Lengyel haderőfejlesztési program (2032) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 382
67 511
113
Arra céloztam, hogy van-e egy lengyel katonai doktrin,esetleg fenyegetettségkép, aminek alapján vásárolgatnak. Értelmetlen csak azért fűt-fát összevásárolni, hogy "erősek" legyenek. Hogyan passzol ez a fegyverkezés a "védelmi szövetség" nato doktrinához?
Értelemszerűen a fegyverkezés csak Oo-al lehet kapcsolatos. Vagy azért, hogy egyedül védekezni tudjanak ellene, vagy, hogy meg tudják a siker reményében egyedűl támadni. Hacsak nem feltételezzük, hogy a szintén nato szövetséges No-al kapcsolatos a fegyverkezés. Egy orosz támadás elháritására a tervezett erő szerintem (különösen, ha figyelembe vesszük a nato tagságukat) túldimenzionált. Egy önálló támadásra az atomhatalom Oo ellen meg kevés,már csak a két ország lakósságszáma (45 mio 145 mio ellen...) miatt is.
Összességében szerintem ez a méretű fegyverkezés logikusan nehezen érvelhető.
Pàr éve volt egy orszàgos léptékû gyakorlatuk/szimulàciójuk belarusz/orosz ellenféllel szàmolva és pàr nap alatt kikaptak.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 473
7 899
113
Arra céloztam, hogy van-e egy lengyel katonai doktrin,esetleg fenyegetettségkép, aminek alapján vásárolgatnak. Értelmetlen csak azért fűt-fát összevásárolni, hogy "erősek" legyenek. Hogyan passzol ez a fegyverkezés a "védelmi szövetség" nato doktrinához?
Értelemszerűen a fegyverkezés csak Oo-al lehet kapcsolatos. Vagy azért, hogy egyedül védekezni tudjanak ellene, vagy, hogy meg tudják a siker reményében egyedűl támadni. Hacsak nem feltételezzük, hogy a szintén nato szövetséges No-al kapcsolatos a fegyverkezés. Egy orosz támadás elháritására a tervezett erő szerintem (különösen, ha figyelembe vesszük a nato tagságukat) túldimenzionált. Egy önálló támadásra az atomhatalom Oo ellen meg kevés,már csak a két ország lakósságszáma (45 mio 145 mio ellen...) miatt is.
Összességében szerintem ez a méretű fegyverkezés logikusan nehezen érvelhető.
Masodlagos celjuk, hogy atvegyek a nemetek szerepet, mint az europai NATO erok kozpontjat - van egy erzesem, hogy elobb utobb a Ramsteinrol egy lengyel bazisra kerul majd at a sulypont (nem veletlenul veszik ilyen eszement mennyisegben a meregdraga, teljesen amerikai fegyverrendszereket, sot, BMSt is.)
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
Masodlagos celjuk, hogy atvegyek a nemetek szerepet, mint az europai NATO erok kozpontjat - van egy erzesem, hogy elobb utobb a Ramsteinrol egy lengyel bazisra kerul majd at a sulypont (nem veletlenul veszik ilyen eszement mennyisegben a meregdraga, teljesen amerikai fegyverrendszereket, sot, BMSt is.)
.
.
Vesznek ök mindent is, ami elado, Del-Korea is sokat huz belöluk.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 799
6 854
113
Arra céloztam, hogy van-e egy lengyel katonai doktrin,esetleg fenyegetettségkép, aminek alapján vásárolgatnak. Értelmetlen csak azért fűt-fát összevásárolni, hogy "erősek" legyenek. Hogyan passzol ez a fegyverkezés a "védelmi szövetség" nato doktrinához?
Nos, ha azt veszed hogy régen a NATO azt mondta hogy dobjuk ki a nehézfegyverzetet, most meg (már vagy amúgy megint 10 éve kb lassan...) megint felhívják a figyelmet a nehéztechnikára... nos ha innen veszed a kérdést, akkor belepasszol, mert mit vesznek? hk , ifv, sph , műszaki eszközök, mindent vesznek ami normális, értelmesnek mondható gépesített harcászathoz kell, legyen az támadás vagy védekezés
Értelemszerűen a fegyverkezés csak Oo-al lehet kapcsolatos.
ezt én nem tudom
Vagy azért, hogy egyedül védekezni tudjanak ellene, vagy, hogy meg tudják a siker reményében egyedűl támadni.
szerintem a védekezés inkább jobban közre játszik, volt egy hadgyakorlatuk anno, és picit szíven ütötte őket az eredmény
Hacsak nem feltételezzük, hogy a szintén nato szövetséges No-al kapcsolatos a fegyverkezés.
nem/ne feltételezzünk ilyet, nem jó a kapcsolatuk ez tény, de szvsz erre kevés az esély
Egy orosz támadás elháritására a tervezett erő szerintem (különösen, ha figyelembe vesszük a nato tagságukat) túldimenzionált.
a NATO csak olyan erős mint a benne levő államok, értsd , látják hogy jelen helyzetben, értelmes szárazföldi erővel a NATO-n belül kevés állam rendelkezik
Összességében szerintem ez a méretű fegyverkezés logikusan nehezen érvelhető.
ebben egyetértünk, nehezen de szerintem érvelhető ( nem azt mondom hogy ésszerű de érvelhető) mert ha megnézed pl az eszközeiket, nagyrésze még mindig vsz kohószökevény , 1000+ bmp1, ukri partiig több száz T72+PT91 volt rendszerben és vagy raktáron a Leok mellett , önjáró tüzérségük gerincét még mindig a 122 milis Gvozgyika adja (200+db) , légvédelmük a Poprad megjelenéséig kub+osa adta, műszaki gépeik nagyrésze még mindig vsz platformra épülő technika adja , és akkor ez csak a szárazföld de azért mondtam ezt mert itt vannak "a legnagyobb lemaradásban" , de megemlíthetjük nyugodtan hogy a légierőben még mindig fellelhető a MiG29 - SU22 - Mi2-Mi8

