbbi időben. A palota környékén meg a várjátékok alatt van forgalom. De mintha ott is abbamaradt volna minden munkálat.
A simontornyai vár belülről teljesen rendben volt 6-8 éve. Ozorára akkor nem jutott időnk.
Ajánlanám még az esztergomi várat, azt szépen rendbehozták.
A kilátás valóban 5*, de minden más csalódás volt. A palotában 2 éve, őszi szünetben rajtunk kívül kb. 2-3-an voltak a várban meg egymást tapostuk. (A Salamon tornyot épp újították.)
A Simontornyait majd megnézzük, sajnáltuk, hogy hosszú hétvégén zárva volt, ezért is mentünk át Ozorára. Ozorát érdemes érinteni, 8 éve nagyon patika volt.
Esztergomban a bazilkára koncentráltunk 2 éve, nem volt túl jó idő, átmenőben voltunk, de köszi a tippet, legközelebb ha arra járunk megnézzük.
Gyulára érdemes még egy hosszú hétvégét betervezni, ha épp van üres hely, egy kis fürdőzés mellett a vár is rendben van, egy pár órás programot kitesz, és a városközpont is szép, főleg kelet-magyarországi viszonylatban.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A kilátás valóban 5*, de minden más csalódás volt. A palotában 2 éve, őszi szünetben rajtunk kívül kb. 2-3-an voltak a várban meg egymást tapostuk. (A Salamon tornyot épp újították.)
A Simontornyait majd megnézzük, sajnáltuk, hogy hosszú hétvégén zárva volt, ezért is mentünk át Ozorára. Ozorát érdemes érinteni, 8 éve nagyon patika volt.
Esztergomban a bazilkára koncentráltunk 2 éve, nem volt túl jó idő, átmenőben voltunk, de köszi a tippet, legközelebb ha arra járunk megnézzük.
Gyulára érdemes még egy hosszú hétvégét betervezni, ha épp van üres hely, egy kis fürdőzés mellett a vár is rendben van, egy pár órás programot kitesz, és a városközpont is szép, főleg kelet-magyarországi viszonylatban.
Gyulán érdemes az Almásy-kastélyt is megnézni, jó kis kiállítás van benne.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 560
80 917
113
R E G É C
126182156_5326450694047500_8992857606475250730_o.jpg
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 560
80 917
113
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and dudi

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Egy kis útleírás, ha már vár.

10 év után újra megpróbáltunk bejutni a simontornyai várban. Oké, hétfő volt, múzeumi nyitvatartás őszi szünetben nem tudom, hogy miért ilyen megugorhatatlan dolog, hogy kivételt képezzen. Ráadásul ugyan az a nagysád' mondta, hogy nincs nyitva, mint aki pár nappal később kiadta a jegyet. Pedig se tárlatvezetés se semmi, járd be egyedül... Szóval nem tudom miért nem lehetett szétnézni. Üzleti modell level 1000 szint. Kapásból még körbesétáltunk kívülről 10 perc alatt alatt ugrott 4500 Ft-nyi belépő úgy, hogy amúgy is ott voltak a "hölgyek".
Pár nappal később jöttünk haza, akkor legyen Ozora, meg Simontornya.
Ozorára egy kis úton jutottunk, és nem kis megdöbbentésünkre szerintem az ország legnagyobb kerékpár és fűnyíró koncentrációjába botlottunk. A vár még mindig 10/10. Szép, egész jó vezetés (mondjuk nem tudom, hogy a freskón Szent Lászlót miért nem lehet megemlíteni, ha már az az egyetlen eredeti töredék és elmondhatták volna, hogy miért szerepelt... de ez már szőrszálhasogatás).
Simontornya. A mi "cselendzsünk". Eddig az volt a varázsa, hogy sose jutottunk be ezért nagy volt a dilemma, hogy ezt elveszítsük e. De bementünk. Alapban én azt nem értem, hogy se egy útmutató tábla a jobbágynak, hogy merre van a vár. A várnál semmi tájékoztató tábla (ez amúgy is nagy hiánya a magyar múzeumoknak, Gorsiumban is lehetett volna mondjuk a papírlap másik oldalára valami szöveget nyomtatni +2 forint költségen, vagy valami részletesebb tájékoztatót összeállítani). De legalább lehetett volna venni valami kiadványt a várról... És szerintem a belépő a többi megnézett Gorsium, Ozora, Pannonhalma viszonylatban a nyújtott "szolgáltatásért" cserébe szerintem aránytalanul magas. Van valami kőtár, ahol megspóroltak egy korlátot, és majdnem lezúgtam. Megint egy milliárdos fejlesztés... Toronyban lett volna egy jó kis éremkiállítás, de talán kicsit több volt az érem, mint amit be lehetett volna fogadni, de ez a vár legjobb kiállítási része, (illetve meglepő mód a vár története a pénztár/csarnok/kiállítótér részen a falakon). Persze, hogy itt se maradjunk keserű szájízzel legalább volt valami gimnazista teremőr, aki mindent is jobban tudott -majdnem megkérdeztem, hogy minimum kolléga? Na de inkább az utolsó kiállítótért néztük meg. Számomra teljesen ismeretlen, szerintem valami helyi festő képei, szépen fogalmazva szubjektív minőségben. Szerintem kár volt odatenni. Nem illett bele. 10/2
Én egy csomó várnál nem értem, hogy miért nem lehet olyan kiállítást szervezni, ami tematikában legalább kicsit is oda illik, vagy miért nem lehet cserélgetni a kiállított darabokat. Van egy csomó olyan magángyűjtő, akinek ki lehetne állítani az anyagát. Mi is szoktunk ilyen programokat csinálni, szerintem nem egy megugorhatatlan dolog lenne.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Nagyon szeretem, az elmúlt években többször is voltam (idén még nem, de remélem megyek).
Ez lett volna az egyik első vár várprogramban, de sajnos a magyar bürokrácia közbeszólt:
A Nemzeti Vagyonkezelőnél van a vár, de át kellene adnia az önkormányzatnak. Sajnos mivel a vagyonkezelő nem gondoskodott róla, ezért az épület beázott, tönkrement a benne lévő kiállítás is. Az önkormányzat közben megcsináltatta a vár felújításának és a hiányzó palotarészek újjáépítésének terveit, elnyert rá pár száz millió forintot, viszont a vagyonkezelő évek óta nem adja át a várat, mivel attól fél hogy az általa okozott kárt ki kellene fizetnie, és az illetékes elvtárson még számonkérnék hogy mit csinált. Az önkormányzat közben épített víz és szennyvíz vezetéket is várhoz, alig várja hogy kapun belülre kerüljön, az általa elnyert pénz már nem lenne elég a tervekre mert évek mentek el, de még az épület kulcsát sem kapja meg, hogy a tetőt saját pénzből gyorsan megcsinálja.
Szokott ott lenni egy nagyon lelkes fickó, az udvaron ül, ő volt az egyik "motorja" felújításnak, nem mehet be az épületbe, mert ugye a vagyonkezelő nem enged be senkit.
Magyarország, én így szeretlek.
Bár most jobb állapotban van mint amikor Rockenbauer Pálék voltak ott: