• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
Hisztek az Ansys-os szimulációknak? Volt már a fórumon pár megosztva... Tudok csinálni én is, csak egy kis idő kell bemodellezni meg lefuttatni. Ez sok kérdést megválaszolhat. Vevők lennétek rá?
Hinni? Az azért erős túlzás. Nasgyon szépen leírták már hozzáértők, hogy milyen korlátjai vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: gorkamorka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
Hallod dudi, ezt én magyaráztam el nektek annó, forrásokkal igazolva. Aztán ma is leírtam:


De ha jól látom sikerült felfognotok, szóval most már ezt is ti próbáljátok nekem elmagyarázni, de legalább rosszul... lásd idézett mai írásomat.
Baszki :D
Inkább megyek aludni.
Azt án mégis te állítod, hogy az a kétszer +nagyjából 30mm semmit nem változtat a védettségen...
 
  • Tetszik
Reactions: gorkamorka

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Hallod dudi, ezt én magyaráztam el nektek annó, forrásokkal igazolva. Aztán ma is leírtam:
És pofátlanul hazudsz, ahogy szoktad...
Forrást soha nem hozol, mindig a világképedhez próbálod alakítani a "számításaidat"

Aki ezt elmagyarázta, az én voltam, persze ez a te valóságodba nem fér bele...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 370
55 006
113
És pofátlanul hazudsz, ahogy szoktad...
Forrást soha nem hozol, mindig a világképedhez próbálod alakítani a "számításaidat"

Nem , itt te hazudsz szokás szerint , ugyanis fingod nem volt erről. Direkt rákérdeztem mi okozza a különbséget, fogalmad nem volt róla, pedig kaptál egy napot utána keresni. Aztán elmagyaráztam nektek, azóta "okosak" vagytok és ti már mindig is tudtátok XD
2023. Január, nem volt olyan régen :rolleyes:
És, hogy valami hasznos is legyen. A megfejtés a feltett kérdésre a lemezvastagság és a lövedék átmérő aránya.
Ha van egy 30 mm átmérőjű nyíl lövedéked, és bele lövöd egy 80 mm-s lapba akkor a védelmi érték pl. 6X
Ha ugyan ezt egy 40 mm-s lapba akkor 3X. Viszont ha egy 20 mm-s lapba akkor 1X vagy még kevesebb.

De mivel nekem nem nagyon fogod elhinni, így idézek a kedvenc kis forrásodból, ahonnan full szelektíven szoktál infókat hozni:
"1976-ban jelent meg O. I. Alekseev. A vizsgálat élő tűzvizsgálatok adatait használta fel 115 mm-es APFSDS körökkel, hosszú rúdacél penetrátorral (3BM6). Ezen eredmények alapján megállapítottuk, hogy ha az acél hátlap vastagsága kisebb, mint 35-40 mm, tömeghatékonysága kisebb, mint 1,0. Ennek az volt az oka, hogy a vékony lemez lényegesen kisebb ellenállást mutat, mint amennyit a vastagsága sugall, és a hátlap jelentős elhajlása akkor is megfigyelhető, ha a vékonyabb lemezek alacsonyabb merevsége miatt nem sikerül perforálni. A hátlap alacsony tömeghatékonysága miatt (0,47-es ME-együttható) a teljes páncéltömb teljes tömeghatékonysága nem éri el az 1,0-t. Vizsgálatokat végeztünk a penetrátor jellegének meghatározására a 80-105-20 tömb első két rétegének perforálása után, valamint a behatoló és a hátlap közötti kölcsönhatás jellemzőinek meghatározására."

Azt a fenti idézettel kapcsolatban tudni kell, hogy a 3BM6 átmérője kisebb, mint a fent idézett 40 mm, de sokkal nagyobb, mint a 20 mm-s hátlap vastagsága. Ezt figyelték meg a kísérleteken! Ezért változott meg az orosz páncélok összetétele ;)
Szóval gorkamorkának természetesen most sincs igaza, mint úgy általában, hiszen az általam választott érték a textolithoz, ami 0.2-s az acélhoz képest reális. Az ok amiért a hosszú rúd áthatolókkal szemben alacsonyabb a védelem, az a hátsó acéllap elégtelen vastagsága. Az értéke ez esetben 0.47.... :rolleyes:


Az ok, amiért két különböző forrás is elterjedt a neten a páncél ellenálló képességére, az ugyan ez ;)
APDS-ek ellen, mint amilyen az L15-ös, a páncél ellenállása valóban kb. 330 mm KE.
A nyíllövedékekkel szemben, mint amilyen a HETZ-6, viszont csak 305 mm KE.

