Visszavonulása után szaktanácsadóként segítette a Ferrarit 2007 és 2009 között azonban többször is vezette a csapat autóit a hivatalos tesztek során. Motorversenyzőként is kipróbálta magát a német Superbike-bajnokságban ám egy alkalommal súlyos nyaksérülést is szenvedett. Ez a sérülés gátolta meg végül abban, hogy 2009-ben visszatérjen mikor Felipe Massa balesetet szenvedett a Hungaroringen és a szezon további részét kihagyta. Menedzsere százszázalékosra vette a visszatérését, ám végül ez nem történt meg ekkor és Luca Badoer majd Giancarlo Fisichella helyettesítette a brazilt. Az év végi Bajnokok Tornáján folyamatosan részt vett és bár egyéniben nem lett bajnok Sebastien Vettel társaként csapatban 2007 és 2012 között legyőzhetetlennek bizonyult.
Ezek a tesztek és versenyek valamint a tény, hogy 2009. novemberében tesztelt egy GP2-es autót Valenciában már egyértelműen jelezték, hogy nem tud otthonülő valaki lenni aki felhagy korábbi életvitelével. Így is meglepő volt mikor aztán karácsonykor kiderült, hogy a Mercedes hároméves szerződést kötött a hétszeres legendával. Hiába váltott csapatot télen Jenson Button és Fernando Alonso is valamint ment át a WRC-be Kimi Raikkönen nem volt kérdés, hogy Schumacher visszatérése volt a legnagyobb szenzáció abban az évben.
A világ egyik fele úgy vélte, hogy nem fog tudni alkalmazkodni az új körülményekhez míg a másik úgy gondolkodott, hogy folytatja korábbi sikerszériáját. Előbbieknek lett igazuk: csak ötször győzte le Nico Rosberget versenyben és időmérőn is 2010-ben ráadásul két negyedik és két hatodik helyet leszámítva igazán nem is tudott az élmezőnyben végezni. Ha ez nem lett volna elég kétszer is megbüntették: Monacóban a safety car mögött előzte meg Alonsot, míg Magyarországon majdnem falnak nyomta Barrichellót.
A visszatérése utáni legjobb éve egyértelműen a 2011-es volt. Bár dobogóra nem tudott állni, de többször is gyorsabb volt csapattársánál és egyre többször zárt pontszerzőként is. Az év versenyén Kanadában egyszerre előzte meg Felipe Massát és Kamui Kobayashit is és végül csak néhány tizeddel maradt le a dobogóról. Volt azonban egy negatívum is a szezonjában: Szingapúrban amatőr hibát vétve ment neki Sergio Pereznek hátulról. Egy évvel később ugyanezt a hibát követte el, de 2012-ben Barcelonában is felöklelte Bruno Sennát.
2012-ben már jobb volt a Mercedes, ám elképesztő pechszéria sújtotta: Kínában szerelői hibája, Ausztráliában defekt, Sepangban a gumikopás, Kanadában pedig a hátsó szárny leragadása fosztotta meg egy jó eredménytől. Monacóban megnyerte az időmérőt ám a fent említett barcelonai ütközés miatt visszasorolták a hatodik helyre és végül célba sem tudott érni. Valenciában aztán a sors némiképp kárpótolta és szerencséjének köszönhetően 155. alkalommal is dobogóra állhatott. A pechszéria azonban nem tört meg és a motivációját is kezdte elveszíteni és előfordult, hogy egymást követő hat futamon maradt pont nélkül ami példátlan volt karrierje során. A Japán Nagydíj előtt aztán bejelentette második immáron végleges visszavonulását. Pályafutása 307. versenyét Brazíliában teljesítette ahol hetedikként intették le miután elengedte barátját a világbajnoki címért küzdő Sebastian Vettelt.
A következő évet főként a családjával töltötte, de többször is nyilatkozott a futamokkal kapcsolatban. Úgy volt, hogy ismét elindul a Race of Champions-versenyen ám a thaiföldi terrortámadások miatt a gálát törölték. Így érkezett el 2013. december 29-e.
A legendás pilóta ugyanis ekkor szenvedett a franciaországi Méribelben balesetet síelés közben. A képzett sízőnek számító Schumacher nem túl nagy sebességgel bukott és sokkos állapotban a Moutier-i kórházba szállították. Az este során aztán minden idők legjobb autóversenyzője kómába esett. Másnap átszállították Grenoble-be ahol egy vérömlenyt kellett eltávolítani az agyából. A mesterséges kómából 2014. januárjában kezdték volna meg a lassú felébresztését ám a pilóta ébredése csak áprilisban kezdődött meg. A szakemberek már ekkor egyetértettek abban, hogy Shumachernek agykárosodása van.
2014. szeptemberében a Schuamcher-család házába szállították a pilótát és teljes orvosi felügyelet mellett a Genfi-tó partján elkezdte a rehabilitációját. A hétszeres világbajnok állapotáról azóta is szinte teljes hírzárlat van és a családtagokon kívül a család közeli barátai azok akik tudják a teljes igazságot.
Az azóta eltelt időszakban hivatalos információ szinte alig látott napvilágot: annyit lehet tudni, hogy ügyvédje 2016-ban eskü alatt vallotta, hogy a bajnok nem tudott akkor egyedül lábra állni, más az egészségi állapotára utaló hivatalos információ azóta sem került nyilvánosságra.
Állapotát sok spekuláció övezte, és ezt a hivatalos bejelentések hiánya csak súlyosbította. 97 nappal a balesete után, április 4-én menedzsere, Sabine Kehm nyilatkozatában közölte, hogy a Schumacher az ébredés jeleit mutatja. 170 nappal a balesete után, 2014. június 16-án, bejelentették, hogy Schumacher felébredt a kómából, és elhagyhatta a grenoble-i kórházat. Átszállították a svájci Lausanne-be, ahol a helyi egyetemi kórházban folytatódik a rehabilitációja. Ezt követően otthonába szállították, ahol folytatódott az ápolása. Állapotáról ritkán érkeznek friss hírek, de rengeteg a találgatás, amelyek egymásnak is ellentmondanak.
A legutóbbi hírek a német versenyzővel kapcsolatban arról szóltak még szeptemberben, hogy egy párizsi kórházban őssejtkezelésen esett át, akkor a kórház egy névtelenséget kérő dolgozója úgy nyilatkozott, a hétszeres világbajnok tudatánál van.
Schumacher felesége, Corinna nemrég megszólalt nyilvánosan – néhány napja azt mondta: „A nagy dolgok kis lépésekkel kezdődnek.”
Nem tudni tehát, hogy a hétszeres bajnok mennyit érzékel a külvilágból abból, hogy egyik legjobb barátja próbálja olyan sikerekre vezetni a Ferrarit mint amilyeneket ő ért el vagy, hogy a fia egyre inkább a méltó örökösévé válik az azonban bizonyos, hogy Michael Schumacher minden idők egyik legjobb, de mindenképpen legsikeresebb pilótájaként töltötte be ma az 51. életévét.