Lengyel haderőfejlesztési program (2032) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
250 ezres minimalis :eek: hadsereget celzott meg Lengyelorszag; 2026-ra 2.5% GDP lesz a budzse: https://www.defence24.pl/blaszczak-250-tys-zolnierzy-to-nasz-plan-minimum

Szamomra ez a kombo - 2.5% es negyedmillio katona - valami nagyon anakronisztikus tomeghadsereget feltetelez, igencsak 'foltosan' felszerelve es kikepezve... erosen tartok tole, hogy fogalma nincs a lengyel vedelmi miniszternek, mi a banatot csinal.
Ugyanennyi penzbol egy rettentoen jol felszerelt, profin kikepzett, orosz tankokra, helikre stb eletveszelyes harmadakkora sereget lehetne fenntartaniuk.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 427
113
250 ezres minimalis :eek:hadsereget celzott meg Lengyelorszag; 2026-ra 2.5% GDP lesz a budzse: https://www.defence24.pl/blaszczak-250-tys-zolnierzy-to-nasz-plan-minimum

Szamomra ez a kombo - 2.5% es negyedmillio katona - valami nagyon anakronisztikus tomeghadsereget feltetelez, igencsak 'foltosan' felszerelve es kikepezve... erosen tartok tole, hogy fogalma nincs a lengyel vedelmi miniszternek, mi a banatot csinal.
Ugyanennyi penzbol egy rettentoen jol felszerelt, profin kikepzett, orosz tankokra, helikre stb eletveszelyes harmadakkora sereget lehetne fenntartaniuk.
Softosabb Eszak-Korea. :p :D
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 088
13 489
113
250 ezres minimalis :eek:hadsereget celzott meg Lengyelorszag; 2026-ra 2.5% GDP lesz a budzse: https://www.defence24.pl/blaszczak-250-tys-zolnierzy-to-nasz-plan-minimum

Szamomra ez a kombo - 2.5% es negyedmillio katona - valami nagyon anakronisztikus tomeghadsereget feltetelez, igencsak 'foltosan' felszerelve es kikepezve... erosen tartok tole, hogy fogalma nincs a lengyel vedelmi miniszternek, mi a banatot csinal.
Ugyanennyi penzbol egy rettentoen jol felszerelt, profin kikepzett, orosz tankokra, helikre stb eletveszelyes harmadakkora sereget lehetne fenntartaniuk.
Hmm ..., nekik most a teruletvédelmesekkel kb 150e fegyveresuk van ... ha bekebeleznék Belarusiát és ott is létesítenének a hadsereg mellet teruletvédelmet, pont kijonne a 250e ...:oops:
 
  • Vicces
Reactions: Vogon and formosa1

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Rosomak gyártásával elég jól belehúztak bőven ezer fölötti db szám áll rendelkezésre. nemtudom hány ember dolgozik a gyárba de ha egy ekkorára duzzasztott üzemet fenn akarnak tartani ahhoz megrendelés kell...
hazai piacról a csúcskategóriás fegyvereket leszámítva bármit letudnak gyártani maguknak. ami ha db számot növel mint üzemeltetésben mint gyártási költségekben egy bizonyos szintig erősen gazdaságos... a nehéz technikájk a HK k miatt elég nagy növekedést fog érezni. ha eggyensúlyba karják tartani a rendszert pont azokra lessz szükségük amit gyártanak is...