Szóval mind két forrás adat pontos. És a számításom is alapvetően pontos a 327 mm KE értékkel.
(Még pontosabb lenne ha százados pontossággal számolok)

Aki ezt elmagyarázta, az én voltam, persze ez a te valóságodba nem fér bele...

Aki ezt elmagyarázta az én voltam, te meg csak vetítesz már megint. Milyen kár, hogy a fórum viszont nem felejt....
A recenziód pedig hibás, és hazug is, hiszen nem az én metódusommal számol, lásd. írásom 8.9.oldalát.
Érdekes módón ha úgy számolsz ahogyan én, kijön a matek ott is :rolleyes:
De ez nálad sosem volt cél.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Én is segítek.... lófasz van itt lemérve ;)
Majd ha fémvastagság mérővel rámegy, akkor elhiszem. Érdekes a külső lemezt nem tudta "megmérni" :rolleyes:
Maradjunk annyiban, hogy a teljes blokk LOS értékét le lehet mérni mérő szalaggal bármi mást nem.
Amúgy az első genes nyugati NERA páncélokat a szakirodalom TE 0.5-re írja. A Leopárd 2 esetén a 860:2=430 mm, merőlegesen szemből. Ami a páncélra merőlegesen még mindig kb. 350 mm....



Jó hát aki német imádó a szerint ez történt. Milyen szerencse, hogy saját bevallásod szerint sem olvastad a munkámat, de azért ismét nagyon okos vagy belőle....
Milyen kár, hogy az összes többi harckocsi típust is ugyan ilyen metódus szerint számoltam és ott is kijöttek a számok :rolleyes:
És a számolás még mindig forráskritikaként szolgál. Ami nem mellesleg igazolja az angol és a svéd adatokat is, amik meg igazolják egymást is. ;)

Ezzel szemben eddig te semmit sem tudtál felmutatni ez ügyben, csak a folyamatos vernyákolást, hogy "jahj bántják szegény Leopárdot, brühüm, brühüm".
Valahol a tinikor után ki kellene nőni a fanboyságot úgy gondolom. Elvileg felnőtt ember vagy. :)
Egyelőre várom az ukrán szereplését a típusnak, bár a Kontak-1 ERA azért sokat javít az alap védelmen HEAT ellen.
A nélküle meg már láttuk szíriában :D

Tudom egyeseknek nehéz a valóságot elfogadni, de a Leopárd 2 egy hót közepes tudású harckocsi volt mindig is. Semmilyen különleges dolgot nem tud. A páncélzat tekintetében különösen gyenge közepes volt. Ma jó esetben közepes a tudása. Ez a helyzet.

Már vártad, hogy ezt leírhasd.
Szerintem be van készítve tízen pár kommented az első kilovésére ...
Csak helyszín és dátum kell, igaz?

Nem érzed, milyen beteges a rögeszméd?
Voodo Leopárdot bökdösöd?
:)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Most ugye nem azt mondod nekünk, hogy a sorozatgyártott Leopárd 2-eseken ez a plusz lemez érdemben befolyásolja a páncél védelmet? o_O
Ez valószíűleg azért került fel rá, hogy az alap (vékony falú) páncéldoboz ne sérüljön a géppuska/gépágyú tűzben.
Nem hiszem, hogy komolyan befolyásolná a védelmet nyíllövedékekkel szemben.
Vagy most mit akarsz ezzel mondani? :)
(Amúgy a képeken tök jól látszik, hogy az AV toronypáncél formája lényegében 1:1-ben a szériagépé. A páncéltekő tér el kicsit.)

Az M1 Abrams tornya se sokat változott. Akkor ott sem kell páncél konstrukcióval, anyag minőséggel foglalkozni.....
Milyen okos vagy!

Te, szakértő....
:D
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: gorkamorka and fip7

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
171
486
63
Semmi köze nincs a szögekhez. az volt az elv a 80+20 páncélnál (a textolitot hagyjuk elhanyagolható a jelenléte APFSDS-el szemben), hogy a 80mm vastag acéllemez annyira erodálja és lelassítja a nyíllövedéket, hogy a hátsó 20mm-es lapnak már csak a lelassult repeszeket és lövedékmaradékot kell megállítania. Ezzel szemben nem ez történt, az első lap nem volt arra képes amire kitalálták, így a hátsó lapnak sem csupán repeszeket kellett emgállítania. Emiatt váltotta az oroszok a 60+50-es páncélzatra, mert felesleges volt előre a 80mm-es lemez, de hátra meg kellett a vastagabb. Amit nem akarsz megérteni, hogy a 80+105+20-as páncél védettsége nem 10mm-el kisebb mint a 60+105+50-es páncél védettsége annak ellenére, hogy 10mm a difi a két páncélvastagság közt. Egész egszerűen nem annyival nőtt a páncélvédettség mint amennyit a +10mm acél indokolna matematikailag, hanem jóval többel.
Még ergyszer leírom 10+10 ebben az esetben nem egyenlő 20-al.