ezeket a fent említett dolgokat leváltani... hááááát hűűűűha , igen, ha megnézed, az eddigi rendeléseik kb mindent is lefednek
  • hk (K2 Abrams páros)
  • IFV (Borsuk)
-SPH (K9)
-MLRS (HIMARS+K239)
-légvédelem (Patriot+Narew)
-légierő (F35+FA50+AH64+TB2+MQ9)

szóval lehetne még sorolni.... de a lényeg hogy:
brutális? igen...
nehezen értelmezhető? igen, szerintem igen
NAGYON sok pénz? igen, nagyon nagyon nagyon sok
érvelni lehet emelett? igen, nehezen de lehet
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 799
6 854
113
.
.
Ezt a pont 486-ot hogy kalkulaltak ki? Miert nem 500, az legalabb kerek szam? :) Ott ul mondjuk a helyi NER-es, mondjuk Lolka (vagy Bolka, ha Lolka eppen mashol vesz meg több fegyvert) az artargyalason, megveszi ezt is, es 500-zal fejben gyorsabban, könnyebben kiszamolja, hogy neki maganak ebböl mennyi fog leesni. :)
27 osztály, úgy jött ki a 486
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 885
29 892
113
.
.
Ezt a pont 486-ot hogy kalkulaltak ki? Miert nem 500, az legalabb kerek szam? :) Ott ul mondjuk a helyi NER-es, mondjuk Lolka (vagy Bolka, ha Lolka eppen mashol vesz meg több fegyvert) az artargyalason, megveszi ezt is, es 500-zal fejben gyorsabban, könnyebben kiszamolja, hogy neki maganak ebböl mennyi fog leesni. :)
Már vettek 14-et és azzal együtt jön ki az 500
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 255
13 890
113
Már vettek 14-et és azzal együtt jön ki az 500
Nem. Legutóbb 20 HIMARSt vásároktak ( https://www.dsca.mil/press-media/ma...ty-artillery-rocket-system-himars-and-related ) és most hozzávásaroltak még 18-at és még kulon 468 Launcher Loader Module kitet.
https://www.dsca.mil/press-media/ma...igh-mobility-artillery-rocket-system-himars-0


Szoval lesz nekik 38 eredeti felépítésu HIMARSuk és még 468 LLM kittjuk, amit elvileg rátehetnek saját jármure. Szoval a végleges szám 506
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 412
76 065
113
WASHINGTON, September 13, 2023 -

The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to the Government of Poland of F-16 Sustainment and related equipment for an estimated cost of $389 million. The Defense Security Cooperation Agency delivered the required certification notifying Congress of this possible sale today.

The Government of Poland has requested to buy additional non-MDE articles and services, as indicated below, that will be added to a previously implemented case whose value was under the congressional notification threshold. The original FMS case, valued at $82 million, included articles and services in support of F-16 aircraft sustainment.

This notification is for the combined non-MDE F-16 sustainment articles and services, which includes Electronic Warfare database reprogramming support; classified and unclassified software delivery and support; classified and unclassified publications and technical documentation; spare parts, consumables, accessories, and repair and return support; computer program identification numbers; engine Component Improvement Program support; minor modifications; maintenance and maintenance support; studies and surveys; U.S. Government and contractor engineering, technical, and logistics support services; and other related elements of logistics and program support. The estimated total cost is $389 million.

This proposed sale will support the foreign policy goals and national security objectives of the United States by improving the security of a North Atlantic Treaty Organization Ally that is a force for political stability and economic progress in Europe.

The proposed sale will improve Poland’s capability to meet current and future threats by increasing the reliability of their F-16 fleet. Poland has purchased sustainment support for the F-16s in its inventory for many years, and will have no difficulty absorbing these articles and services into its armed forces.

The proposed sale of this equipment and support will not alter the basic military balance in the region.

The principal contractor will be Lockheed Martin, Fort Worth, TX. There are no known offset agreements proposed in connection with this potential sale.

Implementation of this proposed sale will not require the assignment of any additional U.S. Government or contractor representatives to Poland.

There will be no adverse impact on U.S. defense readiness as a result of this proposed sale.

This notice of a potential sale is required by law. The description and dollar value are for the highest estimated quantity and dollar value based on initial requirements. Actual dollar value will be lower depending on final requirements, budget authority, and signed sales agreement(s), if and when concluded.

Rejtett modernizáció?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 412
76 065
113
On Friday, September 22, to the 21st Podhale Rifle Brigade. Mieczysław Boruta-Spiechowicz (21st BSP) received another 8 examples of 120-mm M120K Rak self-propelled mortars and 4 examples of AWD artillery command vehicles as part of the 13th company fire module (KMO) (M120K Rak included for the 15th BZ)...

F6nn1dVWkAA7mJ_.jpg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 412
76 065
113
A lengyel F-16-osok autópálya szakaszról üzemelést gyakoroltak...

Google fordítóval...
Currently, in theory, there are over 20 airport road sections in Poland, i.e. road sections hardened to withstand the unit load of wheels weighing a dozen or more, and sometimes over 20, tons of aircraft. These are also wider sections and next to them there are parking lots and aprons where aircraft can be parked and their combat readiness can be restored. The current exercises show that Poland is learning lessons from the war in Ukraine, which showed how important it is to centralize combat aviation so that it is not dependent on a few large air bases.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 620
9 156
113
USA ad 2 milliárd dollár hitelt a lengyeleknek a haderőfejlesztéshez.