csúcstechnikából légvédelem terén jól állnak a légierejük sem gyenge ami nagyon eszi a pénzt az ez a 2 és ez már vagy megvan vagy részben megvan de kalkulálhatóak a költségek... ezeket a szárazföldi létszám növelésével nem kell növelni. a haditengerészetük lehet még ami több lóvét vihetne el de földrajzi helyzetükből adódóan ezen spórólnak. (egy romboló vagy 2 freegate árán azért elég tetemes mennyiségű szárazföldi erő szerelhető fel tengeralattjáróról nem is beszélve.) ami ha megnézzük a szárazföldi vagy légierőhöz mérten nem túl combos (mármint a haditengerészetük.) de szerintem ez így jól is van.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
elkell mennem suliba pedig ez egy igen érdekes témának igérkezik. szerintem érdemes lenne utánnanézni hogy Lengyelországnak az erejéhez képest és az erejéhez ésa többi haderőneméhez képest mekkora flottát is kellene fenntartania és ebből az összegből mennyi szárazfőldi egységet lehetne kiállítani. és hogy várhatóan ki mennyi haditengerészeti beszerzést vizionál a lengyeleknek a jövőbe és mennyi is lehetne az így esetlegesen megspórólt pénz és abból mennyi szárazföldi illetve légierős egységet lehetne kiállítani... mert a lengyeleknek ez egy igen jelentős előnyük ami a másik két haderőnemet érinti. mert a haditengerészet egy igen költséges ipar... ez által igen sok spórólató rajta amit másra lehet átcsoportosítani.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 088
13 489
113
Rosomak gyártásával elég jól belehúztak bőven ezer fölötti db szám áll rendelkezésre. nemtudom hány ember dolgozik a gyárba de ha egy ekkorára duzzasztott üzemet fenn akarnak tartani ahhoz megrendelés kell...
Honnan veszed, hogy már anyi van nekik? Múlt évi március táján haladták meg a 900 darabot (minden verzió), és évente kb 50-et gyártanak, szoval biztos kozelednek az ezerhez, de meglepne, ha már átlépnék (pláne hogy anyi még oszesen nem is volt rendelve).
Amúgy pedig sok évbe fog még telni, amíg Borszuk rendelkezésre fog álni normális számban, szoval benne van a pakliban, hogy akár további zászlóljakat lesznek kénytelenek Rosomákkal ellátni, mint a tervezet tizet.
És még ezen kívul más Patria megredelések is lengyeleknél vannak legyártva (példaul UAE számára).
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Rosomak gyártásával elég jól belehúztak bőven ezer fölötti db szám áll rendelkezésre. nemtudom hány ember dolgozik a gyárba de ha egy ekkorára duzzasztott üzemet fenn akarnak tartani ahhoz megrendelés kell...
hazai piacról a csúcskategóriás fegyvereket leszámítva bármit letudnak gyártani maguknak. ami ha db számot növel mint üzemeltetésben mint gyártási költségekben egy bizonyos szintig erősen gazdaságos... a nehéz technikájk a HK k miatt elég nagy növekedést fog érezni. ha eggyensúlyba karják tartani a rendszert pont azokra lessz szükségük amit gyártanak is...

csúcstechnikából légvédelem terén jól állnak a légierejük sem gyenge ami nagyon eszi a pénzt az ez a 2 és ez már vagy megvan vagy részben megvan de kalkulálhatóak a költségek... ezeket a szárazföldi létszám növelésével nem kell növelni. a haditengerészetük lehet még ami több lóvét vihetne el de földrajzi helyzetükből adódóan ezen spórólnak. (egy romboló vagy 2 freegate árán azért elég tetemes mennyiségű szárazföldi erő szerelhető fel tengeralattjáróról nem is beszélve.) ami ha megnézzük a szárazföldi vagy légierőhöz mérten nem túl combos (mármint a haditengerészetük.) de szerintem ez így jól is van.

Azért gondolod így, mert mi szárazföldi patkányok vagyunk. Ők épp most jelentették be, hogy gőzerővel építik majd föl a flottájukat. Egy kontinens közepén fel nem tudjuk fogni, hogy mennyi gazdasági többletet tud adni a tenger. A román topicban is mindig figyelmeztetem a többieket, hogy ők azért fegyverkeznek a vízen, mert nekik gazdasági érdekük biztosítani a kereskedelmi flotta zavartalan működését. Csak innen figyelve pénzkidobás.

Abban meg nem hiszek, hogy 800 hk, több század F-35 lopakodó, plusz F-16-osok, IFV-k, APC-k, kismillió rakéták ne lennének megterhelők gazdaságilag csupán üzemben tartani. Meg 250 ezer tervezett katonát etetni. Szerintem menni fog az a költségvetés fölfelé, ha nem váltják le a kormányukat. (De Oroszország miatt ez sem tűnik soknak.)

És leszarják. Mert ha egy évtizedig hitelből fizetnének 3-4%-ot is ott lesznek, mint ahol most Németország van államadósság terén, valahol 70% környékén. Nem tudom, nézted-e a mostani törvény módosítást. Amennyire kivettem, pont ez van bele írva. Hogy a hadsereg felvesz államilag garantált hitelt az új eszközök beszerzésére.

Nem tudom, hogy mennyire célszerű hitelből katonaságot építeni. De amikor Franciaország és USA 100%-nál jár, Olaszország meg Görögország 200%-nál, akkor a hitelezőket Varsó 70%-a még nem fogja komolyan aggasztani. Az évtized végén fognak szólni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Azért gondolod így, mert mi szárazföldi patkányok vagyunk. Ők épp most jelentették be, hogy gőzerővel építik majd föl a flottájukat. Egy kontinens közepén fel nem tudjuk fogni, hogy mennyi gazdasági többletet tud adni a tenger. A román topicban is mindig figyelmeztetem a többieket, hogy ők azért fegyverkeznek a vízen, mert nekik gazdasági érdekük biztosítani a kereskedelmi flotta zavartalan működését. Csak innen figyelve pénzkidobás.