Amúgy nem akarok belekötni, de ezzel lehet mind tévedésben vagytok. Az, hogy mindenre alkalmazzátok a fent leírtakat, lehet, hogy félrevezet titeket. Lehet hogy a backplate-re fokozottan igaz ez, vagy főleg abban az esetben, ha nincs légrés.

Viszont ha pont az oroszok találták ki, hogy a vékony lemezek nem megfelelőek, akkor hogy lehet, hogy pár éven belül 3 db 15 mm-es lemezzel erősítették a kései T-72A testét? Miért nem egy 45 mm-essel próbálkoztak? Vagy a T-72B testében miért 2-2 10, illetve 20 milis lemez van középen?

Mindkét esetben a KE védelmet növelték, hiszen a CE védelmet ERA-val kívánták megoldani.
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
171
486
63
Most ugye nem azt mondod nekünk, hogy a sorozatgyártott Leopárd 2-eseken ez a plusz lemez érdemben befolyásolja a páncél védelmet? o_O
Ez valószíűleg azért került fel rá, hogy az alap (vékony falú) páncéldoboz ne sérüljön a géppuska/gépágyú tűzben.
Nem hiszem, hogy komolyan befolyásolná a védelmet nyíllövedékekkel szemben.
Vagy most mit akarsz ezzel mondani? :)
(Amúgy a képeken tök jól látszik, hogy az AV toronypáncél formája lényegében 1:1-ben a szériagépé. A páncéltekő tér el kicsit.)
Szerintem azért mondja, mert látható, hogy változott.
Vannak olyan források, amelyek ez alapján igazolhatóak. Mint például ez:
Erről a szerző azt írta, hogy ezt a páncélt választották az A0 széria részére kisebb módosításokkal. Elöl dupla lemez (20-25 mm RHA + 35-45 mm HHS?), hátul egy 30-35 mm-es RHA, középen meg 5 db 25 mm-es HHS, plusz gondolom gumi és 1,5-4 mm-es bulging plate-ek. Nekem ez kissé amúgy gyengébbnek tűnik a hivatalos értékeknél, de lehet elkerüli valami a figyelmem.

Ez meg egy olyan testpáncél rajz ami állítólag szinte tökéletes.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
Amúgy nem akarok belekötni, de ezzel lehet mind tévedésben vagytok. Az, hogy mindenre alkalmazzátok a fent leírtakat, lehet, hogy félrevezet titeket. Lehet hogy a backplate-re fokozottan igaz ez, vagy főleg abban az esetben, ha nincs légrés.

Viszont ha pont az oroszok találták ki, hogy a vékony lemezek nem megfelelőek, akkor hogy lehet, hogy pár éven belül 3 db 15 mm-es lemezzel erősítették a kései T-72A testét? Miért nem egy 45 mm-essel próbálkoztak? Vagy a T-72B testében miért 2-2 10, illetve 20 milis lemez van középen?

Mindkét esetben a KE védelmet növelték, hiszen a CE védelmet ERA-val kívánták megoldani.
Ott azért más is van a két vékony lemezen kívül (ugyanúgy meg van a vastag elő és hátsó lemez), míg a T-72A-nál csak 2 lemez van.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: gorkamorka and fip7

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 273
120 073
113
Szerintem @krisss már előre mikor látja, hogy adott topikban x fórumtárs betűt rótt, némi megelőlegezett idegességgel konstatálja, mint ahogy én a tankos videókat előre ugyanígy konstatálom, amikor előre tudom, hogy 99%, hogy a készítője sokkal menőbbnek érzi elnyomni a valóság hangját valami 'fasza' zenével.
Úgy látom csak igazam lesz.
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
171
486
63
Ott azért más is van a két vékony lemezen kívül (ugyanúgy meg van a vastag elő és hátsó lemez), míg a T-72A-nál csak 2 lemez van.
Ha a T-72-nél lehetséges (és előnyös?) a vékony lemezek használata, ráadásul úgy, hogy ismerik a vékony lemez negatív hatásait, akkor szerintem a Leónál is így van. Az alkalmazás nagyon hasonló: légrések mellett, a belső páncélzatban, HHS acélból. Ellentétben a 20/50 mm-es backplate-el, ami nem légrés mögött van, nem HHS és nem is belül van. Ha úgy gondolod, hogy ez véletlen, elfogadom, viszont nem kell egyet értenem. Az én véleményem, hogy az alkalmazása az ilyen vékony lemezeknek túl elterjedt ahhoz, hogy ne működjön. Legyen szó a T-72-k testéről, tornyáról, az M1 ismert NERA szerkezetéről, vagy esetünkben a Leóról.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 279
14 194
113
ha jól látom sikerült felfognotok, szóval most már ezt is ti próbáljátok nekem elmagyarázni, de legalább rosszul.
Ki az a ti? Bocsi elvesztettem a fonalat.
Úgy látom csak igazam lesz.
De mièrt? :eek:
Bevonzottad.:hadonaszos:
Nem , itt te hazudsz szokás szerint , ugyanis fingod nem volt erről. Direkt rákérdeztem mi okozza a különbséget,
És pofátlanul hazudsz, ahogy szoktad...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Hisztek az Ansys-os szimulációknak? Volt már a fórumon pár megosztva... Tudok csinálni én is, csak egy kis idő kell bemodellezni meg lefuttatni. Ez sok kérdést megválaszolhat. Vevők lennétek rá?

Engem érdekel.
  • Legyen egy vastag (90 mm)
  • Három közepesen vastag, de akkora tömegű (3x30 mm).
  • Meg két közepes két vékony (30+15+15+30 mm).

Eldől, hogy a krinolin, három szafaládé, vagy 5 virsli elégíti ki az igényeket.
:D
 
  • Tetszik
Reactions: miltaccfd

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
Ha a T-72-nél lehetséges (és előnyös?) a vékony lemezek használata, ráadásul úgy, hogy ismerik a vékony lemez negatív hatásait, akkor szerintem a Leónál is így van. Az alkalmazás nagyon hasonló: légrések mellett, a belső páncélzatban, HHS acélból. Ellentétben a 20/50 mm-es backplate-el, ami nem légrés mögött van, nem HHS és nem is belül van. Ha úgy gondolod, hogy ez véletlen, elfogadom, viszont nem kell egyet értenem. Az én véleményem, hogy az alkalmazása az ilyen vékony lemezeknek túl elterjedt ahhoz, hogy ne működjön. Legyen szó a T-72-k testéről, tornyáról, az M1 ismert NERA szerkezetéről, vagy esetünkben a Leóról.
Nekem nincs bajom a vékony lemezek használatával! Még véletlenül sem akartam ezt sugallni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 370
55 006
113
Amúgy nem akarok belekötni, de ezzel lehet mind tévedésben vagytok. Az, hogy mindenre alkalmazzátok a fent leírtakat, lehet, hogy félrevezet titeket. Lehet hogy a backplate-re fokozottan igaz ez, vagy főleg abban az esetben, ha nincs légrés.

Viszont ha pont az oroszok találták ki, hogy a vékony lemezek nem megfelelőek, akkor hogy lehet, hogy pár éven belül 3 db 15 mm-es lemezzel erősítették a kései T-72A testét? Miért nem egy 45 mm-essel próbálkoztak? Vagy a T-72B testében miért 2-2 10, illetve 20 milis lemez van középen?

Mindkét esetben a KE védelmet növelték, hiszen a CE védelmet ERA-val kívánták megoldani.
A válasz megtalálható a "Hidegháborús harckocsik páncélzata" című munkám 48-49. oldalán.
Onnan egy kép:
c2c445a4569453660bb0049af3860ea6.jpg

Ez egy EFP töltetes szimuláció, de szerintem a lényeg átjön. Ez az oka, hogy a kései T-72A és a T-72B teknő páncélja olyan amilyen.
A T-72B teknő páncél összetétele a munkámban 60+10+10+20+20+50 mm. A középső lemezek viselkedését jól szemlélteti a fenti kép.

Szerintem azért mondja, mert látható, hogy változott.
Vannak olyan források, amelyek ez alapján igazolhatóak. Mint például ez:
Erről a szerző azt írta, hogy ezt a páncélt választották az A0 széria részére kisebb módosításokkal. Elöl dupla lemez (20-25 mm RHA + 35-45 mm HHS?), hátul egy 30-35 mm-es RHA, középen meg 5 db 25 mm-es HHS, plusz gondolom gumi és 1,5-4 mm-es bulging plate-ek. Nekem ez kissé amúgy gyengébbnek tűnik a hivatalos értékeknél, de lehet elkerüli valami a figyelmem.