Abban meg nem hiszek, hogy 800 hk, több század F-35 lopakodó, plusz F-16-osok, IFV-k, APC-k, kismillió rakéták ne lennének megterhelők gazdaságilag csupán üzemben tartani. Meg 250 ezer tervezett katonát etetni. Szerintem menni fog az a költségvetés fölfelé, ha nem váltják le a kormányukat. (De Oroszország miatt ez sem tűnik soknak.)

És leszarják. Mert ha egy évtizedig hitelből fizetnének 3-4%-ot is ott lesznek, mint ahol most Németország van államadósság terén, valahol 70% környékén. Nem tudom, nézted-e a mostani törvény módosítást. Amennyire kivettem, pont ez van bele írva. Hogy a hadsereg felvesz államilag garantált hitelt az új eszközök beszerzésére.

Nem tudom, hogy mennyire célszerű hitelből katonaságot építeni. De amikor Franciaország és USA 100%-nál jár, Olaszország meg Görögország 200%-nál, akkor a hitelezőket Varsó 70%-a még nem fogja komolyan aggasztani. Az évtized végén fognak szólni.
nem azért mert szárazföldi lennék hanem azért gondolom így mmert így van. a baltin tudják hogy teljesen fölösleges a flotta,
2010 óta folyamatosan fejlesztik a flottátt jönnek a nagy bejelentések 3 tengo 2 romboló 6 freegate ...stb. a 11 év alatt ezekből lett 1 freegate 1 aknászhajó meg az OHP k részleges modernizálása felújítása... a balti tengert jóformán bármilyen kicsitt komolyabbnak nevezhető partmenti rakétafegyverzettel át lehet lőni a légierőről nem is beszélve.... tengoból pl nemtudom milyen híreid vannak de nekem az az utolsó hogy a 30 éves svédektől kivontakat akarják átvenni... ha majd azok 2030 táján egyáltalán elkészülnek a svédek az újjal....
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
ha csak a németekkel hasonlítjuk össze a lengyel flottát. (szárazföldön teljesen összemérhető nagyjából azonos tengerpart.)
német 6 tengo 11 freegate 5 korvett
Lengyel 1 tengo 4 freegate

franciák 10 tengo
1 hordozó
3 mistral
10 romboló
11 freegatte
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
és a németnek van még vissza 5 korvett amit a közeljövőben adnak majd át. (fregatte cserét nem írom mert az csere db szám nem változik csak minőségi ugrás lessz) és 2 tengóval bővíti a flottát.

De hozhatok egy dán flottát pl nek (oda még kötődésem is van a hajóik nagyrészét is láttam vólt ameiken jártam is)
9 freegatte 3 korvett
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
nem azért mert szárazföldi lennék hanem azért gondolom így mmert így van. a baltin tudják hogy teljesen fölösleges a flotta,
2010 óta folyamatosan fejlesztik a flottátt jönnek a nagy bejelentések 3 tengo 2 romboló 6 freegate ...stb.

Nagyjából ugyan azt mondod, mint én, csak másként látod a világot. Ezért úgy gondolod, hogy ez ezután is így marad.
Ezek a nagy bejelentések nem a semmiért vannak. Akarnak erős flottát. Egyelőre igazad van, hogy a légierő és a szf. javára visszasorolták. De én sehol nem olvastam olyat, hogy lemondtak volna róluk.
Szerintem amint összekapják magukat szárazföldön, hasonló sebességgel és türelmetlenséggel fognak neki látni egy utolsó szögig lengyel hadiflottának, majd kijelentik, hogy nincs idő tovább várni, hisz az amerikaiak szívesen legyártják nekünk. És ennek akkor lesz vége, ha szólnak nekik, hogy eddig hitelből épült a hadsereg és méreg drága a létrejött vegyes felvágott fenntartása.
Egyiptom is mondhatná, hogy nincs szüksége hadihajókra, mert elég neki szf-n megvédenie magát, szegénység van és a flotta sokat eszik. Mégis egyre vásárolják csak az újabb és modernebb vasakat. A nílusvögyieknek nem fáj a pénz? India is hordozó? Náluk nincs más, amire költhetnék a pénzt?