Szerintem a linkelt ábrád csak szemléltetésnek jó, nem jók az arányai. A valós torony méretei ilyenek:
63ea7e807932ab5925078de9e95941a9.jpg




A másik része a dolognak az, hogy a lemez "kigyengülése" az egy kölcsönhatás eredménye, amely függ a lövedék átmérőjétől és a lemez vastagságától.
Az orosz teszten egy kb. 35 mm-s átlagos átmérőjű nyíllövedékkel lőtték meg a 20 mm-s lemezt. Az eredmény az lett, hogy 50+%-ot csökkent a lemez teljesítménye. Lásd. korábbi idézetem.
Később viszont a nyíllövedékek átmérője csökkent!
Az orosz lövedékek 25-30 mm-s átmérő körül mozogtak a 80's években, akárcsak a legtöbb nyugati nyíl.
A legkisebb átmérőjű az amcsi M900-as volt, a maga 21 mm-s átmérőjével.
A Leopárd 2-es 30 mm-s lemezei innen nézve nem túl vékonyak így ez a hatás velük szemben szerintem nem érvényesül.
A T-72B középső lemezszekciójának a működése fentebb meg lényegében ábrázolva van. Az első és a hátsó lemez meg kellően vastag (60+50 mm)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 370
55 006
113
Ki az a ti? Bocsi elvesztettem a fonalat.
Dudi, Gorkamorka, Mindenenkívül.
Bele kezdenek valamibe, de valójában nem értik, utóbbi kettő még személyeskedik is mellé.
Majd mikor jön a pofára esés, hogy egyébként nem úgy van, és levezeted nekik, forrásokkal akkor eltűnnek. :rolleyes:
Majd előkerülnek 1-2 hónap múlva, és elkezdenek engem "okítani" abból amit tőlem tudnak, utóbbi kettő ezt lekezelő ilyen "tanulj paraszt" stílusban.
Én nem tudom hányszor égtek már le itt a fórumon, de szerintem aztbesztből vannak. :D

Viszont aki normális velem azzal szerintem én is az vagyok. :)
Nem várom, hogy bárki egyet értsen velem, csak érveljenek normálisan, és legyen kulturált a hangnem. Szerintem a legtöbben képesek erre.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 370
55 006
113
Amúgy mielőtt valaki bele kötne, hogy az alábbi képen miért 710 mm-s a páncél vastagság, miközben a lengyel csávó 860 mm-t mért, annak a piros vonalak választ adnak. Páncélra merőlegesen 710 mm. Erre számoltam ki a munkámban a 353 mm-s védelmi értéket, ami (ha jól emlékszem HASP) által gyűjtött szakirodalom szerint is stimmel, hiszen kb. 0.5-s TE-t írnak, ami kb. 355 mm. Az angol titkosszolgálat is 350 mm KE-t ad meg.
Hogy lesz ebből 860 mm? o_O
710*1.22= 866 mm :)
Vagyis a páncélra merőleges 710 mm az a tankra merőlegesen szemből 860 mm. Aminek a szakirodalmi TE értéke 430 mm KE.
Amire a svédek a svéd harckocsi teszten 430 mm KE mértek!
63ea7e807932ab5925078de9e95941a9.jpg




Vagyis szerintem minden a legnagyobb rendben, egymást igazolják az adatok. De persze mindenki azt gondol/hisz amit akar :rolleyes:

Azt, hogy milyen belülről a tényleges páncélzat azt remélem az ukrán kaland során megtudjuk majd. Bár az is kérdés, hogy amit látunk az B/C/D csomag-e?
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Teljesen felesleges azon rugózni, hogy mennyi "RHA" a Leopard-2 "B" páncélcsomagjának a védelmi értéke. Nem publikus adat, a németek soha nem adták meg, a felépítése sem ismert.

Önjelölt "szakértőnk" vergődése az az ostoba World of tanks szintű számításaival kifejezetten szánalmas, még annyit sem tud, hogy a modern nyugati típusok védelmét kb. +/- 30 fokos szögben alakítják ki, és ezen belül nincs, vagy csak minimális az eltérés.
Nincs olyan, hogy szemből 420, a páncélzatra merőlegesen (ami a Leo-2-nél 35 fok) meg 350!
Az egész arra megy ki, hogy próbálja igazolni ostoba számításait, a saját álomvilágához igazítani a tényeket.

Ez elég egyértelműen el van magyarázva itt, de a svéd dokumentumokban is.

pbk90QaUZXA.jpg


B0pOHTlla0M.jpg